Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво според вас означава добър доход в България?

Публикувано от 4ovek 
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 10:05:46
Nacheff и 4ovek,

От личните ми контакти с хора от тези страни ("отличничките", имам предвид) винаги съм смятала, че не са в много по-различно положение от нас, и икономическо, и политическо, каквото и да се пише по отчети на Евростат и по медии. Просто като говоря с хората, се убеждавам, че наследствата и от там, условията и проблемите са подобни. И даже и тук съм го казвала, макар че веднага скочиха хора да ми обяснят, как само у нас може да има такива неща smiling smiley

Nacheff, постигнахме, значи, съгласие с теб smiling smiley по отношение на "нормалната цена". Иначе в Европа, както сигурно и ти знаеш, има много непазарни отношения, ама те все пак не са в "неокапитализма", както се изрази една позната австрийка за нас.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 10:41:34
Joan :-)

В същност, ако си прочела внимателно иначе дългата (съжалявам за размера, - не онзи winking smiley) ми "пледоария", щеше да забележиш, че споменавам неколкократно една сума: 2-3000 евро месечно. Това е цифрата. Не моята, разбира се ;-)

Разбира се, че си права за тези 3/4 (все пак, не вярвам на статистики, те служат само като слаб ориентир, и никога не показват детайлността, която е важна при всяко едно задълбочено изследване) от земното население, които живеят зле. Ние в бг си имаме нашите 3/4, така че... може би е по-добре да подредим нашия дом, и тогава да решаваме the cardinal problems ... and sins of the human race. Разбира се, трябва да има хора, които се занимават и с тях, но... виж по-нататък.
Може би изглежда парадоксално, но именно хората, които имат най-големи възможности за това да помогнат на онези, които by default са неспособни да си осигурят поне минимално приемливи условия на живот, са най-малко съпричастни, да не говорим за активността им, която се заключава в прецизно подбрани и уредени (умишлено не използвам думата организирани) дарителски акции на светло... Докато първият милион - тази шаблонна, но наистина фундаментална фраза от времето на Хенри Форд... естествено, трябва да си остане на тъмно.

Невероятно благо е да чувстваш вътрешна - забележи вътрешна, а не породена от външни фактори - необходимост от това да даваш. Не говоря за даряване, а за усещането да даваш. Всеки естествен човек може да почувства този феномен вътре в себе си, и ще знае, че в момента не пиша глупости... но колцина измежду хората, които познаваш или срещаш в ежедневието си са такива.

Само заради това, че един просяк не работи и няма лични доходи, сме готови да го "подредим" бързо и акуратно в кастата на низшите. Това е вече нещо нормално. Гледаме с недобро око на този вид хора, най-малкото защото не можем да се поставим на тяхното място (това няма как да се случи преди да попаднем в ситуацията им) и... да не забравяме - защото духовната нищета не е подминала дори най-бедните и мизерстващите.
Вероятно мнозина по-запознати с философската и религиозна страна на живота ще потвърдят, че такива хора няма как да са богати духовно, но смея да твърдя, че това не е меродавен възглед, и в никакъв случай не може да служи или да се превръща в евфемизъм за опропастената ни духовност.
Да се върна, обаче, към нищетата на мизерстващите... защо казвам, че не ги е подминала и тях - защото точно в този момент никой не може да каже със сигурност кои от тези просяци са мними и кои наистина изнемогват от своя недоимък... Нещата - не само у нас, обаче (ако това звучи успокоително за някого), се дотолкова деградирали, че дори при силно желание да възпитаваш следващите поколения в добродетелта, ти се оказваш палотологично безсилен да говориш, да доказваш, да отстояваш вътрешната си вяра. С какви думи наистина?...
Да, темата беше за "добрите пари" (в частност добрите доходи)... виждаш ли, Joan... Ето затова говоря - как може парите да бъдат добри или лоши...
Човешкото развитие, цивилизацията е фундаментално обречена и неизбежно следва своя ход на израждане и зенит.
И ако някой смята, че примерите на добродетелни хора, колкото и малко да са те, са своеобразната екзотика, без която не може (нещо като голата проститутка, която излиза изпод огромната торта на поредния рожден ден-парти), това съвсем не е така. Те са необходимата корекция. Без която щяхме да бъдем в реалност, която The Matrix дори не може да си представи, че може да бъде изобразена...
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 11:50:04
Motion,

Извинения - дал си мнение за "добър доход" в БГ smiling smiley Явно другите неща в поста ти са ме провокирали повече и съм се конценрирала в тях.

По същество - казваш "Може би изглежда парадоксално, но именно хората, които имат най-големи възможности за това да помогнат на онези, които by default са неспособни да си осигурят поне минимално приемливи условия на живот, са най-малко съпричастни, да не говорим за активността им, която се заключава в прецизно подбрани и уредени (умишлено не използвам думата организирани) дарителски акции на светло..."

Мисля, че има причнно-следствена връзка между това да си богат и това да не искаш да даваш (и аз говоря за вътрешната потребност да дадеш, не за външни проявления). Т.е. by default не можеш да станеш настина богат с такова качество в себе си (първия милион няма как да натрупаш smiling smiley), или с други думи тези, които са станали богати, го нямат и няма как да са съпричастни, освен в случаите на PR акции, както и ти каза. Така е устроен светът smiling smiley Моят Гуру (Пратчет) казва чрез устата на най-положителния си герой (Смърт smiling smiley) "Не трябва да бъде така, но просто така е ...."

Казваш "Не можеш да очакваш, че с пари ще осмислиш съществуването си - но дефакто именно чрез тях това е възможно (не само в съвременния свят, но това важи най-вече за него). И така не само любовта, но и децата, личностното развитие, всичко се пречупва през паричната призма."

Ами аз не мисля така. Парите са зло човешко творение (съгласна smiling smiley, но пък като икономист мисля, че без тях щеше да е по-зле, те просто са универсален съизмерител на материалните блага, и да ги нямаше тях, влечението към материалното щеше да си го има, то си е заложено в човека smiling smiley) И така, парите дават някаква база, но след тях спокойно можеш да си осмислиш живота с други неща. А пък любов съвсем не може с пари да се купи, нито деца, нито приятелство - банални неща, но спред мен, неопровержими факти. Е, за да мислиш за духовното, трябва или коремът ти да е пълен или да си тибетски монах smiling smiley - не знам как успяват да живеят с празни кореми, аз през живота си един път опитах диета по медицински причини и за 2 дни щях да изям някого smiling smiley

Виж, че е фундаментално обречена цивилизацията - това не знам smiling smiley Много отдавна философи са го прогнозирали, пък още ни има smiling smiley Може пък да е вярно, но в космически измерения - за милиони години да деградираме и тогава чак да изчезнем, или пък все пак Създателят да ни е заложил механизъм за оцеляване въпреки всичко - знам ли?!

Иначе за корекцията съм съгласна, но бих казала по-друг начин - всеки човек носи в себе си и добродетел, и злина. В различните хора пропорцията е различна, разбира се, има и такива, където едното много превишава другото. Мисля, че смисълът на добродетелния човек като коректив е да може да провокира тази добродетел и там, където е скрита и закърняла, и така да увеличава сумарното добро във Вселената.

Е, за мен 4ovek беше казал, че си живея в своя затворен свят, по-хубав (по стечение на обстоятелствата) от реалния. Може и така да е, но това не ми пречи да си живея добре :}
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 15:04:01
Joan... :-)

Неслучайно ти изпратих лично съобщение, защото не бих искал да пълним форума с нашите (не)случайни размишления на тема животът без или с пари и любов, но тъй като не получавам отговор, приемам, че ти приемаш ;-)... дискусията да продължи само тук.
Все пак, искам да отбележа на вниманието на админ-ите на форума, че въпреки разнообразието от преплитащи се теми, обещавам да се придържам към основния пост на 4ovek ;-)

Цивилизацията такава, каквато я познава съвременната история, има свое начало – елементарен е изводът, че ще има и своя край. Независимо от момента във времето и начина, по който ще стане това. Лично за мен е пределно обяснимо и ясно.
(Съзнателно не въведох „опции” като Апокалипсис, Края на света, devastation... Освен това, тук не е мястото и не бих коментирал философските възгледи на класици като Платон, Св. Августин, Шопенхауер, Хегел или Бердяев – да не говорим за Изтока)
И естествено е човек да не живее в непрекъснато очакване или ужас от това бъдеще, освен ако не си ортодоксален религиозен поклонник или просто болен психически човек.
Много по-важният въпрос в дискусията е дали наистина това, което е, е единдственото възможно настояще. Вселенски, а и чисто физически или метафизично погледнато, това е така, но в духовен план нещата са различни. Там имаш една динамична основа, върху която имаш реалните възможности да градиш...
(нека не засягаме сега въпроса за това дали са неограничени човешките възможности – инфо в аванс: са ;-))
... и така стигаме до действителността, в която един човек, който има потенциала да бъде поет, е приел образа на продавач, или си спомни как си виждала (не може да не си! ;-)) мениджъри, които са толкова некадърни - при това по един напълно естествено начин, че не могат да организират и подредят е-мейлите си, камо ли да управляват хора и информация.

Истината е, че понякога не знаем. В същност, през по-голямата част от живота си не знаем. Надъхваме се, напомпват ни с фалшиво самочувствие и безполезни в по-голямата си част знания, трупаме опит, който несъмнено е като фенера на Конфуций, обичаме между другото, търсим повърхностно, стремим се към бързи резултати, изопачаваме красивото и го превръщаме в стока... Кое е това, което може да ни послужи като отправна точка, къде е вътрешния център, върху който да изградим една силна, гъвкава и трайна индивидуалност, която да ни продуцира и репродуцира непрекъснато... докато сме живи. Риторичен въпрос.

Да свържем нещата с парите? Вярно, че обещах, макар в момента изобщо да не ми се иска. Не казвам, че можеш да купиш всичко на този свят с пари – това е очевидно :-) Но вярвам, че човечеството – ако бе избрало да даде превес на духовното си развитие – можеше да живее не по-зле материално и без сътворението на финикийските знаци. Разбира се, за това си има социално-икономически причини, и не само такива – в този смисъл появата им не е случайност. Тъй като, обаче, този „зъл дух” е пуснат от бутилката, вече няма как да се върнем назад. Остава въпросът какво можем да направим, за да ограничим въздействието им върху съзнанието на младите (най-малкото, защото чисто генетично и физиологично те са нашето наследство).
Тук вече ще трябва да „вляза” в чашата, която е празна наполовина – а не пълна... Което не искам.

Да се върнем на „добрите” доходи, все пак.
Макар и да не те познавам ни най-малко, мисля, че наистина си успяла да изградиш хубав свят :-) Но се изкушавам да те наведа на една друга мисъл – дали не си застинала на пътя към The Promised Land... или просто си уморена... или нямаш необходимост от продължение... или в същност не искаш да си признаеш, че очакваш...
„Добрите” пари дават илюзорното усещане за пълна свобода, а в същност представляват една добре оформена алюзия на факта, че си жив и че няма как да няма смисъл от това, че си жив.
За Оформлението се грижат цели тълпи от експерти, добили солиден опит с маркетинг-, РС-, фото-, PR- и прочие джаджи, които няма как да излязат извън света на това, както аз го наричам изкуствено изкуство..., но нито разбират, нито им пука, че ден след ден мултиплицират това отражение върху хиляди модни списания, сайтове, филми и концерти на живо.

Тук човешкото съзнание се сблъсква с поредното хищно предизвикателство – дали да припознае себе си в този бутафорен външен свят, или да запази „добрите” си доходи за „по-добри или по-лоши” времена (всъщност, както дойде).
100 или 100 000 евро е мизата? - Каква миза, кой говори за заплата?!, ще отвърне ехото на „благоденстващите” по едно или друго стечение на обстоятелствата.
В съвременното лумпенизирано общество всеки е това, което допуска другите да виждат в него и което им позволява да правят с него. Парите не ти дават възможността да избираш, именно защото си препълнен от всевъзможни, но уви чужди мисли, думи, лъжи, визии, миксове и клишета.
Вярвам, че човек може да живее с малко, и съм живял по този начин. По-лесно е да живееш с много, но това си има своята цена. Който е готов и може да я плаща (еvery single day), нека приеме възможността, който не може – или да гледа сеир (това най-го обичат посредствените хора), или да поеме по трудния път на това да си различен, но себе си.
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 15:17:54
Motion,

Не съм получила лично съобщение от теб, не знам защо

Иначе май наистина ще отегчим публиката. Пробвай пак и гледай да не ми сбъркаш ника :}
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 16:42:12
Не може ли малко по-оптимистичноsmiling smiley
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 17:38:31
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Не може ли малко по-оптимистично


Може, разбира се smiling smiley
И ще бъде, но не точно в момента. Пък и животът не е само в розови тонове, нали знаеш?
Не се сърди, човече ;-)
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 17:41:29
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> Motion,
>
> Не съм получила лично съобщение от теб, не знам
> защо
>
> Иначе май наистина ще отегчим публиката. Пробвай
> пак и гледай да не ми сбъркаш ника


Естествено, че не съм ти сбъркал ника ;-)
Провери си е-мейла, изпратил съм ти нещо като Motion!

Не зная какво става, но вече второ съобщение изобщо не ми излиза, че е изпратено, и го няма в папка Изходящи :-(

Извинявам се на всички във форума, че стават свидетели на технически неуредици, но се надавям, че с Joan сме достатъчно големи, за да се справим и по мейл :-) :}
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
29-09-2006 - 17:42:01
Аааа не се сърдя, ама както го подкара се притесних някой да не си тегли въжето след като прочете какво си написалsmiling smiley
Я дай поне някаква надежда, някаква светлина в тунелаsmiling smiley
Re: Какво според вас означава добър доход в България?
30-09-2006 - 00:47:15
avatar
Motion

Който е готов и може да я плаща (еvery single day), нека приеме възможността, който не може – или да гледа сеир (това най-го обичат посредствените хора), или да поеме по трудния път на това да си различен, но себе си.


Голяма каша ти е в главата.Дано да е от есенната депресия,че бързо да ти мине....... :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход