Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съотношението доход-цени...

Публикувано от dmb 
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 18:15:36
1000 лв не стигат в провинцията за месеца , камоли в София. Или и тук важи тоя лаф- Няма пари брато заплатите малки .-Ами как я карате .- Като свършат парите -обменяме 200 евро и караме.:]
dmb
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 18:31:41
При цена на тристайка примерно 30 хиляди лева (това е повече отколкото беше преди балона), спокойно си го купуваш с 1000 лв. заплата. Това е нещо от типа на 3 годишни заплати.

1000 лв. спокойно стигат в София, ако не плащаш наем, и ако нямаш разходи за глупости.

Аз лично не съм против високите цени на имотите, защото притежавам имот, и следователно бих спечелил ако струва повече. Но просто ми се вижда нереално висок пазарът в момента.

Доколкото съм и някакъв вид дребен работодател, ви уверявам че 1000 лв. заплата са голяма рядкост, много трудно се изкарват такива пари, и много малко хора могат да свършат работа за 1001 лв. Има такива заплати в компютърния бранш, в банките някои позиции, в застрахователите, някои висши държавни длъжности. Но масовката е под 1000 лв. и то доста под.
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 18:41:50
Quote
dmb
Аз лично не съм против високите цени на имотите, защото притежавам имот, и следователно бих спечелил ако струва повече.

Бихте ли пояснили как ще спечелите, ако имате само един имот и цената му се повиши?
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 19:31:13
avatar
Quote
dmb
Доколкото съм и някакъв вид дребен работодател, ви уверявам че 1000 лв. заплата са голяма рядкост, много трудно се изкарват такива пари, и много малко хора могат да свършат работа за 1001 лв. Има такива заплати в компютърния бранш, в банките някои позиции, в застрахователите, някои висши държавни длъжности. Но масовката е под 1000 лв. и то доста под.
- рядкост в зависимост от населеното място, бранша и заеманата длъжност.
Доскоро дюлгерите се мръщеха и на такава.
А за това, че няма покритие в повечето случаи между претенциите и способностите си напълно прав, моите наблюдения съвпадат изцяло с твоите, но според мен това е по-скоро по вина на работодателят, ако не намери начин да оценява обективно трудът и компетентността на служителите си - тук има много какво да се подобрява winking smiley

Не е проблемът в работната заплата, а в ниската ефективност на труда. Не може да наемеш пет човека да вършат работа за един и да им плащаш като за десет.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 21:42:13
При цена на тристайка примерно 30 хиляди лева (това е повече отколкото беше преди балона), спокойно си го купуваш с 1000 лв. заплата. Това е нещо от типа на 3 годишни заплати.

Бре, па да не вземат да ти се напукат петичките от зор? Цял свят ще плаща по 30 години ипотеки, вие ще си купувате с 3 годишни заплати, да не сте гаджета на Тръмп?
Re: Съотношението доход-цени...
17-08-2010 - 23:19:10
avatar
ИваноФ, нещо ти е мъка, от това, че цените падат и пазарът е поел към нормализиране ли?!
Свърши то хубавото време, свърши-и-и-и.

Ами сега-а-а?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Съотношението доход-цени...
18-08-2010 - 00:01:58
Quote
др. Иванов
При цена на тристайка примерно 30 хиляди лева (това е повече отколкото беше преди балона), спокойно си го купуваш с 1000 лв. заплата. Това е нещо от типа на 3 годишни заплати.

Бре, па да не вземат да ти се напукат петичките от зор? Цял свят ще плаща по 30 години ипотеки, вие ще си купувате с 3 годишни заплати, да не сте гаджета на Тръмп?

Горкото комунистче все още се надява банките в България да раздават кредити на толкова ниски лихви (тоест само 2% лихва за жилищните заеми) както по времето на "управлението" на кумира му от Правец. :]
Ама пустите банки много непослушни и изобщо нямат намерение да се съобразяват с разни комунистчета. :]



[www.bnb.bg]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-08-18 02:00 от Inform.
Анонимен потребител
Re: Съотношението доход-цени...
18-08-2010 - 09:09:22
Quote
dmb
При цена на тристайка примерно 30 хиляди лева (това е повече отколкото беше преди балона), спокойно си го купуваш с 1000 лв. заплата. Това е нещо от типа на 3 годишни заплати.

Като ще говориш за цени преди балона е редно да ги сравняваш с заплати преди балона:
[www.nsi.bg]
Гледаме примерно 2002 година - средна годишна заплата за София (столица) - 3888 лева
Твоите 30 000 лева се изкарват за малко под 8 години.

Айде сега хвърли едно око за последните годишни данни за 2009 (сумирай месеците)
[www.nsi.bg]
Идва годишна заплата в София (столица) - 9074

Т.е. от 2002 до 2009 работната заплата е скочила - 2.34 пъти.
Т.е. твоята тристайка би трябвало да струва 70000 лева.
Re: Съотношението доход-цени...
18-08-2010 - 10:18:44
Quote
barbaron
Още два конкретни (типични) примера:

1) продадох за 103 000 евро гарсониера, за която получавах наем 500 евро.
103000 / (500*12) = 17 годишни наема
но ако взема предвид цената, на която го купих преди 16 години: 42 000 евро, получавам:
42000 / (500*12) = 7 годишни наема,

2) взимам наем 1050 евро за къща, която купих преди 20 години за 90 000 евро

така че е вярно твърдението
"Във Франция един имот се изплаща за около 7 годишни наема" smiling smiley

Това е погрешна сметка, barbarone, защото сравняваш текущи цени от различни периоди, сравнява се цена и наем от един и същ период или ако са от различни преиоди, се презичисляват по съпоставими цени.

По същата логика мой близък купи апартамент през 2000 за 18 000 долара, а в момента му взема наем 160 е/месец, което по твоята логика означава, че в София едно жилище се изплаща за 9 години - приемам долар/евро за 1:1, а ако взема текущия курс на долара, ще стане 7,5 години. Което не е така.

В твоя случай вярната сметка е 17 години. наем и цена към един и същи момент.
Re: Съотношението доход-цени...
18-08-2010 - 11:25:06
Quote
dmb
Днес прочетох - мисля че в този сайт някъде, че в Англия цената на среден имот била приблизително 7 годишни заплати, и това било много високо, защото преди време било 3 годишни заплати. Ако допуснем че в България цените могат да са 10 годишни заплати, това значи средна цена от 60-70К лв., т.е. 35К евро. Не знам кога това ще стане, но че чудя на какво разчитат продавачите. Кой ще купува тия имоти, обявини на настоящите цени? Как с 500-700 лв. месечна заплата, ще се купуват имоти по 70-80 хиляди евро.

Спред Барбарон пък, който е много надежден източник на данни, във Франция (обаче мисля, че говори за Париж, не за цяла Франция) това съотношение е 17 winking smiley

За Лондон със сигурност картинката е по-различна от тази за цяла Англия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход