Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
05-05-2008 - 20:55:17
tova sas tia slun4evi kolektori zvu4i mnogo hubavo ...mi da li e istina..
nyakolko vaprosa...
1 tova topli voda samo za bitovi nujdi ili i za otoplenie
2 ako e za otplenie ...kolko pari ste sa neobhodimi za ednofamilna ku6ta sas kubatura450 m3
blagodarya vi predvaritelno za otgovorite
Re: Слънчеви колектори
06-05-2008 - 12:22:09
Забравете за отопление със слънчеви колектори. Просто през зимата, когато има нужда от отопление няма достатъчно слънце.
Re: Слънчеви колектори
06-05-2008 - 12:49:20
Няма проблем да топлят през зимата , само трябва да се напълни системата с течен плутоний . :} Дробсармичката с печеното чака хайде на пикника smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
06-05-2008 - 13:34:16
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма проблем да топлят през зимата , само трябва
> да се напълни системата с течен плутоний .
> Дробсармичката с печеното чака хайде на пикника


Eh zashto ne sum v BG sega, che i az edna drobsarmichka da vkaram...smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
12-05-2008 - 00:09:31
Здравейте форумци!
Може ли някой да ми прати примерна схема на електрическото табло за слънчева инсталация.Моята уредба включва 6 колектора и два бойлера по 300литра с 4,5 кВт нагреватели.От фирмата свързаха тръбите и ми дадоха управление за помпата и UPS (Поморийски).Казаха ми обаче че те не правят и не инсталират захранващите табла.
Re: Слънчеви колектори
12-05-2008 - 10:30:26
Данни, картинки, схеми - да, обаче, ако не знам колко ще ми струва...,

но с този Калкулатор ...
Това е казва точно в десятката!

Точно това ме интересува - цялата сума, според моите данни,
а не само цени на компоненти и да не знам колко още отгоре ще се покачи цената, покрай монтаж, транспорт и т.н.
Поздравления за всички коректни производители и търговци! smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
12-05-2008 - 10:47:11
Каквото можаме - направихме.

Когато използвате калкулатора на страница: http://integral2005.com/systems.html

трябва да сте си измерили разстоянието от бойлера до последния колектор и то така, както биха минали тръбите, а не по права линия.
Re: Слънчеви колектори
12-05-2008 - 19:53:26
САТАЛКЕР. По думите ти разбирам че системата е с материали на Сънсистем , юпс и термостат на Интиел . Ако е така , то във патронния нагревател на бойлера има малко листче с начини за свързване - трифазно или монофазно . Хубаво е да се свърже трифазно ако имаш тази възможност у вас . Може да си го направиш таблото - вземи двуредово пвц табло . Сложи главна тройка 50 а и две отделни тройки 25 а . Два контактора 25 а , помести и диферинциалния термостат вътре . Сложи един 6 а за помпата и още два 6а за да ги ползваш като ключета за оперативната верига на бойлерите .Кабел ползвай 2,5 квадрата меден многожичен - може и твърд но се обработва трудно .Ох бива ли да са такива тъпанари тия майстори че да те оставят така ..
Re: Слънчеви колектори
13-05-2008 - 23:35:09
Filmatoplo!
Благодаря за информацията!
Всъщтност обяснението на моите майстори е че те не са лицензирани за инсталиране на електрически инсталации и че монтирането на такова табло трябва да е от фирма със сертификат.От друга страна аз се консултирах с моя "надзорник" които твърди че не е необходим никакъв сертификат за това табло. Къде е истината все още се чудя, но все пак можеха да ми дадат типова схема - предполагам че не се различават много за отделните инсталации.
Другата тъпотия е че ел. проектанта е дал еднофазни захранващи кабели за бойлерите при положение че имам трифазен ток във всяко табло.Електричарите ,които ми правиха инсталацията са пуснали два трижилти мостови кабела 4кв.мм както е по проект.Разбира се и аз имам вина че не зебелязах тази дреболия навреме, ама когато човек строи мисли повече за вар и тухли отколкото да брои жилата на проводницитеsad smiley Мислиш ли че ще си заслужава къртенето и прокарването на кабели за трифазно свързване?
В твоят пост си написал "Кабел ползвай 2,5 квадрата меден многожичен ...." - този кабел няма ли да е слаб ако го ползвам при еднофазно свързване и 4,5 кВт на бойлер?
По принцип в такива табла включва ли се "дефектнотокова" защита?
В инсталацията имам рециркулационен контур на топлата вода. Ще ми трябва ли някяква автоматика за рециркулационната помпа или тя ще трябва да се върти непрекъснато?

Благодаря за отзивчивоста!

Re: Слънчеви колектори
15-05-2008 - 08:34:32
Сталкер . щом имаш трижилен кабел ето ти 3 фази , само заземяване трябва и ще стане .Има едно трифазно свързване - триъгалник - не звезда при което е необходимо само 3 фази и земно без нула .Може и без дефектотокова .За помпата - ако не си купиш специална с вградени в нея часовник за време и термостат по температура , то може обикновена и допълнително към нея да се монтират горните компоненти . smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход