Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Актуални цени за строеж на дървена къща

Публикувано от Valchog 
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 20:31:52
Колега ivorad не съм имал предвид ни най-малко твоя професионализъм! Аз говоря по принцип и избягвам персонификацията!Буквално казах,че при нашите условия професионализма е само вземане на пари!Визирал съм строителството, но това важи и във всяка друга сфера на стопанския живот.Няма нужда да се обосновавам- всеки знае,че сме 50 г.назад и още толкова встрани от нормалните страни!
Сега за малката бригада! Нещо не сме се разбрали! Аз не съм против малката бригада,аз съм ЗА малката бригада с една особеност-тя да е твоя!Така аз съм си сформирал квалифицирана :]орденоносна бригада "Оле, ле" на която съм личен бригадир!В длъжностната си характеристика съм написал две точки:1. да подпирам с корем масата с плановете и чекмеджето с парите и т.2 да гледам да не направят някоя глупост като шопски зид и други творения на строителната фантазия.*drink2*
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 20:40:33
Quote
фло
Колега ivorad не съм имал предвид ни най-малко твоя професионализъм! Аз говоря по принцип и избягвам персонификацията!Буквално казах,че при нашите условия професионализма е само вземане на пари!Визирал съм строителството, но това важи и във всяка друга сфера на стопанския живот.Няма нужда да се обосновавам- всеки знае,че сме 50 г.назад и още толкова встрани от нормалните страни!
Сега за малката бригада! Нещо не сме се разбрали! Аз не съм против малката бригада,аз съм ЗА малката бригада с една особеност-тя да е твоя!Така аз съм си сформирал квалифицирана :]орденоносна бригада "Оле, ле" на която съм личен бригадир!В длъжностната си характеристика съм написал две точки:1. да подпирам с корем масата с плановете и чекмеджето с парите и т.2 да гледам да не направят някоя глупост като шопски зид и други творения на строителната фантазия.*drink2*

ОК, разбрахме се!
*drunk*
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 20:50:34
stivemaster...Опитай да съчетаеш краткия срок на изпълнение с качество.Цяла тема имаше за тая строителна система и тогава имах възможост да пиша за големите си резерви към нея.
От спестен труд съществено можеш да спечелиш единствено в държава,където ръчният труд,особено пък специализираният такъв,е много скъп.В БГ той е евтин и няма изгледи скоро да стане по-скъп заради голямото предлагане.Факт-в щатите например бетоновите работи са много скъпи.Заради това избягват много да се замотават с кофриране,арматура и т.н.Повечето хора в БГ правят пред къщата си бетонова алея.В САЩ асфалтът се среща много по-често от бетона-точно защото ръчният труд при двете е несъпоставим нито като обем,нито като цена.Разни държави-разни стандарти.
Модулно строиш тогава,когато нямаш време да чакаш да стане монолитното.От там модулното си има пазарен дял,не страда от липса на клиенти и по едно просто пазарно правило на свободната икономика,нещата се докарват до такова ниво,при което и цената,и нормата на печалба е горе-долу като на конкуренцията в сегмента.

Но да не превръщаме темата в "за и против дървените къщи".Аз продължавам да искам разумна обосновка като защо качествено направената дървена къща трябва да примерно наполовина по--евтина от монолитната.Кое и е по-евтиното...До тук стана ясно,че трудът не е с чак толкова много по-евтин и от човекодните може да спечели и работещият по едната система,и по другата.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 21:15:27
Quote
salvador
Аз продължавам да искам разумна обосновка като защо качествено направената дървена къща трябва да примерно наполовина по--евтина от монолитната.Кое и е по-евтиното...До тук стана ясно,че трудът не е с чак толкова много по-евтин и от човекодните може да спечели и работещият по едната система,и по другата.

Колега, без никакви претенции за експерт по еднофамилни къщи - има едно сериозно обстоятелство, което предполага по-високата цена на монолитното строителство пред модулните дървени къщи - и то е дълготрайността на продукта. Има доста монолитни къщи на по над петстотин години запазени по света , а дървени, поне аз не съм виждал масово......
Съвършено естествено е продуктът с по-голяма трайност да има и по-висока цена, мисля. Като се натрупат и по няколко % икономии от труд, време и по-лекия финиш на сглобяемите - ето ти и по-ниската цена! С която по никакъв начин не твърдя, че разликата трябва да е два пъти - за да се обоснове подобна теза трябват точни сметки!
winking smiley
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 21:16:58
avatar
Quote
salvador
....Аз продължавам да искам разумна обосновка като защо качествено направената дървена къща трябва да примерно наполовина по--евтина от монолитната.Кое и е по-евтиното...До тук стана ясно,че трудът не е с чак толкова много по-евтин и от човекодните може да спечели и работещият по едната система,и по другата.

Има мноооого да почакаш.....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 21:21:21
Quote
salvador
От спестен труд съществено можеш да спечелиш единствено в държава,където ръчният труд,особено пък специализираният такъв,е много скъп.В БГ той е евтин и няма изгледи скоро да стане по-скъп заради голямото предлагане..

Дали един труд е скъп или евтин критерият е неговата производителност! В България труда е много скъп именно поради ниската производителност ,а в строителството най-вече,понеже е съчетан с липса на системни познания,необразованост,ниска култура и ред,ред други причини!
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 21:37:32
Ако дървено-скелетното строителство не беше по-ефикасно и по-ефтино, едва ли би се наложило в цяла сев. америка. Ако видите някой дивелъпър в сев. америка да строи с тухли и бетон плащайки лихва на заема с който работи месеци(години) наред, обадете ми се да знам. Започват се едновременно 20-30 къщи в един район, завършват се за половин година от има-няма една дузина хора вземат си печалбата и се преместват на следващия обект. Производителноста на труд е в пъти по голяма, квалифицираните работници вземат по 30-35 $ на час, а помощниците в рамките на 20-25, чорбаджията за няколко месеца завърта парите, плаща си лихвата по заема и си прибира прилична печалба. Клиента тегли заема чак в деня на нанасянето, а не както е в БГ-в деня на първата копка, че и доста преди това.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-08 21:54 от Nasko.Stoykov.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 21:39:57
ivorad...Времената се менят...колко време искаш да "живее" една къща...след 40 години тя е до толкова морално остаряла и по нея са се появили толкова много проблеми,че в масовия случай е за бутане.
Сега е 2010. Строителството от края на 60-те и началото на 70-те как ти излежда...кое точно му е по днешните стандарти....конструкция ли,светли помещения ли,ел инсталация,ВиК,изолация ли имат...кое точно им е във вида,в който ще го изпълниш ти за себе си,ако сега трябва да си построиш къща.В 99,9 % от случаите там няма дори за какво да се хванеш-всичко е за пълна преработка и инвестицията е много много сериозна-почти толкова,колкото да построиш къщата наново.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
08-08-2010 - 22:11:21
Я да въведем малко ред в термините , определенията и сравненията .За да сравняваш нещо трябва да знаеш поне как се измерва и от какво зависи.Някой наема ли се да сподели опита си за големината на основния разход при изграждане на какъвто и да е обект - труда - човекочасове на м2 готова РЗП още по добре в различна степен на завършеност .Аз мога да дам следните параметри - груб строеж - традиционна технология - 8-10 ч.ч/м2 , а специално за salvador ще отбележа че времето за дадената за пример по горе технология е около 2 ч.ч/м2(у нас , в Италия нормата е 32 мин/м2) - сметките си направете сами .По голяма разлика се получава при довършителните работи ,заради по голямата степен на завършеност ,при изграждане на конструкцията с оставащ кофраж , а именно още 1.2 ч.ч/м2 , при 7-8 ч.ч/м2 при традиционния метод.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
09-08-2010 - 14:07:20
Quote
n.nikoloff

clap:

Както и аз неведнъж съм казвал - истинските клиенти на дървените къщи са тези, които искат да живеят в такива, а не тези, които ги смятат за по-евтини. Защото не са. По-евтини са бараките за дърва за огрев и инструменти.

Не веднъж си казвал, че дървените къщи не са по-евтини от монолитните. Вероятно имаш предвид цените на някой български бизнесмен, според който дървените/сглобяеми/ са на цена поне колкото монолитните и дори по-скъпи.

Значи ли тогава, че други бизнесмени, които предлагат дървени къщи на по-ниски цени от монолитните, предлагат не къщи, а барако-образни дървени бунгала, за хората, които ги искат на цени по-високи от монолитното строителство? Сигурно това значи твоя пост, казано на разбираем език.

Следователно съществува и някаква барако-бунгална спецификация, съдържаща строително-конструктивни елементи, видове и количества материали и т.н. за хора с пари, които искат да си живеят в бунгала ...

Нещо хич не успяваш да си убедителен.*yes*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход