Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?

Публикувано от Ronia 
Abu
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
15-10-2007 - 22:39:18
Че кога съм твърдял да е прелестен такъв ход? Ама и не казвам, че не е! Просто смятам, че няма кой да отговори на това предизвикателство. Още по-просташки казано "бий да те уважават". Само дето учителите не са мутри, та да го прилагат буквално. Разбира се, това не е свързано със заплащането, а е отговор на унижението и незачитането на труда им (това не беше толкова очевидно преди стачката). В никакъв случай не е "площадно мероприятие" - май написах "връщат се в клас независимо от договорките и ..."
Светлият финал на такива действия можеш да го видиш в по-далечното минало. Ако не ти е ясно какво е било отношението (не говорим вече за заплащане) към учителите, питай родителите си. Можеш да питаш и каква е била ползата от това отношение.
И всъщност ти какво предлагаш? Да продължават да си вършат работата, ама кой където свари да ги ръчка с остена и да ги завръща като добитък, ако не му отърва как мислят?

ПП И аз уважавам мненията ти, по тази тема също. Обаче все пак ми е чудно на кого смяташ, че дължиш това, дето си се пръкнал такъв умен и учен. Едва ли е само ген и самоподготовка... Апропо, ти как би защитавал професионалните си права?
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
16-10-2007 - 11:53:14
Нещо, с което не съм съгласна, че всички коментират само това, което е в медиите (100% увеличение, официалните заплати са 444 лв, маса учители са неграмотни и т.н.) ГЛУПОСТИ!
Обсъждаха се вече и непровелите се никога докрай реформи, хората поискаха оставката на Вълчев - веднага ги набедиха, че исканията им били политически! Ами според мен също Вълчев няма да е министърът, който ще реформира образованието. Той откакто е на поста си не може да реши проблема с матурите. Защо там не прояви такава твърдост като със стачката на учителите? Защото родителите ще наскачат и тогава ще стане лошо. А на учителите той си знае, че никой не им обръща внимание. Вземете за пример само постовете на брокер111 и ще разберете за какви ги смятат маса хора.
И стига с това, че не искали реформа отвътре - напротив, има такива учители, които са си родени за учители и се опитват дори и в сегашната рамка да работят качествено. Имах преди 6 години преподавателка по английски език, която заместваше друга преподавателка. Започна да ни натоварва както си беше заложено в програмата, даваше големи домашни, много за учене. Профилът ни беше английски все пак. На последната родителска среща на която майка ми присъства, родителите дружно се обърнаха срещу учителката с довода ”много товарите децата, като се приберем от работа още пишат домашни, те трябва и по други предмети да се готвят”. Ами аз се справях супер лесно и бързо с всичко, което ми даваше тя за учене. Имаше и други такива хора, т.е. не беше като да съм някакъв лингвистичен талант. Но повечето бяха разглезени от предната ни учителка, те не можеха след подготвителен клас да четат гладко на английски, да не говорим за нещо повече малко по-нататък. И като не стана при новоназначената заместничка пак в шеги и закачки да се отбие номера, се оказа изведнъж, че само двама родители я подкрепили на родителската среща. И я уволниха по настояване на родителите.
И мислите ли, че тази жена има защо да си обича професията? Няма, но учителите си обичат учениците и работят заради тях. Пак казвам - ако се спрат парашутистките назначения съсловието ще остане много по-качествено. Не е проблема в масата учители, а в нарастващия процент некадърници, които някой спуска от Горе.

Не прави с другите това, което не искаш да правят с теб.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
16-10-2007 - 12:37:29
За ВИС
Проблема на образованието е отражение на големия конфликт - простия срещу интелигентния човек.
За съжаление в България простите са повече от интелигентните.
И положението се влошава с всяка година, защото интелигентните предпочитат да емигрират вместо да си бият главата с простаците.
Резултата на всичко това е лесно предвидим и вече се вижда - простаците ревът, че няма кой да работи и простотията около нас е толкова голяма, че чак самите те едвам издържат.

Докато някой порочни качества в българина не си отидат нещата няма да са добре.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
16-10-2007 - 15:44:19
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> За ВИС
> Проблема на образованието е отражение на големия
> конфликт - простия срещу интелигентния човек.
> За съжаление в България простите са повече от
> интелигентните.
> И положението се влошава с всяка година, защото
> интелигентните предпочитат да емигрират вместо да
> си бият главата с простаците.
> Резултата на всичко това е лесно предвидим и вече
> се вижда - простаците ревът, че няма кой да работи
> и простотията около нас е толкова голяма, че чак
> самите те едвам издържат.
>
> Докато някой порочни качества в българина не си
> отидат нещата няма да са добре.
>

Много точно казано!
clap: clap: clap: clap: clap:

Не прави с другите това, което не искаш да правят с теб.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
16-10-2007 - 20:59:14
Абу,
Няма какво да питам роидителите - и аз го помня и съм с най-добри спомени, и изпълнен с уважение към Моите Учители. Към класната си, която бая зор видя да ме докара до 5 по литература, независимо от моята мълчалива съпротива и нейното желание за 6. Все ме убеждаваше че е неприлично (срамота и т.н.) при всичко 6, по литер. и химия да съм по-ниско. Спомням до днес си как тънко и с обич "ме работеше".
Отделно дядо ми е бил селски даскал, прадядо ми - също. На последния забележи как са му викали - Дядо Даскал - Гения. (по заможност е бил доста под средно ниво). Не знам какво му е било гениалното (свирел е и на цигулка), но след освобожданието от турско при под 15% грамотност на населението в селото, сигурно така е изглеждало. В доста спомени се споменава като достоен и уважаван човек, един от "първенците" в село.
Та в тази посока ги мисля нещата - призвание, мисия, дарба, достойнство и уважение - това може да спаси образованието, ако все още е възможно. Другото е плъзгане към "глобалната" простотия и оправдание с нея (и не само), което доста ме изненадва, особено у по-възрастните учители, които помнят какво беше нивото.
Явно вече уморени и потиснати от "прехода" са на фаза - "Няма аз да оправя кривите краставици. Дано го докарам до пенсия с по-прилична заплата." Съчувствам им най-искрено, но и не ми се вярва да не осъзнават, че САМО ТЕ биха могли да спомогнат за някакво подобрение на образованието.
Жалко, защото хич не ми се вярва по-младите да могат (ако изобщо им хрумва).
Апропо, вярвам че повечето Учители оценят сегашния си министър, като най-читавия в преходните години, ама "агитката" казава да се вика "Оставка!"
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
17-10-2007 - 11:24:32
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Явно вече уморени и потиснати от "прехода" са на
> фаза - "Няма аз да оправя кривите краставици. Дано
> го докарам до пенсия с по-прилична заплата."
> Съчувствам им най-искрено, но и не ми се вярва да
> не осъзнават, че САМО ТЕ биха могли да спомогнат
> за някакво подобрение на образованието.
> Жалко, защото хич не ми се вярва по-младите да
> могат (ако изобщо им хрумва).

Знаеш ли защо протестират според мен? Именно защото малко единици в обществото ни разсъждават като теб. И не министърът, а именно обществото не желае да им помогне. Министърът е само един човек, избран от многото да ги представлява. Затова му искат оставката - за да покажат на хората, че изборът им по отношение на образованието не е правилен към настоящия момент.
Защото към настоящия момент, за съжаление, на българина мозъчната му активност се активира само като стане въпрос за финикийски знаци.
Като започна стачката отношението на хората беше тип ”Айдеее, учителите пак стачкуват” (като последните седем години). А сега, когато се заговори откъде ще дойдат парите - че щели да дойдат от джоба на данъкоплатеца, че ще настане хиперинфлация, че може да вземат от други сектори, и хората изведнъж започнаха да изказват мнение. Родителите пък решиха да съдят учителите задето не им гледат децата по половин ден и те нямало как да ходят на работа, а работодателите съответно ще им платят по-малко. Ами ето какъв бил начина малко от малкото да се замислим какво вършат учителите и какво става ако в една държава един от секторите не върви добре - застрашени са всички.


Не прави с другите това, което не искаш да правят с теб.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
17-10-2007 - 11:55:01
Хуба-Буба - напълно съм съгласен с теб - простаците са мнотго повече.
Обаче има един момент, който ти умишлено пропускаш - кой оценява, кой е порст и кой не е. Т.е. защо аз да съм простия , както ти пишеш по-горе, а ти не си?
Я ми кажи какви са критериите - трябва да си беден за да не си прост ли? Трябва да не носиш отговорност, трябва да не можеш да се справяш със сегашната ситуация, единствения шанс за просперитет да е гурбет ли? Трябва без да мисля да копирам напредничавия западен опит ли? Какви са ти критериите, защото много желая да не съм прост, а не знам какво е товаsmiling smiley
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
17-10-2007 - 13:35:26
Човек, да не си прост означава да можеш да оцениш себе си. Да оцениш и образованието, а също и хората, които са ти го дали. Означава и да си дадеш отговор на въпроса ”Защо съм учил?”. Задай го и на 17-18 годишните, чиито родители са против учителската стачка и ще чуеш какво ще ти отговорят. Едва ли ще има и 10% от тях, които ще ти кажат, че са учили, за да се чувстват по-пълноценни или за да се самонадграждат. Ще чуеш глупости от сорта на: ”за да си намеря хубава работа един ден”, ”за да замина да работя като специалист в чужбина”, ”защото трябва да съм конкурентоспособен”...

Не прави с другите това, което не искаш да правят с теб.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
17-10-2007 - 18:02:12
Аз със 17-18 годишните имам определен проблем с комуникациите, та не мога да ги питамsmiling smiley
Ако трябва да бъда четен , мисля, че не заслужават да получават добро образование, просто , защото не го искат. Мисля, че първо трябва да мият чинии пет-шест години, за да втасат и тогава да почнат да учат.
След като имаме огромна нужда от хамали, имаме деца, които не желаят да учат, защо трябва да се опитваме да ги научим?
Няма нищо по-лошо от прост човек с тапия.
Re: Анкета: Подкрепяте ли стачката на учителите?
17-10-2007 - 18:55:06
Quote

Какви са ти критериите, защото много желая да не съм прост, а не знам какво е това.
То това се учи през първите 7 години. После е малко късно. Но ако си такъв мераклия първото нещо което трябва да направиш е да започнеш да спазваш правилата.
Е, това със сигурност ще дръпне бизнеса ти назад за това може би е добре да не мислиш много много по въпроса а да си изживееш времето докато защото сега ви е момента.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход