Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво според вас означава добър доход в България?

Публикувано от 4ovek 
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 15:57:48
Гледам, че има дискусия за какво точно питам. Дали за това колко заслужава да получи някой или за това колко би искал като минимум за реши за себе си, че има прилично материално положение.
Едното без другото не може, но все пак по-скоро питам за това колко би искал. Според мен човек трябва да има някаква цел все пак за да знае какво да предприеме и вече втората крачка е реализацията на тази цел, като си постави определен срок за това.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 16:32:59
4ovek,

Аз пък мисля, че може едното без другото. Представи си, че някой е убеден,че заслужава 3000 лева на месец, а пък не пуши, не пие и обича да си стои в къщи с книга в ръка. При това има жилище от баба си и ходи пеш на работа. При такъв начин на живот колкото и да смята, не вярвам да изкара повече от 1000 лева на месец необходими, сигурно е и по-малко. Къде са 1000 лева, къде са 3000!

Или друг случай (по-малко вероятен де smiling smiley) - някой си знае, че не заслужава повече от 300 лева на месец, но обича да ходи по заведения, ползва кола непрекъснато, пуши и то само скъпи цигари (да речем над 4 лв. кутията). Тогава са необходими поне 2000 лева за разходите му, срещу 300, които е убеден че заслужава smiling smiley

Даже и преценката на работодателя за това колко всеки работник заслужава е субективна, макар и в по-малка степен изкривена от собственото мнение на работника.

Така че мисля, че добре го изясни - разходите са в някаква степен (разбира се, съответно на вкусовете) по-обективна величина от субективното усещане на всеки за това колко заслужава за труда си.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 16:45:23
Аз пък си мисля, че по-често срещания случай е, че хората нито знаят колко пари им трябват , нито дали изработват много повече или много по-малко отколкото заслужаватsmiling smiley
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 16:59:19
Е, добре де, нали затова постави тази тема - ти питаш колко пари ни трябват, ние се замисляме и отговаряме smiling smiley

Ако пък вземеш да ни питаш дали изработваме много повече или много по-малко, отколкото заслужаваме, съвсем ще я втасаме smiling smiley
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 17:20:32
Здравейте,
Хайде и аз да се включа малко, че тя тази тема ще надмине по интерес и мача довечера. smiling smiley
За да не преразказвам:
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> 4ovek,
>
> Аз пък мисля, че може едното без другото.
...........................................
> Така че мисля, че добре го изясни - разходите са в
> някаква степен (разбира се, съответно на
> вкусовете) по-обективна величина от субективното
> усещане на всеки за това колко заслужава за труда
> си.

Не за да репликирам конкретно Joan - мисля, че двете са много яко свързани, особено при отговор на така поставения въпрос. Човеците и в двата примера на Joan не биха дали отговора, търсен от 4ovek, поне както аз схващам въпроса.
Даже бих казал, че без последните му разяснения беше по-прост.
Какво според вас означава добър доход в България?
Понеже се пита КАКВО и след последните уточнения (за целите), бих отговорил:
Реално достижим тук и сега (близко бъдеще) ТРУДОВ доход, който с малко (заради целите) надвишава реалистичната ми представа за възможностите ми (тук и сега).
Другото са приказки, спомени за бъдещето и стрес и, което за съжаление става доста масово - "трескава нужда от далаверка, за да си покрия разходите".
Мисля че това пита 4ovek.

И за статистиката - х1 500лв. на двама работещи, ок.10% премии, осигуровки (а те са свързани и с чистата ти сума) - може и върху 800. Екстри - добре дошло.

P.S. Децата почти сами се справят вече, но имам пенсионери (3бр.) и някои инвестиционни задачи.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 17:40:50
Любо,

Ама къде 4ovek e казал във въпроса си "реално достижим тук и сега"??? И къде пише, че трябва да е е трудов дохода - може пък да съм комарджия и така да си вадя хляба (ще кажеш, и това е труд), или да ми дава парите тате.

Той даже за мен специално пояснява "кажи ти при каква заплата би казала, че имаш приличен доход. Може да е по-малко от сегашния ти доход (пожелавам ти да е така), може да е повече, но все пак колко е според теб." - това на стр. 3 от тази дискусия.

Значи, 4ovek - трябва ни отправна точка за сравнението. Аз така го разбрах - отправната точка са разходите за тези блага, които аз лично смятам, че ме правят доволна (айде да не е щастилва smiling smiley) да ги консумирам - тогава ще кажа, че доходът ми е добър за България сега. А дали е реално достижим - друг въпрос. Спрямо тази точка аз лично смятам отговора на въпроса ти, а гледам, че и Начеф и други май така го възприеха.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 17:40:58
Любо,

Ама къде 4ovek e казал във въпроса си "реално достижим тук и сега"??? И къде пише, че трябва да е е трудов дохода - може пък да съм комарджия и така да си вадя хляба (ще кажеш, и това е труд), или да ми дава парите тате.

Той даже за мен специално пояснява "кажи ти при каква заплата би казала, че имаш приличен доход. Може да е по-малко от сегашния ти доход (пожелавам ти да е така), може да е повече, но все пак колко е според теб." - това на стр. 3 от тази дискусия.

Значи, 4ovek - трябва ни отправна точка за сравнението. Аз така го разбрах - отправната точка са разходите за тези блага, които аз лично смятам, че ме правят доволна (айде да не е щастилва smiling smiley) да ги консумирам - тогава ще кажа, че доходът ми е добър за България сега. А дали е реално достижим - друг въпрос. Спрямо тази точка аз лично смятам отговора на въпроса ти, а гледам, че и Начеф и други май така го възприеха.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
27-09-2006 - 18:24:41
Joan,
Според мен още в първия пост:

Какво според вас означава добър доход в България?
Изпратено от: 4ovek (IP съхранено)
Дата: September 26, 2006 11:35AM

-------------------------------------------------------
Тъй като често се стига до спорове за доходите ще бъде интересно какво ви е мнението за това колко >пари реално бихте желали да получавате в БЪлгария.
Т.е. при какъв месечен доход ще решите, че работодателят ви си е свършил работата - осигурил ви е добро заплащане, а вие му се отблагодарявате с ефективен труд, не го крадете пряко или косвено и така цялата фирма действа в една посока - да е силно конкурентна.

И после пояснява:

Joan Написал:
-------------------------------------------------------

> Той даже за мен специално пояснява "кажи ти при
> каква заплата би казала, че имаш приличен доход.

За видовете труд - не знам. Мутрите като връщаха откраднатия бус, казаха, че бая са се потрудили да го намерят. smiling smiley
4ovek да каже тях ще ги включва ли в извадката - те май са на случаен процент.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
28-09-2006 - 04:52:16
StefanB,

Po prinzip sym syglasen che pokupatelnata sposobnost trjabva da se gleda a ne brutnata zaplata.

Kakvo znachi da imash zrdavi zybi go razbrah v Canada. (pri tova zybolekrjat mi e syrbin, goljam majtam nali?). Zastrahovkata mi pokriva 100 prozenta ot pochti vsichki dental uslugi. Po-goljamata chast se plashta ot kompanijata mi (group insurance).

Pusnah po rano edin link da vidjat horata ceni v supermarket v Canada - po-niski sa ot bylgarskite dori sled obryshtane na canadskija dolar po kurs 1.4 kym bylgarskija lev s izkljuchenie na hljaba, sireneto i mljakoto.
Benzinyt e po-evtin (v momenta okolo 1 lev ili 0.75 centa).

Razhodite za izplashtane na gilishte i zdrave kakto i za obrazovanie sa naj-golemite razhodi i bylgarite terpyrva shte se uchat da plashtat za tjah zashoto dyrgavata ne im osigurjava dori e elemntarno pokritie.

Ako da si v Evropa znachi da e skypo to az ne iskam da sym tam.
Edin moj kolega kitaez hodi naskoro do Italija, Franzija, Shvejzarija, Germanija, Avstrija ( i kaza che ne mu haresvalo. Abe glupak vikam mu, kakvo ne ti haresva? mnogo e skypo kaza, tuka e mnogo po-evtino.

Za standart moge da govorim togava kogato si v systojanie da si kupish kakvoto ti haresa ot magazina bez da mislish kolko struva i dai imash bjudget tozi mesez.
Za tova da otidesh v naj-skypija i renomiran restorant bez da ti puka za smetkata. Da otidesh na konzert ili na njakakyv event ili konzert bez da mislish za cenata.

Tova e standart.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
28-09-2006 - 05:07:36
Porednite idiotshtini v monitor:

1.Слязохме с 11 места за година по конкурентност на икономиката
[www.monitor.bg]

2. Иде бум на сделките с имоти заради ЕС
[www.monitor.bg]

Medgu drugoto tochni Javlena i Adresi Nedvigimi imoti sa edni ot naj-golemite igrachi na pazara na nedvigimi imtoi koeto znachi che prodavat i kupuvat imoti za svoja smetka a v syhtoto vreme slugat kato agenzii/posrednizi pri sdelkite.

V Canada biha im otneli licenza sled pyrvata sedmiza. V Bylgaria te njamat problemi.
Tuk (v Canada) e strogo reglamentirano kakvo moge da pravi (i rodi da kage) edin agent/broker na nedvigimi imoti i e absojutno zabraneno agent ili agenzija da kupuva ili prodava imoti za svoja smetka.

Njama da vi kazvam koj chengeta i stroitelni firmi sa svyrzani s goreposochenite agenzii samo shte spomena edno ime - archtitect Slavka Busukova.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход