Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защитените територии и незащитената Природа

Публикувано от Motion 
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 09:46:39
Не е за шик в дискусията. Съзнавам, че в една наместена среда развитието ми би било най-вероятно като високоплатен служител в някоя корпорация, а не като на човек, който трябва да мисли, да се бори да печели и губи. Вероятно щях да съм щастлив от спокойния , предвидим живот, защото нямаше да знам какво пропускамsmiling smiley
Залаганията няма да приключат още доста време. Поне докато наследниците на тези, които са взели най-големите парчета от баницата не успеят да се наложат. А не всички ще успеят и затова ще има размествания. Като прибавим и бъркотията с ЕС не виждам залозите да свършат скороsmiling smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 11:41:10
4ovek хвърли малко провокация, но това ми харесва winking smiley
Труден е въпросът за това кой „метод” за оптимизиране броя на земното население е по-удачен: екокатастрофа или война.
На прима виста ще отбележа една тежка мисъл: че безогледното унищожаване на Природата също е част от някакъв глобален план именно за намаляне на тежестта, която носи със себе си увеличаващата се численост на жителите на тази планета и все по-намаляващата ресурсна възможност за осигуряване живота на същите. Но няма да говоря в тази плоскост.

Войните се правят от силните и богатите, за да станат по-силни или богати. Има и един подвариант – от фанатици, които са използвани пак от силни и богати. Т.е. целта в общшия случай не е регулиране броя на населението winking smiley

Това, което обаче, ни очаква за в бъдеще не е точно онова, което е било в миналото. Историята наистина има цикличен характер, но неизбeжното й развитие, според мен, е по-скоро спираловидно ...
Т.е. Александър Велики или Чингиз Хан (несъмнено двамата най-велики и успели завоеватели) не са имали пред себе си угрозата да останат без светлина, храна и вода ... И то не просто за някакъв срок от време, а ВЪОБЩЕ.
Така или иначе пред съвременните „големци” стоят изключително сериозни и нерешими само от тях поотделно глобални въпроси. Тук не се говори за инвазия, а за оцеляване. При това не за оцеляването на една или две империи, а за оцеляването въобще.

Приемам, че в случая е налице съчетанието между невежество, егоизъм (алчност) и „след мен потоп”. Както се казва, причината рядко е една единствена.
Най-глупавото и тъжно в цялата тази сага (Сагата за оцеляването на Земята) е, че ние говорим, споделяме и пишем, но нямаме реалната позиция и възможности да променим този ход на нещата. Не и докато сме единици. Пък и това не е начина.

Joan, за Киото … Да, права си, че опцията е с deadline, но не мисля, че нещата ще спрат дотук. Може да не е протокол, може да е нещо друго, но последиците отдавна са налице и техният брой, качество и сила ще растат.
Така че няма как, на господата и госпожите, дето се возят в черни лимузини с черни стъкла и уж ни представляват - нас и нашите интереси, ще им се наложи да се поразмърдат.
Бизнес и екология могат да съществуват под един покрив, макар и водени от различни крайни цели.
Неслучайно постоянно ще ви връщам към факта, че за да има каквото и да е било под това Слънце (включително и управляващи, и бизнесмени), е необходимо първо ... самото Слънце. То не „се прави „на маса”, с дебели пачки и банкови сметки, или постове.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 11:55:41
Joan

Така наречената политическа воля (макар и добре облечена и подсигурена) е зле прикрита икономическа такава ...
Не съм очаквал нещо да се реши от политиците, те никога не са били нещо повече от манипулирани фигури. Но разбира се, такива решения трябва да се вземат, макар и чисто формално, от тях – за пред обществото.
Някак си е прекалено нагло хората, които стоят зад нефтения бизнес в САЩ, да се изтъпанят пред медиите, за да обявят, че тъй като са ужасно загрижени за екологичното равновесие в щатите, вдигат цените на горивата – за да се намали потреблението, и току-виж, аха!, и вредните емисии във въздуха ... Порно, нали.

Що е то равновесие:
Ако тези „тлъсти”, лицемерни, арогантни и самозабравили се типове не направят нищо по въпроса с Природата, тя ще направи нещо с тях.
Да, няма съмнение, че същите тези ще се възползват от всички възможности, които позицията и парите им могат да осигурят (изнасяне от отровени региони, в т.ч. в други държави, осигуряване на чиста храна и вода и пр.), и това е тъжната реалност на приказката „велик, мъдър и добър владетел”...
Но е вярно и това, че ако не те самите, то техните деца или внуци също ще бъдат застигнати от гибелната участ да посегнеш на Природата.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 12:46:40
Любо

Ще започна с един цитат:
„Колкото по-различен от мен е някой, толкова по-реален ми се вижда, защото по-малко зависи от моята субективност. И точно затова внимателно и постоянно изучавам същото пошло човечество, което ме отвращава и отбягвам. Обичам го, защото го мразя. Приятно ми е да го гледам, защото ненавиждам да го усещам.”

В тези думи има много подсмисъл, затова ще оставя на теб и другите читатели във форума сами да ги намерите – за себе си ...

С поста си наистина флудваш поставената тук тема, но ще си позволя да напиша няколко реда, най-малкото от уважение към вниманието, с което си прочел написаното досега. И дано се включиш с „материал” по темата smiling smiley

Като начало нека спомена един малко забележим факт: в съвремието ни няма истински философи ...
Този катастрофален в същността си факт, наистина има много и добре аргументирани причини, на които няма да се спирам сега. И нали не се заблуждавате – преподавателите по философия не са философи winking smiley
Ето и връзката: забележете, че общовалидното правило „природата не търпи празни места” или „енергията не изчезва, а само променя формата си” важи и тук. Необходимостта от метафизични размишления за същността, края и началото на живота и битието, днес е иззета от хора, наречени психоаналитици, наблюдатели, социолози, анализатори и ... правилно се досещате: политолози.
Професионалните философи са направо антиквариат, и хора като Исак Паси (все пак да споменем и българското) са по-скоро преводачи, стилисти и даващи коментари по философските трудове на други.

Какво, обаче, могат да ни кажат политолозите?
Очевидно е: житейските процеси, погледнати през една или друга политическа призма. Веднага ще направя връзка с друг мой пост, където определям политиката, меко казано като отвратителна и, или, проституция. range">Логическата последователност на написаното води до извода, че политическите коментари върху каквито и да е било теми са ... тук ще се въздържа от изписване, сами се досещате (това е и жест към модераторите на форума smiling smiley)
Но все пак! Това е и някакъв друг поглед върху нещата. Смятам, че човек трябва да е обърнат с лице и да изслушва всякакви гледни точки и мнения, защото ... понякога божественото проговаря дори чрез думите на глупака или лудия.

Ще кажа какво е „моето деление”: на имащи и тези, които нямат.
Елитът е сборно понятие от индиферентни личности и процесите, свързани с тях, понякога са толкова нелепи и трагикомични.
Понятието в същност е ужасно подвеждащо, защото тези хора не са и не могат никога да бъдат истинския елит на едно общество.
Най-малкото поради две причини:
1. Нямат качества (духовна визия), нямат достатъчно образование (естественото, което не се дава в училище), нямат природен интелект (придобитият е само изкуствен).
2. Какво е да бъдеш елита на едно кастирано и несъзнаващо нещастието си общество.


За ЕС няма да говоря. Темата е ужасно изтъркана, маловажна и бих казал даже безпредметна.
Ще кажа само едно нещо: когато се опитваш да налепиш всякакви разнородни част на една обща повърхност (подчертавам думата ПОВЪРХНОСТ) се получава колаж. Не картина.

За демокрацията ... в случая човекът Кръстев е на прав път. Налице е по-малката злина, примерно от анархията, но по-доброто в сравнение с военна диктатура ...
И покъртително изпразнено от съдържание като реална власт/управление на народа (извинете за паралела, който веднага ще направите с епохата на „комунизма”, но всеки що-годе интелигентен човек знае превода на думата „демокрация”).
Аз не крия, че не гласувам. Именно поради посочените по-горе причини. И избирам по-малката злина: по-добре алчни и некадърни управници, отколкото анархия или война.
В друго време, на друго място, при наличието на други избираеми Личности, може би ще постъпя другояче.

4ovek отчасти е прав за неосъзнатостта на хората, че все пак могат да бъдат и цяло. Нещо не го разбрах за половинмилионната му (в евро) оферта, ама нейсе winking smiley
Ако трябва откровенно да си го кажем, ние и нямаме кой знае какъв вариант към настоящия момент.
„Пътят” е предначертан, ако има промени, те ща са пак по волята на хора, които не изразяват моята или вашата воля. Единствената обозрима възможност нещата да престанат да бъдат такива, каквито са – бих употребил по-друг израз: нещо да се случи, е по пътя на силовата промяна.
Не съм привърженик на насилието и решаването на проблемите с подобни методи, но истината е, че винаги - в хода на цялата човешка история, това е бил начинът, за постигането на радикални обществени промени. Не коментирам и какво се е случило с техните инициатори, нито за крайния ефект от същите – днес сами можем да ги видим.
А това, че 4оvek реагира все така цинично за бг реалността, е в границите на нормалното. Недостатъците на съвременна БГ са забележимо много и изложени на сергията, в това число от нашите президент и правителство, които не си правят труда, а бих казал, нямат и капацитета (реалния потенциал) да ги представят да изглеждат по друг начин (само дипломация не стига).

Знаете ли колко гадно и мизерстващо е да работиш за такива хора ...

И за какви избори ми говорят.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 13:06:02
kalinka

За мен оптимизма и песимизма са вътрешно усещане, което съществува независимо от това, което се случва в ежедневието. Вярно е, че то се влияе от различните ситуации в живота, но това се вече наистина моменти състояния, които не могат да повлияят на общата ни визия за света и мястото ни в него (второто го споменавам, тъй като оптимизма/песимизма са в пряка връзка с това къде и как определяме своето място под слънцето).

Не разбирам защо е това скромно възмущение за вероятността да станеш собственик (-чка) на имот в защитена територия ... Имам познати, които също не могат да възстановят имотите си, при това на много по-хубави и комуникативни (както обичат да се изразяват в брокерските среди) места, но това не ги е направило по-нещастни или бедни. Приемаш един факт, и продължаваш нататък. Лично аз с истинска радост бих се отказал от собствеността си върху такива земи, защото това е мое искрено желание.

Акцентът на темата беше наистина какво да направим, за да бъде опазено това природно богатство, и от какво сме готови да се откажем. Приносът на всеки е нормално да бъде различен и като обем, и като качество, но по-важното е всеки да направи това, което е по силите му.
Мнозина например ме гледат с насмешка, когато им казвам, че дори само това да не отсичаш дърво, да не убиеш животно в гората, да хвърляш разделно отпадъците си, да се интерсуваш какво става, когато видиш подобни постъпки (например на замърсяване на въздуха, водоемите или земята, да знаеш към кого можеш да се обърнеш за съвет и помощ как подобни действия да бъдат спрени), да научиш децата, приятелите и близките си на всичко това ... е нещо градивно, нещо добро.

И какво значи активен или пасивен защитник на природата.
Това е като любовта: няма активна и пасивна обич. Или обичаш, или не обичаш.

Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 14:04:00
Пропускаш един вариант защо се правят войни. Войни се правят защото нещо липсва на някое общество , което е силено. Мисля, че това е основната причина з авойна изобщо в историята на човечеството. Какво е положението в момента - ясно е, че не може да се продължава да се увеличава стандарта на живот на ВСИЧКИ жители на земята без това да доведе до катаклизъм, ясно е дори, че не може да се запази сегашния стандарт на живот и трябва да се намалява. Какво следва от това:
Вариант 1 - поделяме си всичко по братски и живеем скромно.
Вариант 2 - най-силните намачкват останалите и живеят скромно.
Вариант 3 - намаляваме броя на населението.
Никога досега в историята човечеството не е успяло да осъществи Вариант 1. Значи най-вероятно отиваме на вариант 2 , че вариант 3 е много кървав за нашите изнежени душиsmiling smiley. Кой е най-силен - САЩ. Защо им е на САЩ да намаляват вредните емисии, като могат да накарат другите да го направят? Не си спомням САЩ да са казвали - "Никой да не подписва протокола!". Казват "Ние няма да го подпишем".
По Вариант 3 се работи с Африка. Там върлува СПИН, има висока смъртност и реално се води пасивна бактереологична война (нямаме доказателства, че е активна, т.е. , че нарочно са заразени, но и това е интересна тема за обсъждане). Ако някой не е съгласен с това да се замисли какъв ресурс биха отделили развитите страни ако имаха 30% серопозитивни, както е в доста страни от Африка.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 15:49:05
avatar
И трите варианта противоречат на основната цел-печалбата.Ако няма кой да консумира,ще започнат фалитите.Затова САЩ не подписват протокола.И без това дефицитът им е огромен. smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-11-03 15:49 от камелия.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 16:26:51
Изобщо не противоречат. Елиминираш конкуренцията и създаваш монопол, а това значи гарантирана печалба.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 16:53:57
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Изобщо не противоречат. Елиминираш конкуренцията и
> създаваш монопол, а това значи гарантирана
> печалба.


С други думи-социализЪмът в действие? confused smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
03-11-2006 - 17:07:08
4ovek

Темата тук бяха защитените територии, а не войната ...
Затова ще бъда малко по-лаконичен winking smiley

Това не е вариант, а подвариант на това силните и богати държави да станат по-силни и богати. Също подвариант е този, когато млади държави, в които вече има силни и богати, но с огромен апетит (нали не са вкусвали от истински голямата баница) искат да ударят вече силните и богатите около тях – за да станат като тях winking smiley
Също така убягнало ти е от вниманието нещо, което споменах в преден пост: че най-мръсният щат по отношение на вредните емисии – Калифорния, вече е взел решение да се присъедини към протокола, и дгд на Буш младши.
Без да съм пророк мога да кажа, че дървеняка Буш няма да е следващия президент на тази страна, и че така или иначе дори прехвалената американска гордост ще трябва да преглътне факта, че нещо трябва да се направи. И не просто от другите държави, но и от тях самите.
Точно защото идва времето, когато самите корпорации ще осъзнаят реалната опасност от понижаване на печалбите им вследствие на изчерпаните ресурси и замърсената природа. Да, някои компании ще загубят (туристическите услуги, земеделието, хранително-вкусовата, транспорта), други ще спечелят (давам примери – фармацевтичните, в областта на здравеопазването, свързаните с научни разработки, с нано и ГМО технологиите, космическата промишленост и др.)

Що се отнася до политиката – ако може да се употреби този термин в случая – на умишлена и целенасочена редукция на населението на планетата, това оставам на преценката на всеки един от посетителите тук.
За нещата, за които нямам достатъчно и надеждна информация, не обичам да влизам в дискусия. Може би защото не чета „Строго секретно” и „феномен”
spinning smiley sticking its tongue out
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход