Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Суперфикция

Публикувано от Petko_S 
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 19:37:55
Quote
Petko_S

Възможно ли е да продадем 25% от правото на строеж в сграда с ОЗП 3000 м2, 32 паркоместа, двайсет и няколко мазета и на каква цена?

Към днешна дата - тц!

Иначе ги питайте така нареченото площообразуване точно как го площообразуват. Едно време (по социалистическо) имаше една Наредба №3 с коефициентите, изложенията и т.н. Сега всеки оценител си ги смята както си ще...
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 20:27:11
Quote
slun4o
Quote
Petko_S

Възможно ли е да продадем 25% от правото на строеж в сграда с ОЗП 3000 м2, 32 паркоместа, двайсет и няколко мазета и на каква цена?

Към днешна дата - тц!

Иначе ги питайте така нареченото площообразуване точно как го площообразуват. Едно време (по социалистическо) имаше една Наредба №3 с коефициентите, изложенията и т.н. Сега всеки оценител си ги смята както си ще...

И за този отговор благодаря.
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 20:33:20
За общите части колегата percival е казал почти всичко, само да обърна внимание, че мазетата и подземните паркоместа трябва да са на отделна таблица и общия сбор на общите части за тези обекти в % трябва да дава 100%.

За продажбата е налице огромен /за вас/ проблем. В подобна ситуация най-добрия или най-лошия купувач за вашия дял е съсобственика-инвеститор. Ако вие сте притеснени, той е силната страна. Ако вече е дал много пари за другите дялове, вие сте силната страна. На трето лице виртуален имот не можете да продадете, може само след суперфицията /не фиКция/. Но след суперфицията можете да продавате и на парче, и както си искате.
Никое трето лице не би купило на добра за вас цена дела ви от сегашния незастроен имот и да чака волята на другия съсобственик.
Ако имотът е наистина ценен, просто бъдете малко по-внимателни, но не и прекалено алчни, ситуацията на пазара е трудна.
Ако този вашия човек чака цените от 2007-08, за да започне да строи, а познавам доста такива строители, ще има да почакате доста години.
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 20:50:17
Quote
Imotko
За общите части колегата percival е казал почти всичко, само да обърна внимание, че мазетата и подземните паркоместа трябва да са на отделна таблица и общия сбор на общите части за тези обекти в % трябва да дава 100%.

Ако имотът е наистина ценен, просто бъдете малко по-внимателни, но не и прекалено алчни, ситуацията на пазара е трудна.
Ако този вашия човек чака цените от 2007-08, за да започне да строи, а познавам доста такива строители, ще има да почакате доста години.

Всичко това го разбирам и единственото към което се стрeмя, е коректност и справедливост. Благодаря за добронамерените съвети



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-29 21:07 от Petko_S.
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 21:52:43
Quote
Petko_S
В тази връзка още един въпрос. За нас имотът освен финансова има и емоционална стойност. Ние сме емоционално свързани с него, включително и покрай това, че той в много отношения като местоположение е уникален за този град. По тази причина и ние избрахме вариант да бъдем възмездени в някакъв неопределен във времето момент независимо от становището на инвеститора-строител, че той в този парцел ще се съобразява с икономическата ситуация и в него няма да строи, за да продава евтино. Имаме определени ангажименти към него, които ще изпълним при всякаква ситуация, но ако не успеем да намерим общ език на мен би ми се искало да знам. Възможно ли е да продадем 25% от правото на строеж в сграда с ОЗП 3000 м2, 32 паркоместа, двайсет и няколко мазета и на каква цена?


Цялата история ми звучи малко странно и като цяло доста объркано smiling smiley
Аз бих ви посъветвал да сметнете колко квадрата от всеки етаж ви се падат с вашите 12%. После да се консултирате с някой специалист (най-добре познат инвеститор с подобен опит), който да ви разясни повече за тези коефициенти, за които стана дума по-горе. След това да седнете и да си сметнете и приравните, съгласно коефициентите, колко от избрания от вас етаж ви се полага (или ви се полага повече от един).
Специално за партера коефициентът зависи най-вече от търговското изложение на имота. От дадения ви процент на мен ми говори, че е някъде в идеалния център, клонящ към широк, но коефициент 1.5 за партера пък ми навявам мисли, че мястото не се радва на голям човекопоток :ami:
Отделно, след като има два тавански етажа, добре да проверите с какъв статут са помещенията там, защото разликата м/у складови помещения и жилище е голяма, макар и привидно да е само по нотариален акт и в необозримо бъдеще може да се окаже изключително важна. Ако са складови части, тогава коефициентът пада, ако са жилищна площ, то тогава са с най-висок коефициент от всички жилищни етажи, особено ако откриват добра панорама. Първият етаж (първи жилищен, не партер) е с най-нисък коефициент. Жилищни етажи 3, 4, 5 би трябвало да са с по-висок от 5 и 6 и т.н.
Любопитно ми е дали съм познал за местоположението на имота smiling smiley

П.С. Пише се 'суперфиция', без 'к'
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 22:00:59
Познал си, най-вероятно. Коефициентът за магазини е нищожен.
В една друга тема бях писал наскоро, че такива незастроени "навреме" имоти все още се намират на добри места в София, Варна и в други градове, като всички чакат да се върне печатницата за пари, защото от невъзможност или от глупост не са реагирали да застроят парцелите си по време на бума. Сега доста хора ще си останат с емоционалната стойност и с наполовина от възможното преди обезщетение.
Re: Суперфикция
29-03-2010 - 22:07:46
Съгласен съм с теб, но само отчасти. Застрояването по времето на бума си имаше и негативи, макар и за тях да не се е говорило много, защото се изтъкваха предимно суперлативите. Истински спечелилите са тези, които са получили големите проценти обезщетение и са продали на високите цени. Това си е мое мнение.
Отделен момент е, че броят на подобни незастроени имоти във Варна (за София нямам наблюдения посто) силно намаля, което донякъде компенсира падането на процента обезщетение заради спада на цените.
Все пак ми е интересно да чуя от Петко дали съм познал smiling smiley
Re: Суперфикция
30-03-2010 - 00:49:07
Много ви е дал, колега. В пазарни условия би следвало да получите не повече от 5-6% от РЗП-то. Във вашия случай получавате обещетение от 50%. Или аз греша някъде или сте се захванали с пишман инвеститор.
Re: Суперфикция
30-03-2010 - 01:35:32
Quote
scbfc
Много ви е дал, колега. В пазарни условия би следвало да получите не повече от 5-6% от РЗП-то. Във вашия случай получавате обещетение от 50%. Или аз греша някъде или сте се захванали с пишман инвеститор.

...или просто толкова си беше доскоро обезщетението в централните части на Варна
Re: Суперфикция
30-03-2010 - 15:33:57
Или просто както често се случва при хора с много малък дял, се качват на главата на останалите....
Само като видя, че и бабата е замесена ми става ясно, че решението е "да има по едно за всеки".



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-30 15:35 от scbfc.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход