Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Некои наблюдения..............

Публикувано от Сашо 
Re: За 100000 евро
05-01-2006 - 14:08:31
Начев не говорим за моралsmiling smiley
Обикновено за морал в бизнеса говорят тези, които вече имат и държат да си запазят натрупанотоsmiling smiley Все едно да открадна и за да не ме крадат да реша, че е "крайно време да спре да се краде"smiling smiley Примери колкот си искаш.
А да не говорим, че щом баща му е бил брилиантен финансист и е натрупал пари то тези пари са били загубени (откраднати по честен начинsmiling smiley) от други хора за да може той да ги спечели.
Имаме тази година 1000 камъка в обществото, трудим се здраво, разбиваме скали и накрая на годината имаме общо 1050 (5% ръст на камъните) - някой щото е бил брилиантен е реализирал тази година увеличение на собствените си камъни със 100 камъка. Да кажем , че щото е брилиантен новите 50камъка са само за него (другите сме работили ангария или пък само той е работил пък ние не), ама с другите 50 са обеднели други хора. А може и 100 камъка да са дошли от обедняването на други хора от обществото. след това сина му решава да купи колиба, обаче вместо стандартните 10 камъка му я продават за 110камъка. Щото докато тако е трупал камъни, някой е строил колиба. Е ли морално камъните да са на колибаря или не? Не трябва ли да върне камъните, а не да се радва на тези 100 камъка богатство. И в крайна сметка кой определя морала при трупането на камъни?
p_nachev
Re: За 100000 евро
05-01-2006 - 16:51:16
Както обикновено - убедителен си ! За това и идеше реч. Смениш ли малко ъгъла (намесвайки и морала) и става сложно.

А иначе трудно мога да не се съглася с тебе, че имането на пари и незнаенето, какво да се прави с тях си в настоящите условия, си е направо равносилно на тежък личностен дефект. Звучи гадничко, но - това е положението.
Понеже употреби думата "заслужава", я си кажи сега направо, правим ли комбина
:-)))))) за да гепим парите на доктора !!! :-))))))))))))))))
Re: За 100000 евро
05-01-2006 - 17:07:46
50-50 добре ли еsmiling smiley
По-добре ние с теб, отколкото някой престъпникsmiling smiley
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 10:32:22
Не очаквах да предизвикам толкова въпроси, честно. Ще се опитам да отговоря поне на някои от тях.

Здравей, Имотко. Преди всичко искам да подчертая, че процесите, протичащи на нашия пазар на НИ, са дирижирани. Както всички големи икономически удари по нашите земи в последно време (15 години), така и този удар е планиран и изпълнен в рамките на закона (или в рамките на липсата на ясни закони) от хора с ясна визия, цел и стратегия. И достатъчно власт. Съвсем естествено е някои хора да виждат това и да се възползват от ситуацията – това ни най-малко няма да накриви сметките на инициаторите на процеса. Ако вземем да спорим по този въпрос, неминуемо ще стигнем и до “абе, вие защо биете негрите...”.
Имам идея кога ще се плаща сметката. Мога и да ти я изстрелям, но тогава ще последва въпросът “Откъде си сигурен?” и ето защо няма да кажа нищо конкретно. Ако си замълча, може да заприличам на глупак, но ако проговоря, може да затвърдя впечатлението. М. Твен. Нека просто да спомена, че някои вече плащат сметката.
Диференциацията не се прави от пазара, а се обуславя от промените, развитието и усложненията, произтичащи от тях, на съответния пазар.. Прави се от администрацията, която отговаря за съответния пазар. Тя, диф., винаги е силова, тоест приема се с мнозинство, но не и с единодушие, и винаги е изложена в писмена форма – документ. Може да е закон, наредба, правилник и т.н., но може и да е някакъв вид браншово споразумение – устав или нещо подобно. Инициатори са участниците на пазара, представени под най-различни форми – сдружения, камари, големи търговски дружества и т.н. За да не се мъча да резюмирам в три реда цялата история на съвременния бизнес, спирам до тук. Литераура по въпроса има много.
Купувачът-неидиот има много алтернативи. Зависи от образованието му, от професионалните му умения, от мечтите му, ако щете. Зависи дали 100 000Е са всичките му пари или са някаква част. Зависи и от това каква част са.... Има, не е като да няма. Докато за купувача-идиот има само една възможност – да прави това, което правят другите. В конкретния случай това е да купува НИ с цел да продава, когато НИ станат по-скъпи, защото така правят другите.


Здравей, 4ovek.
Зависи каква база за сравнение ще използваш. Нетно е много. Съпоставено към доходите им е малко. Примерът е за друго – графиката на цените според местоположението там е обратна. Тоест нагласата на хората от Холандия, които биха купили имот в България и биха го ползвали, е да дават повече пари за имот сред природата, НО при отлична инфраструктура.
Не съм спекулирал с имота си. От къде ти хрумна? Продадох го, защото не ми харесваше локейшъна и защото искам да си купя друг вид имот. Ти знаеш ли какво е Локо Пд – ЦСКА 3:4? Това е лудо думкане и крясъци на диви животни. Особено при 2:4, когато няколко минути преди края Локото вкарва за 3:4... А аз дори не съм го гледал този мач. Цената, на която го продадох, е висока, но и ремонтите, които съм направил, са доста скъпи. Ако се махне стойността им ще се получи една съвсем прилична, а дори и малко ниска цена, на фона на сегашните оферти.
Със съжаление откривам, че не си се шегувал за ползата от сивата икономика. С още по-голямо съжаление прочетох каменната версия на теорията за парите. За миг си помислих, че си чел “Немирството на парите” на М. Фридман – там се разказва за остров Яп, където парите са камъни с дупки и т.н., но после разбрах, че не си я чел. Вероятно и Фридмън нищо не ти говори, в което няма нищо лошо. Това слага край на нашата дискусия по този въпрос. Да поставям под съмнение вредата от с. ик. в махленски тип разговор е същото като да поставям под съмнение верността на Питагоровата теорема в разговор с хора, които не могат да смятат. Естествено то и тютюнопушенето е вредно и това, че хората си пушат, не може да ме накара дори да се замисля по въпроса за вредата.
Саркастичните въпроси по повод сделката са странни. Сякаш знаеш отговора. Отговорите всъщност са: да, ще си платя дължимите (!!!) данъци, когато му дойде времето, нямам правомощия да проверявам доходите на когото и да било, плащането мина по банков път. Между другото и не пуша, но това вече е досадно съвпадение.
Парите от данъци не отиват всичките при кмета. Дори и малката част, която отива при него, не е за инвестиции.
И изобщо разговорът е сюрреалистичен.

Здравей, Начев.

Мнението ми не се промени особено. Когато продавах бях наясно, че търся купувач, който да оцени стойността на ремонта и вложените пари в поръчкови неща (кухни, гардероби и т.н., които няма как да си ги взема...). Беше въпрос на време да се появи такъв човек. Все пак много “туристи” се извървяха. Още преди продажбата си знаех, че ще купувам неконвенционален имот. До сега за около месец съм намерил само две подходящи предложения. Но установих, че аз съм може би единственият, който в момента се интересува от парцел или последен етаж от стара, но здрава къща в центъра на П-в. Икономическите ми познания не ми помагат кой знае колко в случая. Имам предвид практически. Все пак търся имот, който нито е бил евтин (съотносително), нито ще поевтинее (ceteris paribus, макар че в Б-я другите условия са страшна сила). Пък и смятам да живея в него, доколкото живеенето зависи от мен самия, но това е друга тема...
За вярноста на хода НИ е много важно допълнението “не какъв да е”. Всъщност това допълнение важи за почти всички, да не казвам дори и за абсолютно всички, видове инвестиция. И също така това допълнение неминуемо се спохожда от въпроса “А какъв?”. Отговорът на този въпрос е толкова труден, че човекът, който го знае, вероятно може да ходи по вода, да нахрани много хора с малко риба и да възкръсва, когато му се случи да умре.

Здравей, Кремена.

Експертите, истинските експерти, не пишат глупости, базирайки се на слухове и недокументирани цифри. Аз постоянно правя анализи на развитието на моя отрасъл и горе-долу напипвам верния път, но все пак при мен всичко е в статистиката. А пазарът на НИ не дава почти никакви верни данни – за какъв анализ тогава става въпрос... Подхвърлят се из треторазрядните германски вестници, излизащи на лош български език, разни хилядарки в Е и хората по седянки и тлаки се пляскат по челата и викат “виде ли го днешнио весник, бе... ми там писаа дека се дигале имотите... дай да не продааме, че кат станат скъпи да ги продадеме и да удариме кьоравото...” И спират да продават. Хората открай време вярват на вестниците повече, отколкото на очите си, но нейсе... После “експертите” отчитат повишено търсене. Да ти разяснявам ли още?
В икономиката нищо не се случва от само себе си. Всичко, и доброто, и лошото, е човешка направия.


Приятен уикенд на всички!
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 11:07:24
Това, което исках да кажа и не си разбрал е, че печалбата на един е загуба на друг. Всички печелят има само в утопиите. В реалния свят се играе на "пре...и другарче".
А при положение, че смяташ, че всичко е дирижирано, защо си против да не се плаща данък на диригентите? Защо трябва да държа ако ми извършиш услуга да си платиш данъка на хората "с достатъчно власт"? За да получат още повече власт ли? За разлика от теб аз мисля, че човек трябва да се бори ефективно с нещата, които не одобрява. Може би за теб сивата икономика се свежда само да далаверите на хората с власт и затова си против. За мен пък е точно обратното - единствено сивата икономика дава шанс на хора извън кръга. Защото иначе всички плащат данъци, а само "твоите хора" ги усвояват.
p_nachev
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 12:29:04
Костадине здравей,
Констатирам, че май нямаме значими различия, но и трудно може да се очаква друго! Но, нека повествованието да върви.
Аз също съм привърженик на "теорията за конспирацията", както насмешливо (но без лошо чувство) я наричат някои изтъкнати Форумци и споровете в тази връзка вървят вече поне 2 години. Няма да се повтарям с аргументите. Важното е, че след бури и битки се научихме да се слушаме един-друг, без това да е повод за използване на квалификации, пък - всеки с мнението си.
Още повече, че аз не виждам в тези процеси и ходове проява на зли и демонични сили - някакъв там лош чичко или пък групичка от такива правят разни лоши неща. Това си е просто една икономическа необходимост - общество построено на основата на пазарни отношения има необходимост от печалба, така какво и живите същества имат необходимодст от кислород. Ама - някои искали МНОГО! Чакайте сега - кой определя кое е много, малко, достатъчно и т.н. Нека не бъркаме Бога и пазара. Капитализъм се прави от капиталисти, пък те си имат някои свои особености .. това е положението. Печалбата не може да е лоша или мръсна дума. Печалбата за едни значи загуба за други, тук има и тежки драми, но за това сег ане ми се говори.

Казвам необходимост, защото дирижирането на икономически процеси не може да става без наличието на условия и напълно волунтаристично. Та диригентът (нека го наречем СУБЕКТА, който и да е той) следва да има много информация, да може да прави качествен анализ, да има власт и ресурси. Въобще, искат се сериозни качества!
За да има по-голяма печалба за СУБЕКТА, пазарът следва да сменя посокота си (в най-тежкия случай да бъде принуждаван или подтикван), един постоянно растящ пазар (както е с НИ от над 30 месеца в Бг) има по-малък потенциал за СУБЕКТА. А той не може да затвори пари и да чака дългите вълни на Кондратиев.
Очевидно изхождаш от същото или сходно вярване, но това, което ме изненадва донякъде е, че май споделяш, че знаеш кога ще се смени трендът. България е малък, много зависим и много инертен пазар, обремененен от какво ли не, да не забравяме и за уникалната ни народопсихология.

Сигурно знаеш за предстоящата голяма пенсионна реформа във ВБритания. Пророкува се пръкването на нови стотици хиляди "инвеститори" на дребно. По никакъв начин не мога да предскажа, какви ли би се случило у нас, ако само няколко хиляди британски пенсионери в един относително кратък период от време заявят дори само "сериозен интерес" да си купят НИ тук.
Жалко, но времето свърши,
Поздрави !
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 12:42:47
Човече, не се сърди. Или беше не се сърди човече... Все тая.

Не искам да те засегна с каквото и да е. Не е задължително да знаеш какво са парите, печалбите, лихвите и т.н. То никой не знае... Има еволюция в мненията по въпроса - като тръгнеш от А. Смит, през небезизвестния Маркс, през напълно неразбираемия Дж. М. Кейнс, та до въпросния Фридман и малко след него са около 25 000 страници. Човек се обърква, така да знаеш. Може и аз да съм се объркал и да съм сгрешил от толкова четене.. Може и ти да си прав. Де да знам...
Няма да споря и да отговарям на въпросите ти. Просто не приемам хвърлената ръкавица, защото в нашия случай евентуалният дуел би изглеждал като моряшки бой. Аз и дузина тежки теоретици ще те блъскаме с написаните от тях томове по главата, а ти ще викаш, че нищо ти няма и че ти водиш в резулта по точки и така докато някой от зрителите умре от смях. Или от отегчене. А аз не съм садист, все пак.
Тъй като ти избърза да ме определиш като такъв или онакъв, в зависимост от емоционалната ти нагласа, ще взема и аз да кажа нещо в отговор. Ти ми приличаш на картина на Пикасо – и двете ти очи са от едната страна на лицето. Това би трябвало да е комплимент – все пак картините на Пикасо са много скъпи.
Дали, купувайки картина на Пикасо за 20 000 000 $, купувачът бива най-подло измамен и ограбен от наглия продавач-омайник? Ще проверя какво пише в дебелите книги и, ако нищо не пише, ще те питам да ми разясниш. Аз съм винаги готов да чуя една нова теория за парите, независимо колко невероятна изглежда тя. Но все пак нека да е нова. Не обичам да ми пробутват разни стари, изтъркани още преди векове, профанизирани до безобразие от будни, но плитки мислители, теории.
Казах еволюция... Знаеш ли, че има хора, които открито и с научни методи отхвърлят еволюцията? Ето ти още една точка, по която да ме сриташ...


И пак – не се обиждай за глупости. Не съм искал с нищо да те засегна. Пиша с много шеговит тон. Нямам никакъв смисъл да се нервиш на някакъв непознат тъпан, който ти се отваря. Говорехме си за некои наблюдения... На кой му пука какъв съм аз и колко ефективно - и дали изобщо – се боря с ... какво беше там...

А кои са моите хора?
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 13:15:45
Мараба, Начев.

Съгласен.
Съгласен.
Съгласен.
Обаче я погледни малко по-отвисоко. Тая реформа у английско само ние ли я знаем? Другите огромни пазари, като много претъпкания с празни имоти испански пазар, или ... да не изброявам сега, че да не си проличи колко зле съм информиран, та тези други пазари не знаят ли за тази евентуална реформа? Знаят. Я сега да те питам нещо. Ако има да се харчат едни паундове у английско и много очички са вперени натам и много хора (ама толкова много, че няма как да стигнат парите за всичките) се точат да си уредят живота, като купуват ли купуват сега имоти на каквато и да е цена, за да ги продадат на онези с паундовете, дали ще стане така, че всички да са на печалба? Дали пък няма някаква вероятност по-подготвените маркетолози, онези, които изучават пазарите и знаят какво да очакват от евентуалното английско "чудо", да победят в тази надпревара обособилите се като отделна група купувачи-идиоти, както изглежда не само у нас?
Въпроси. Но най-важният въпрос за спекулантите е дали ценовите равнища в момента в Б-я не са над очакванията на въпросните англичани. Мен този въпрос не ме интересува, но тези, които са в далаверата, трябва да му намерят отговор. Спешно!!!
Периодът на преразпределение на покупателната способност на населението е между 18 и 30 месеца, в зависимост от много неща. Тъй като на практика не могат да напечатат пари, за да минем през поредната инфлацийка, налага се банките да помагат по друг начин - като преразпределят покупателната способност на населението за 10-15 години напред в един точно определен (как ли?) сектор от нац. стопанство. Защото всъщност чрез кридити хората се задължават да харчат голяма част, а понякога и цялата част от бъдещите си приходи в точно определена сделка.
Банките спряха агресивната си политика. Поне така ми казаха главните кредитни инспектори на двете най-големи банки в страната, но това беше в непринуден разговор и го нямам на касета, диск или друг носител, т.е. не мога да го докажа.
Все пак, плахо, с много условности - очаквайте включване.

А ако не съм прав - още по-хубаво.


Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 13:48:45
Защо пък реши, че мога да се разсърдяsmiling smiley
И кава квалификация съм ти дал, че ти се засегна.
А относно камъните имах си предвид точно камъни, а не пари - един вид случай на натурална размяна. Случай при който всеки плаща с това, с което реално разполга в момента и му е необходимо пряко. И след размяната е ясно отново кой с какво разполага. Колибарят с камъни с които ще построи 10 колиби (като ги подреди, а не като плати с тях), а каменарят с 1 колиба. И примерът си беше относно морала - кое е честно и кое не, а не за пари, капитали и прочее.
В крайна сметка и ти заявяваш почти същото с това, че вместо да се вкарва инфлация като се напечатат пари се взимат бъдещите приходи на част от населението. Защото за да спечелиш трябва да вземеш от друг.
Re: Некои наблюдения..............
06-01-2006 - 14:13:04
Имам въпрос и държа да отбележа, че не се заяждам. Имали развита страна в която малка част от населението (по-богатата и управляваща) да не прави точно същото:
"Защото всъщност чрез кридити хората се задължават да харчат голяма част, а понякога и цялата част от бъдещите си приходи в точно определена сделка. "
И не се ли старае тази богата част от населението всячески да пречи с мита, квоти, акцизи, лицензи и т.н. населението да си дава бъдещите доходи на друг? И не се ли старае тази богата част освен със собственото си население да го прави и с общества в други държави, ако те не са достатъчно силни та да наложат съответните мерки?
В крайна сметка всеки има избор - няма никой накаран насила да ползва кредити.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход