Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Мъртва хватка на пазара на НИ

Публикувано от greenbul 
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 12:38:07
Паламуд, не разбрах какво искаше да кажеш.
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 12:59:11
Quote
Imotko
Quote
PER0
Quote
Imotko
Правилно, правилно, да живеят хазаите.

Винаги алтернативата е била: На кого е по добре да плащам, за да живея - лихви на банката или наем. Днес едно е по изгодно, утре тенденцията се обръща, така че зависи от ситуацията. Наемите като скочат след някоя и друга година нагласите ще се променят и ще заобичат банките.

Не ме разбра, шегувах се. Не са толкова прости нещата, както камарата сривльовци тук ги описва. Ако бяха, цял свят щеше под наем да живее, защото никъде по развития свят не е по-изгоден кредита от наема.
Сега обаче Грийнбул с помощта на Тинки открива топлата вода и вече всички трябва да се изнесем по квартирите.
Не мога само да разбера, защо всеки, на когото не му стигат доходите и парите за жилище, трябва да пише глупости по форумите и да чака цените на имотите да се равнят по НЕГОВАТА заплата.


Днес това е техният девиз, да живеят хазяите, но утре, в други ден ще стане: Да живеят банките!! И както съм написал всичко зависи от моментната ситуация, и не е точно така, че никъде по развития свят кредита не е по изгоден от наема. Има си формули, смята се за такъв и такъв период, преценя се дали ти е стабилна работата и се избира наема или кредита. Има и третия вариант - да ти умре чичото и получиш наследство, но това е божа работа. Представи си, че лихвите по ипотечните кредите паднат до 5% фиксирани (това го има по света), а наемите са по 1500лв, тогава да говорим пак и да видим кой ще викаме да живее - хазяина или банките... За заплатите съм писал - като някой краде от вашата заплата кой би е крив? Ами оправете си ги де - кой да ви ги оправи? - вашата заплата (пенсия) е във формата на някое лъскаво мерцедесче на някой тъпанар
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 13:12:42
avatar
Съгласен съм - всичко зависи от момента...
Сега момента е такъв че е по изгодно да си на нам!
Аз опцията кредит изобщо не я приемам в този момент и при тези лихви!
Не искам да връщам тройно.
Затова ще си харча парите за глупости и изгъзици - ама ще си живуркам на квартирка докато може... след 2-3 години като се промени осанката може да мисля по друг начин - но ние говорим за сега не за после smiling smiley
Колко народ има жилище ама не може да си позволи да отиде до ХИТ и да похарчи 300-400 лева? ей така от скука... ?
Колко от итя които имат апартаменти грозни за по 100 000 едвам връзват двата края
кууват си цигари менте от циганите и си правят сметката в маазина да си купят евтинкото саламче маргарин и по корав хляб е да не го изядат бързо ?
ти кое предпочиташ smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 13:13:07
Quote
Imotko
Не мога само да разбера, защо всеки, на когото не му стигат доходите и парите за жилище, трябва да пише глупости по форумите и да чака цените на имотите да се равнят по НЕГОВАТА заплата.


Ами защото....защото....как така защото ....ами така !
....защото имотите се строят основно с материали произведени с труд заплатен по ТУКАШНИТЕ заплати...
....защото строителите на имотите (не шефовете им) получават ТУКАШНИ заплати
....защото имотите се стока като всяка друга и след като са ТУКАШНА НЕДВИЖИМОСТ е логично и нормално да имат ТУКАШНИ ценови равнища
....защото ,освен всичко останало, е безкрайно недалновидно и обществено-вредно да се стимулират нездравословните спекулантски настроения на нЕкои собтвеници ,искащи да решат с "един удар" паричните си желания .
.... и защото и собствениците на НИ за продан следва да проумеят, че парите на купувачите не растат по дърветата а "мръсните" и "чуждо-инвеститорските" свършиха .

И едно сериозно предложение към имотопродаващите и посредниците им . - Трябват ви пари .Ами не продавайте а теглете кредити от банките - имате имоти- ипотекирайте ! Качете се сами на влака, който предлагате на купувачите !:]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-18 13:31 от status.
Анонимен потребител
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 13:22:20
greenbul, гледай сега ще ти кажа как аз съм си направил сметката още преди 15 години и как виждам нещата.
Завършва човек последната степен от образованието си, минава през казарма ако има такава и почва работа.
На този етап е най-добре в гарсониера под наем. Живееш си живота, а ако нещо остане на влог в банката. След време се успокояваш, жениш се и докато нямаш деца - продължаваш под наем в гарсониерата. След време идват децата. Сменяш за двустаен под наем и пак спестяваш каквото остане. В един момент децата тръгват на училище, трябва им самостоятелна стая е тука вече се е време да се замислиш:
1) досега животът и съответно потребностите ти са били по-динамичени и живота под наем е успявал да ги удовлетвори с възможността за лесна смяна
2) не е ли време за покупка след като нещата са се успокоили
3) имаш ли възможност да си я позволиш
В този момент се предполага, че си натрупал известна сума и си наясно с живота си (може би някъде към 35 годишен) - какво работиш, къде го работиш, колко печелиш, колко е голямо семейството ти, колко харчове имаш и т.н.
Е тука правиш сметката - за наем примерно на тристаен - 500-600 лева.
За вноста по кредита:
1) да кажем 1000 лева - ами явно не му е дошло времето. Продължаваш да събираш.
2) вноската ти е 500-600 лева - събрал си по-голяма част от парите, трябва ти малък заем, необходим ти е апартамент - ами купуваш го. В този момент е все тая дали ще си под наем или ще плащаш кредит.

Казваш не се знае след 10 години какво ще е дереджето.
Ама и тогава на теб все пак ще ти трябва да живееш някъде, т.е. 500-600 лева така или иначе ще хвъркат за наем. Вярно е също, че ако си под наем няма да си дал парите за жилище и ще имаш стабилна сума зад гърба си. За да намалиш риска при варианта с покупка, трябва така да си направиш сметката, че първата година да натрупаш резерв. Аз затова казвам, че ако вноската по кредита ти е 25-30% от свободните пари, за една година, което е обозримо бъдеще, ще успееш да натрупаш достатъчно пари за да поемеш удари за в бъдеще. Ще кажеш, че ако вноската ти е 25-30% от свободните пари за 15 годишен заем то може спокойно да го изплатиш за 4-5 години същия заем. Да така е, но ще останеш без сигурност. От друга страна нищо не ти пречи заема за 15 години да го изплатиш предсрочно, нали? Аз съм против това човек да "влага" всички свободни пари във "вноска". За мен варианта е максимум 30-40%, айде в краен случай до 50% от "свободните пари" за вноска и заем до 15 години.
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 13:37:48
avatar
Quote
status
Quote
Imotko
Не мога само да разбера, защо всеки, на когото не му стигат доходите и парите за жилище, трябва да пише глупости по форумите и да чака цените на имотите да се равнят по НЕГОВАТА заплата.


Ами защото....защото....как така защото ....ами така !
....защото имотите се строят основно с материали произведени с труд заплатен по ТУКАШНИТЕ заплати...
....защото строителите на имотите (не шефовете им) получават ТУКАШНИ заплати
....защото имотите се стока като всяка друга и след като са ТУКАШНА НЕДВИЖИМОСТ е логично и нормално да имат ТУКАШНИ ценови равнища
....защото ,освен всичко останало, е безкрайно недалновидно и обществено-вредно да се стимулират нездравословните спекулантски настроения на нЕкои собтвеници ,искащи да решат с "един удар" паричните си желания .
.... и защото и собствениците на НИ за продан следва да проумеят, че парите на купувачите не растат по дърветата а "мръсните" и "чуждо-инвеститорските" свършиха .

И едно сериозно предложение към имотопродаващите и посредниците им . - Трябват ви пари .Ами не продавайте а теглете кредити от банките - имате имоти- ипотекирайте ! Качете се сами на влака, който предлагате на купувачите !:]

+1 *ok*
Национализация му е майката!!!
18-10-2010 - 13:40:58
Абсолютно съгласен с greenbul. Имоти на повече от 200Евро не трябва да се продават за да се раздвижи пазара. И тъй като тъпите продавачи не искат да свалят цените, правителството да поизтупа от праха Живковия закон за собственоста. Имаш два апартамента - вземат ти единия и го продават на пролетариата на 200Евро. И държавата сита и народа щастлив. Тъй като винаги бедните са били повече от богатите революция не се очаква. Е вилите около язовира и в полите на Витоша ще ги дадем на партийни другари, че службата им е тежка и отговорна.

Извън шегата - ако нещата бяха като в нормална държава и аз щях още да си живея под наем. Но някой да е чул за закон за защита на наемателите? Живееш в някаква кочина, гордо наречена квартира; не смееш нищо да ремонтираш, защото ще ти вдигнат наема; това, че си изряден наемател не означава, че хазяина ти не може да те изгони посред зима, щото щерка му се заженила... Вярно е, че наемите в момента са евтини, ама докога ще е така? И там има една точка, под която няма смисъл да си даваш апартамента. А ако се задължат хазяите да се грижат за собственоста си - да я поддържат в изряден вид и да плащат данъци дали ще има тристайни в Лозенец по 500лв?
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 13:48:34
Quote
Тинки Уинки
greenbul, гледай сега ще ти кажа как аз съм си направил сметката още преди 15 години и как виждам нещата.
Завършва човек последната степен от образованието си, минава през казарма ако има такава и почва работа.
На този етап е най-добре в гарсониера под наем. Живееш си живота, а ако нещо остане на влог в банката. След време се успокояваш, жениш се и докато нямаш деца - продължаваш под наем в гарсониерата. След време идват децата. Сменяш за двустаен под наем и пак спестяваш каквото остане. В един момент децата тръгват на училище, трябва им самостоятелна стая е тука вече се е време да се замислиш:
1) досега животът и съответно потребностите ти са били по-динамичени и живота под наем е успявал да ги удовлетвори с възможността за лесна смяна
2) не е ли време за покупка след като нещата са се успокоили
3) имаш ли възможност да си я позволиш
В този момент се предполага, че си натрупал известна сума и си наясно с живота си (може би някъде към 35 годишен) - какво работиш, къде го работиш, колко печелиш, колко е голямо семейството ти, колко харчове имаш и т.н.
Е тука правиш сметката - за наем примерно на тристаен - 500-600 лева.
За вноста по кредита:
1) да кажем 1000 лева - ами явно не му е дошло времето. Продължаваш да събираш.
2) вноската ти е 500-600 лева - събрал си по-голяма част от парите, трябва ти малък заем, необходим ти е апартамент - ами купуваш го. В този момент е все тая дали ще си под наем или ще плащаш кредит.

Казваш не се знае след 10 години какво ще е дереджето.
Ама и тогава на теб все пак ще ти трябва да живееш някъде, т.е. 500-600 лева така или иначе ще хвъркат за наем. Вярно е също, че ако си под наем няма да си дал парите за жилище и ще имаш стабилна сума зад гърба си. За да намалиш риска при варианта с покупка, трябва така да си направиш сметката, че първата година да натрупаш резерв. Аз затова казвам, че ако вноската по кредита ти е 25-30% от свободните пари, за една година, което е обозримо бъдеще, ще успееш да натрупаш достатъчно пари за да поемеш удари за в бъдеще. Ще кажеш, че ако вноската ти е 25-30% от свободните пари за 15 годишен заем то може спокойно да го изплатиш за 4-5 години същия заем. Да така е, но ще останеш без сигурност. От друга страна нищо не ти пречи заема за 15 години да го изплатиш предсрочно, нали? Аз съм против това човек да "влага" всички свободни пари във "вноска". За мен варианта е максимум 30-40%, айде в краен случай до 50% от "свободните пари" за вноска и заем до 15 години.
Та детето порастнало и му трябва стая ами отиваш в по голям апартамент пак под наем.След 10 години детето отлита и с жената пак под наем в гарсониера.И така до момента на пенсиониране.След това със спестеното може да се купи една гарсониерка за да си изкара човек старините.И защо трябва да е в София?Може в Ботевград Ябланица Тетевен Правец Перник Дупница Кюстендил Благоевград Елин Пелин Ихтиман Костинброд Белово Костенец Самоков.Може и малка къщичка в близко село.Подбалканската линия чак до Карлово.Наблизо е Хисар Баня Пловдив също не е далеч.И е в пъти по евтино.За 20-30000евро ще си купиш имот мечта и ще си живееш като цар.Малка градинка цветя ще гледаш внуци през лятото децата ще идват на гости.
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 14:02:47
Quote
айрян
Quote
Svetlio
...
Групата, така да се каже на продавачите се изкарва като някакви зли и подли юдеи без да се мисли, че това е най-малко половината от населението... След като тази голяма част, да не кажа основната “държи” такива цени, значи ТОВА Е ЦЕНАТА – “диктувана” от шибаната полезност и паритет на полученото в замяна. Всичко друго са яки, нелепи и несмислени сривщини!
...

Нама субект само продавач или само купувач. Има цена под която субектът би купил нещо и цена над която би продал. Когато тази разлика се отвори прекалено и пазарът блокира. Това че продаваш нещо на някаква цена, не значи че би го купил дори и на половин цена. Това е горе-долу сегашното положение на пазара на НИ. Самите продавачи на голяма част от обявите не биха дали и 50% от цената която искат. От началната страница от графиките се вижда каква е доходността от софийските имоти 3.65Е/м2 месечен наем към 824Е/м2.
П/Е=19. Тези които биха купили при такава доходност - нямат пари, а тези които имат пари, не биха купили при такава доходност.
Светльо, ти пишеш за значението на печалба при всяко начинание. Прав си. По същата логика се водят и купувачите на имоти, не само строителите. Защо един инвеститор ще си забие парите в нещо от което знае, че няма да спечели?

И купувачите не биха продали свой имот на цените, които те обявяват за справедливи, разумни, реални и т.н.
А пък на жълтите павета не биха продали и на 10х149Е/кв.м.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-18 14:05 от dragula.
Re: Мъртва хватка на пазара на НИ
18-10-2010 - 14:05:02
Quote
zlostyr
Quote
status
Quote
Imotko
Не мога само да разбера, защо всеки, на когото не му стигат доходите и парите за жилище, трябва да пише глупости по форумите и да чака цените на имотите да се равнят по НЕГОВАТА заплата.


Ами защото....защото....как така защото ....ами така !
....защото имотите се строят основно с материали произведени с труд заплатен по ТУКАШНИТЕ заплати...
....защото строителите на имотите (не шефовете им) получават ТУКАШНИ заплати
....защото имотите се стока като всяка друга и след като са ТУКАШНА НЕДВИЖИМОСТ е логично и нормално да имат ТУКАШНИ ценови равнища
....защото ,освен всичко останало, е безкрайно недалновидно и обществено-вредно да се стимулират нездравословните спекулантски настроения на нЕкои собтвеници ,искащи да решат с "един удар" паричните си желания .
.... и защото и собствениците на НИ за продан следва да проумеят, че парите на купувачите не растат по дърветата а "мръсните" и "чуждо-инвеститорските" свършиха .

И едно сериозно предложение към имотопродаващите и посредниците им . - Трябват ви пари .Ами не продавайте а теглете кредити от банките - имате имоти- ипотекирайте ! Качете се сами на влака, който предлагате на купувачите !:]

+1 *ok*

Имотите имат тукашни ценови равнища. "Тукашни" да не се бърка с "наши", "ваши" и прочие. До вашите ценови равнища може и да доживеем.winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход