Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него

Публикувано от Марсианец 
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 16:16:35
Nova,

Аз се интересувам от история и винаги ми е било интересно как се повтарят нещата smiling smiley

Казваш: "....че се срамувам от онзи особен българския манталитет, който сме допуснали да властва и който създава некрасивата .действителност, в която, уви, живеем и която Фиш е забелязал и описал доста добре."

Интересно - това е описал Алеко още веднага след освобождението. И тогава е имало партизански борби, корумпирани политици, арогантни новобогаташи. И тогава София е била едно никакво село в сравнение с коя да е европейска столица. Даже много повече от сега.

Но Алеко е описал и друго в пътеписа си "До Чикаго и назад" - "овде е, друже, велика корупция".

Голямата ни илюзия, според мен, е; 1) да вярваме, че хората другаде са различни от нас - по-добри, по-отговорни, по-умни и 2) да си мислим, че българският манталитет (каквото и да значи това), е прична да сме в настоящата ситуация. Не е бил причина и след освобождението, според мен.

Naceff добре каза и това в другата дискусия - прични има, те са много, нееднократно сме ги обсъждали и тук, и другаде. По-важното е, обаче, да изберем какво да правим при тези условия.

Специално за темата на FISH - не ти ли прави впечатление, че тя е "..... и абсурдните цени на НИ в него"? Т.е., той не обсъжда нашите неволи, а ни хули, че при тези неволи можем да имаме такива цени на НИ. Което пък мен много ме озадачава. Защо той се е заинтересувал от цените? Какво значи, според теб, "абсурдни цени"? Ами цените са си цени - за да ги има, някой трябва да ги плаща тези цени. Ако пък FISH смята, че са абсурдни - да не купува на тях. Аз лично смятам, че цена 3 милиона за едно камъче е "абсурдна цена". Ама не рева по форуми за това - просто не го купувам smiling smiley

Когато нещо не разбирам, питам. И затова няколко пъти питах - и Fish, и Kobe, и Kuku - какъв им е проблемът с цените на НИ в София - да купуват ли искат?
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 16:26:08
Идваме до още един интересне момент - по какъв начин се опитват да наложат определени хора в публичното пространство. По типично български или по отработени схеми, прилагани с години в чужди , развити общества?
Налагат ги и по типично български (отработени в социализма) и по чужди схеми.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 16:35:26
Джоан,

Първата стъпка за решаване на всеки проблем е да се види че го има, да се признае че съществува като не се изгаря на кладата този, който го е поставил.
Повтарям, София (не софиянци) изглежда зле и това го казвам не за да те обидя, понеже ти живееш там, а за да подчертая че има такъв проблем.
Не става въпрос за убеждения, а за елементарни наблюдения и сравнения.
Надявам се не смяташ, че имам някакъв интерес София да е мизерна. Напротив, бих се радвал ако един ден нещата се оправят.
Фиш е напълно прав в своите описания, като единственото с което не съм съгласен е неговия тон, който в началото звучеше малко злобно и обидно.
Re: Fish, "здравей" и от мен
29-03-2006 - 16:45:16
Ама ако не беше Берлинският конгрес, сега щях да показвам като забележителност на столицата ни Стария град и Античния театър в Пловдив - София И това си няма, горката :} :} :} Това в рамките на вечното дерби "майнички срещу копелета" smiling smiley

Сега сериозно - аз пък ще ти кажа нещо за сравненията - мисля, че в голяма степен са субективни. Съдя по себе си - съвсем честно (без никакво "фукане"winking smiley - няма НИТО един чужденец, бил веднъж в софия, да не иска да дойде пак. И не защото ще гледа Лувъра или Пратера, или Бритиш Мюзиъм. Ами защото му е допаднала атмосферата, посрещането, нравите, душевността ни. Нещо повече - забелязвам сериозен интерес у хора, които не са идвали, да дойдат - свързвам го с "екзотичността ни" като страна от "зад Завесата" - непозната и интересна. И дарът слово си има голямо значние - гарантирам ти! Не знам как е да играеш ендшпил без дама, ама да развеждаш туристи без дар слово е изгубена предварително игра smiling smiley

От друга стран а- аз където съм ходила. Ами например Париж, при всичките му забележителности, не ми хареса. Остави у мен впечаатлението на "намацана, скъпо облечена, но стара к...". Докато например Лисабон ме възхити, въпреки че си няма Лувър smiling smiley Има си, обаче, Стар град, който ужасно ми напомни Пловдив - чудно как се повтаря архитектурата на двата края на континента.

Ами аз преди да ида в Мюнхен, даже не бях чувала за Лудия Лудвиг. Е, сега, хората го смятали за откачен (май си е бил такъв даже smiling smiley, изразходвал целия бюджет на държавата да строи приказни замъци в естествен размер, накрая се наложило да го "елиминират" кротичко - не само тука се случва това smiling smiley Ама сега поколенията им здраво гушат от тази му лудост. Много се смях на този парадокс!

Защо го казвам това всичко това? Ние сме си това, което сме, и си имаме това, което си имаме. Не виждам причина да се срамувам нито от историята ни, нито от културата, нито от настоящето. Поставени сме в определна ситуация - трудна, тежка - това е положението! В нея ще се справяме! Пак ще го сравня с картите - каквито карти са ни се паднали в ръката, с такива ще играем! То с хубави карти и баба знае да бие :}
Анонимен потребител
Re: Fish, "здравей" и от мен
29-03-2006 - 16:57:51
Quote

няма НИТО един чужденец, бил веднъж в софия, да не иска да дойде пак

От известно време наблюдавам как чужденци много драпат да дойдат за някой ден в командировка в София.
Основните мотиви са - евтино пиене и евтини ...
Re: Fish, "здравей" и от мен
29-03-2006 - 17:15:46
И представяш ли си как ви завиждат - защото ако живееш във въпросния Париж, докато работиш, едва ли ти пука за Лувъра, по-скоро те интересуват колко струва обяда, транспорта, наема... а пък като си отпуска - можеш да отидеш да разглеждаш каквото си поискаш.
ТА по-добреда живееш на евтино и да ходиш на екскурзии в скъпите места, отколкот обратнотоsmiling smiley
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 17:19:35
Kobe,

И кога аз съм твърдяла, че нямаме проблеми за решаване в БГ - в София и не само?! Имаме си толкова, че ни стигат и за децата, и за внуците!

Твърдя, че 1) с оплакване и мрънкане не можем да ги решим 2) иззад океана няма начин да ни помогнете, освен да ни посочите проблема, който и без това си виждаме smiling smiley 3) емиграцията няма да ги реши 4) проблеми (други) има и там, където FISH ни кани - нещо, описано добре от Наблюдател.

На всеки, четящ темата и познаващ историята на форума, му беше ясно, че FISH искаше да ме обиди персонално. И затова тонът му беше такъв. Даже не става дума за имоти и цени, според мен. Но "прости им, Господи, те не знаят какво вършат!"

За твоето конкретно мнение - не споря, че София изглежда зле, все още. Но, според мен, се развива към по-добро - поне доколкото аз мога да преценя - мъча се да сравнявам с там, където ходя по-често. Брюксел, например, върви все по-на зле. Наистина мисля, че софия ще се развие и ще добие друг облик, даже съм питала чужденци, идвали преди години и сега пак - и те мислят като мен и виждат развитие.

Има и много спънки в това развитие на София - най-вече бързата концентрация на хора и несъответстващата инфраструктура - някак не насмогва да компенсира това. Неслучайно правя паралел между софия и атина - и там така първо се разраства градът, след това почват да мислят за метро и улици.

Но всичко това сме го говорили много пъти. И пак не виждам връзката с цените - в смисъл - ами ако някой плаща 1000 е/кв за Иван Вазов (вече ме е стах да спомена Лозененц smiling smiley , значи, той смята, че там си струва това. Дали са крадени пари, дали са прани, какво значение има това?! Това са цените при тези условия - СЕГА! Утре - ще видим!

И една вметка - защо ми изопчаваш думите в темата за черноморието - аз НЕ СЪМ ВИДЯЛА ДА ПЛУВАТ ЛАЙНА В МОРЕТО ! за да смятам, че това е нормално! Не съм го видяла и другаде, за да кажа, че и другаде е така. Казах, че 1) водата визуално не ми изглеждаше по-мръсна от където и да било другаде (където съм била) 2) никъде не съм питала, като съм си купувала ваучъра, какъв е капацитетът на пречиствателната им станция 3) гърците, и да имат проблем, ще го крият като за световно, за разлика от нашите 4) писаха за проблем с водата в несебър и равда, който не съществуваше, когато аз отидох там - няколко дни след публикацията. нямам обяснеие на факта. 5) ако из морето заплуват лайна и това изгони туристите, много бързо ще направят още пречиствателни станции тези, които имат паричен интерес от това. като говорих за био-разложими отпадъци, исках да кажа, че такъв вид увреждане няма да е трайно и непоправимо , както например замърсяване с ядрени отпадъци. или дори изсичане на дървета.

Кое от горното смяташ, че е неразумно, нелогично или глупаво?
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 17:20:40
Кого например го налагат по типично български начин? Не съм забелязал - честно ти казвам. Последния дето се налагаше по негов си начин (дето може да се нарече български) беше Батето, ама го отсвириха. Сега като ги почнеш героите на деня - всички до един действат по западен модел.
Re: Fish, "здравей" и от мен
29-03-2006 - 17:31:19
Ами, Тинки, не ми влиза в задълженията да им осигурявам и "ескорт" :} :} :} Не съм ги питала дали сами си намират и дали точно това им харесва. Нямам впечатление да е така, но знае ли човек..... И така да е - какво лошо - в Париж само гледаш Венера Милоска от мрамор за безбожната сума от 10 евро (май беше), в София гледаш Венера Милоска от плът и кръв и можеш да я пипнеш, и други неща, де, и то за същата сума smiling smiley - ти няма ли да предпочетеш София пред Париж smiling smiley

Макар че, доколкото съм чувала, евтините .... в софия хич не приличат на венера милоска. Т.е., ако искаш Венера от плът и кръв в скута, ще трябва да се бръкнеш с доста повече :}

Виж, ресторантите им харесват - спор няма smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход