Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защитените територии и незащитената Природа

Публикувано от Motion 
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 14:17:11
Boby,

Никога не съм се съмнявал в способността на Природата да се самовъзпроизведе smiling smiley
Както и в това, че ние не сме нейно творение.
Прочие, именно поради горната причина тя ще оцелее, а ние – при сегашния развой на нещата, вероятно не.

На момента приемам тезата ти, че реалната ни болка е именно влошаването на природната среда, т.е. и на средата, в която живее човек днес. И съжалявам, ако някой ме е разбрал неправилно, но ...
Както тази тема, така и постовете ми в другата, имат за цел не да въздигат Природата като на пиедестал, като имагинерна величина спрямо човешката раса. Не, става дума именно за равновесието, Хармонията, за които често споменавам smiling smiley
Ако имам болка, тя е, че прекалено много и напълно несправедливо сме се вторачили единствено в собственото ни оцеляване и комфорт, забравяйки откъде сме тръгнали ...

Не предричам нищо, защото не съм оракул. И да бях, едва ли щях да висна само във форума, за да ви говоря как си набивате пироните в собствения ковчег winking smiley
Има други начини за въздействие.

Направил съм изводи за себе си, не ги натяквам – само споделям онова, което мисля за нещата, които виждам.
За мен няма особено значение какви са били способностите на Ванга, защото тя също беше човешко същество, макар и приела формата на посредник – споменах я, защото тя все пак беше значима фигура за цялата държава, и мнозина следяха (а може би още си спомнят) нейните думи – или поне това, което ни казваха, че е казала ...

Конкретно по въпроса за катаклизмите – те отдавна се случват, и ще продължават да стават все по-големи и тежки, не защото си го измислям аз или Стърн, а защото това е закономерен процес.
Има въздействие (в случая говоря за човешкото, защото несъмнено има и други) – има последица (в т.ч. противодействие).
Или искаш да кажеш, че не знаеш нищо за дупката в озоновия слой, за топящата се ледена шапка на полюсите, за чезнещите ледници, за ерозията в тропическите зони, за разширяването на пустините, за увеличения брой и сила на ураганите ...

На последното ти изречение просто не си заслужава да се отговаря, сори.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 14:18:20
Global,

Темата за парите и за това каков могат да купят те е ама наистина много широка - права си. Затова нека се съгласим на компромисното "без тях не може, но и само с тях не може" smiling smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 14:33:56
По отношение на Ванга, и за ролята й на посредник ще кажа, че аз я познавах. Е, в никакъв случай добре, но тук ще опиша един случай в Рупите. Преди да вляза при Ванга, имаше една жена преди мен, която я попита, какво да прави с болките в корема. /Това е случай от 1987 г. Хората, които ходеха при нея, ще ви кажат, че тя "гледаше" в двора на едноетажната си къщичка, а не вътре. И всички можехме да слушаме какво си говорят / Отговорът на Ванга беше : "Трябва да те боли главата"
Жената пак попита: "Ама ме боли корема" Отговорът беше пак: "Трябва да те боли главата . Да влезе следващият"
Следващата бях аз. Няма да обяснявам какво ми каза, ама изобщо не позна.
Пак без коментар...
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 14:34:02
Motion,

Силата на Ботев е в перото, не в меча. Затова и е хубаво човек да се занимава с това, което най-добре може smiling smiley Но пък, вярно, че само да пишеш, а да пращаш други да мрат, не изглежда много лицеприятно за обществото smiling smiley В този смисъл Ботев е честен човек, като умира за каузата, в която вярва. Лошото е, че неговият избор влече след себе си и смъртта на още 200 млади хора, които са му повярвали, че може да бъде войвода.

"за откривател се брои не този, чийто крак първи стъпи на неизвестната земя, а този, които успее да прибере този крак обратно в къщи, по възможност, прикрепен към тялото" smiling smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 15:12:37
global,

Тогава ще се изясня – да не правят нищо, което уврежда защитените територии; да съобразят икономическата си изгода от тези имоти със съществуващите и предвидените по ЗЗТ, ЗБР и Натура 2000 изисквания; да не забравят, че в крайна сметка всеки нормален човек иска да почива и отива на екскурзия сред чиста Природа, а не в бетонно облагородените Sunny Beach и Банско (които ще го усетят в най-близко бъдеще); да не забравят и това, че ако ние самите не ценим природните дадености, които имаме, то чужденците със сигурност ги ценят;
и не на последно място – да не бъркат думите „държава” и „общество”.

Да, дадох свое определение за тези, които, водени от собствения си интерес, са готови да защитават правата си срещу Природата (!?!)
Още нещо – ти била ли си сред тези, които излязоха с багери и бетоновози в Пиринско? Ако е така, съжалявам, че си стигнала до там ...
Защо възприемаш това, че съм порицал постъпката ти (за продажбата и "снемането на възможността да те обвиняват, че си алчна"winking smiley само като обида?
Нали това е твое решение – какво значение има мнението на другите? Ако е имало някакво значение, предполагам си щяла да го вземеш под внимание, най-малко защото пишеш, че също си природозащитник. И тогава целия този диалог щеше да бъде излишен.

Парите са факт, с който всеки се съобразява в по-малка или голяма степен.
Вече писах в тази връзка по друг пост – не вярвам, че хората, които сега реват срещу Натура 2000 да са чакали 100 години и изведнъж са решили да „осребрят” имотите на баба и дядо, или пък точно в този момент, всички вкупом са задлъжняли или останали на улицата, без никакви доходи.
Освен това, има хора, които зная, че парите не са „еквивалент на всички стойностни неща”, най-малко пък на тях.

Истината е, че протестът на тези хора е справедлив от гледна точка на това, че други хора се опитват да прокарат покрай екологичната мрежа своите инвеститорски интереси. Затова, щом подкрепяш този протест, насочете го срещу тях, а не срещу самия европейски проект – добър или не толкова, той със сигурност ще има позитивна функция smiling smiley

Не съм религиозен. Но поне мога да оценя ценностите на нещо, което е създадено преди моето съществуване и което е запазило значението си до днес – било Пирамидите, било Библията, било Аристотел или Шекспир (независимо, но може би и именно поради липсата на 100%-овата им автентичност)

И най-важното: не робувам на предразсъдъци.
По двама или 200 000 евангелисти не можеш да съдиш за християнската вяра въобще. Нито по патриарх Максим или Папата, нито по йезуитите или кръстоносните походи – защото съществуват и техните антиподи.

И още – полезното в това да използваме понякога цитати е, както сама знаеш, удобството да не откриваме „топлата вода”, а „да започнем да се къпем с нея” winking smiley Някои неща са казани от други хора по-добре, и аз нямам нищо против да ги цитирам, ако това помага по някакъв начин на това, което искам да изразя.

Иначе ти благодаря за афоризма winking smiley
Убеден съм, че и двамата са мислили нещо съвсем различно от това, което ти си разбрала от техния отговор - мога да се опитам да го въпроизведа, ако нямаш нищо против smiling smiley

Да, бяхме глупаци. Да, вече сме щастливи. Да, защото повярвахме.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 15:22:07
Без коментар.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 15:41:18
Joan,

За разлика от теб, аз зная как ще реагирам на възможността да ми „паднат от въздуха” 100 или 500 000 евро – при това положение на нещата около Натура 2000.
Но нека оставим този избор на онези, които зависят от него.

За относителността и големите хора – мисля, че достатъчно ясно продължих темата и към нас, обикновените хора smiling smiley Никой не очаква то теб да си голям човек и да вземаш премъдри стратегически решения winking smiley
Освен това, никъде не съм споменавал да се сравняваме само с големите личности – дадох този пример, за да онагледя по-добре мисълта си (естествено, че няма да гледам къде се е класирала песента на Ирина Флорин в топ-листата на Албания или Буркина Фасо, а дали става за „Грами” winking smiley – искам да кажа, важно е с какво се съизмерваш, а за това винаги се гледат the best))

Ако толкова много се пазиш от погрешността на действията си, никога няма да усетиш възпламеняването на инстинктите си, на импровизацията и екстаза, свързан с тях smiling smiley А това, според мен, си е загуба.
Но явно когато става дума за пари хората стават доста хрисими по отношение на емоциите и заръбват яко финикийския знак winking smiley

Сега малко по-прагматично:
ВИНАГИ едно твое действие може да използвано за друга, различна от заложената от теб (в него) цел. Най-глупавия пример, който ми хрумва в момента е гласуването, когато гласовете на избирателите, чиито кандидати не са се класирали на втория тур, се разпределят пропорционално на оставащите в надпреварата кандидати ... Казано по друг начин – мисля, че с калинка малко прекалявате с мнителността и предпазливостта.

За история май не ми се говори в момента. Аз не правя класации на патриоти (като онзи каламбур за „Великите българи”).
Само малко уточнения - за бездарен революционер Ботев доста сносно се е оправил с парите и организацията, за предателството няма какво да говорим, и не на последно място – колцина днес биха тръгнали - шепа хора, да свалят турско? ...
Не си ли си задавала и въпроса, ами ако той съзнателно е тръгнал към гибелта си? Нима наистина смяташ, че той е вярвал, че ще събори властта с 200 души, нямащи никаква военна подготовка?
(прочие, не ги мисли четниците – те са знаели, че Ботев не е генерал и няма нужния опит)
Re: Защитените територии и незащитената Природа
16-02-2007 - 15:58:01
Ами ясно, че съзнателно го е направил. Искам само да кажа, че можеше да употреби по-смислено живота си и този на другите 200 души (според мен и от сегашната ми гледна точка). Не споря, че от неговата гледна точка вероятно не е така - все пак не е знаел за бъдещата Руско-турска война. Не оспорвам величието на Ботев, а адекватността на някои от неговите решения като революционер. И не класирам хората по патриотизъм, а по умения да го проявят с най-голяма полза за патрията (демек, бащинията).

Ми да - затова ти казах - или гласуваш за Ах.Д., или не гласуваш и пак гласуваш за Ах.Д. smiling smiley Избор просто нямаш.

Това с възпламеняването и екстаза не ми допада smiling smiley въпрос на характер - ако искаш екстаз и възпламеняване на инстинкти, иди на футболен мач. Работа с екстаз и възпламеняване на инстинкти не се върши smiling smiley

И как ще реагираш ти на мястото на Глобал?
Re: Защитените територии и незащитената Природа
19-02-2007 - 18:17:01
Стана ми интересно, че така бързо решихте да приключите темата с парите. А това е основното що се отнася до опазване на природата, а и не само.
Обаче явно темата е неудобна. Всеки бяга от нея, защото ако задълбаем ще се окаже, че под красивите думи за духовни цености се крие мечтата за повече пари.
Едните искат да получат повече за сметка на пирродата, другите държат тези, които имат да дадат пари за опазването на природата. Аз не виждам нито едно мнение, което да не опира до пари.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
19-02-2007 - 19:02:05
avatar
Може да се коментира,но полза за теб едва ли ще има.Аз също съм ходила при Ванга,така както хиляди хора от куп страни.Много рязка беше,казваше нещата без да се церемони.Дали и с теб не е постъпила така,та затова да не ти харесва?Още повече,другите не са чули нищо,защото ти си била вътре....... smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход