Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?

Публикувано от Ronia 
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
25-10-2007 - 17:41:08
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Че кой борави със "заплата чисто"? И откога
> искането на заплата се определя от това,дали можеш
> да издържаш две деца?Ами ако имаш три?Ако искаш да
> ги запишеш в частно училище?Ако искаш да им
> купуваш само маркови дрехи?Или да ги караш на
> училище с вертолет?
> Какво ще кажеш за заплатите на научните
> работници,лекарите,сестрите,санитарите,
> университетските преподаватели?А пенсионерите?И те
> се канят да стачкуват,и те по тази логика имат
> право на двойна "нетна" заплата/пенсия.Няма
> лошо,само че тези,които произвеждат,трябва да
> удвоят производството си и да внесат двойно повече
> данъци........

Ами виж сега, мен ме съмнява, че аз или ти ще искаме да работим за 250 лв. Така че нека не преувеличаваме. Щото за някои частно училище е алтернатива, за други - не. За други алтернативата на хляба е домашна питка, защото няма пари за хляб.




Не прави с другите това, което не искаш да правят с теб.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
25-10-2007 - 18:06:42
Quote

И защо не забеляза,че от началото на темата само за това говорехме,че не трябва да се раздават пари на "калпак"?
Да те питам - ти ходил ли си да стачкуваш пред министерството на образованието, че някой не ти учи децата както трябва??
Някой спира ли те да го правиш??
Всеки трябва да си отстоява интереса!
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
26-10-2007 - 10:20:49
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:И защо не забеляза,че от началото на темата
> само за това говорехме,че не трябва да се раздават
> пари на "калпак"?
> Да те питам - ти ходил ли си да стачкуваш пред
> министерството на образованието, че някой не ти
> учи децата както трябва??
> Някой спира ли те да го правиш??
> Всеки трябва да си отстоява интереса!


Huba-Buba,като отговорен родител ще ти кажа,че това,което се случва в момента е твърде сериозно,за да си хортуваме просто,кой какво байряче е развявал и къде го е побил.И ако "ергенчето"от "горе"имаше нашите отговорности,отдавна да е вкарал ред сред подопечните си министри и да е прибрал учениците от улицата.Защото,да си градиш пасианса в политиката на гърба на децата,е чиста проба ПРЕСТЪПЛЕНИЕ! :g: Доста има да се мете в тази държава! :g:
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
26-10-2007 - 20:38:00
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------

> Имах друго в предвид - ако ти трябва краве мляко
> ти си взимаш крава - храниш я поиш я и тогава
> получаваш млякото. Ако не ти дава мляко - взимаш
> нова.

Ти не искаш да схванеш това черното - може да е трудно в момента, ама все някога ТРЯБВА да стане - нови ли ще са, сегашните ли ще си оправят "къщичката", НО ТРЯБВА!!!

>
> Проблема, който не може или не искаш да схванеш е,
> че искаш да имаш крава, която да ти дава мляко но
> без да я храниш....


Долеч съм от тази мисъл, но и ялови крави никой не храни.

Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
27-10-2007 - 17:13:37
Любчо, любенце....
Както стана известно правителството до сега е давало издръжка малко над 900 лева на месец. За догодина сумата е 1151 лева НА ГОДИНА!
Да напомним, че издръжката на една крава е около 1300 лева на година.
Толкова с правителството, което смята за приоритет образованието.
Явно яловата крава е някъде другаде. Най-вече, там където може да се лапа сериозно!
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
27-10-2007 - 17:38:01
Хуба,
В съседната тема те поканих и ти да почетеш, както посъветва мен.
Не ти ли се струва, че постоянно (в тази тема) пледираш за СОЦИАЛИЗЪМ, който (в другата тема) твърдиш, че никога не го е имало??
Цифрите ти не ги разбрах:
"900 лева на месец. За догодина сумата е 1151 лева НА ГОДИНА" moody smiley:
Апропо, като става дума за цени - Учителската стачка капитализма и пазарната икономика ли ще отменя?, т.нар. социалистическо правителство ли? - да вземат да влязат "в час" и да си научат урока, за да с "пласират" по-успешно и да не ги "яхат" разни.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
28-10-2007 - 10:16:50
Напротив Любо. Въобще не пледирам за социализъм. Проблема ни е, че държавата преразпределя повече от 40% от труда ни а техните кръгове още поне 20-30% за това и парите, които може да се отделят за заплати са малко. В самата си същност този процес се нарича КРАЖБА - макар и узаконена.
Според мен трябва да има пазарни принципи в образованието. Според търсенето и предлагането. Тогава ще видим, че учителската заплата на един способен учител няма да боде под 2500-3000 лева.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-10-28 10:17 от Huba-Buba.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
28-10-2007 - 18:16:48
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Напротив Любо. Въобще не пледирам за социализъм.

Тук аз не съм си научил урока - грешка - ЗА КОМУНИЗЪМ - там беше: "От всекиго според възможностите, на всекиго според потребностите".
При соца все още се водеше "според труда". smiling smiley

Както някъде каза - не е за майтап работата, но и не трябва едностранно да се гледа на обществото в момента. По-долу започваме да се сближаваме в мненията:

> Проблема ни е, че държавата преразпределя повече
> от 40% от труда ни а техните кръгове още поне
> 20-30% за това и парите, които може да се отделят
> за заплати са малко. В самата си същност този
> процес се нарича КРАЖБА - макар и узаконена.


Да така е, но понеже е узаконена се води не "кражба", а "преход" към:

Според мен трябва да има пазарни принципи в
> образованието. Според търсенето и предлагането.
> Тогава ще видим, че учителската заплата на един
> способен учител няма да боде под 2500-3000 лева.


Е те това защо учителите последни го научават или се правят, че не съществува.
Според мен трябваше да са едни от първите, а пропуснаха да образоват в тази насока освен себе си и едно цяло поколение.
Тук някой пледираше за ролята на родителите.
Еми има го и това: "Ти не ги слушай какво ти говорят в училище - навън, в живота е друго".
И на кого да вярва (уважава) младежът?
На едва излизащия от летаргия учител или на баща си, който значително по-добре анализира действителността, вади си поуката и има някаква програма за действие (оцеляване). Отделен е въпросът за "примера" на "успелия в прехода" баща.
Отделен е и въпросът учителите каво искат - заплати, реформа, запазване на статуквото, предсрочни избори, революция???
Зе себе си май нямат полезен и безболезнен ход (тук и сега вече) - ти май беше на противното мнение.

За цифрите - според мен "пазарно" в момента Добрият учител би се "пласирал" ок. 1000 до 1500лв. мах. и то в някакви "смесени пазарни" форми - настръхва ми косата да си помисля за "приватизация" на началното и средното образования.
Вече има частни училища - възможност за избор - и за родителите и за учителите - чудесно. Но засега май плюсовете им са, че "докарват и откарват" баровските отрочета. Даже бих пледирал на този етап и те да ползват някакви субсидии - за мат. база, охрана, закуски, униформи и т.н., а заплатите според "предлагания продукт".
Нещо в тази насока. Доколкото знам, частните имат само някакви облекчения при наемане на общински сгради и до там.

И накрая, понеже минахме към цифри.
Според мен и сега Добрите Учители биха достигнали въпросните 100%, че и пазарните 1000лв., ако:
1. Знаеха що е то Добър Учител тук и сега.
2. Са наистина Добри по съвременна, обществена (външна) оценка.
3. "Стадото", крещящо на улицата, не им пречеше с летаргичното желание за запазване на КОМУНИСТИЧЕСКОТО статукво, при катастрофален спад в качеството (с извинение за израза).
Нямам достоверни данни, но според броя на посещаващите училище деца (което можеше да се предвиди):
4. Паралелките бяха 2х големи и 2х малко (средно).
4.а. Училищата 2х малко.
4.б. Учителите 2х малко.
5. Последните 17год. САМИТЕ учители и т.н. им "профсъюзи" "бяха в час", и бяха разработили и предложили как това да стане, без пагубни последици за деца, учители, материална база и общество.
Толкова е трагично изоставането, че може би само Държавни шокови мерки биха спасили от окончателна разруха това, което е останало.
Като гледам анкетата горе - и това отпада. Оставаме пак със сеира. :g:
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
28-10-2007 - 23:30:14
Любо, знаеш ли как се прочисти образованието от добрите учители.
Някога имаше такива.
Започна се с относителното ниското заплащане. След това се продължи с тотално некомпетентните директори, които се назначаваха с връзки. Те и в момента подтискат добрите учители, защото те са им трън в очите. Накрая със тотално негодните реформи в образованието, начините за издаване на учебници и така на татък.
Да споменавам ли далавераджиите, които се наричат синдикални лидери и за пореден път продадоха членската си маса!
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
29-10-2007 - 21:30:43
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, знаеш ли как се прочисти образованието от
> добрите учители.
> Някога имаше такива.

Не, не съм запознат в подробности, но не съм съгласен постоянно да се изтъкват ВЪНШНИ причини.
Реално и формално, образованието и здравеопазването най-малко пострадаха от "прехода" (сравнено със заводи, фабрики, институти, селско стопанство и др. дейности и отрасли, някои от които просто изчезнаха). В случая не коментирам икономическата обосновка и необходимост.
За огромна част от населението тези "странични ефекти", на иначе желания "преход", дойдоха като "гръм от ясно небе" и до голяма степен, въпреки първоначалния ентусиазъм, ги завариха неподготвени.
С учителите до ден днешен НЕ Е така. Практически организацията и структурата са си старите (което все още ми изглежда полезно) и основната им пречка за напредък си остава бюрокрацията. Борбата с нея, обаче НЕ Е нова задача. Дори би трябвало да е по-лесна в сравнение със соца. (поне партийно бюро и районен комитет няма).

И да напомня - за мен Учителите (както и докторите) са хора с особена МИСИЯ (вторите даже се кълнат в свой Бог) и не би трябвало "с лека ръка" да се "прочистват".
С две думи - сравнени с всички останали, НЕ СА закрити, ИМАТ достатъчно клиенти (без особена конкуренция), имаха достатъчно време да се настроят към реалностите, да осъзнаят отговорностите си в новите условия и да си подредят къщичките, които ЗАБЕЛЕЖИ, все още са НАЛИЦЕ (в това отношение, и слава богу, учителите даже са превилегировани).

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход