Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
19-12-2008 - 06:29:21
Може и да не съм ти разбрал въпросите - да не би да се интересуваш за метан от бутилкови групи?
Re: Моля за съвет за газови котли
19-12-2008 - 09:02:02
Re: Моля за съвет за газови котли
19-12-2008 - 10:46:00
Природния газ е метан, т.е. този който "тече" по тръбите в газифицираните райони,разхода се измерва с газомер на база м3 и така можем да го засичаме ако желаем. 1м3 е 0.93 лв в момента в София. Метана се пренася в бутилки висококомпресиран (около 220 бара, за справка налягането в бутилка с пропан бутан е около 20-25 бара) на основно за метан станции за автомобили, не знам дали битов котел може да се приспособи с редуцирания на налягането но определено на практика не е вариант т. като бутилките са доста тежки( моите в колата събират 9 кг=150-160км в София и тежат 70кг, естествено не мърдат от багажника).
Благодаря за инфото на колегата с Lamborgini-то, ако споделиш и дали си в къща или апартамент ще е супер!
Re: Моля за съвет за газови котли
19-12-2008 - 16:03:13
За да бъда максимално точен към Alex75: апартамент, изцяло източен, като една от стаите е таванско помещение с h 3.5 м приспособено за спалня или казано по друг начин: 4 стай + баня и коридори. Вратите нарочно не се затварят никъде. Обща площ 90 м2. Нямам радиатори а вентилаторни конвектори - 4 броя и 1 лира в банята. Котела работи в следните часове: 07ч-08ч - 23°C, 14ч-18ч - 23°C, 19ч-23ч -23°C, през останалото време е в режим 19°C.
Все още не съм наясно да ли е нормален разхода ми. Но се надявам с помоща на LazarG скоро да стане ясно smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
19-12-2008 - 23:05:38
dropla Написал:
-------------------------------------------------------
> Все още не съм наясно да ли е нормален разхода ми.
> Но се надявам с помоща на LazarG скоро да стане
> ясно


Нормален е.

alex75 Написал:
-------------------------------------------------------
>не знам дали битов
> котел може да се приспособи с редуцирания на
> налягането но определено на практика не е вариант
> т. като бутилките са доста тежки( моите в колата
> събират 9 кг=150-160км в София и тежат 70кг,
> естествено не мърдат от багажника).


Няма никакъв проблем битов или промишлен котел да работи с газ от бутилки и това се прави. Използват се групи от по 9 или 12 бутилки, наредени на палет (батерия), които са оборотни - доставчика идва и сменя празните батерии с пълни. Газта се плаща пак по разходомер в таблото на клиента, но на по-високи цени, заради транспорта. Клиента си плаща таблото и частичен депозит за батерията. Вложението е доста по-голямо и от двете страни (доставчик и клиент) и е изгодно при потребители с по-голям разход на газ - производствени цехове и др., но има и битови потребители. Батерията събира обикновено около 100-120 кг газ (200-220лв) и при битов потребител е достатъчна за 20-30 дни, в зависимост от потреблението.
filmatoplo, за да се рапространи този бизнес в даден регион трябва да се пръкне първо някой доставчик, който да инвестира в бутилкови групи и подходящ транспорт с кран. Няма как някой от Варна или София да снабдява клиенти в Поморие. Това е на първа ръка. Ако ти трябва повече информация - може и на лични.*beer*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-12-19 23:07 от LazarG.
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
20-12-2008 - 15:25:29
dropla Написал:
-------------------------------------------------------
> Нямам радиатори а вентилаторни
> конвектори

Конвекторите имат ли термостат, котела има ли модулация, кондензен ли е, защото на мен пък ми се вижда много? Все пак, с конвектори може да е по-прецизно отоплението.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-20 15:30 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
20-12-2008 - 20:28:14
Благодаря Л.Ганев . smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
21-12-2008 - 14:25:56
Quote

Конвекторите имат ли термостат, котела има ли модулация, кондензен ли е, защото на мен пък ми се вижда много? Все пак, с конвектори може да е по-прецизно отоплението.

Конвекторите имат термостати+датчик за студена вода, но в момента те не управляват котела, а седмичния програматор. Котела има двустепенна модулация...каквото и да значи това.Не е кондензен. И за мен разхода ми се струва много, но незнам какво да променя... smiling smiley
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
21-12-2008 - 20:10:25
явно една от причините е че котела не е с плавна модулация, и с конвектори не е удачно в случая. Те имат много малък воден обем (няколко пъти по-малко спрямо ал.радиатори даже) и котела много бързо загрява състемата. Не виждам нужда от седмичния програматор, при наличие на термостати с датчици по конвекторите, предполагам имат и седм. програматор, даже ми се вижда доста неудачно.
Пробвай да ограничиш степените на вентилаторите на конв. само на 1-ва, ако има възможност и намали темп. на водата в системата до минимум. Опитай регулиране на темп. в стаите чрез термостатите на конвекторите, като изключиш седмичният програматор в същото време. Това като втора стъпка.
Друго не виждам какво може да се направи, освен да си смениш котела
*pardon*
Re: Моля за съвет за газови котли
22-12-2008 - 11:37:38
явно една от причините е че котела не е с плавна модулация, и с конвектори не е удачно в случая. Те имат много малък воден обем (няколко пъти по-малко спрямо ал.радиатори даже) и котела много бързо загрява състемата. Не виждам нужда от седмичния програматор, при наличие на термостати с датчици по конвекторите, предполагам имат и седм. програматор, даже ми се вижда доста неудачно.
Пробвай да ограничиш степените на вентилаторите на конв. само на 1-ва, ако има възможност и намали темп. на водата в системата до минимум. Опитай регулиране на темп. в стаите чрез термостатите на конвекторите, като изключиш седмичният програматор в същото време. Това като втора стъпка.
Друго не виждам какво може да се направи, освен да си смениш котела
Quote

Конвекторите нямат седмичен програматор и поради тази причина сложих, за да мога да пускам и спирам котела когато ме няма. Направих проба преди известно време по съвет на LazarG, да изключа програматора и да оставя конвекторите сами да регулират. Разхода отиде на 12-13 м3 на денонощие. Неотричам, че е топло, комфортно и т.н. плюсове за газта....но с разход от 8-10 м3 в момента, преди температурите да са станли минусови...незнам какво ще стане. При сегашната цена на газта за денонощие излиза 9 лв., което за месец ще отиде на 270-290 лв., което си е вече цифра. Готов съм да купя нов котел, но сигурно ли ще бъде постигането на икономия. Ясно е, че някой трябва да плати комфорта, но в рамките на какви граници... smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход