Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
18-11-2008 - 22:11:47
Не знам дали трябва аз, пред кого, защо и какво да защитавам, но моята информация е следната (цитат от актуалните ценови листи):

0010005971 ЕкоТЕК плюс 30 kW VU 306/3 - 5 2919,00 3502,80
0010004985 ЕкоТЕК плюс 37 kW VU 376/3 - 5 3279,00 3934,80




Виктрикс Супериор 32kW X 2830.00 3396.00


Та какъв е въпроса?






ror
Re: Моля за съвет за газови котли
19-11-2008 - 19:33:42
Еми може да кажеш с какво Вайланта превъзхожда Имергаз, все пак това не е девически манастир, недей да скромничиш. Иначе на сайта на Газкомфорт ЕкоТЕК плюс 37 kW VU 376/3 -4380.00лв. Хората очакват нещо конкретно, не може да си избираме котел по външен вид и държава, това не е булка *pardon* Защото от темата до сега може да се направи извода, че повечето котли ако не и всички имат близко КПД, та направо си кажи да се избират по лъскавата емблема, а на Вайланта е по-лъскаваТА.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-19 19:40 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
19-11-2008 - 21:53:14
ror,
кажи колко котела ти трябват на обявената от мен цена, че да говорим и за отстъпки? До колкото си спомням, поне от година разпитваш по форумите и постоянно разнообразяваш въпросите - ще каже човек, че не котел, а булка ще избираш smiling smiley . Или просто питаш заради другите? Знаеш ли, че краставицата и локвата много си приличат - и двете са 98% вода, ама останалите 2% са определящи за нашия избор, нали? Така и котлите много си приличат - имат КПД=93% - когато работят постоянно на пълна мощност. Аз обаче такъв случай досега не съм виждал.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-20 07:17 от LazarG.
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
19-11-2008 - 22:32:47
леле много си злопаметен . Еми разнообразявам въпросите, иначе много зацикляте. Само въпроси, "моля кажете имам 70м2 апарт., какъв котел...?", отговор- "Вайлант разбира се, едноконтурен..." winking smiley и т.н. до болка познати, еднакви въпроси до затъпяване. А тебе по същество ли те интересуват въпросите или от колко год. питам и за кой? Ако те дразни да не питам повече? :]
Re: Моля за съвет за газови котли
20-11-2008 - 07:00:56
Не бе ror, ти питаш, аз ти отговатям. И понеже основният въпрос, който се задава е:

'Коя марка да избера - X или Y, кой котел ще е по-икономичен?"

моят отговор е:

" Всички марки котли са еднакво икономични - имат КПД около 93%. Останалите 7% са само философия"

Понеже в Бг по традиция философията е такава, че след покупката си "Виновен до доказване на противното", искам да кажа, че при Вайлант е точно обратното! Вайлант не ти продава бяла техника, а услугата "Гореща вода" и не е важно дали котелът работи или не работи, а дали получавааш това, за което си го купил! И точно тази философия вероятно го държи лидер на пазара на газови котли за бита вече 130 години!. Както виждаш разликата между котлите е никаква - някакви си 7% философия, която не всеки разбира. Желая ти успешен ден ror! *ok* *ok*
Re: Моля за съвет за газови котли
20-11-2008 - 21:27:45
Еххооо Привет на всички макар , че се обръщам лично към LazarG!
Честно казано чета почти всичко в този форум предвид предстоящата газификация на жилището ми. Въпреки , че някои не харесват този начин на питане това не ме интересува и аз ще питам а който иска да отговаря, който не иска не.
И така LazarG карам направо: 80 кв.м.; 1ви етаж; без изолация; всички стаи са с външни стени... PVC дограма. В момента чакам изграждане на сградната инсталация.
Ще използвам за отопление,БГВ и готвене. Ако можеш (не с точност разбира се) да ме ориентираш горе-долу с какви параметри трябва да ми бъде инсталацията:
1. 5-20кW достатъчно ли ще е?
2. Медни тръби или онези другите?
3. Седмичен програматор или термоглави на всички радиатори?
4. Ако няма термоглави, то обикновени сферични кранове ли се слагат?
5. С този седмичен програматор може ли да се регулира температурата във всички стаи?
6. Ако се спра на Вайлант ти към кой точно модел и мощност би ме насочил?
Знам че въпросите станаха прекалено много но се надявам да отговориш. Сигурно завбъдеще ще те "тормозя" още. smiling smiley Предварително благодаря!
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
20-11-2008 - 21:56:44
sashuncho , ти си идеален пример в подгрепа на предишният ми пост :} Все едно нищо не си прочел. Сигурно има поне 20 човека със същият въпрос, и даден отговор. Но това не пречи да се пита пак, нали. Или не си видял жилище с твойта квадратура точно smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-20 22:12 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
21-11-2008 - 08:03:11
Като съм започнал с обощаващи отговори, нека продължа, като едновременно отговарям на въпросите на sashuncho и обобщавам за всички следващи подобнии, за да не ставаме скучни с постоянно дъвчене на едно и също:

Quote

1. 1. 5-20кW достатъчно ли ще е?

1) Да, за едно жилище до 200кв.м. е достатъчен двуконтурен котел с номинална мощност (горна граница) между 18-24кВт. За един апартамент до 100 кв.м., в зависимост от разположението, дограма, изолация и т.н. за отопление се ползват между 5 и 15 кВт. За производство на БГВ на проточен принцип обаче са нужни поне 18 кВт за да се осигури някакъв комфорт при къпане. Един 18 кВт котел осигурява дебит топла вода, достатъчен за един душ, но ако в същото време се пусне и мивка, това влияе на дебите или температурата на струята на душа. Но пък 18 кВт котел има по-ниска долна граница (минимална мощност на работа), което пък дава икономии при отопление, защото за отопление на едно съвременно, малко, добре изолирано жилище, с хубава дограма, често са достатъчни по-малко от 4-5 Квт, особено през преходните периоди. В такова жилище един 24 кВт котел, който в много случаи има долна граница на работа 9 кВт, че и повече, се чувства като слон в стъкларски магазин, но пък дава по-голям комфорт при отопление - пускането на крана на мивката не влияе на струята на душа. Това е подобно на дилемата "голяма или малка кола да си купя". Затова най-добрият вариант е едноконтурен котел (само за отопление) с ниска максимална и минимална мощност, в комбинация със серпентинен обемен бойлер, който да осигурява комфорт при къпане. Но този вариант е по-скъп и не винаги може да се намери подходящо място за бойлер.


Quote

2. Медни тръби или онези другите?

Най-добре е с медни, но излиза доста скъпо и в Бг рядко се ползват. Става със всякакви.

Quote

3. Седмичен програматор или термоглави на всички радиатори?

Седмичен програматор, който управлява модулацията на пламъка - това е решението, ако търсим икономия. Струва от порядъка на 200лв - не се лъжете с евтини, за по 40-50лв - в много случаи дават обратния ефект. Термоглавите почти не водят до допълнителна икономия, ако има такъв термостат. В някои случаи термоглавите носят малко допълнителен комфорт, но рядко - допълнителна икономия.

Quote

4. Ако няма термоглави, то обикновени сферични кранове ли се слагат?

Да, това вече е задължително.

Quote

5. С този седмичен програматор може ли да се регулира температурата във всички стаи?

Не, само в една. Останалите радиатори се настройват еднократно от крановете спрямо температурата на тази стая и работят с нейната температурна крива.

На последния въпрос - довечера, че сега трябва да излизам.
Re: Моля за съвет за газови котли
21-11-2008 - 15:57:02
Здравейте, искам да попитам как се регулира мощността на газов котел. Имам 35кв на DAEWOO, мощността е голяма за отоплението на 120 м2-(1ет от къща, останалите етажи не са завършени.) Изцяло водно подово 37-60 гр. на по малко котела не работи!? Разход 10,5м3 на ден сега при Т около 19-20 гр. в помещенията. Работи 4,30 мин, не работи 11.30-12.00мин, но отвреме навреме започва да вкл и изкл. през 30 сек. за около 5 до 15мин. и после пак влиза в цикъл. някой да има опит с такъв котел? да знае как му се регулира мощността?
Благодаря.
Re: Моля за съвет за газови котли
24-11-2008 - 20:21:24
Благодаря, LazarG! Определено ще се възползвам от информацията ти. Съжалявам, че хората като теб се броят на пръсти. Имаш моите адмирации. Определено ти се доверявам, но все пак чакам отговор и на въпрос номер 6
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход