Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Показател "съотношение цени на НИ/доходи"

Публикувано от Joan 
Re: 6:1
14-09-2005 - 12:55:10
Много ми хареса това "Joan каза" - ама малко звучи като "Радио Ереван каза" :}

Сега сериозно - не съм го аз казала, ами Ultrix (сори, че цитирах без авторско право) - и той каза, че го е срещал в разни публикации по темата - т.е., подозирам, че колкото анализатори, толкова и виждания относно кое съотношение е "нормално" .

За сметките - Тинки, цялото упражнение по смятане има смисъл, ако и за БГ и за UK и за азърбейджан се вземат ЕДНИ И СЪЩИ ИЗХОДНИ данни - т.е. - ако за UK е смятано без оскъпяване от кредит (т.е. без отчетена лихва) и брутни доходи (т.е. преди данъчно облагане, предполага, след разходи за соц. плащания) , не можеш да смяташ за БГ с данни при други условия - тогава двата ти показателя не са съпоставими.

Въпросът с по-ниските лихви в UK е извън раглеждането на конкр. показател - и в анализа на г-жа Костадинова този показател беше само един от признаците, по които се изследва пазара на НИ, за да се каже - има балон, няма балон. Лихвите са друг показател, изискващ отделно разглеждане.

Доклкото аз знам, доходите навсякъде по света се отчитат брутно (т.е. преди данъчно облагане) - а и вероятно данъците в UK все още са по-високи от тези в БГ - казвам вероятно, подозирам, че ако трябва да изчистваме и от данъци, тогава съотн. в UK ще се увеличи с повече, отколкото съответното за БГ - дано съм ясна....

Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 13:06:03
Boby, тук съм съгласна - това се наблюдава и при гърците (лични наблюдения) като масово разпоространена нац. черта - казах го в друга тема вече. И в България го има застъпено в голяма степен - вероятно е свързано с въпросния снобизъм от онази тема

4ovek, кой казва, че снобизмът е тема, несвързана с цените на НИ?! smiling smiley Има си връзка, както виждаш, и то пряка - това е провокация - бягай в Обща дискусия, ако искаш да отговаряш cool smiley
Анонимен потребител
Re: 6:1
14-09-2005 - 13:41:35
е ти в Бг ги наду с 30% winking smiley

За мен примерно е важно да знам съотношението на това каква част от доходите на хората в UK отиват за изплащане на ипотека. Предполагам малко хора в UK купуват без кредит.

Това което се опитвам да кажа е че в UK това 6:1 сметнато с кредит става да кажем - за UK 10:1, а за БГ става 14:1
Re: 6:1
14-09-2005 - 14:03:07
Аз ги надух мотивирано - и обясних защо ги надувам - на моето обяснение възражения имаш ли?
Опитвам се да отразя неуловени от статистиката доходи - по общоприето мнение съществуващи в БГ, а несъществуващи във Великобритания.

Разбирам какво искаш да кажеш, но ти обясних, че не може така да смяташ - 'щото ако вкараме и данъците, тогава съотношението може да стане друго, нали така? Каквото е прието като методология за показателя, това прилагаме - средна цена, брутни доходи на домакинство - ясно си го пише в таблицата от г-жа Костадинова - gross household earnings and mean hose prices - с уточненията, които направихме и двамата .

Показателя, за който говорим, е такъв, какъвто е - ти търсиш стойности за UK по друг показател - процент на ипот. вноска от разполагаемия месечен доход на домак. (нетен) - вероятно може да се намери някъде и той, но това не е предмет на нашата тема сега.

Ами 'що се хабиш да го му се чудиш - и в UK, както и в БГ, както и навсякъде по света (доколкото знам) има макс. изискуемо от банките съотношение ипотечна вноска - брутен доход (или нетен такъв, не знам), например 30 % или 40 % - влез в някой сайт за НИ в Англия и ще го видиш това съотношение. Мисля, че така хората там си смятат какво жилище да си купят. Т.е. тръгват от разполагаемия си доход и смятат за каква месечна ипотечна вноска ще им стигне, и от там - до колко пари жилище могат да си позволят - и оттам - какво има на пазара на тази цена.

Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 14:21:34
Кога съм твърдял подобно нещо? Абсолютн о е така и при имотите, а пък особено при скъпите имоти става дума основно за снобизъм. Даже не мисля, че трябва да се отвалря тема в която да си пишем "Така е" "и аз мисля така"smiling smiley
Анонимен потребител
Re: 6:1
14-09-2005 - 14:22:24
не се хабя smiling smiley))

Опитвам се да обясня че нещото, което ти наричаш 6:1 е различно в UK и в Бг. Има много други неща които му влияят - данъци, лихви и т.н.

Затова ти предлагам нещо което според мен е еднакво - чисти доходи към вноска за жилище.
Анонимен потребител
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 14:28:54
само този снобизъм да не му излезе на някого през носа
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 14:34:31
А всъщност подобна тема сме обсъждали преди доста време, само дето я бях нарекъл "Едностаен в Бели брези или тристаен в Левски". Имах предвид точно това, че определено и то доста силно влияние на разликата в цените на имотите в София се държи на снобизмаsmiling smiley
Re: защо си губите времето?
14-09-2005 - 14:36:00
Тинки и ти си жертва малко на това - ето една жена предлага за 33000 евро ипотекиран тристаен в Дружба1 след ремонт, ама ти си искаш южните кваратлиsmiling smiley
Re: 6:1
14-09-2005 - 14:37:36
Ама защо на мен ми предлагаш - аз не съм измислила показателя "цени на имоти/брутни доходи на домак.", нито съм го нарочила за един от показателите за характеризиране на пазара (балон/не-балон). Щом е "приет в практиката от анализатори и инвеститори на пазара на НИ " - значи тези, които го ползват, са преценили, че дава някаква информация и е показателен такъв, какъвто е.

Сега, че за характ. на пазара има и трябва да се ползват и други показатели - не споря. Този, който ти предлагаш, обаче, мисля, че няма нуджа да бъде изчисляван "от частното към общото" - т.е. събиране на първични данни и усредняване - защото той се получава по друг начин - винаги ще бъде такъв, какъвто го фиксират банките - или поне в болшинството случаи (с изключние на единичните случаи с много високи доходи, когато и най-високата ипотечна вноска е под изискваната от банките в съот. с дохода).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход