Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
31-05-2008 - 18:05:49
Всеки си го прави така както за него е най-добре. Различните системи си ползват различни разтвори, както и различни дебити и т.н.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
01-06-2008 - 10:07:24
Здравейте!

От няколко месеца следя форума и съм го общо взето съм го прочел целия. От време на време прочитам новите добавени неща и що-годе съм наясно кои са основните действащи лица. Бих искал да задам няколко въпроса както към професионалистите, така и към другите участници във форума:

1. Всички пишат, че някои им е монтирал инсталации. Ама нали не става въпрос само за монтаж, трябва някой да го проектира първо, после заедно да изберете какво точно ще е изпълнението според възможностите на клиента и чак най-накрая е монтажа. Моля ви, публикувайте с кои фирми сте работили и от кои сте доволни – нали затова е форума? Да научим за личния опит на всеки по конкретната тема.
2. Още по-добре би било да има информация за различни (но всички) региони в страната – лично мен например ме интересува за региона на Велико Търново кой се занимава с тази дейност. Доколкото досега съм си направил изводите, всеки от всякъде монтира където намери. Това не би било достатъчно добре икономически обосновано, т.е. оскъпява реализацията – по големи са разходите за специалистите, евентуално транспорт и т.н.
3. Към фирмите – прочетох наскоро, че един потребител беше писал за комбинирано отопление (било и само за топла вода) на локално парно и слънчеви колектори – дайте моля повече информация – кой произвежда (проектира инсталациите после, монтира, т.н.), тъй като този вариант на сегашния етап би бил удачен за мен (естествено и да е съвместим с изпълнител за моя регион – например ваши партньори или вие ако имате дейност по тези места). Както написа и този потребител е ли възможно да се използва варианта и с повече от един колектор за отопление на жилище (ясно е, че не може да бъде основно, но то ще бъде подкрепяно от твърдо гориво, когато не може да се произведе достатъчно енергия за отопление).
4. Пак фирмите – досега пишете кой какво предлага и т.н. Не чух никой от вас да предлага нещото във ваша полза и в полза на потребителите – кредитите за енергийна ефективност. И то не за да теглят хората кредити, а за се възползват от отстъпката, която може да се направи по този кредит (обикновено до 20 %, при ОББ – до 782 лв. за слънчев колектор, в Пощенска банка – до 1200 лв., в ДСК не става ясно точно колко, Прокредит – до 20%, Райфайзен – пак не става ясно максималния размер на безвъзмездна помощ, както и при Булбанк. На този сайт можете да прегледате офертите на банките Кредити за енергийна ефективност
Според мен елементарна сметка показва, че дори да имате парите, за да си направите инсталацията, таксите за кандидатстване, за отпускане на кредита и за предсрочно погасяване (някъде около 5-6 % всичките, при някои банки и малко повече) пак бихте могли да икономисате едно 500-600 лв. при инсталация на стойност 3000-4000 лв. (така си мисля аз, чисто аматьорски, очаквам фирмите като най-запознати да кажат). Т.е. нищо не ви пречи да погасите кредита веднага, след като ви преведат безвъзмездната помощ в банката, където ще ви намалее главницата (нали по презумпция сте имали пари и сам да си я направите). С вашите пари тогава погасявате остатъка вече. Ако работата с някакви пари за енергийна ефективност ви изглежда съмнителна - спокойно – става въпрос за фонд (ако не се лъжа на ЕС) за намаляване на енергийната зависимост. Не е нещо, с което банките ви гъбаркат за пореден път. А одобрените фирми по този фонд и повече за самия фонд - Фонд за енергеийна ефективностНе видях май никоя от нашите участващи във форума фирми да работи с фонда, но не съм гледал внимателно и не става въпрос за заяждане. Все пак – по мои спомени и фирми извън този списък могат да направят поръчката и да се изплати на клиента сумата, с която да му намалее главницата, но офертата, която подава фирмата-изпълнител се преглеждаше дали работи с материали, одобрени и стандартизирани от фонда за Енергийна ефективност.
Накратко – фирмите – прегледайте как стои въпроса с този фонд, дали не са изчерпали вече парите и евентуално можете да си разширите пазара, което предполагам би следвало да ви е цел (доколкото сте стопански субекти, гонещи по-големи печалби). Така ще разширите пазара си, а за клиентите ще бъде по-изгодно.
Потребителите – ако работи фонда и имате мерак да спестите някои лев, но да похабите малко повече нерви, можете да се поинтересувате в някоя банка за кредит за енергийна ефективност. Аз лично очаквам да ви посрещне вълна от некомпетентност насреща от страна на служителите. Но форума е затова, после да кажете и дали има истина в думите ми, а за пробилите пъртината – да кажат кой ги е посрещнал добре и коя банка е била достатъчно компетентна.
И умната – да не вземете да фалирате някоя банка, както аха-аха се случи с ПИБ наскоро. spinning smiley sticking its tongue out
5. И към потребителите и към фирмите - а фирмите, които се занимават с проектирането и монтажа дават ли гаранции за работата си? Досега не прочетох някъде в прав текст затова, някакви недомлъвки – кажете моля ви – каква е практиката?
6. Калкулатора на Тервелската фирма временен ли беше, защото като реших да погледна ми даваше само имената на детайлите, от които е изградена системата. А иначе идеята за калкулатор никак, ама никак не лоша. Даже можете да си разработите нещата и по-нататък, ако предприемете инициативата с кредита за енергийна ефективност, тъй като ще показвате на клиентите колко реално ще икономисат. А клиента се интересува от ползи.

И молба към filmatoplo – абе стига с твоите колко инсталации на колко следобеда си направил. Разбирам, че това ти е начина на реклама, ама дразни тези дето не ги интересуват индустриалните поръчки на слънчеви инсталации (а както виждаме ти на дребно не работиш), а аз видях във форума само хора, имащи нужда от една малка, скромна инсталацийка с 1-3 колектора. Т.е. преориентирай рекламата към по-подходяща целева група. Необходими са ни експертните ти умения само. И дробсърмичката с печеното няма нужда да я споделяш с нас.
Стана длъжко писмо, засега спирам, но ако ми дойдат и други въпроси пак ще се включа. Надявам се поне дължината на писанието да е пропорционална на полезността. Очаквам ви с коментари. smiling smiley smiling smiley smiling smiley Без майтап.
Re: Слънчеви колектори
01-06-2008 - 11:04:44
Здравейте мк маринофф. От форума не съм имал клиенти , само помагам или раздавам имформация която съм натрупал от 90 та година .Не ме разбирайте погрешно , с това че казвам какво правя се опитвам да дам пример за конкретна система и ако някой нещо не му е било ясно да научи нещо . Ако ме попитате за нещо ще ви отговоря веднага , примерно днес станах в 7 часа и драснах набързо проекта на лист и написах списификацията за една системка 1 тон вода( 2 бойлера по 500 л ) с 8 медни селентивни панела за Арапя- Царево .Само за цени не ме питайте - мога да кажа ,но моите колеги ще се чувстват неодобно .Малките инсталации са по скъпи , в смисъл че монтираш същите компоненти като - помпена група ,юпс, контролер за помпата , разширителен съд ,топлоносеща течност ,медни тръби , бронзови холендри , стойки за панела и изолация до тук има няма 3000 лева и като добавиш 1 панел и бойлер 80- 100 литра за 800 - 1200 лева (зависи от модела) и като прибавиш труда клиента ще бяга като опарен - затова големите системи са по евтини и се избиват по бързо или ако за 100 литра вода системата е 5000 лева за 1000 литра е 15 000 а не 50 000 . За дроб сърмичка ще има на обед днеска са борбите в Ясна поляна - бирата е шуменско .Има време пали колата и ще свариш smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
01-06-2008 - 14:49:10
Привет

Калкулатора на адрес: http://integral2005.com/calcoffer.html
си работи, понякога правя промени (предимно нощем), тогава може и целия сайт да спре за малко.

Посоченият ни дистрибутор за В. Търново е най-разтропания пич - с наистина много стаж, опит и решени нестандарни ситуации, работещи и до днес. Следващата седмица там ще имаме представяне на работеща система, радио, телевизия, коктейл, поканени са всички интересуващи се. Малко след това и от там ще има камера и данни в реално време.

Статистика на икиномиите на слънчева енергия ние водим ежедневно и ще ги публикуваме на сайта. Предложих записващи термометри на конкурентите, но никой не пожела. Предложиха ми да проектирам систем с 8 датчика за запис на работата на локално парно, от фирма която само с това се занимава, но не си платиха разработката. Колегата от Мултитерм каза че са направили система колектори-подово, но не са поискали да им дам електроника, да правят ежедневен запис, статистика и да изкарат реални данни.

Банките честно, с колкото хора съм говорил, само стрелят с гръмки заглавия. До скоро съвсем не знаеха как да работят с термина Енергийна Ефективност. Естествено те бързо се развиват, Европа ги натиска, навсякъде е модерно да се дават пари за възобновяеми източници. Е да, но ние сме производители - искаме клиента, който желае да плаща по-малка сметка за ток, да отиде в банката, да си вземе пари, да си поръча и плати система и когато тя започне да му пести ток, да си върне кредита и да продължи да плаща по-малко на Енергото. Ежедневните ни данни в календара на сайта показват колко киловат часа електроенергия бихте изхабили (и платили) за да стоплите това, което се е стоплило. При по-голяма консумация - усвоената енергия е повече (сравни 29.05.2008 и 31.05.2008)

Нашите изчисления до момента сочат срок на изплащане на битов потребител до 2,2 години за един колектор Фокус-42. За потребители голямо количество топла вода, като малки хотели, перални цехове, други процеси с топла вода, отчитайки нарастващата цена на тока, срока на изплащане може да намалее до 8 месеца без да прибавям увеличаващи я се брой слънчеви дни.

По отношение на плоските колектори - 5-ма клиенти вече казват че през зимата не топлят. Имат такива, няма да ги сменят, но си казват, че нямат голям ефект. Някой хора трябва да зи изпатят за да разберат, че евтиното накрая излиза по-скъпо. Повече няма да пиша, нека който ги предлага да се защити с технически коректни данни.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-06-01 14:52 от Fokus_42.
Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 00:44:20
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
Ежедневните ни данни в календара на
> сайта показват колко киловат часа електроенергия
> бихте изхабили (и платили) за да стоплите това,
> което се е стоплило. При по-голяма консумация -
> усвоената енергия е повече (сравни 29.05.2008 и
> 31.05.2008)

Предварително се извинявам, ако задавам въпрос, чийто отговор спецовете смятат, че лесно се вижда от таблиците за посочените дати - 29.05 и 31.05.
Вярно, че в графиката на сайта ви в Резултатите от 31 май 2008 г. изключително нагледно е показано къде е консумацията на топла вода, но как да си направя извода за мощността? По това, че има веднага след това пик до 9298 вата в графиката за мощността ли?

Добре, че имате графики, все пак, защото от толкова много подробни данни в таблиците, за неспециалиста е малко по-трудничко да се ориентира. За колонките с температурите на Бойлера и Колекторите - ясно, но за мощността ....

Мощността - може ли да се уточни, примерно, като се гледат данните от посочените 2 дни, какво е количеството спесетена енергия като цяло за единия и за другия ден?
Може и да не задавам правилно въпроса, но накратко - интересува ме, ако е възможно да се изчисли, примерно колко пари ще ми се спестят за всеки от 2-та дни? Изчислено по дневна тарифа за ел. енергия.
Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 14:53:23
Вие написахте, че сте изчели почти целия форум.
Много добре си спомням как сме обяснили, че клетка F3 в Excel файла означава точно това - еквивалентното количество електроенергия, което бихте изразходвали с електрически бойлер, за да стоплите това количество вода, до температурата, до която е стоплена в края на деня.
Имам таблица за почти всеки ден от 1-ви Януари, в която тази мощност се сумира, умножава се по 0,17 лева (цена на дневна 1 киловат час енергия) и се получават именно спестените пари, които НЕ са дадени на Енергото.
За месец Май ни липсват само дните, 2, 3, 4, 5-ти. Ще се радвам да сумирате числата от останалите 27 файла и да ги превърнете в пари. Наблягам за пореден път - консумацията на вода от работниците в цеха е ниска, мощността може да е далеч повече.
Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 17:52:35
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Много добре си спомням как сме обяснили, че
клетка > F3 в Excel файла означава точно това - еквивалентното количество електроенергия,
което бихте изразходвали с електрически бойлер,
за да стоплите това количество вода, до температурата, до която е стоплена в края на деня.

> Имам таблица за почти всеки ден от 1-ви Януари, в
> която тази мощност се сумира, умножава се по 0,17
> лева (цена на дневна 1 киловат час енергия) и се
> получават именно спестените пари, които НЕ са
> дадени на Енергото.
> За месец Май ни липсват само дните, 2, 3, 4, 5-ти.
> Ще се радвам да сумирате числата от останалите 27
> файла и да ги превърнете в пари.
Наблягам за пореден път - консумацията на вода от работниците в цеха е ниска,
мощността може да е далеч повече.


Благодаря за отговора!
Честно казано, предполагах, но имах нужда от тези ценни уточнения!

Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 21:39:39
Гн . Фокус и форумци , колкото и качествено да е направена една система тя през деня загрява водата до определена температура средно до 65 градуса и литража винаги е 100 литра за санитарен възел , започне ли консумацията в пиковия момент от 5 -8 часа следобед водата се изразходва и термометрите падат под 40 и в някой случаи до 20 . Ако във водопроводната система има и рециркулация понижението на температурата се овеличава драстично .
Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 22:41:08
Благодаря за отговора, а да знаете къде може да се намери пропилен гликол в североизточна България.
Re: Слънчеви колектори
02-06-2008 - 23:54:48
67gosho, пиши на сайта, ще ти дадем колкото литра искаш, чист пропилен гликол. Разреждай си го както ти харесва.

filmatoplo, дай записани данни за един ден работа на плоски колектори.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход