Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Показател "съотношение цени на НИ/доходи"

Публикувано от Joan 
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:45:40
Малко уточнение - за да се правят сравнения с други страни (които и да са те) , трябва да се изчисляват показатели по единна методология. Добре би било при съществени различия в условията тази методология да се "нагажда" към местните особености - тук съм съгласна с теб. Има различни начини за това - това, дето го предлагам, е неангажиращото мнение на един статистик - да се оцени сивата икономика (някак!) и да се вкара, и да се елиминират големите различия в регионалните цени и доходи - макар че това второто може и да не оказва голямо влияние в/у средния показател - защото тези два фактора взаимно се урановесяват в получения показател - във видин доходите са 2 пъти по-малки от София, ама и цените са 2 пъти по-ниски - говоря средно взето.

Относно това да изключваме хора - не мисля, че е добра идея - и в UK има много хора, които не могат да си позволят собствено жилище. И навсякъде по света има.

Анонимен потребител
чакай малко сега
14-09-2005 - 11:52:55
тези дето карат такива коли не живеят в 65 м2



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-09-14 11:57 от Тинки Уинки.
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:55:01
Аз не съм казал да изключим всички, които не могат да си позволят жилище. Само дето не мога да преценя кои точно трябва да изключим - ей там е разковничетоsmiling smiley
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
14-09-2005 - 11:58:18
Т.е. статистиката отчита реално вдигане на цените на имотите с около 30% (ако приемем, че доходите са се вдигнали с 5).
То имало полза и такива статистикиsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:58:38
Ами дай тогава и в UK да ги зиключим тези
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 12:06:54
Тинки аз мисля, че жилището в България трябва да го отнесем към категория луксозна стока. Съмнявам се , че Ролс Ройс използват статистика на средни доходи при прогнозиране на пазара.
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 12:11:23
Не съм убеден че ония дето карат луксозни коли не живеят в 65м2. Нагледах се на хора каращи такива коли които живеят в обикновени панелни кутийки в непрестижни квартали. Въпрос на приоритети - както казват: "От глад умри, гъзар бъди" smoking smiley
Анонимен потребител
6:1
14-09-2005 - 12:20:06
Joan каза че 6:1 било нормално.

Айде да посмятаме малко:
Приемане цената на м2 да е X. тогава едно 65 м2 жилище струва 65 * X.
Ако приемем 80% заем - 65 * X * 80 / 100
При лихва 8.3% (на пошенска) за 20 години месечната вноска е 0.445 * X.

При съотношение 6:1 излиза, че месечния доход трябва да е 65 * X / (6 * 12), т.е 0.902 * X.

Обаче тука смятаме доходи, а за тях се дължат данъци. Айде грубо да го сметнем 10% за осигуровки и 20% за данъци общо 30%.
Значи чистия доход към вноската идва към 70.5%.

Я да видим сега изискванията на Пощенска.
"Изискването за съотношение ДЪЛГ / ДОХОДИ следва да бъде по-малко или равно на 60%, като"

Ха, изненада 70.5 > 60


Та това 6:1 може и някой да го смята за нормално ама за лихвите в UK и ако се вземат доходите след облагане с данъци
Анонимен потребител
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 12:22:49
Аз съм против това да кажеш дай да изрежем тези българи дето нямат шанс да си купят жилище и да смятаме доходите на останалите, а за UK да смятаме доходите на всички без начение дали имат шанс да си купят жилище или не. Ако искаш да смяташ доходите на определена прослойка смятай я и за Бг и за UK, а не в Бг на прослойката, пук в UK на всички
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 12:31:53
И на мен ми се иска бедните в България да могат да си позволят поне стандарта на живот на бедните в UK ама не е така.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход