Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Некои наблюдения..............

Публикувано от Сашо 
Алекс
Re: Некои наблюдения..............
07-01-2006 - 16:21:47
Дидо, аз също съм на мнение, че един панел не струва 500 евро квадрата. Аз също съм на мнението, че цените последните години се вдигнаха спекулативно. Поста ми е насочен срещу такива олигофрени като теб, дето от 2 години ревът, че цените ще се сринат главоломно след най-много един месец, а пък тоя месец нещо много дълъг стана и нищо от прогнозите на "компетентните" не се сбъдва!!!
Видях, че трудно схващаш и затова повече няма да се занимавам с теб, а ти си чакай панелките да станат 200 евро smiling smiley. :}
Re: Некои наблюдения..............
09-01-2006 - 13:43:48
Костадине, аз имам питане, съвсем конкретно, за да не е е разговорът сюрреалистичен. Първо казваш, че си си купил апартамент в центъра на Пловдив, супер място, гледка и пр., ремонтирал си го и си го продал. Добре, после казваш на 4ovek, цитирам те от по-горе:

"Продадох го, защото не ми харесваше локейшъна и защото искам да си купя друг вид имот. Ти знаеш ли какво е Локо Пд – ЦСКА 3:4? Това е лудо думкане и крясъци на диви животни. Особено при 2:4, когато няколко минути преди края Локото вкарва за 3:4... А аз дори не съм го гледал този мач. "

Как така си слушал ревовете на феновете от въпросния мач? Аз имам идея от кварталите и центъра на ПД - там в центъра няма стадион. Стадионът на Локо Пд, доколко аз знам, се намира в една от перифериите на Пловдив - до парк Лаута и ако си купил там, това изобщо не е никакъв център. Или имаш предвид някой друг стадион?

Не че е толкова важно, просто уточнение.

Колкото до дирижираното покачване, Начев отдавна застъпва "теория на конспирацията", аз съм неин противник, но това е друга тема.

В този дкумент, който ни бе препоръчан от dido, ми направи впчеталение един израз, който е в пряко противоречие с твоите твърдения :
"Цените на на нашите имоти се
покачват стремително нагоре по същата причина както и в САЩ - инфлация чрез кредит". Ако приемем, че този анализ е сриозен и автора е прав (автора е Красимир Петров, д-р по икономика), излиза, че и в Щатите има дирижирано покачване на цените на имотите.

И накрая искам да ти обърна внимание, че голяма част от търсенето на имоти в София се дължи на механичния прираст. И за покупка за живеене, и за покупка за отдаване под наем. Затова тезата за 85 % собственост на имотите е вярна, обаче е от значение също и къде са локализирани тези имоти.
Re: Некои наблюдения..............
09-01-2006 - 14:00:21
Костадине, може и да се повторя, ама сега видях къде си писал това за "онези страни" в противовес на "нашата страна". Цитирам те:

"После в онзи свят такава инвазия на точно определен и изолиран пазар при почти нулева нужда от жилища (поне 85% собственост преди инвазията) щеше да предизвика такъв сканадал... там не пасат трева останалите сектори на стопанството - и те си искат своята част от парите. "

Как тогава ще обясниш следния цитат от въпросния анализ?:

"През последните години в САЩ има причинно-следстве-
на връзка между покачващото се парично предлагане
и покачващите се цени на имотите. Разбира се, такава
връзка има във всяка пазарна икономика, включително и
България. Предвид очакваното обезценяване на парите,
потребителят в САЩ се опитва да ги вложи в средства,
които не губят стойността си или поне които имат стабилна
стойност. Това представлява де-факто “бягство от пари”,
за което говорихме в предната част, или по-друг начин
казано, “бягство към недвижими имоти”. Това също така
обяснява и защо кошницата от потребителски цени расте
по-бавно от паричното предлагане, а именно, че голямата
част от новото парично предлагане, създадено под форма-
та на кредит, се поглъща от жилищата и все още не се е
разпространило широко сред всички потребителски стоки.
Така е и в България."

Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 10:35:26
Здравей, Джоан!

Знаех си, че ще стигнем до “...вие защо биете негрите...”

Как ти хрумна, че някакъв стадион ми пречи? Ако се бях оплакал от тричасовите сексмаратони на съседите и от скърцащата им пружина, тогава до какво щеше да ме сложиш да живея? Мачът май дори не се е играл в Пловдив – стадионът на Локото по едно време се срути нещо, та те играеха мачовете си в Бургас или не знам вече къде беше...и сега аз, егати, излиза че живея в Бургас...
Ако не искам да живея до някакъв стадион просто ще кажа, че стадионът ми пречи, нали? Какво значение има дали съм в блок или в къща? Като казвам, че ми пречи думкането и крясъците, това е защото в блоковете е шумно. Съседите са много и са футболни фенове. Отвсякъде! Този вид локейшън ми пречи. Микролокейшънът, ако мога така да кажа...
Кажи ми сега, ако не си разбрала толкова простичко нещо като това, че в блоковете, независимо колко са близо до Джумаята, съществува известен дискомфорт, причинен от струпването на много хора в малко пространство, как тогава да очаквам да разбереш един икономически анализ?

А ако искаш да ме изкараш, че съм седнал да пиша лакърдии и да се хваля безпочвено, че живея в центъра – направо е абсурдно. И в този ред на мисли защо да продължавам да се опитвам да ти изясня ситуацията, когато има риск да ми зададеш поредния ... въпрос?

Допускам, че си се объркала нещо. Също така допускам, че имаш дотолкова икономически познания, доколкото не само да не оспорваш определенията и аксиоматичните правила, но и да боравиш с тях. Ако ще водим гносеологически диспут, то не е това мястото.

Да, всеки кредит води до инфлация в дългосрочен план. БИНГО! В този смисъл и у нас, както и в САЩ, цените на НИ се вдигат в следствие на повишеното парично предлагане (освен всички останали причини). Но в САЩ паричното предлагане е разпределено сравнително равномерно, а в Б-я е силно и неоснователно дебалансирано. В САЩ дългосрочното кредитиране има сериозно основание, а в Б-я е лудост. В САЩ очакват 100 000 000 активни американци прираст в следващите 45 години, а ние сме в тежка демографска криза и очакваме да сме изчезнали до 2050-та. В САЩ се пишат учебниците по икономика, а в Б-я всеки се пише икономист...
Да, в САЩ също са дирижирани инфлационните процеси. В целия свят са дирижирани, от Великата депресия и от “Общата теория” на Кейнс насам. Разликата е, че в САЩ дириентът прехвърля тежестта от последващите задъжителни дефлационни процеси върху финансовата им система в лицето на търговските банки според риска, който самите те са решили да поемат, и разни други кредитни организации, които там са безброй и се врат между шамарите, а в България диригентът винаги насочва тежеста върху бюджета или директо върху народа, както ще стане и в този случай, ако не се спре това лудо наливане на кухи пари в джобовете на неподготвени ик. субекти. Затова в САЩ се казва “икономически цикъл”, а при нас”преразпределение на богатството”.

И накрая за “следния цитат”.Причинно-следствена връзка между кредитирането и инфлацията има не в последните години, а в последните 5000 години. Това е по повод увода.
Ако в САЩ очакват обезценяване на долара, то в Европа би трябвало да очакват поскъпване на еврото, нали? Ако очакваното обезценяване на долара кара рационалният америкаец да си купи къща, за да се отърве от поевтиняващите си долари, то очакваното поскъпване на еврото би трябвало да кара рационалния европеец да си къта парите и да не ги харчи за нищо, още по-малко пък за такива неликвидни стоки като НИ. Ние, бидейки насила вързани към еврото, би трябвало да се радваме, че парите ни ще поскъпват и ще имаме по-голяма покупателна способност в бъдеще. Тоест така, както сме сложени спрямо долара, ние би трябвало да дейстаме точно по обратен начин на американците. Ако те “бягат от пари”, то ние трябва да “бягаме към пари”. Но това пак е “при равни други условия” и при положение че става въпрос за един и същи момент. Иначе цитатът си е христоматиен и дава напълно вярно описание на реакцията на подготвените ик. субекти, въз основа на техните рационални очаквания.
Не знам какво ми цитираш, но мисля, че не е писано скоро, или поне не през последната година. Не знам какво обезценяване на парите се очаква в САЩ. Не следя тяхната икономика, но все пак ми се струва не съвсем актуално. Ако е писано от д-р Кр. Петров и е актуално, моля те да ми дадеш линк.

Джоан, аз не твърдя, че има конспирация. Икономическите лостове винаги са в ръцете на властта. Те могат да причиняват както благоденствие, така и разруха. Просто нашата властова прослойка не ИСКА да причинява благоденствие. През последните 15 години се натрупаха толкова “случайни” грешки, че наистина трябва да си с розови очила, за да повярваш, че нещата при нас просто така са се случили... Няма такова нещо в икономиката. Никога не е имало. Симптомите на процесите в последните 3 години ме карат да мисля, че е в ход поредното преразпределение. Това е. Никаква конспирация няма.

Япония става свръхсила за 15 години. Ирландия – за 10. Не си мисли, че е нещо кой знае колко трудно за една малка държава с корав народ да премине през блатото на посредствеността. Всичко е въпрос на политическа воля и на отстояване на суверенитета. Според тебе кой сега ще спре един евентуален процес на преразпределение? На власт са тези, които предизвикаха предишният подобен процес от 1996- та.
Но темата отива в сферата на цинизма.
Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 11:20:34
Quote

Япония става свръхсила за 15 години. Ирландия – за 10. Не си мисли, че е нещо кой знае колко трудно за една малка държава с корав народ да премине през блатото на посредствеността

всъщност е доста трудно

Япония не е малка държава, а Ирланците въобще не са "корав" народ - след 10 години ще са обратно в блатото на посредствеността, може и доста по-рано (в зависимост от това колко време ще се мотаят Интел, IBM и Dell да си преместят заводите от Ирландия в Унгария или България)
Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 11:33:27
Не знам откъде черпиш този песимизъм, ама е от някакъв бездънен кладенец. Значи така - купил си си апартамент, после си решил, че не ти харесва да живееш там, обявил си висока цена и се е появил купувач. Всичкко в животът ти се нарежда, а вместо да се радваш почваш да мрънкаш, че положението не е добро. А по-добре ли щеше да се чувстваш ако не беше намерил купувач?
Второто нещо дето не ми се връзва при теб - не искаш да се социализираш и си продаваш апартамента, евентуално ще си правиш къща. ЗА да си далеч от хората. В същото това време се ядосваш, че хората които ти не одобряваш някой издоява.
От трета страна не ти харесва положението в България, предричаш страшни неща и седиш тук. Ами замини там, където си мислиш, че е по-добре.
Не знам защо ама имам подозрения, че всъщност си наясно, че стандартът ти на живот в БЪлгария е добър, живееш си добре и не ти се мести в друга държава.
Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 12:20:55
Костадине, благодаря за изчерпателния отговор. Въпросът ми относно локейшъна беше "процедурен", просто защото ми събуди любопитството аджеба къде е това място в центъра на Половдив, откъдето се чуват ревове от стадион. 'щото в София я района на ВИАС се чува и то добре от стадиона на ЦСКА в Борисовата градина.

Колкото до това, че съседи ти пречат, ако живееш в блок - ами добре, твоя си работа.

Всъщност да си призная честно, аз така и не разбрах добре какво искаше да кажеш с първото си "включване" от Пловдив smiling smiley освен базисните икономически постулати, за които говореше. Затова и не коментирах това ти изказване. Коментирах някакви моменти от последващи твои изказвания, които ми се видяха нелогични. Благодаря за уточнението.

Добре - затъпваш мнението, че конспирация няма, а олигархията в България ограбва чрез "преразпределение" масата. Което на практика е едно и също за мен smiling smiley

Цитатът ми е от линка на dido - и изследването е съвсем "прясно" - правено е в края на 2005 година от Центъра за ик. развитие. Ако те инетресува наистина, можеш да го прочетеш от линка. А цитатът ми беше по-скоро за илюстрация на моето мнение, че никоя олигархия никъде по света не действа по друг начин спрямо масата smiling smiley Радвам се, че и ти явно застъпваш същото мнение.

Извинения, чак сега забелязах, че линка на dido е в друга тема, прилагам го по-долу:

[www.ced.bg]

Колкото до това ние защо бягаме от парите, а не към тях - ами все си мисля, че както сме вързани към еврото, така могат да ни отвържат в един моментsmiling smiley И влизането в ЕС още не е много ясно, и влизането в еврозоната - също. Та недоверчивият българин май не вярва вече на лева - колкото и уверерения в противното да е получил. Нормално е след това което стана през 1997-98, според мен.




Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 12:28:59
Абе като ти разгледах поста по-подробно, май не съм права да казвам "Радвам се, че и ти явно застъпваш същото мнение. " smiling smiley - извинения !

Ти май си мислш, че САМО ТУК олигархията ограбва масата smiling smiley И тук пак ми става интересно - аз няма да оспорвам това, дори и с доводите на г-н Петров smiling smiley. Сами ми е странно тогава при наличните в момента начини да отидеш да живееш "там" - дали в Холандия, дали в САЩ, все тая, защо оставаш "ту'" да те грабят?

Не ме разбирай погрешно - аз не се бъркам в твоя живот и това къде и как ще живееш. Емиграцията всеки сам си я решава като възможност. Но мисля, че с такава нагласа и начин на мислене това би бил логичният ти избор. Поне на мен би бил, ако мислех като тебе.


Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 18:25:58
Здравей, мой 4ovek!
Това купуване и продаване, това хвърляне в строителство и т.н. наистина ли ти прилича на действие на песимист? А положението добро ли е? Това, че обсъждам едни или други проблеми, не ме прави мрънкало... или ме прави? Бъси, остарявам.
Да се социализирам... Срещу мен е 35 килограмов наркоман и наркопласьор. Отгоре са 4 млади юнаци квартиранти, които живеят доста динамично. Във входа има няколко кучета, които съвсем естествено си лаят и се радват на стопаните си. Съседът отдолу е малко глух, а много обича да гледа Слави. Иначе ми е приятел и често си пием ракията... Какъв точно социум е това, че да се социализирам?
Хората, независимо дали аз ги харесвам, имат право на равенство пред закона. Както и ние с тебе. Не мога да се съглася с тезата, че щом не ги харесвам, значи да го духат. И мен много хора не ме харесват...
Стандартът ми е средно висок. Подминах оттавна възможността да емигрирам. Сега по-скоро се замислям за децата си - да учат в странство (голямата, щото малката още пълзи) и да избират сами къде да живеят. А иначе аз имам възможност да започна някакъв опит за бизнес в чужбина (имам много добри позиции в Испания, Италия и Белгия) с произвеждани от мен неща, но това е съвсем друга работа.

Здрасти, Джо! Не мога да разбера защо ставам толкова обсъждан.
Приемам, че конспирация и това, което се случва в момента в страната (според мен), за тебе е едно и също. ОК. Съгласен съм, може и така да се нарече. Да не изпадаме в дребнавости сега.
За емиграцията - чети по-горе. И не си мисли, че щом сестра ми е в Холандия, значи цялото й семейство е добре дошло там. Нищо подобно.
Пък и мен не ме грабят - аз съм подготвен и изхарчвам предварително всичко до шушка. Да ги видя какво ще ми вземат spinning smiley sticking its tongue out . Ето, сега започвам да строя - мислиш ли, че нещо ще ми остане след това...
Re: Некои наблюдения..............
10-01-2006 - 18:38:53
Извинявай, Джоан, забравих да ти благодаря за препратката. Благодаря ти! Ще прочета материала при първа възможност.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход