Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него

Публикувано от Марсианец 
Не разбирам с какво точно от казаното от FISH не сте съгласни. Кое не е вярно? Трябва ли да си затваряме очите пред истината? Или може би някой се чувства лично обиден, усещайки, че е част от тази грозна картинка?
Искам да попитам Pancho с какво по-конкретно да се гордея, че съм българка, за да си го припомня следващия път, когато кацна обратно на нашето "мило" летище. Защото, дори и само за няколко дена да не съм била в БГ, като се върна се шокирам от простотията, мръсотията, нелюбезността, арогантността, завистта (е, това последното е вярно, че го има навсякъде). Аз лично се гордея само с природата ни (което обаче не е дело на българи, българите само се опитват да я развалят); гордея се с Левски и Ботев (така както всички хора по света се гордеят с националните си герои); гордея се с постиженията на някои българи (оставаше и съвсем да няма такива); не се срамувам от себе си и собствените си постижения; радвам се, че сме имали някога царе и победи (това ми помага, когато разговарям с чужденци, да им кажа нещо интересно и ново за тях) и това е. Списъкът с това, от което се срамувам е много по-дълъг.
Уви, всичко казано от FISH е вярно. Не съм съгласна само с едно: че трябва всички, които знаем езици, можем да правим нещо добре и ни стиска да го правим, да избягаме от тук. Представяте ли си кой ще остане в БГ?! Не искам да мисля какво би било тогава. И без това повече от 60% от кадърното и образовано население вече се е спасило някъде. Надеждата ми е, че някои ще се върнат и ще помогнат да се промени българския (по-точно ориенталски) манталитет. България е това, което сме българите.
А колкото до София... Виждала съм и други грозни градове, но по-грозна столица не съм виждала!
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 12:45:43
Аз лично не съм съгласен с това, че всички, които отиват в САЩ успяват - не успяват всички. Освен това Фиш не обяснява, че американците не признават всяко образование и всяка квалификация. Т.е. има доста хора, които тук са с висока квалификация, а там ще трябва да почват от начало или да бъдат експлоатирани от местни тарикати.
И изобщо картините дето ги чертае Фиш за положението в САЩ са някакви странни и нямат никаква връзка с реалността.
Втори аспект - седи си на хиляди километри и философства, как някъде е зле. Ами като не ти харесва - направи нещо да го промениш. Аз като съм тук и правя скандал на съседа ако цапа и допринясам поне малко за да се оправят нещата, ама Фиш като е на майната си с какво допринася?
Та това е с което не съм съгласен - да ми налива акъл, човек, за който решението е да избягаш от проблема, а не да направиш нещо да го решиш.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 13:13:55
НОВА,

Понеже си "нова", не знаеш,че това вече сме го дискутирали преди около година. Всички тук си занем проблемите и неволите. Всички тук се мъчим - кой както и с каквото може, да допринесем за решаването им. Изборите (и ние се убедихме smiling smiley не решават въпроса. Даже самият ФИШ тогава каза мисъл, заради която го поздравих искрено "If vote could change anything, it would be illegal" smiling smiley .

И още тогава аз лично казах - всеки е свободен за себе си да решава къде и как да живее. Изборът за емиграция е личен на всеки. Но след като е направил този избор, за какво му е да обвинява другите, които са направили друг избор? Всъщност цялата полемика има дълга и тъжна предистория smiling smiley Всичко тръгна от цените, дето не можело да бъдат такива. Аз пък взех, че казах "не може, ама СА!" - и от там се започна една......

По повод поддръжката на сградите - личните ми наблюдения са, че за разлика от западните страни, ние имаме прекалено голяма свобода да НЕ се грижим за собствеността си. Собсвтеността е както право, така и задължение.
Защото общите части са също наши, и фасадите - и те. Има прекрасни сгради по центъра, които са в лошо състояние отвън (предлопагам, и отвътре). Звучи грозно и вероятно ще бъда обвинена в жестокост, но след като не можеш да поддържаш собсвеността си (по някаква причина), обществото трябва да може принудително да те изкара от нея и да я продаде на търг. Не казвам за теб или който и да било конкретен индивид. Но при положение, че "там" събират пари за поддръжка (забележи, само текуща, не основни ремонти) от порядъка на 50-100 евро на месец на апратамент, тук да има хора, които да не дават по 2 лева за чистачка, 'щото нямали, пък да искат да живеят в центъра.

Знам за случаи във Франция, когато хора, неподдържали градината си, са били изселени принудително от собстветната си къща от общината. Единият случай е на бивш полковник от Легиона, който се пропил и затова така се получило. Лична трагедия, няма спор, ама никой друг не е длъжен да носи последиците от нея. Когато и у нас стане така - хората, неплащащи общите разходи и отнасящи се към идеалните части като към чужди, да бъдат принудително изселвани, мисля, че сградите ще бъдат в доста по-добро състояние от сега. Навсякъде, не само в центъра.

Колкото до общите места - паркове, градини, улици, това е работа на общината. И там има какво да се желае определено. Само че в Борисовата градина не съм видяла тези неща, кото ФИШ описва - разхождам се там всеки уик-енд.

Бездомните кучета - ами как няма да ги има - 1) стана модерно да си имаш куче в къщи - да, ама то иска грижи и сума народ си изрита любимците след като им омръзна да се грижат за тях. Къде- на улицата! 2) реши се да се убиват - ревнаха сто организации за защита на животните - не може! какво да ги правим тогава? Приюти - ами ние децата без родители не можем да настаним, сега кучетата ли ще са приоритет! Освен това има много хора с милозливи сърца - хранят бездомни кучета около блока/къщата, а кучетата стават полу-домашни така. И нашийници им слагат, и ги галят и обчиат като свои. Иначе редовно минават от приюта и обират "безстопанствените" бездомни кучета smiling smiley Ама няма кучешки тоалетни - то и за домашните няма! Не знам кога ще се научим да си събираме кучешките изпражнения след любимците си - това чие задължение е?!

Изобщо - прблемът има, както винаги, много лица и гледни точки.....

Но аз също като теб смятам, че емиграцията не е решение. И аз мисля, чудя се и търся истината и пътя. И смятам, че най-вярното поведение е "всеки за себе си да спазва тези неписани правила на съжителство и така да допринася за по-добрия ред и обстановка около нас." Друго засега не съм измислила smiling smiley
Nova:
"Искам да попитам Pancho с какво по-конкретно да се гордея, че съм българка, за да си го припомня следващия път, когато кацна обратно на нашето "мило" летище."


Страно, изброяваш някой неща в поста си, с който се чувстваш горда като българка, а пък ми задаваш този въпрос. Ами те няма да "изчезнат" като се върнеш следващия път. Тъй че - гордей се с тях. Аз с моите гордости няма да те занимавам, защото все пак съм една нисша и противна твар, която живее в кочина.

Да попитам аз нещо - там където живееш, с какво се гордееш от това място?
И трепка ли ти сърцето, като си кажеш: "Там, където буря кърши клонове", там, където "е тихия двор с белоцветните вишни" ...???
Фиш - този път се престара
29-03-2006 - 13:47:48
Чак и слънцето да се скрие докато си в БЪлгария - това вече е безобарзиеsmiling smiley
Не стига , че те ядат кучета ами и слънцето не ще да грееsmiling smiley
Има един стар виц, предполагам всички го знаете, затова няма да ви досаждам, разказвайки го отново. Само ви обръщам внимание да си го припомните сами: Става въпрос за вица за таткото глист и малкото глистче, които разговарят (също като нас), бидейки (също като нас) на едно много "приятно" място....

Всъщност не си мислете, че съм чак такъв песимист и хленчещ нихилист. Личният ми живот е готин и слава богу се занимавам с красиви неща. Просто ме заинтригува темата на форума и реших, че тук е мястото да изразя искреното си възмущение от помията, която ни заобикаля. Съжалявам и се извинявам, че съм повторила вече обсъждани неща.
Ами той Фиш трябваше да ти го каже - все пак ти си "приятелката", при която е отседнал в София :}
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 14:15:26
Не мога да разбера защо се извиняваш. Имаш мнение - казваш си го, отстояваш си го. Не е нужно да се извиняваш или пък да съжаляваш, освен ако не си нагрубила някого с неприлична дума или определение.
Petar(Peter)
Re: Fish, "здравей" и от мен
29-03-2006 - 14:17:27
Относно:
"Просто е абсурдно да сравняваме Париж и София".

Причината за "абсурда" в сравнението м/у Париж и София не е в Париж, а в София smiling smiley sad smiley smiling smiley

Ако вземем да си изключваме така градовете, достойни за сравнение със София, то списъкът ще се окаже доста дълъг.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
29-03-2006 - 14:18:03
А не - мисля, че Фиш е отседнал при работодателите си до Правителствена болницаsmiling smiley В Софийския Пентагон насред парка. То само мутри, руснаци и американци си позволяват да строят в зелени площиsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход