Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Майсторът и кризата - цени за строителство

Публикувано от gogolcho 
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 00:11:38
Quote
Imotko
Quote
Scyther
Quote
Imotko
E, вие пък го приехте съвсем буквално. Имоти за без пари всъщност има, но са такива, че никой не ги иска.
Имам предвид естествено две неща:
Първо, за по 149е на жълтите павета няма да има, защото ще се изкупят още на 249е.
Второ, по-важното, имоти на цени, много по-ниски от сегашните, няма да има, защото почти никой няма вече да строи. Това следва да се разбира в смисъл, че цените няма да падат още дълго, и, което е по-важно, с още много. Така че който чака имоти "за без пари", има да си чака.

Чакай сега, драги. Буквално съм го бил приел... А ти как го написа няколко десетки пъти?... "Хипотетично", може би?..
Аз и на 300-400-500Е/м2 бих купил, ако отговаря на представите ми, но ти това наричаш "БЕЗ ПАРИ". Ето там е проблемът! Хем парите били нищо, хем малко били, хем сте готови да продавате. За какво са ви пари бре джанъм, кат не струват нищо?!
Не е ли прозрачно, че спорът не е дали е без пари, а за количеството им?

За 300 ли ще купиш или за 500, да знаем.
Цени от 400-500 за ново може да има, ако: първо-обезщетенията станат по 10%, второ-печалбата е по 15% годишно общо 30%, трето-да има много желаещи да си купят, т.е. да има обем, иначе няма смисъл. Та като вземеш тия трите предвид, и като им добавиш съответния риск и необходимостта предприемача да вложи свои пари /пари няма/, то същия тоя абдал, дето чакаш да ти продаде в Люлин на 400 си лежи на топличко под палмата и не му пука.

Това не важи за панелите, не важи и за някои готови към момента или почти готови недомислици и боклуци в новото строителство, на калпави места. Тях може и да ги продават тънко, само да се отърват. Това не определя пазара и тенденциите.

На колко ще купя си е моя работа, брада... Демек, парите, дет не стрували нищо, са си мои и на мен ми носят омразната уихва... Аз теб за наема питам ли те? Казвал ли съм, че ще е за без пари, нищо, че хипотетично е такъв, но не ме разбирай буквално, както се изразаяваш.
Не ми развявай кое колко струвало и колко била себестойността, щото и двамата, да не казавам че и целия форум знаем, че това никакъв чеп не вдига.
Има си предлагане, има си търсене. Хората писаха, че търсенето е във възможно най-ниския ценови диапазон. Там се сключвали сделки, аджеба. С или без пари. Да не говорим, че започнаха да се случват едва, когато банките поотпуснаха кранчето. Демек, там е пазаря. На бай Член колко му била искала банката и колко му струвал парцела и циментя - му е през оная работа на бай кешовика!
Демек, кой ял - ял... Сега е време за плащане на сметката. Сега с общи части ли ще плащате, с обезщетения ли, с проценти ли или с кеш? Иди ми разправяй колко се обезценява кеша, освен ако в супермаркетите започнат да дават кремвирши срещу право на строеж...

П.С. Когато имотите и разни други стоки започнат да ги разменят срещу мидени черупки или гъби, тогава ще повярвам в теорията за "Без пари"...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-04-26 00:42 от Scyther.
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 00:16:17
avatar
Quote
Imotko
Хубавите имоти са си хубави, за всеки различно. И си напълно прав-тези, които се търсят. И се търсят.
Като вярвате на простотиите на Капитал, защо почти никой не строи. И защо, за пореден път, не прибавяте стойността на земята.

Не само в Капитал се говори за тези цени. Относно земята - нейната цена също пада.
Хубавите имоти били тези, които се търсят. Добре, сега ще кажеш ли кои се търсят? И този път обяснението да не е "тези, които са хубави"...
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 01:14:08
avatar
@Imotko: Мисля, че грешно съдиш за продавачите по себе си - ако имаш нещо хубаво и/или знаеш как да го продадеш, то не значи, че всички са такива. Хората, които се опитват да продават, искат да продадат иначе нямаше пускат обява или да търсят агенция. В крайна сметка единственото, което им остава е да свалят от цената.

За пример нещо, което не се вижда във "верните графики", но е много полезно за това, да се осъзнае каква е тенденцията (защото ти казваш, че уж нямало спад в последно време):

diff: 18.04 25.04
total offers: 27335 27439
total mean: 966,962 delta=-0.41%
same offers: 25100
same mean: 967,965 delta=-0.21%
changed offers: 3023
changed mean: 932,913 delta=-2.04%
changed/+old/+new offers: (3023),5258,5362
changed/+old/+new mean: 942,919 delta=-2.44%


Това е за София, всички видове (1,2,3 плюс големите апартаменти от imоt.bg), информация за спада на променените оферти. Първото почернено е спадът в средните цени на всички оферти за днес сравнено с предната седмица. Второто почернено е спадът на средните цени в множеството на еднаквите оферти, като към първото са добавени и изчезналите оферти, а към второто - новопоявилите се. Тук спадът е 6 пъти по-голям - 2.44% за 1 седмица. Това не значи, че за 50 седмици спадът ще е 100%, просто другата седмица други имоти ще бъдат коригирани и т.н., но показва първо посоката, второ скоростта на седмица.

А иначе за 1 седмица имаме спад (при 1,2,3 стайните) от 0.5%, което показва отново ускорение в спада.
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 01:37:42
Quote
dodo2
Това е за София, всички видове (1,2,3 плюс големите апартаменти от imоt.bg), информация за спада на променените оферти. Първото почернено е спадът в средните цени на всички оферти за днес сравнено с предната седмица. Второто почернено е спадът на средните цени в множеството на еднаквите оферти, като към първото са добавени и изчезналите оферти, а към второто - новопоявилите се. Тук спадът е 6 пъти по-голям - 2.44% за 1 седмица. Това не значи, че за 50 седмици спадът ще е 100%, просто другата седмица други имоти ще бъдат коригирани и т.н., но показва първо посоката, второ скоростта на седмица.

А иначе за 1 седмица имаме спад (при 1,2,3 стайните) от 0.5%, което показва отново ускорение в спада.

Няма лошо, Додо. Само тенденцията да схванат е достатъчна. Фактът, че няма един чалгаджия е достатъчен, че участниците в този форум не са представителна извадка. Там грешат и пунди, и повечето ъпъри. Мислят, че като изплющят някое изумрудено мнение ще обърнат тренда... Но твоите графики говорят неща, които ще ги пише по вестниците след тримесечие...
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 09:54:30
Първо, това, че се купува само в най-ниския ценови диапазон, е поредната журналистическа боза. Ако искате, вярвайте.
Второ, и през 2009 си имаше търсене, без банките да участват. Те и сега участват, колкото да не заспят.
Трето, тоя спад, дето го гледаде по графиките и му се радвате, е по офертни цени. Даже е малък, като се имат предвид нереалните мечти на голяма част от продавачите, намерили израз по страниците на вестниците и по сайтовете. Средните офертни цени падат, защото трябва да се приближат до реалните. Който иска да продава, сваля от надутата си цена, статистиката го отчита и сривльовците се радват. Напразно. Реалните цени, на които се сключват сделките, са спаднали съвсем малко от година насам.
Щях да пропусна цената на земята /строителни терени/. И тя спадала. Спада, ама на месец с по лъжичка. Освен ако не става дума за четвърти картофен пояс на Люлин или Манастирските ливади. Виж дали спада в старите южни райони и Лозенец.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-26 10:27 от Imotko.
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 10:46:36
Quote
Scyther
Ето там е проблемът! Хем парите били нищо, хем малко били, хем сте готови да продавате. За какво са ви пари бре джанъм, кат не струват нищо?!
Не е ли прозрачно, че спорът не е дали е без пари, а за количеството им?
Право в целта !
clap:

Един мой преподавател преди много години обяснявайки за характеристиките на парите, казваше !
Запомнете колеги, основното качество на парите е тяхното количество !
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 10:51:17
И от количество преминават в качество. Ама не винаги.
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 11:03:09
Quote
Imotko
И от количество преминават в качество. Ама не винаги.

Хе, хе smiling smiley Това много ми хареса и е много важно според мен, не само за имоти smiling smiley Все пак си има някакъв баланс, Имотко, даже и за качествените неща. Зависи къде е прага и каква е базата за сравнение smiling smiley
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 11:08:20
avatar
Quote
nacheff

Един мой преподавател преди много години обяснявайки за характеристиките на парите, казваше !
Запомнете колеги, основното качество на парите е тяхното количество !

--------------
А пък един мой чирак преди много години обяснявайки за предназначенето на парите , казваше!
1 - основното им предназначение е да създават продукт - спят ли в каса/банка - това са мъртви пари !
2 - факторът "време" е основният измерител за този продукт - някои печелят "посмъртно"
Дори за най-големите оптимисти вече е видна инфлацията а тя е основния мотор за..................*ok*.
И това е БЕЗ участието на Банките.......а с Тяхно участие ?????

------------------
дори преподавателите НЕ са това , което бяха winking smiley

.......................................
Подпис: когато някой умен е като вас ,
не му трябва враг - он сам че си е враг !
neo
Re: Майсторът и кризата - цени за строителство
26-04-2010 - 12:11:21
Гледам и не вярвам на ушите си :]Тез хамериканци не могат ли да смятат себестойност? [www.reoazteam.com] [www.reoazteam.com] [www.reoazteam.com] [www.reoazteam.com] има и панелки :] [www.reoazteam.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход