Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фибран,Гипскартон или...?

Публикувано от edeam 
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 18:30:15
Не ми се участваше в тази дискусия, но доста неточности се написаха, та поне за статистиката:

Сметките на Кинга са верни според мен, а това 0,52 е точно за зид с четворки и варо-пясъчен разтвор.
Не знам какво не му харесва на Иво, но приблизителните съотношения на дебелините също са верни!
4овек-ът съвсем коректно указва, че "усещането на Фло" касае друго явление - свойството на материалите да отнемат/отдават топлина. В случая с автомата - желязото повече, дървото по-малко. Респективно при Фло голият зид повече, а макар и тънък стиропорът по-малко.
Това обаче не касае топлопреминаването и топлинните загуби.

Quote
фло
Пак ще го кажа за който не е разбрал: топлото се движи от зона с по-висока температура към зона с по-ниска температура и никога обратно-физичен закон!

Това е единственото вярно в цитирания пост!

Това означава,че през 2/3 от годината,когато е отоплителния период топлото излиза от къщата отвътре -навън и е логично да се спре от вътрешната на зида страна,иначе в обратния случай отива в зидарията,плочите,покрива и навън!

За пръв път чувам, че в БГ отоплителният сезон е 8!! месеца - може и да греша.

Това което Фло така и не разбра е, че нас ЛОГИЧНО ни интересува КАКВО ОТИВА НАВЪН!
А също, че почти всички материали като правило нямат посока по отношение на топлопроводимостта си.
Респективно топлинните загуби се определят от сумарното съпротивление (R = Rзид+Rизол.= Rизол.+Rзид) - не знам дали е закон.
Някой да се интересувал от посоки на стъклопакет преди появата на К-стъклото?!

Местото на ТИ влияе съществено на доста елементи от комфорта на обитаване и обратното.
Като правило, вътрешната ТИ е доста критична при влажностни проблеми. Не че тя ги създава - по-скоро обратното - влагата може да я компрометира по-лесно спрямо външната.

Изборът вътрешна/външна трябва добре да се съобрази с режима на ползване.

В случая на питащия - при положение, че се предвижда външна изолация, най-добре е (според мен) да се започне поне частично с нея, като се обхванат надзидовете и се слезе 40-60см надолу.
Задължително да се изпълни ТИ на тавана (постоянно или временно, според цялостното бъдещо решение). Ако се предпочете вата+гипскартон да не се пропуска пароизолацията.
Подът на етажа си остава проблем, ако генерално не се предвижда ТИ за него.

Не е лошо и да се оцени иконом. ефективност, особено за временни решения - като изключим комфорта трудно ще се вържат сметките за 1-2 сезона. В тези сметки трябва да се включат и неминуемите за обитаване вътрешни и външни завършващи мероприятия (мазилки, шпакловки, бои - извън ТИ). Не е изключено, да е по-изгодно да се изчака цялостното решение на засилено отопление.

Тук колегата Петър и др. имат разработени калкулатори за пресмятане на топлинните загуби/икономии при избран вариант на ТИ.
Успех!
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 18:51:32
По следите съм на едно документално филмче за "нискоенергийни домове", не искам да цитирам, а да дам линк към него. Там става въпрос за практически опит, а не за квантова механика, паралелна физика и пр. теории засягащи космоса атомните реактори и др. високи технологи. Между другото само ще спомена за камина зидана с полистирол бетонови блокчета която излъчва топлина 48 часа след нейното загасяне.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 19:22:24
Quote
Любо

Това което Фло така и не разбра е, че нас ЛОГИЧНО ни интересува КАКВО ОТИВА НАВЪН!
А също, че почти всички материали като правило нямат посока по отношение на топлопроводимостта си.
Респективно топлинните загуби се определят от сумарното съпротивление (R = Rзид+Rизол.= Rизол.+Rзид) - не знам дали е закон.

Логично нищо не ви интересува,щом си дъвчете нон-стоп ер-ове,мю-та,ламбди,у-та в обширни литературни съчинения без разбиране на същността на процесите! А какво отива навън? Навън отиват повечето пари ,дадени за външна топлоизолация и повече пари за отопление ,отколкото при вътрешната топлоизолация!Това отива навън -парите ,уважаеми!
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 19:47:13
Quote
Nasko.Stoykov
По следите съм на едно документално филмче за "нискоенергийни домове", не искам да цитирам, а да дам линк към него. Там става въпрос за практически опит, а не за квантова механика, паралелна физика и пр. теории засягащи космоса атомните реактори и др. високи технологи. Между другото само ще спомена за камина зидана с полистирол бетонови блокчета която излъчва топлина 48 часа след нейното загасяне.

г-н Стойков,имате добрата възможност да дискутирате с професионалист в областта на леките и олекотени бетони от полистирол в мое лице,макар и бивш!*drink1*
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 20:41:22
Ето това вече не мога да го разбера - камина от полистиролбетон? Първо - не се ли стопяват/подпалват топченцата стиропор? Да не би само да е облицована, а не "зидана"? Ако да - имам втори въпрос - какъв е смисълът от полистиролбетон, след като той има топлоизолационни свойства, а не акумулиращи? Няма никаква логика да спираме топлината към стаята, а да я пускаме да си излиза през комина.

Фло, какво е новото ти амплоа?
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 21:03:58
Както казах ще дам линк. Колкото до камината, в подробности не се влиза, но по всяка вероятност горивната камера не е зидана с полистиролбетон, а всичко е облякано с него, това струва ми се се прави поради способноста на този материял да задържа, а не да отдава топлината на бързо-демек акомулаторен ефект (там г-н Фло ще каже). Не искам да споменавам габаритите на камината grinning smiley
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 21:42:54
Quote
king_for_a_day
Ето това вече не мога да го разбера - камина от полистиролбетон? Първо - не се ли стопяват/подпалват топченцата стиропор? Да не би само да е облицована, а не "зидана"? Ако да - имам втори въпрос - какъв е смисълът от полистиролбетон, след като той има топлоизолационни свойства, а не акумулиращи? Няма никаква логика да спираме топлината към стаята, а да я пускаме да си излиза през комина.

Фло, какво е новото ти амплоа?

Полистиролбетона е негорим при пряк огън! Причината е,че топчетата са обвити със циментова обвивка и дори да се стопи повърхностния слой от 2-3 мм. циментената структура се запазва и от там високото температурно съпротивление на следващия слой предпазва материала в дълбочина!За камината вероятно са правили полистиролбетонови блокчета с по-висока плътност т.е. с участие и на пясък, примерно D-0,700-0,800.Замисъла тука е,че веднъж преодоляно температурното съпротивление с висока температура,то наистина този бетон отдава много дълго време!Този ефект съм го забелязал и аз при проби за температурно съпротивление по време,но си признавам,че не съм се сетил за приложение за направа на камина!

Фло, какво е новото ти амплоа?
Доста хора в този форум ме познават лично и знаят,че основното ми занимание е флейвъринг,а приключението полистиролбетонни изделия беше диверсификационен напън на компанията ми,който приключи преди година!
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 21:55:36
Собственика на къщата спомена точно съотношението на бетона и полистерола, но както казах не искам да цитирам цифри. Явно участието на този материял в тази къща беше много застъпено. Ставаше на въпрос за къща без електроснабдяване, водозахранване, телефон, канализация и пр. и в географски ширини съизмерими с БГ.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 22:07:42
Фло,
Твое право е да четеш само ТВОЯТА физика. Законът си е закон и за пореден път подчертах, че точно той работи тук. Виж преходът към следвашите ти твърдения вече 2 години е голословен.
З**би параметрите и сметките, като не ти харесват. Ти нали си имаше метод за практическа проверка (с котлон и часовник) - еми направи си експеримента и сподели резултатите за вътрешна и външна ТИ.

Хората (а и ти) по-горе пишат - толкова ТИ се равнява на толкова зид/бетон. Какви са тези термомостове от земята до небето - джезве с метална дръжка не си ли виждал? Тя по кой закон работи? Термомост ли е или топлоизолатор в това приложение? Преди да измислят съвремените ТИ, тези конструкции термомостове ли бяха или нормални за времето си ограждащи елементи със съответните им ТОПЛОИЗОЛАЦИОННИ свойства.
Същите тези термомостове, ако ги изолираш вътрешно по-малко ли изолация ще ти трябва?
И кое е къща/жилище - въздухът в стаите или заедно с конструкцията. Тя не е ли твоя - кой ще мисли за нея в по-дългосрочен план?
Докато не си отговорим на тези въпроси и не се съобразим с отговорите, можем години да си спорим безполезно и да се "замеряме" със закони и параметри. А тези въпроси възникват в пряка връзка с твоите твърдения, които забележи, чета.
Поспри се малко, докато не намериш смислени отговори.
Подвеждаш колегите с категоричните си твърдения.
Затова се и обадих тук.*drink1*
Re: Фибран,Гипскартон или...?
05-12-2009 - 23:29:28
Quote
Любо
Преди да измислят съвремените ТИ, тези конструкции термомостове ли бяха или нормални за времето си ограждащи елементи със съответните им ТОПЛОИЗОЛАЦИОННИ свойства.
Същите тези термомостове, ако ги изолираш вътрешно по-малко ли изолация ще ти трябва?

По-малко Любо,много по-малко!И затова изолаторджиите масово заблуждават ,че правилно е поставянето на външна ТИ! За да вземат повече пари за по-лека работа и повече квадрати и без да се задълбочават много -много в същността на топлинния пренос! Същата работа,като майсторския "шопски зид" дето беше онагледен тука,който по същество си беше чиста цигания!Та усилията ми са не да въвеждам някого в заблуждение,защото нямам никакъв интерес,а да насоча вниманието на колегите към типичните заблуди в строителството и по-специално при топлоизолациите. Ти понеже си много далеч от строителството винаги си крайно учуден от моите постове и това го разбирам.Спомням си какъв спор беше за това как се зидат тухли четворки,като казах,че масово се зидат неправилно! Е,още се зидат неправилно,както и масово хвърлят пари на вятъра с външна ТИ и нищо не може да се промени,най-много някой колега-форумец да се замисли и това за мен е достатъчно!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход