Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 11:00:56
И още нещо - това, което притеснява(ше) световните демографи, всъщност не е ниската, а високата раждаемост в световен мащаб smiling smiley Защото поради споменатия закон и поради факта, че богатите страни имат 1/3 от населението на бедните страни, световното население през последните 50-ина години застрашително нараства и поражда опасения за пренаселване на планетата и недостиг на ресурсите й. Вече как е разпределен растежът между държави и раси, е друг въпрос smiling smiley

Иначе в този сложно устроен свят всяко нещо е свързано с другото smiling smiley Основният въпрос е каква е силата на тази връзка и до каква степен промяната в едното води до промяна в другото. В конкретната тема - раждаемост и цени на имотите.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 11:08:57
Quote
bah
Най-важното е в България да има добър стандарт на живот.
Каква полза от деца, ако те избягат навън на 18 - 25 години.

Примерът на Ирландия:

[www.migrationinformation.org]
Ireland's economic boom during the 1990s brought unprecedented levels of prosperity and helped transform it into a "country of net immigration" by the early 2000s. For the first time in its history, Ireland experienced a significant inflow of migrants — both workers and asylum seekers — from outside the European Union.

И в момента:

Нетната миграция от 70 000 през 2006 пада до (-35 000) през 2010. И ирландците пак се питат защо да раждат деца smiling smiley

[www.bbc.co.uk]

"Any doubts I had about emigrating faded this week. I cannot wait three, five or ten years to get my life back.........I will be moving to the UK next year. It is very difficult to save while on the dole but I am determined."



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-10 11:11 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 13:24:04
Нямам свободно време, но ще опитам да отговоря поне на 1-2 от въпросите към мен. Да започна с въпроса на Jim и забележките на misho33 за ромското малцинство.

Не, не мога да дам истински достоверна статистика нито за относителния дял на ромското население от общия брой на населението на страната, нито какъв е делът на раждаемостта на това малцинство от общата раждаемост за страната. Същото важи и за турското малцинство и българския етнос (Парадоксално и направо смешно, нали?). Никой в България не събира данни за етническия състав във времето между преброяванията на населението. Сигурен съм, че най-достоверни данни може да ви даде лекар от някой родилен дом, но те пак не са представителни, ясно защо.
Имам някаква груба идея, но точността на оценката е толкова ниска, че не мога да заложа честта си да коментирам недостатъчно достоверни данни. Вие сигурно знаете, че дори данните за етническия състав на населението от преброяването през 2001 г. се подлагат (и то с право!) на съмнение. Тогава са се самоопределили като роми точно 370908 души (4.68% от общото население). Предполага се обаче, тъй като етническата принадлежност се декларира доброволно от запитвания и битува предразсъдък, че да принадлежиш към ромския етнос е непрестижно, че огромен брой роми християни са се записали като българи, а роми мюсюлмани – като турци. Оттук идва огромно разминаване в оценките. Най-често се споменава числото 800000 като “истински” брой на ромите в България към 2001 г., докато неправителствени организации, занимаващи се с проблемите на ромските права и “включване” дават друго число – 1200000. Последното очевидно е доста завишено.
От друга страна в едно изследване пак от 2001 г. се говори, че плодовитостта на ромските жени тогава е била 4 пъти по-висока от тази на българските. Трябва да се има предвид също, че броят на жените от ромския етнос във фертилна възраст е по-висок от този при българския етнос. В такъв случай ромската раждаемост би трябвало да е над 4 пъти по-висока от тази при българския етнос.
Нито мога да съм сигурен в достоверността на тези данни, нито в това, дали след 2001 г. не са настъпили значителни промени в демографските показатели. Така, че всяка оценка е чиста спекулация.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 13:41:32
avatar
Мале мале - Иванката пак изпълзя от бърлогата
Ей срама няма!

Аз не съм привърженик на толкова катастрофична прогноза, но пак да кажа
нива от 250 Е на квадрат ще са нормални за софия през 2012
Jim
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 14:12:39
Quote
СТОПАНИН ... .
Quote
Jim
.......
.................
Виждам, че си задълбал в темата, така че се уточни- 4-5 бона за какво? Твоите колеги след като плащат 500, им остават КОЛКО И ЗА КАКВО???
Как така за какво - ами за нормален живот, за всичко. Ток, вода, парно, бензин, храна... Колегите ми след наема и тока, водата и парното да приемем, че им остават 1500 лв. И с тях живеят. Искаш да ти кажа откъде си купуват хляб и сирене и за колко? Не знам.
Jim
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 14:34:47
Quote
bah
Quote
Jim
Това с българските имена може и да е някаква дискриминация, не знам, но изискването за перфектен български за работиш за българската държава не е никаква дискриминация. В крайна сметка тази бедна държава ще може ли да дава 360 млн. допълнително. Да не говорим, че циганите ще си накупят дипломи и всякакви документи за да получат тези пари. Кой ще ги проверява по селата дали ходят на у-ще - само повод за корупция. Трябва да се спрат детските веднага, поне циганите да забавят темпото.

"Българските имена" не може да е изискване. Кой имена са български? Като имена на 90% сме с гръцки (библейски).
Такова животно "българско име" няма.
360 милиона лева са в силите и възможностите на България. Ние винаги, ще си останем крайна граница на Европа, тази сума е много малък % само от такси и мита.
"Дипломите" не могат да бъдат изискване. Какво пречи на едно нормално българско семейство от Павликени родителите да са с основно образование и да са стойностни и родолюбиви граждани?
Проверките за посещаемост на "мангалите в училище" по селата са елементарни.

Гадното е, че тук си пишем разни варианти за проблема с децата, а по върховете мислят само за банки, милиони, лобита, кръгове, дялове, задгранични инвестиции и т.н.
Мисля, че съществува български "именник". Като сменяха имената на турците от него трябваше да си избират новите имена. А окончанията на презимето и фамилията у нас завършват на "ОВ" и "ЕВ" (рядко на "ски"winking smiley. Пък и е съвсем ясно, че Ахмед не е българско име или фамилия, а Ангел(ов) е.
В тази сериозна криза възможностите на БГ не са толкова големи. Да, събират се данъци, осигуровки, такси, мита и какво ли не, но и разходите за пенсионери, учители, лекари, инфраструктура и какво ли не са доста големи.
За дипломите си ме разбрал погрешно. Ако някой кандидатства за главен архитект в дадена община, освен децата трябва да има диплома, че е завършил ВИАС. Не можеш да сложиш някой без диплома или с диплома за лекар. Всъщност дипломите и сега са изискване за дадена длъжност.
Проверките са елементарни? Тя и корупцията е елементарна, взимането на болничен също е елементарно, бележките от родителя за отсъствията също не са сложни. Сигурен съм, че ще се окаже, че циганите са много редовни ученици и накрая единственото, което са "научили" ще е краденето. Но пък дали не са възможни проверки на знанията, не на присъствията. Накрая изпит по всички предмети(дано без корупция) и в зависимост от оценката получаваш от 0 до 500 лв. месечно за следващата година (или следващия срок).
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-01-2011 - 17:28:52
Quote
СТОПАНИН ... .
Демограф си се кръстил във форума иначе признай, че не си никакъв демограф. Защото аз съм истински демограф, ще ти кажа , че естествения прираст е отрицателен, но отрицателната му стойност включително до 2009г. непрекъснато намалява. Тази година благодарение на механичния прираст на имигранти от Молдова, Македония и Украйна - около 20 000души , ефекта на отрицателния прираст е изравнен. Тоест българското население ще е същото като миналата година. Всички правителства мога да водят правилна демографска политика, въпросът е че нашите са все още извънсетивни за демографските проблеми. Но и на това реда му ще дойде. Именно затова уважавах отишлия си министър Димитров. Защото беше единствения работещ по демографския проблем.

Благодаря за информацията господин СТОПАНИН, помогнахте ми наистина да науча нещо ново. Това е доброто на дискусията. Частично сте прав. А когато сте прав – признавам го! Знаех за намеренията и действията на бившия вече министър Божидар Димитров по отношение даването на българско гражданство, но не очаквах, че те са достигнали тези мащаби през 2010 г. Засега не разполагам с по-достоверна информация и се наложи да се информирам чрез Google. Скоро се надявам да имам окончателните данни за 2010 г. от официален източник. Тук прилагам няколко линка по въпроса за сведение на интересуващите се от темата:

[www.focus-news.net]

[www.24chasa.bg]

[www.24chasa.bg]

[www.24chasa.bg]


[www.razkritia.com]

[bg.altermedia.info]

[www.dw-world.de]

[europa.bg]

Въпреки, че е най-добре да обсъдим подробно въпроса едва през Април, когато са готови официалните данни за 2010 г., все пак настоявам, че новите факти не налагат преразглеждане на моята прогноза. Предварителните ми аргументи са следните:

1) Молбите за българско гражданство (около 57000), които се удовлетворяват в момента са натрупани през годините. Т.е. сега е в действие ударна натурализация, която обаче, вероятно ще приключи максимум за 2-3 години. Дори и всички те да бъдат удовлетворени, ще компенсират ефекта на отрицателния прираст само за 2-2.5 години.

2) Огромното мнозинство от хората, които получават сега българско гражданство няма да сменят местоживеенето си и в частност (от гледна точка на нашата тема) няма да повлияят по-никакъв начин на процесите на имотния пазар. Тези хора или вече живеят в България (легално или не съвсем), или са съпруги/съпрузи на българи (и до момента така или иначе са живели в страната), или (най-честия случай) се нуждаят от български паспорт за да получат достъп на трудовия пазар на ЕС (те просто ще сменят местоживеенето си в Македония или Молдова с такова в Германия или Австрия, например).

3) Не съм уверен, дали българското правителство ще изпълни докрай “плана” за натурализация, защото това се оказа една от основните критики срещу България и Румъния в борбата за присъединяване към Шенгенската зона.

4) Божидар Димитров в разчетите си очаква през 2010 г. отрицателния естествен прираст да спадне спрямо 2009 г., а това не се случи (данните вече са известни). Т.е. дори и през 2010 г. компенсацията ще бъде само частична.

5) Броят на хората, които теоретично могат да подадат молби за гражданство поради българския си произход не е неограничен. Той е най-голям в Македония (1.3 млн.), но в Сърбия (20497 души през 2002), Молдова (65072 души през 2005), Приднестровието (около 14000 души през 2004) и Украйна (204 574 души през 2001) е твърде малък. Колкото до Турция – вярно е, че там живеят около 300000 български турци, участници в “Голямата екскурзия” или техни потомци, но сред тях само част от родените след 1989г. не притежават българско гражданство.

6) Междувременно скрито и безотчетно голям брой българи се преселват да работят или учат в Западна Европа. Техният брой може да се окаже много по-голям от този на натурализираните.

Предстои да пусна анализ за очакваното от мен влияние на миграциите (вътрешни и външни) върху имотния пазар. Ще използвам данните до 2009 г., включително.
Както казах, тенденциите от 2010 г. ще ги обсъдим Март-Април (надявам се да имам информацията малко преди официалното и публикуване).
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-01-2011 - 10:33:05
Някои демографски процеси в Германия (от официален източник):

In particular, President of the Saxon State Parliament Dr. Matthias Röβler, in his report “Development of population in Germany and Europe” touched upon one of the pressing issues of the European agenda: the problem of the population growth reducing and society aging.

Regarding the demographic situation in Germany, the speaker drew attention to the observed trend among high-skilled personnel moving from east to west, as well as a significant difference in the proportion between adults and young people. As pointed out by Dr. Röβler, foreign labor immigration to Germany is not able to positively influence the demographic situation in the country.

[www.cps.uz]

За съжаление, неговите демографи не са достатъчно квалифицирани, за да направят анализ на цените на жилищата в Германия вследствие на демографския проблем smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-01-2011 - 10:42:12
И нещичко за Франция, която е смятана за сравнително стабилна демографски в Европа.

[spectator.org]

Jacques Chirac described the demographic situation in France as "terrifying" and Europe as "vanishing."
....
France's political leaders, its media, and the "intelligentsia" showed a near consensus on deploring the trends in fertility and asking for state intervention. But the political debates did not convince the French to make more children

Жак Ширак описва демографската ситуация във Франция като "ужасяваща", а европа като "изчезваща". Политиците имат почти пълен консенсус по въпроса за негативния ефект на тренда на плодовитостта. Но политическите дебати не карат французите да правят повече деца.

Какво се случва и ще се случи след 2012 година с пазара на жилища във Франция като следствие на демографската криза, може би демограф ще ни обясни smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-11 10:42 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-01-2011 - 10:49:23
Не мисля да давам повече примери, отдавна е известно на демографите какви са тенденциите в развития свят.

Вече предложих на автора на темата да погледне динамиката на цените на жилищата в БГ, в ЕС, в Герамния, във Франция за 20-30 години назад (за БГ до 1990, преди това няма смисъл), да ги корелира с динамиката на демографските процеси и да види доколко са свързани.Тинки се опита да подскаже нещичко по въпорса.

Всъщност цените на жилищата са почти напълно корелирани с икономическата (коефициент на корелация 0,96), а не с демографската ситуация. Разбира се, демографската и икономчиеската ситуации са свързани помежду си.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход