Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фибран,Гипскартон или...?

Публикувано от edeam 
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 02:37:12
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 14:34:25
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 16:43:28
Вчера докато писах отговора се замислих как така никой не се е сетил още да намеси и влажноста на въздуха в сметките...Не,че го няма.Има го-въздухът е ужасен топлоносител,но това му качество се променя с влажноста.По-влажния въздух се усеща като много по-студен зимата.Така е например по Сибир.Много ниски температури,ама влажноста е някаква мижава стойност и усещането е за "сух студ",който всъщност не се усеща чак толкова.Не ти е толкова студено-въпреки,че навън е -30.Той въздуха пак си е студен...ама заради ниската влажност не може да отнема толкова енергия от по-топлите предмети.

За съзаление и тази сметка е напълно излишна.Не се вкарвайте в тоя филм-няма смисъл.Пак ще докарате нещата до там,че ви трябва примерно 7 см стиропор,ама то такъв няма,защото се произвеждат 5 и 10.И слагате 10.Обаче и без сметки,пак 10 щяхте да сложите.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 17:16:15
Стиропор в търговската мрежа има от 2 до 10 см. (по-дебел не съм купувал,но мисля, че има), само дето в повечето случаи чакаш два- три дни за доставка. Иначе цената му е същата на куб. метър.
Правил съм изолации и със 7 см., и с 8 см.
Да не говорим, че при качеството на нашите български зидари се налаг като правиш изолация от 5см. да имаш подръка и някой пакет 7-ца и 6-ца за да компенсираш кривината на стената в някои зони.
И за влажността не си прав, че не се отчита - в нормите се говори за температурно - влажностен режим .Мисля, че беше 60% максималната влажност при 20 градуса, която трябва да подържате вкъщи за да са верни сметките по проект. Внимавайте като варите бобsmiling smiley
А бе няма дза откриете тук топлата вода - друг е въпроса дали си заслужава да се вманиачаваме на тема детайлно изчисляване на топлоизолацията при положение, че имаме изменения в климатаsmiling smiley
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 19:27:40
Да,а ,а,хм! Като направим кратко обобщение за външната топлоизолация,то изпъква елемента "духане на супата",или този ,който си постави външна ТИ без ветрозащитен сайдинг духа супата! Уинд чил фактор и за къщата и за собственика! Логиката на нещата показва,че в такъв случай външната ТИ излиза в пъти по-скъпо и като материали и като загуба на енергия при студен силен зимен вятър. Защо го правят тогава? Веднъж от незнание и веднъж от примамливата уговорка на строителя ,като колегата 4овек,че се пести от мазилка и направо върху тухлите се изтипосва стиропора чрез върховата технология " на топки" и това е низ от удобни компромиси на строителя-изправя некадърна зидария,плаща се повече за мотнаж на стиропора ,отколкото за мазане и т.н.Затова моята теза е :външна ТИ да,ако къщата е в тропиците или на екватора!
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 20:08:25
Фло, като не искаш изолация купи си спален чувал за екстремни условия и се оправяй някакsmiling smiley
ДА знаеш, няма да търпим енергийнонефективни субекти да харчат природаните ресурси , само защото им се свиди да дадат пари за ДЕБЕЛА изолация. То да нямаше хора дето са си намалили драстично сметките за отопление след поставяне на изолация да ти се връзваме на приказките, ама като има.
Айде докажи, че през 5мм. циментова шпакловка духа страшно, а тя е първата преграда на топлоизолационните системи с външна изолация. Ако носиш цимент фазерно платно при силен вятър дали минава през него въздуха или не и може да те отнесе? Щото ако вятъра минава няма да имаш проблеми да го носиш. Опитай първо с гипскаротн, че е по-евтин експеримента.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 20:37:14
Quote
4ovek
Фло, като не искаш изолация купи си спален чувал за екстремни условия и се оправяй някакsmiling smiley
ДА знаеш, няма да търпим енергийнонефективни субекти да харчат природаните ресурси , само защото им се свиди да дадат пари за ДЕБЕЛА изолация. То да нямаше хора дето са си намалили драстично сметките за отопление след поставяне на изолация да ти се връзваме на приказките, ама като има.
Айде докажи, че през 5мм. циментова шпакловка духа страшно, а тя е първата преграда на топлоизолационните системи с външна изолация. Ако носиш цимент фазерно платно при силен вятър дали минава през него въздуха или не и може да те отнесе? Щото ако вятъра минава няма да имаш проблеми да го носиш. Опитай първо с гипскаротн, че е по-евтин експеримента.

:] Ми ти не си разбрал нищо, бе 4овек!И аз съм седнал да пиша за уинд чил фактор!
Вятъра не минава през шпакловката ,а контактувайки с висока скорост с нейната повърхнина отнема температура също с висока скорост,и както правилно забеляза Любо-духане на супата прилича на този фактор,даже е едно и също нещо.И много произволно ме смяташ за енергонеефективен субект! Напротив аз строя за семейството си нискоенергийна къща,където само зида е дебел 42 см.трислоен зид и стремежа ми е да се доближа до пасивните къщи като ефект,а не да пляскам на топки 10 см стиропор отвънка,каквато е порочната и ,повярвай много тъпа практика!
Che
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 21:32:28
Духането на супата не е коректна аналогия. Там част от охлаждащия ефект се дължи на отнемането на водни пари от слоя въздух, близък до повърхността на супата.

Като не се духа, слоят въздух, който е непосредствено до супата се насища с пара и пречи на изпарението (изпарението зависи от температура, атмосферно налягане и влажност на въздуха).

Освен това съм доста сигурен, че въздушният поток чисто механично подпомага отделянето на водни молекули от течността. Което също охлажда.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 21:51:23
Quote
Che
Духането на супата не е коректна аналогия. Там част от охлаждащия ефект се дължи на отнемането на водни пари от слоя въздух, близък до повърхността на супата.

Като не се духа, слоят въздух, който е непосредствено до супата се насища с пара и пречи на изпарението (изпарението зависи от температура, атмосферно налягане и влажност на въздуха).

Освен това съм доста сигурен, че въздушният поток чисто механично подпомага отделянето на водни молекули от течността. Което също охлажда.
*ok*Макар да ти кажа ,че водната мулекула е една-в една чаша с вода има една водна мулекула, и морето е една водна молекула!
Това е за супата! Дай сега за циментената 5 мм. шпакловка върху стиропора ,какво става,като духа 10 м/сек.вятър с температура 5 градуса по контактната и повърхност!


Опростената формулировка на уинд чил фактора гласи,че всеки метър в секунда от скоростта на вятъра отнема 2 градуса топлина.Това може да си го представим,например като една белязана молекула с температура 5 градуса,която преминава 10 метровата дължина на фасадата за 1 сек. при което дърпа топлина от фасадата по 2 градуса на всеки метър,защото основен принцип на топлообмена е ,да се изравнят температурните зони,от топло към студено и да си представим още,че след нея преминават още милиарди студени молекули,които контактуват с повърхността и се затоплят и отминават и това си е чист интензивен топлообмен. Това е най-сериозния недостатък на външната изолация,незащитена с вентилируема фасада ,както я наричат!Тука не говоря за усещане, а за топлообмен!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-08 22:23 от фло.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 22:25:20
Фло, стига с твоите женски логики, бе човек. Можеш да подведеш някой с убедения си тон и изпъстрен със случайни термини изказ. Не че съм привърженик на външната изолация, просто ти не казваш нищо изцяло коректно по темата, просто спориш заради спора. Ще те помоля да отговориш пряко и конкретно на два въпроса:
1. Как въпросният уинд-чил фактор би охладил мазилката върху външната изолация, но не би охладил мазилката върху тухлена стена? Какво значение има къде е изолацията по отношение на този фактор, след като той се отнася само до повърхността (която дори и да не беше еднаква и в двата случая), пак нямаше да има никакво значение?
2. Като правиш трислоен зид, как точно избягваш термомостовете, които се получават в основите и които ти изтъкваш като недостатък на външната ТИ? Изобщо, какво може да се направи по въпроса при трислоен зид, а при външна ТИ не може?

П.П. Сега ти прочетох последния пост. Може ли още един въпрос:
3. От какво според теб предпазва вентилируемата фасада? От вятър ли?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-08 22:28 от king_for_a_day.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход