Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Показател "съотношение цени на НИ/доходи"

Публикувано от Joan 
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 15:51:19
Ето по-реални данни за средната заплата:

Industry watch

Цитат:

Сред най-големите градове, най-високи са средните заплати в София (над 700 лв.). Средните заплати в Пловдив и Стара Загора са над 600 лв., а в останалите основни градове заплатите са около средните нива за страната – 500 лв. на месец. Данните за средната заплата от 500 лв. в България вероятно малко надценяват реалните заплати, но все пак дават горната граница на такава оценка.

Единствено във Варна цената на жилищата, измерена в труд, е по-висока от тази в София. Част от обяснението са трансферите на доход от чужбина, които притъпяват стимулите за предлагане на труд в по-малките градове в селекцията на Industry Watch – това поддържа труда относително скъп в Шумен, Хасково и Сливен.
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:14:07
Което пък по обратния път при средна квадратура 65кв.м. ни показва, че цената при която се получава любимият ни индекс 3 за София е 775лв. на кв.м.
Мисля, че наистина 700лв. е доста по-близко до реалността за средна заплата в София.
Анонимен потребител
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:18:36
това го гледах сутринта
http://dnes.dir.bg/LISTS/newdnes_all_novini/news_768705.php?GameID=085c5b262c9d7ab36be85361889565f3

и ми направи впечатление следното:
"Определена роля играе и фактът, че немалка част от доходите се реализират в сивата икономика, не се отчиат (по взаимна договорка с работодателите) и не се разкриват охотно пред анкетьори"

Ходих на сайта на Витоша Рисърч ама нищо не намерих по въпроса - нещо по конкредтно, защото това "София (над 700 лв.)" някак си не го разбирам какво значи - 701 или 7001 ????
Анонимен потребител
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:22:34
А защо 65м2 confused smiley

Кой реши, че трябва да са 65м2 confused smiley
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:25:37
В това дето го прати Начев беше 65кв.м. и предполагам, че е на база статистика за средна квадратура на изтъргуваните жилища. При квадратурите статистиката е доста близко до действителността.
Анонимен потребител
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:30:17
В това дето го прати Начев за UK се говореше за апартаменти с 2 и 3 спални.
Т.е. апартаменти, в който живее едно 4 членно семейство.
За Бг 4 членно семейство на 65м2 (на всичкото отгоре и с идеалните части) не ми се вижда нормално.

Според мен трябва да смятаме един среден тристаен - 85-90м2



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-09-17 16:31 от Тинки Уинки.
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:31:49
А дали въобще използването на това съотношение без допълнителни условности е правилно. Какво имам предвид: Съпоставянето на две абсолютни цени: на жилищата и на труда - дава една относителна цена. Нещо като: хората дават 15% от доходите си за храна, 10% за облекло и т.н. (процентите аз си ги измислям). При жилищата звучи така: 33% от доходите отиват за задоволяване на потребността от място за живеене. И сега: предпоставя се някак си, че тази цифра е константа във времето и пространството и оттам ако реалността се различава, то се очаква корекция в съответната посока.

Хм, гледам за пространството сте писали - Англия, Щатите тука ...
Обаче за времето .... . Ей тука има копие на една статия от NY Times, която по принцип казва същото:
Quote

"But there is essentially no long-term trend, beyond a general rise in house prices that roughly matches gains in peoples' incomes."
(оригиналната статия е вече в архива на НЙ Таймс, а той е платен)
Та там хората се подплатяват със статистическа информация от 17-ти век - имало някакви къщи в Амстердам, за които ценовата информация идва чак от тогава. Плюс това става дума за едни и същи обекти, което иначе изкривява интерпретацята. Ама четете, де smiling smiley smiling smiley
Аз обаче си мисля, че има нещо от последните 10 -15 години, което май не се взема под внимание: Цените за
1) доставка на информация, и
2)обработка на информация
драстично паднаха.

А информацията, също като храната, дрехите или жилищата е БЛАГО. Какво имам предвид: Пример индиректен:
Нека имаме градче в пустинята (напр. в Ирак) където няма вода, т.е. водата се носи с водоноски и съответно е много скъпа: да речем, хората дават до половината от доходите си за вода. Изведнъж обаче, чудо, командировани български хидроинженери решават да направят сондаж за вода (ГСМ-а на началника го има изписан по скалите около пътя София - Самоков smiling smiley ) и ... вода бликва. От тоя ден насетне водата е безплатна и в изобилие.
Въпрос: какво ще стане с цените на останалите стоки в този град???

Като някакво потвърждение на тази теза ми изглежда и бума на акции в края на 90-те години от миналия век. Т.е. освободените пари отиват първо в най-ликвидните активи и т.н.
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 16:55:01
Не мисля - ще трябва да стъпим на статистика за средна квадратура. По-близко ще сме. Ама ти какво се оплакваш - получава се средна цена за 100кв.м. - 40000евро по тези сметкиsmiling smiley
Я докато я няма Joan да нахвърлям на спокойствие два три реда, че появи ли се пак ще ми прекъсне логическата нишка с някоя провокацияsmiling smiley
ВИж каво се получава - средна цена за София 400евро. Средна цена на офертите на имоти.нет - 573. Най близко е Младост - там ценат е окол средната за София - значи трябва да е 400. Т.е. като търсиш не подминавай цени от 400 евро за Младост
p_nachev
Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 17:07:45
Да, пиша много набързо и не си пиша домашното предварително, така че може и да ме дялкат и критикуват, но ... каквото дойде :-))))
Наистина взех тези 65 м2 от таблицата, а и преди това съм срещал инфо, че това е усреднения размер на продавани жилища.
Те, тези 65 за нищо не стават, ама представяте ли си ако се наложи да пледираме, че със същите пари следва да може да се купят 130 м2 .. и къде отиваме.
Целта е да работим с възможно по-усреднени данни.

А иначе, ето го материала за скъпия труд. Одеве смятах да продължа с него, но дойде една черна котка. Тат така :

Industry Watch: Трудът на работещите в София е най-скъпият в страната
16.09.2005 13:16


Снимка: Corbis

Цената на труда в София е най-висока спрямо останалите части на страната. В Пловдив трудът е средно с около 18% по-евтин от столицата, а във Варна – с около 7 на сто. Най-евтин е трудът в Ямбол – с 28% по-малко от този в София. Това показват данните от доклада Biggest Cities Review – част от серията изследователски продукти на Industry Watch, реализиран в партньорство с Витоша Рисърч.

Относително близки са цените на наемния труд в София, Варна и Бургас, които са и най-високите в България. По-голяма част от обяснението за разликата в цената на труда се базира на разликите в материалната производителност. Трябва да се има предвид и по-значимата международна интегрираност на някои градове, основно по линия на туризма, което създава повишено търсене на труд.

Сред най-големите градове, най-високи са средните заплати в София (над 700 лв.). Средните заплати в Пловдив и Стара Загора са над 600 лв., а в останалите основни градове заплатите са около средните нива за страната – 500 лв. на месец. Данните за средната заплата от 500 лв. в България вероятно малко надценяват реалните заплати, но все пак дават горната граница на такава оценка.

Единствено във Варна цената на жилищата, измерена в труд, е по-висока от тази в София. Част от обяснението са трансферите на доход от чужбина, които притъпяват стимулите за предлагане на труд в по-малките градове в селекцията на Industry Watch – това поддържа труда относително скъп в Шумен, Хасково и Сливен.

Друга част от обяснението се съдържа в продажбата на активи на чужденци, което увеличава относителната цена на имотите. Най-показателен е примерът на Варна, но това се отнася и за градовете Бургас, София и Пловдив. "

Да вземем 1400 лв. месечен доход на домакинството. За 36 м. това е 50400 лв. или 25 765 Е. Отговаря на 395 Е/м2 ако отново стъпим на 65 м.
Знам, че домакинство с 1400 лв. месечен доход в 65 м2 с общите части, звучи доста тъпо, ама нали това е целта на занятието :-)))), да видим колко тъпа и абсурдна е ситуацията.


Предлагам за си припомним и един друг стар "диалог". Съотношението наеми - цени.
Отворих статистиката имоти.нет. Офертите се на м2 започват най-често с 2, 3, има и 4, по изключение 5 Е. Може ли да приемем, че 195 Е са една "достойна цена" за наем на някакво осреднено жилище от 65 м2? Нищо не ми трепва при подобно твърдение. Тук трябва да направя уточнение, че за мене лично въпреки огромното количесто изписана информация по темата : съотношение на цени/наеми, инвестиция в НИ, доходност, възвръщане и какво ли още не - тази тема по никакъв начин не е приключена ясно и еднозначно. На мене не ми е интересно да се бия във Форума "до последна капка кръв" за отстояване на идеи и мнения.
Ще взема една референтна величина от 120 месеца, като идеята е само да илюстрирам съотношения. Който писне, че не трябва да е 120, а 180 или дори 240 - няма проблем - да си прави сметките с неговата референтна величина.
За мене приемливото числово отношение е : Цена = 10 годишни наема.
195 Х 120 = 23400 Е. Иначе казано - 360 Е/м2.

И ще каже някой справедливо, какво от това ?!
Ами - нищо ! И аз това казвам, ама все се спъвам в някакви числа тука, пълна досада!

Та думата балон и на мене не ми се споменава, защото напоследък се сблъсках с едни информации, които ме навеждат на още по-тъмни мисли, ама .... това е друг атема.

Хайде да бягам, че трибунала ме чака. Пиша си тука - нерегистриран - НА КАКВО ПРИЛИЧА ТОВА !


Re: Показател "съотношение цени на НИ/доходи"
17-09-2005 - 17:33:32
В този ред на мисли - се получават следните цени.
Стрелбище - 524, Гео Милев - 500, Дружба - 348 и т.н.
Оказва се, че жената с тристайния в Дружба доста добре е смятала.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход