Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фибран,Гипскартон или...?

Публикувано от edeam 
Re: Фибран,Гипскартон или...?
06-12-2009 - 00:19:51
Абсурд е да слагаш фибран от вътре защото като го шпакловаш и боядисаш изглежда добре до момента в които някои не залитне и не се облегне на стената, тогава фибрана потъва малко и се получават черни пукнатинки където е потънал и това ще ти вади очите. Препоръчвам ти от вътре да си направиш гипсова мазилка която излиза около 14 лева с материалите, а от вънка да си сложиш фибран, по този начин ще се реши най- правилно всичко. Успех
Re: Фибран,Гипскартон или...?
06-12-2009 - 14:23:14
Quote
фло
По-малко Любо,много по-малко!

Колко по-малко? Аз лично се нуждая от някакво пояснение - числа/картинка!

Спомням си какъв спор беше за това как се зидат тухли четворки,като казах,че масово се зидат неправилно!

Да, от там тръгна моето впечатление, че често хвърляш необосновани с нищо твърдения - още чакам (2 год) обещания материал за ПРАВИЛНОТО зидане. Факт - един от масово заблудените съм - помогни, моля.

Е,още се зидат неправилно,както и масово хвърлят пари на вятъра с външна ТИ и нищо не може да се промени,най-много някой колега-форумец да се замисли и това за мен е достатъчно!

Аз обикновено се замислям и точно затова рядко ти вярвам на "прима-виста". Дали и кое ти е достатъчно - не знам. Считам, че можеш да си много по-полезен. Вярвам, че поне за себе си ще намериш отговорите на въпросите по-горе и ще можем да дискутираме нормално.

Авторът на темата да ме извини, моля.

П.П. Доминик по-горе не е достатъчно обоснован за Фибрана отвън.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-06 14:24 от Любо.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
06-12-2009 - 17:37:46
Любо какво да се обосновавам. Препоръчвам отбън да е с фибран а от вътре с гипсова мазилка (прави се с машина, а не с маламашка като шпакловка). Какво той ще реши да направи е негово решение, тука ние даваме само мнения. Ако искаш да си защетя тезата ще го направя, но не вижам смисъл.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
06-12-2009 - 18:38:47
За мене поставянето на ТИ от вътрешна страна не е само целесъобразно от гледна точка на станалия вече банален закон на термодинамиката, но и от гледна точка на дълготрайност. Не мога да си позволя да изолирам от вън с фибран, ХПС или вата и да разчитам на една мазилка да предпази това доста скъпо удоволствие. Единственото правилно решение според мене е в/у ТИ да има вентилируема фасада(сайдинг). Трябва да добавя обаче че това е идеално само при дървено-скелетни къщи, при монолитното строителство нещата са много по-сложни. Ще се изисква 110% изолация на основи, тавани, плочи, колони, тераси...и пр. *drink1*На здраве и честит имен ден на имениците.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
06-12-2009 - 23:11:16
Quote
Nasko.Stoykov
За мене поставянето на ТИ от вътрешна страна не е само целесъобразно от гледна точка на станалия вече банален закон на термодинамиката, но и от гледна точка на дълготрайност. Не мога да си позволя да изолирам от вън с фибран, ХПС или вата и да разчитам на една мазилка да предпази това доста скъпо удоволствие. Единственото правилно решение според мене е в/у ТИ да има вентилируема фасада(сайдинг). Трябва да добавя обаче че това е идеално само при дървено-скелетни къщи, при монолитното строителство нещата са много по-сложни. Ще се изисква 110% изолация на основи, тавани, плочи, колони, тераси...и пр. *drink1*На здраве и честит имен ден на имениците.

*drink1* Ще добавя още само два основни критични фактора при външната ТИ:
1. Студеният вятър,който обдухва директно външната изолация-нарича се Wind chill фактор и намаля значително изолационните свойства ,ако не и въобще да ги премахне,докато духа! Опростено казано всеки метър в секунда от скоростта на вятъра дава 2 градуса студ!
2. Ако вали или вятъра носи дъжд по стените и мазилката се омокри,то повишаването на влагата само с 10% намалява U-стойността с 30%
Има и още ,като влияние на слънчевата радиация,циклите на тънката мазилка върху изолацията и т.н.дълъг е списъка!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-06 23:25 от фло.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
07-12-2009 - 09:18:14
Фло, вътрешната изолация в никакъв случай не е по-евтина от външната. Даже бих казал, че е по-скъпа. Така или иначе трябва да измажеш къщата отвън, а не да я оставяш на тухла и освен това трябва и да я вапцаш малко. За което ти е наобходима така или иначе заскеляване. Като сумираш операциите по външни и вътрешин СМР едва ли ще си на някакъв кяр.
Само моля те не споменавй за топлоизолации, които са няколко милиметра, за термоизолационни бои по технолагия от НАСА и подобни щуротии.
Топлоизолацията се прави с цел да увеличиш ВРЕМЕТО за топлообмен между вътрешния възух и външния. Има едно понятие среднодневна температура. Лятото може да имаш няколко часа 40 градуса, но пък през нощта температурата пада до 15. Ако среднодневната температура ти е примерно 23 градуса, времето за топлообмен продължително, то в къщата от само себе си ще получиш температура 23 градуса и няма да пускаш климатик за да охлаждаш. Има ги и нещата, че за защита от топлина много голямо влияние оказва и цвета на огряваната външна стената , щорите, които не позволяват да се нагрява къщата и други подобни, ама не става въпрос в тази дискусия за това.
Ако нямаше колебания във външната температура нещата щяха да стоят по друг начин. Т.е ако си наравиш къща в пещера - заграждаш по-малък обем за да отопляваш по-малко и тогава вътрешната изолация ще е предимство.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
07-12-2009 - 13:06:40
Не знам дали тук е подходящото място за тази дискусия, но гледам и Модератор има сред нас.

Фло,
Дай да не затрудняваме дискусията вътрешна/външна ТИ с допълнителни "наукообразни" твърдения.

1. Въпросният Wind chill фактор е доста спорен, дори в областта, за която е измислен, а именно да опише ДОПЪЛНИТЕЛНОТО УСЕЩАНЕ ЗА СТУД при наличие на вятър. Дори в Канада, където май единствено се използва, доста е променян в числовото си изражение. Вярно е, че и в наши сайтове вече се появява "Усеща се като ХХоС", но на мен ми звучи като "Ще ви е солено 50%".
А и не ми е ясно как вятърът влияе по-малко или повече при вътрешна/външна ТИ.
Не че не трябва да се отчитат възможните влияния на вятъра (особено при вата и сайдинг) - давай по-практично.

2. Влажността влияе съществено на топлоизол. свойства на материалите - съгласен 100%, но не и с приведените числа. В текущата дискусия би било полезно да видим къде евентуалното овлажняване на ТИ е по-вероятно - вътре/вън. Аз твърдя, че през зимата, когато е по-критично този риск вътре е по-голям и трябва да се внимава.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
07-12-2009 - 13:47:03
Любо по принцип ограждащите конструкции се изчисляват и на съпротивление на въздушно налягане (т.е. през стената да не духа, което е проблем при ватите според мен) та този ефект на вятъра си е заложен и в нашите норми.
Re: Фибран,Гипскартон или...?
07-12-2009 - 17:54:13
Да 4овек,
Знам го това - има го по всички норми (наши/чужди), пък и е близко до акъла, че Е основна функция на ограждащия елемент, но Фло говори за друго - допълнителното повърхностно изстиване на стената при вятър. Мен лично ме съмнява, но не го изключвам, когато говорите за скорост на изстиването - "духаме си супата" все пак, ако искаме да ускорим процеса.
Навремето приех, че тези явления са отчетени с "алфите" в методиките, за които ти ме светна - поне така си обясних разликата им за вътре/вън.
Виж, хората действително го усещаме - всеки различно и точно там е проблемът на този Chill фактор, че се опитва да намери обобщено числово изражение на субективното индивидуално усещане.

За да има все някакъв практически смисъл раздумката тук, ще спомена:
При използване на вата за външна ТИ, практически винаги е задължително да се предвиди защитата й от вятър - дори сайдингът сам по себе си не върши тази работа - използват се прословутите "паропропускливи, хидроизолационни, въздухонепропропускливи" фолия. В противан случай въздухът, който се "разхожда" из ватата (особено по-леката) рязко влошава нейните ТИ свойства.
Абе, в нашите якета-пухенки и юргана на баба ми това е отчетено.:ami:
Re: Фибран,Гипскартон или...?
08-12-2009 - 02:18:09
Чил фактора се поддава на точно смятане,но смятането му в конкретния случай е съвършенно безсмиснено.
ОК, -5 градуса и вятър 15 метра в секунда биха натоварили изолацията така,сякаш навън е -20 и пълно безветрие....
Ако изолацията е оразмерена да работи ефективно при -30,чил фактора вече не играе.Това е за смятане на загуби-касае ситуация,в която благодарение на чил фактора се преодолява границата на ефективна работа на изолацията.Смятано за -20,ама с чил коефициента станали -25 и изолацията вече поддава.
Второто значение е на база метеорологичните данни за района от последните 11 години(за да се влезе в цикъла на Миланкович).Изолацията се смята по най-ниската и най-високата температура,а за чил фактор се смята най-силния постоянен вятър.

Има значение,ама то това и производителите го знаят и отдавна предлагат стандартизирани продукти,които покриват всички изисквания без сметки,плюс известен резерв.
Прилични таблици за чил фактор има на много места в нета.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход