Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Показател "съотношение цени на НИ/доходи"

Публикувано от Joan 
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 17:48:59
Тази разлика от 360 до 400 не мисля, че е голяма при сметки на крак с информация от вестнициsmiling smiley
А сега по-интересното е да разберем на какво се дължи разликата между 400 (държа не него защото е кръгло) и 573.
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
19-09-2005 - 10:13:42
Е аз съм от тези, които не мислят, че е нормално за 10г. да се възвръщат парите от наем в момента. Прекалено лесно се печелят така париsmiling smiley Ама няма да те карам да защитаваш до последна капка кръв тезата сиsmiling smiley Лично аз не бих продал имот, който ми носи 10% годишно при настоящето положение на нещата. И не виждам защо друг трябва да го прави.
p_nachev
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
19-09-2005 - 10:51:58
Ей, 4овек,
Ти обикновено четеш внимателно :-)). Извел съм "научно" :-(( само едно простичко ценово съотношение.

За възвръщане на парите дори и не се осмелявама да помисля, да не говорим да пледирам. Там сметката е много трудна, пълна с условности и допускания.

Аз неслучайно си започнах изказването в този абзац с изричното напомняне, че от моя гледна точка ние много си говорихме преди за тези неща, но всъщност всеки си разбираше нещо свое.

Пък и нали тук обследваме някакив съвсем осреднени и необременени ситуации :-)))?! Тоест, какво би следвало да бъде, ако ...

Тук за Бг и дума не може да става, защото както е известно ... другата седмица кацет корабите от Марс и пристигат първите преселенци, та от там и наемите ще се вдигнат (щото горките още няма право да купуват, а докато се отворят на номера с фирмата все пак ще мине време :-))).
Това е долна инсинуация smiling smiley
19-09-2005 - 16:10:32
4ovek ! Не мога да се стърпя да не отговоря на такова предизвикателство - да бъда обвинена в манипулиране и подвеждане на моите виртуални другарчета :cry:

Още някъде във втория си пост по темата казах:

"Ако стъпим на укрити доходи 30 % (т.е. фактически доходи с 30 % по високи от отчетените) - ами дори при сегашните цени на НИ по този показател ще сме по-добре от Великобритания - получава се 5,7 съотношение средно за БГ за 2004 -35132/(4725+30х4725/100). И с голямата разлика, дето я посочвам нееднократно, че имаме много по-малък дял собственици с ипотеки. "

Т.е. съотношение 5,7 се получава на база допусканията на г-жа Костадинова при завишени с 30 % данни за доходите. Не съм искала да "копирам" изчисленията на г-жа Костадинова, а да ги дискутирам/е - предположих, че Колегата Начев като изключително добросъвестно другарче ще ви прати на всички оригиналния документ, както е обещал. Което и направи.


Това е долна инсинуация smiling smiley
19-09-2005 - 16:17:18
4ovek ! Не мога да се стърпя да не отговоря на такова предизвикателство - да бъда обвинена в манипулиране и подвеждане на моите виртуални другарчета :cry:

Още някъде във втория си пост по темата казах:

"Ако стъпим на укрити доходи 30 % (т.е. фактически доходи с 30 % по високи от отчетените) - ами дори при сегашните цени на НИ по този показател ще сме по-добре от Великобритания - получава се 5,7 съотношение средно за БГ за 2004 -35132/(4725+30х4725/100). И с голямата разлика, дето я посочвам нееднократно, че имаме много по-малък дял собственици с ипотеки. "

Т.е. съотношение 5,7 се получава на база допусканията на г-жа Костадинова при завишени с 30 % данни за доходите. Не съм искала да "копирам" изчисленията на г-жа Костадинова, а да ги дискутирам/е - предположих, че Колегата Начев като изключително добросъвестно другарче ще ви прати на всички оригиналния документ, както е обещал. Което и направи.

Тинки като добро и внимателно четящо другарче ти отговори "Ами сложи 30 % скрити доходи" - т.е. "Joan сложи 30 % скрити доходи", а ти, вместо да обърнеш внимание на това, го посъветва той да сложи 30 % разлики в статистиките.

А по въпроса за работа за правителството - и на тинки казах - зависи какво предлагат като условия - иначе защо пък не ?! :]
Re: Ако решим, че е нормално да е 3:1
19-09-2005 - 16:30:46
4ovek, мисля, че по-скоро доходите на гастарбайтерите (а не покупките от чужденци) са съществен "пропуск" в официлните стат. данни за доходите - още повече, че в "развитите" страни, където е извеждан и ползван този показател, такъв феномен не същесвтвува и не може да влияе на крайните резултати - а при нас го има и е дъществен, според мен.

Както и "повторното броене", което всички досега анализирали този пазар (които аз съм чела, де) не споменават - не е само продажбата на земя, а и на наследствен имот или собствен по-малък имот за по-голям. Предполагам, че в частта на наследствения имот и в "развитите страни" има повторно броене, но там има и демографски фактор, пък и там концепцията за продажба на собствен (ама без да е утежнен с ипотека) имот и доплащане за по-хубав/голям е в доста по-малка степен възможна - пак поради много по-големия дял собственици с имотеки (т.е. на практика "не-собственици"winking smiley. Т.е оттам отново идва съществен фактор/ресурс, неотчетен от "нашия" показател и несъществуващ в условията, където този показател е изведен и се ползва.

Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
19-09-2005 - 16:40:03
Колега Начев, не мисля, че такова отношение към родния пазар на имоти е оправдано - моите наблюдения сочат, че пазарът си следва логика, макар и различна от тази в "развитите" страни поради различната ситуация и особености, но не е подчинен на някакви субективни фактори като марсианци, англичани или каквито и да било други.

А по въпроса за възвръщаемостта - аз и в други теми съм го казвала - може пък на НИ да се гледа като на средство за "ограничаване на щетите" от ик. рецесия/криза, а не като на средство за печалба - говоря от масовия купувач, не от единиците спекуланти.

Какво стана например в БГ 96/97 година - да, собств. на имоти ги продадоха на нива с 30-40 % под тези от преди кризата, но виж тези, дето ги бяха продали ПРЕДИ кризата и търсеха лихви от банките - те пък загубиха всичко. Т.е. запазилите имота си все пак са реализирали някаква част от актива си, и то немалка - 60 %, докато тези с кеша - 0 %.

Подобно е положението със срива на фондовите борси в развитите икономики и отлива от тях - тези средства на масовия спестител някъде трябва да се насочат - в НИ например - и хоп, цените нагоре повече от доходите - и хоп, показателя от 3:1 станал 6 :1.

Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
19-09-2005 - 16:50:24
Пламене, покрепям становището ти - не е правилно да се използва САМО този показател, и то в чистия му вид, т.е. без отчетени местни особености - както във времето, така и в пространството.

И друг път сме обсъждали във форума - защо цените на НИ в развитите икономики също изживяха бум - и то след крах на фондовите борси и спукването на разни балони там - като IT балона, напр. Естествено, като се освободи ресурс, той някъде трябва да се насочи - обаче, мисля, че там има две възможности - едната е както ти казваш - в най-ликвидни активи - но, ако съвсем наскоро вложителите са преживели шок от активи, изглеждащи супер ликвидни, но излезли супер рискови - тогава, мисля, че ще се насочат не към най-ликвидни, а към най-сигурни (т.е. ниско-рискови) инвестиции. Т.е. масово ще бъде възприет "консервативен" подход при инвестирането.

Между другото, според мен горното в голяма степен определя и скока на цените на НИ и у нас.
Защо 65 кв.м.
19-09-2005 - 16:57:44
Начев - от стат годишник - данни за 2003 година - при въведени в експлоатация жилища

там пише - 575446 кв.м полезна жилищна площ,
а чистата жилищната площ (без обслужващата) е 434707 /6296 жилища = 69 кв.м средна квадратура на жилищата без идеалните части.

Предполагам, че това е залегнало в допускането "65 кв.м. жилище".
Re: Това е долна инсинуация smiling smiley
19-09-2005 - 17:29:30
Joan, гледам, че пак си предприела широкомащабна операция на няколко фронтаsmiling smiley
Сега май на мен ще ми се наложи да се правя на Наполеонsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход