Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
31-12-2008 - 13:27:26
Здражейте!

Предлага ли някой монтаж за София - Ов.купел?
Re: Моля за съвет за газови котли
02-01-2009 - 23:38:25
Отдавна не съм писал...
Имам едно въпросче към специалистите във форума - кое определя работата на помпата, която се вгражда в котлите? Нищо не се споменава и коментира за нея във форума.
При мен в началото на сезона ми намалиха коефициента на трансформация, който определя заданието на отоплителния кръг според външната температура и сега ми прави впечатление че помпата работи много по-продължително време в сравнение с преди дори и при незапалена горелка. Сега получавам много по-равномерна температура във всички стаи, почти няма големи колебания в температурата (е побъзиках спирателното кранче на първия радиатор дето е най-близко до програматора със шестостена) и като цяло ми прави впечатление че засега сметките май са по-разумни от предната година.
Ето за целия ноември 150 лв, а за целия декември сме изгорили към 220 куб.м., при поддържана денонощна температура от 23-24 гр., БГВ и готвене на газ. Лошото е че няма как де се вземат достоверни данни за средномесечната температура по райони, за да се направят достоверни изводи.
Сега ни остава да се надяваме догодина по това време газта да се върне на изходни цени както уж я спрягат, ама там работата е да чакаме от умрял писмо.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 07:37:26
Ако помпата е електронна, тя се командва от процесора на котела, който обобщава данните от всички датчици и според зададената му температурна крива командва помпата, вентилатора (ако е с променливи обороти), клапани и др. При тебе явно първоначално избраната температурна крива не е била най-подходящата и затова са направили корекция. Интересно ми в какъв е бил поводът за тази промяна - по твое искане или фирмата сама прояви инициатива?
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 11:39:08
По друг повод ги бях повикал - да ми оправят течовете на радиаторите и коментирах с тях какво се получава в различните стаи и съответно какво съм пипал та тогава смениха малко мойте настройки.
Накрая пак сам си оправих течовете де, а и някои от монтажните шини на радиаторите бяха поддали заради гипсокартона, че направо си свалих радиаторите и поставих шините на други места със самонарезни дюбели за монтаж на дограма 18 см (желязно стана). челата на радиаторите ми не били наред че клингеритовите уплътнения не можели да стегнат, силиконови конци Локтайт, дрън-дрън. Купих си два ключа и по добрия стар метод с малко калчища заспа работата, на всичкото отгоре установих че на места не са спазили наклона към обезвъздушителя, че с нивелче и него промених.....
Монтажници ей....
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 21:57:50
Дърпайте газ колкото можете, че днеска има, утре - не smiling smiley . Украйна нещо ни реже от транзита, хе, хе, хитреци!
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 22:32:53
До Стефан.....Каква ти е схемата за която питаш?.......за комби бойлер ли говориш?......
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 22:37:13
Имам двуконтурен котел, да, но въпроса беше за циркулационната помпа на кръга за отопление(по спецификация винаги ги дават я двустепенни я тристепенни). Иначе, преди около година си бях описвал системата, но накратко направих глупостта да навържем радиаторите последователно а не както ми беше препоръчано с колектор.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-01-2009 - 23:28:23
Първо помпата трябва да е с номер отговарящ на височината на която качва....с др думи дали топлиш 1 или 3 етажа например....... 15-50 е универсална така да се каже...
ако тръбите са по-тънки от предписаните също ще иска повече обороти......
понеже вече ти е монтирано е излишно да ти ги говоря тия......
би трябвало при затоплена система да върти и на минимална(1 ва) степен.....
Колекторите са за голяма система.....ако е много голяма къщата......
да нямаш 2 помпи(отопление и БГВ).?
Re: Моля за съвет за газови котли
04-01-2009 - 08:03:33
Жоре, Стефан е в апартамент с двуконтурен газов котел и една помпа - вградената в котела.
Стефане, не разбирам за какво се притесняваш? Сметките ти са нормални. През декемри имаше 10 почивни дни в които се въртяхме около масите и търсихме топлото, така че е нормално да е повече от ноември. 150 лв сметка за газ е мечта след тези увеличения - че то на дърва излиза по-скъпо. Няма никакъв проблем в това, че системата ти е последователна (попътна), стига да е добре сметната и балансирана. При обзаведено жилище е почти невъзможно да се развие колекторна система - трябва много къртене. Познавам хора с не добре сметнати системи, които плащаха по 300лв сметки миналата зима и колкото и радиатори да изключват за икономия, толкова повече расте сметката или поне не намалява, само дето става по-студено.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-01-2009 - 10:27:21
Аз не се оплаквам, просто съпоставям с предходни периоди (миналата година) когато сякаш разходвахме повече газ. Имаше месеци в които стигах 330 куб. газ при сходни външни температури (апарт. е 80 кв.м. добре изолиран) а сега заради бебето държим дори по-високи температури вътре отколкото преди (пък и повече топла вода отива).
Междувпрочем стигнах до извода, че е по-добре да държим една и съща температура непрекъснато с отклонение от максимум около 1 гр. за през ноща отколкото да се нагласят твърде различни температури за различните части от денонощието. Отоплението с радиатори е твърде инертно и когато дадеш задание за повишаване на темп. с 2 градуса при отрицателни външни температури на котела му трябват няколко часа да ги достигне, в което време включва-изключва няколко пъти и не може да си влезе в някакъв регулярен режим.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход