Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Показател "съотношение цени на НИ/доходи"

Публикувано от Joan 
защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:15:13
само си губите времето

какъв е тоя измислен доход от 4,700 лв на домакинство?

Това колко прави - 200 лв заплата на човек? Някой може ли да оцелее в София с 200 лв на месец? Че и да тръгне жилище да купува...

И каква е тази измислена цена от 540 лв/кв.м за 2004?
Анонимен потребител
има още нещо
14-09-2005 - 11:16:32
и това са лихвите по жилищните кредити, които също трябва да се вземат под внимание.

Ето едно примерче:
При лихва 4% и 20 годишен заем лихвата която ще се върне представлява 45.4% от заема
При лихва 10% и 20 годишен заем - 131.6%.
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:21:12
Тъй като и двете стойности са занижени все пак може да се направи някаква сметка. Вярно е , че предпоставката че статистически доходи/реални =статистически цени/реални цени е доста смела, но все пак при липса на други дани какво да се прави, както се казва "при тази суша и това е берекет"smiling smiley
Re: има още нещо
14-09-2005 - 11:21:53
Quote

При лихва 4% и 20 годишен заем лихвата която ще се върне представлява 45.4% от заема

лихва 4% ако си first time buyer в UK доста се съмнявам да ти дадат. По-скоро се гласи за 5.5%
Анонимен потребител
Re: има още нещо
14-09-2005 - 11:27:46
представа нямам колко са лихвите в UK, но щом казваш 5.5 - ОК
сметката става:

не 45.4%, а 65.1%
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:29:55
ами просто трябва да се тръгне в обратна посока

какво е известно с доста голяма сигурност? Ами цените на имотите. Ок - избираш квартал и примерно казваш, че цените са между 450-600 Е/кв.м

сега какъв трябва да е месечния доход на домакинството за да се постигне съотношение 3:1? Ами между 800Е и 1100Е

Такъв ли е дохода? За повечето домакинства - не, но за някаква част - да.

И хайде, преди да спорите че 800Е е абсурдно висок доход за домакинство, се огледайте какви коли се карат в София. Опеделено не такива дето се купуват с 200 лв заплата...
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
14-09-2005 - 11:30:40
До Тинки (знам ли вече вижда ли се дърво или само плосък преглед, обърках се...)

Откъде пък предполагаш, че съотн. се запазва - въз основа на каква информация?!

Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:37:25
Е, недей и ти така - каза се вече, поради големите разлики (в пъти) показателя става несигурен, ама за междунар. сравнения няма друг, това е!

Иначе това, дето го казваш, може да се приеме като подход - но влиза в индивидуалния такъв и не може да служи за сравнения.

Мисля, че от данните на НСИ могат да се изчислят поне съотошенията по градове (или области) - така ще се елиминира поне разсейването по отношение на регионалните доходи (не сивата икономика, а разликата в заплащането във Видин и в София примерно). И ще се елиминира разсейването в регионалните цени на кв.м. (е, за софия ще остане това по квартали, ясно е). Явно такива явления има и в UK щом изчисляват съот. по графства/области, макар че разликите в показателя са сравинтелно малки.
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:37:42
А не - аз не споря, че 800 евор е абсурдно висок доход. Само дето тук идеята е друга - опитваме се да приспособим някаква система даваща резултати в развитите страни към нашите условия. Или поне Joan се опитва, но на мен ми се струва, че ще бъде много трудно. Моето мнение, както често съм писал е, че трябва да се изхвъли една част от населението от сметките и тогава да се пробваме да прилагаме методи даващи резултат в развитите страни.
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 11:39:17
Само ще кажа, че един обикновен таксиджия в София си докарва средно 1000 лв... 1500 лв ми се струва доста вероятно реално число за среден месечен доход на домакинство в София, става дума за работещите, без бюджетните служители (част от тях...).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход