Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво според вас означава добър доход в България?

Публикувано от 4ovek 
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 14:24:04
Малко встрани от темата, но според мен работата на работодателя е да осигурява възможност за добър месечен доход, а работата на служителя - да се постарае да си изработи този доход.
Освен това винаги съм бил противник на израза "аз работя за еди кой си". Според мен всеки работи за себе си и правилното е "аз работя ПРИ еди кой си".
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 15:35:59
Ясно, нека говорим за доход на едно семейство, формиран преимуществено от заплати.

Да тръгнем от изхода :-)) . Какво е необходимо на едно примерно семейство. Ето и моите допускания.
Говорим за семейство на средна възраст, ситуирано в София, с две поотрасли, разнополови деца. Модерни (в смисъл съвременни) условия на живот, но без никакво разточителство. Веднага правя допълнителна вметка - не говорим за "нормални", за средни за България, за представителни и т.н. условия. Става дума за чисто субективен поглед. И всичко доста осреднено.

1. Дом. Едно подобно семейство има необходимост от дом с 3 спални и други общи помещения. Квадратура от 120 м2 и нагоре. Добър квартал. За плащане на 20 г. ипотечен кредит биха трябвали порядъково 800 Е/м. Същото може да се намери под наем за 500 Е. Средно 650 Е/м. 1300 лв.
2. Поддръжка на дома - отопление, ток, тел., портиерски, кабелна телевизия, интернет и други. Скромно (ама доста) 400 лв.
3. Обзавеждане (частично) плюс битови уреди плюс среден автомобил (нов заедно със застраховки и кънсумативи). Придобити при условие на потребителски кредит 5 г. Скромно 1200 лв./М.
4. Храна и прилежащи :-)). Приготвяни предимно у дома. Много скромно 600 лв.
5. Почивка (един път в годината 10 дни, хотел на Черно море), култура, лични средства (вкл. дрехи, хоби, баничка за обяд :-)) и др.) - Скромно 750 лв./м.
6. Други и непредвидени - Скромно 100 лв./м.
7. Спестявания - поне 10 % от разходи. Скромен порядък - 300 лв.

Скромно, без да влизаме в много подробности и крайно субективно стигам до необходимостта от чист доход (след облагане) 4050 лв. /м
Аз съм противник на стоенето на жените у дома (някой по-горе изказа лично и противно мнение, то си е суверенно).
Ако семейството има някакви приходи, които са различни от трудови договори - да речем дават скромен апартамент под наем за 350 лв.
Окончателният разчет показва, че без излишества би следвало да имат по средно 1850 лв. месечен чист доход от заплата на работещ. Двама раБотят.

Може и с много по-малко, може и с много, много повече.

Не искам да изпадам в национални битовизми (тъстът се напил на свадбата и подарил на младото семейство мезонет в Лозенец).
Говоря за живота в цялата му естественост и красота :-)) и за жестоките икономически реалности.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 15:45:12
4ovek,

Определено 300 лв заплата (от статията) според мен са малко. И Колегата Nacheff е прав в сметките си smiling smiley . Но пък болшинството заети (май пишеше жени без квалификация) в Ямбол ще имат собствени жилища, защото предполагам, че ще бъдат жени на средна възраст, така че основното перо (наем или ипотечна вноска) ще отпадне. И е вероятно да са стояли месеци или години без работа, та и на тия 300 лв. ще се зарадват. И противно на твоето мнение мисля, че ще работят съвестно и отговорно в тази фабрика.

А иначе се присъединявам към Boby и Мечо пух :}
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 16:37:03
Ти ще се зарадваш ли на 300лв. на месецsmiling smiley
Идеята ми е тук всеки да си направи сметката за себе си, а не за другите. Т.е. кажи ти при каква заплата би казала, че имаш приличен доход. Може да е по-малко от сегашния ти доход (пожелавам ти да е така), може да е повече, но все пак колко е според теб.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 16:42:28
Мерси.
Н е съм съгласен, че кварталът трябва да е добър (ако под това имаш предвид по-скъп от средното за Софияsmiling smiley) - не може всички да живеят в скъпи кварталиsmiling smiley Но пък за сметка на квартала ще бъде нещо друго.
Значи теб те броя с 2025лв. на месец.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 16:47:30
Мене ме брой с 1500 на месец.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 16:59:51
Най-скромния участник досегаsmiling smiley Не те ли е срамsmiling smiley
Броя те. Може ил да уточниш дали става въпрос при случай семейство 3000лв. на месец или 1500.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:08:45
4ovek,

Аз казах, че няма да се зарадвам, но обясних, че ако си стоял без доходи в продължение на месеци или години, а носиш отговорности за семейство и деца, каквото и да е заплащане ще те зарадва. Говоря за жените, личното ми впечатление от мъжете е, че са по-придирчиви и по-безотговорни - нищо лично и не е сексистка обида smiling smiley Същото ми казват и разни чужденци-мениджъри на предприятия у нас.

Какво да ти кажа - като държиш на сума, да речем 2000 лева на месец е добре, но може и повече smiling smiley Но някак постановката ти не ми допада - аз лично, щом съм се съгласила да работя за Х пари и ми ги плащат всичките и редовно, смятам, че редното е да давам всичко от себе си за тези пари. В смисъл, ако не ме устройват, просто не започвам. Но щом съм казала "да", това значи, че съм се съгласила на тези условия (може и 300 лева да са, няма значение колко са) и нямам оправданние за "кръшкане" и "лъжи" към работодателя. Разбира се, ако и той си изпълнява неговата част от договорката. Ако той не я изпълнява, по-скоро бих напуснала, отколкото да му "отмъщавам" с кръшкане.

И освен това не съм много съгласна със Стефан. В смисъл - ако един човек е кръшкач, и с ъс 100 лева и с 1000 лева заплата все ще си е кръшкач и обратното. Убедила съм се от моята практика, че съвестният работник и служител изповядва по-горе изложената от мен теза. Имали сме хора, вършили в пъти повече работа за по-малко пари от други хора. Не защото са глупави или балами, а защото така им повелява съвестта. В краткосрочен план може и да са загубили, но в дългосрочен определено спечелиха - имам на ум конкретен случай.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:09:29
По принцип съм срамежлив, ама за това не ме е срам. winking smiley Говоря за 1500 на човек чисто на месец, като това е долната граница. Премиите са отделно, като считам за нормално да са в рамките на минимум две-три нетни заплати годишно.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:13:34
Майтапех се за скромността и ти веднага да добавиш и премииsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход