Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво според вас означава добър доход в България?

Публикувано от 4ovek 
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:21:14
Определено смятам, че повечето от пишещите тук са се откъснали от реалността. Има много малко сектори на икономиката в които се получават доходи над 1000 лв. Същевременно цели отрасли се крепят на ниското възнаграждение на работниците. Представете си текстилния бранш с възнаграждения над 500 лв. месечно. Ами те фирмите просто ще се изнесат от България.
Друг пример - Севлиево е образец на бързо и добре развиващ се регион. Но средното възнаграждение там е не надхвърля 500-600 лв. месечно.
Прибавете цялата администрация, заетите в услугите (най-скъпо платените продавачки са на Витошка и работят за по 400-500 лв. максимум) и т.н.
Съвсем отделен аспект на въпроса е осигуряването на минималния праг и получаването на заплати "на ръка". По този начин се получават по-високи възнаграждения де факто, но за сметка на по-малкото осигуряване. А що се касае за строителството - не знам майстор "на свободна" практика, който да се самоосигурява.

Иначе естествено по-добре е да получаваш 2000 и да не ти стигат отколкото да получаваш 200 и пак да не ти стигат smiling smiley
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:22:30
Майтапът настрана - за премиите - някой вече спомена, да не повтарям - твърде високата твърда заплата не е добър стимул
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:23:03
Joan,
Нещо не си ме разбрала, аз точно това казах, че опира до съзнание и дадох за пример човек с 5000 англ. лири месечен доход, който няма срам да открадне сапунче за 50 пенса от работодателя. Сигурен съм, че ако може би гепил и 2 милиона, ама не може...Поне ако бе го направил щеше да му личи, а и частна банка в Лондон не е общината в София...
Абсолютно си права, разликата в заплачането между специалистите с нашия ценз на моето работно място и в частния сектор е от 100 % нагоре, като отговорността често е десетки пъти по-малка, съответно сумите пари, които се инвестират са десетки хиляди пъти по-малки там, отколкото тук, а това за доста от тях не влияе съществено на качеството на работата, която вършат, просто си е до човека.
Аз съм за 2000 лв след облагане на член от семейството на Нацев - болезнено познато ми е, защото ние в къщи сме толкова, само дето едното дете е по-малко но колкото по-голямо, толкова струва повече, в нормалния случай.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:41:12
StefaB,

Извинения за недоразумението smiling smiley Подведох се от твоята точка 3 "3. строг контрол над персонала за да се обезпечи максимално справедливо оценяване на финала"

Не че съм против строгия контрол, но мисля, че кръшкачът си проличава много бързо за един читав мениджър, без да е нужно да го следи непрекъснато. А и съвестният служител, от друга страна, рядко се ограничава в работата си от длъжностната характеристика, в смисъл, ако нещо не е вписано там, но му е възложено, обикновено го върши, стига да му е по възможностите. И обратно - кръшкачът ще намери начин да си докаже, че каквото и да пише в тази характеристика, не е негова работа да прави това, което са му възложили, и няма да го свърши.

Имах предивид, че твоите 3 точки не са гаранция за успешно управление на човешките ресурси, просто си зависи с какви ресурси раполагаш smiling smiley Майстрлъкът, според мен, е да намериш измежду многото кандидати с блестящи CV-та точно този/тази, която е съвестна. След това е лесно....
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:42:23
Мерси за мнението - 2000лв. на месец те броя теб.
Относно това, че съвестния работник и за малко пари си върши работат съм съгласен.
Но не съм съгласен с това, че тези 300лв. могат да мотивират някого и биха го задържали на това място. Гарантирано напуска при първа възможност за развитие , макар и съвестно с необходимото предизвестие. Т.е. не може работодател в момента да разчита на дългосрочно развитие с 300лв. на месец. Не говоря за стартова заплата от 300лв., а за постоянна, без възможност за голямо увеличение.
Ако не влизахме в ЕС , би било възможно - но скъпия живот ще накара хората да търсят възможност за по-високи доходи.
Не мога да разбера какво не харесваш на постановката? Събирам мнение колко е приличния доход. Не кой колко взима в момента, не с колко ще се чувства човек богат (винаги ще има някой по-богатsmiling smiley).
"Имали сме хора, вършили в пъти повече работа за по-малко пари от други хора. Не защото са глупави или балами, а защото така им повелява съвестта. В краткосрочен план може и да са загубили, но в дългосрочен определено спечелиха - имам на ум конкретен случай. "
Няма лошо, лошото е ако не са били възнаградени от работодателя за усилията след времеsmiling smiley Мислиш ли, че е морално и правилно на съвестните да се плащат по-малко пари отколкото на мърлячите, само защото не са пробивни или пък са с ниско самочувствие?
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:48:04
Ако намекваш за това защо не сме го задържали, не си познал smiling smiley Имаше чудесни преспективи и в това отношение, но случаят е особен и е свързан с лични чувства. Но пък следващата си работа въпросният служител си намери (добре платена и много трудна за него да я получи) най-вече благодарение на блестящите препоръки от нас. И винаги ще ги получи от нас от тук нататък, ако му се наложи.

Не става въпрос за това, естесвено, че не е справедливо "на съвестните да се плащат по-малко пари отколкото на мърлячите". Въпросът е навреме да отсееш едните от другите, за да можеш да им дадеш "каквото заслужават".

За мотивацията - казах ти - жени на средна възраст без специална квалификация и обарзование просто нямат избор. Така че за тях винаги 300 лева са по-голяма мотивация от 0 лева.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:53:48
markz здравей,

Пиша, защото постът ти ме провокира да споделя един майтап.

Ако твърдим, че представените тези са една осреднена картина в Бг., то приказката ти за скъсване с реалността ще бъде съвсем правилна.

Не иде реч за това. Темата е поставена по друг начин.

А сега - ето и обещаната шега.

Тя всъщност не е виц, а си е истински случай.

Споменаваш продавачките по Витошка, та асоциирах за разказа на един мой познат.
Едно хубаво девойче се явява на конкурс за сервитьорка в лъскаво кафене на Витошка. Мениджърът я гледа видимо доволен и кима одобрително с глава. Показва ентусиазъм и благосклонност. Тя обаче е много притеснена, защото говорят в подробности за много неща, но за заплата и дума н есе обелва. Накрая се престрашила и попитала. При което онзи (той бил дори наместник на чорбаджията) възмутен отвърнал : Не стига, че не съм и поискал 2 бона за д ая назнача, не стига че и дума още не съм отворил за това, как ще делим бакшишите, не стига, че ще я назнача на място, където ще се запознае с хора и ако е оправна, може и живота да си оправи на бърза ръка, а тя - взела и заплата да ми иска.

Така че - ето ти още един алтернативен поглед върху цената и заплащането на труда.

Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 17:54:11
Въпросът колко би следвало да е приличния доход, а не колко е в момента.
Относно това, че биха фалирали фирми ако се наложи да плащат такива заплати - ами да му мислят собствениците на фирмите. Работникът не работи за определена заплата, защото иначе фирмата би фалирала, а защото работодателят предлага най-добрите към момента условия (комплекс от условия не само заплата). От друга страна на работникът не му е работа да гледа колко печели фирмата.
Или искаш да кажеш, че работникът е длъжен да отклони предложение за два пъти по-висока заплата само защото фирмата не трябва да фалира ли? Абсурд.
Приказките за морал и лоялност са до определен момент. Който работодател не успее да задържи и мотивира работниците - да се ориентира и той към трудов договор.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
26-09-2006 - 18:32:29
Брей, 30 поста за ден и още няма скандал! Напомня ми "Кой каква кола кара". Вместо да псуват абсурдните предложения, хората се пънат, че и те получавали по толкова??? Кви 2000 лв. бе, кво кат сте София? Че той Президента толкоз взема ли?
Противно на повечето мнения, мисля, че харченето е определящо за доходите и съответно е по-трудно за овладяване. Работиш-не работиш имаш постоянни разходи, аз им викам антистрес - при мен са около 300-350 на месец. Цигари твърдо 160, алкохол 50-60, бензин градско 30-40, за риба 100-120, рибарски консумативи средно 100. Няма кръчми, дискотеки, кина, книги, музика и т.н. Ей, те били повече?! Добре че бачкам. Забравих манджата, ама не ям много. Чувствам че живея АБСОЛТНО ПЪЛНОЦЕННО и не си сменям стила на живот вече 15 години (само дето цената се вдига). Ходя на почивка когато си поискам, където си поискам в Бг. "Джобни" имам винаги, спестявания - никога. Та с 1000 лв. чист доход си мисля, че добре ще се справям.

Re: Майстор
26-09-2006 - 18:41:13
Най - съвестната обикновено си личи по русата коса и големите

препоръки.
Ама ти си дама и по не ги разбираш тия работи
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход