Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие

Публикувано от OwnerBG 
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 00:30:54
avatar
Асен 1975
поради суверенитета на всяка държава,ДЦК(дълга й) е непокрит с активи-при фалит кредиторите нищо не мкогат да вземат в замяна........
и за разлика от бг,където гълга е предимно публичен и частен и бг ще бъде брутално разграбена,както и в продължения на десетилетия всяка стотинка която влезне в бг ще бъде изсмуквана обратно назапад за избиване на загуби на кредиторите,случая с гърция е предимно държавен дълг-дори и 1 камък няма да могат да изнесат от държавата за тия стотици милярди евро

в бг си има перфектната поговорка за гаменщината на трише-не е глупака този,който яде баницата,а този,който му я дава





НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 13:39:30
Quote
SAHIB 31
... Аз нееднократно съм казвал, че тези неолиберали - водещи икономисти са просто едни маши на МВФ, които прокарват единствено антинародни идеи.
...
Ето защо бих те помолил да обясниш що за профил е човекът от форума който защитава неолибералните идеи?
...
Но въпреки това съм противник на плоския данък а съм привърженик на пропорционалния.
Също така съм привърженик и на кейнсиански политики в кризата.
...

SAHIB 31
не бих могъл да дам особено категорични отговори - те изискват освен солидни общи и тясноспециализирани знания - вторите определено ми липсват.
Във всеки случай, не мисля, че в МВФ са се събрали заговорници с антинародни идеи. По скоро става въпрос за доминиращи идеи последното десетилетие, подкрепени от успеха на Рейгъновата и Тачърската политика. Но техните носители не отчитат, че условията са се променили и продължават да предписват аспирин на страдащ от язва...
И разбира се, за закостеняването на всяка система, което се изразява в една или друга степен с изкривено селекциониране на нейния елит... Кейнс, ако не се лъжа беше един от създателите на МВФ...

Хвърлям по един поглед на новините - "тройката", както наричат преговарящите с гръцкото правителство относно заема, който предстои да се отпусне на Гърция. Трима млади мъже на видима възраст под 50, представители на МВФ, ЕО и ЕЦБ... . Тези хора са призвани да напишат рецептата за спасението на Гърция... Вероятно до вчера, те не са могли да я намерят на картата, но днес някой ги е овластил да вземат решения касаещи милиони... Че тези хора нямат дори интелектуалния капацитет да обсъждат, камо ли управляват подобна ситуация си личи от предложението им да се съкратят 13 и 14 заплата в свободния частен сектор. На тях са им дали едни цифрички и те започват да папагалстват както са ги учили... примерно "не ни стигат 5млд. в бюджета ... аха значи ша дигнем ДДС на 30% и готово"... Да ме простят макроикономистите, ама такава макроикономика мога да правя и аз, че даже и форумния мунчо...
След като не успяха да направят от българина китаец, те се опитват да направят китаец от гърка... Ще стане ли? Ами... няма да стане. Най-многото да съсипят каквото е останало от още една държава с добри намерения...

Проблема на неолайнярите е техния пазарен фундаментализъм. Всеки фундаментализъм, бил той мюсулмански, християнски или пазарен е вреден!!! Проблема на форумните неолиберали е неразбирането на държавата като такава и елементаризирането на сметките. Те казват - аз като платя 10% върху 1000000 съм си платил точно толкова задължението си към държавата, колкото и този който е платил 10% върху 1000. Даже смятат, че са дали многократно повече. Но забравят, че техния 1000000 не е 1000 не защото са изключително по-способни от средния индивид, а поради несъвършенствата на същата тази държава и възможностите които тя им дава, като най-обща институционална рамка на обществото. В дивата природа, техните резултати едва ли биха превишавали и 2 пъти резултатите на средния индивид и то само на най-способните от тях...

Да заложиш на пазарния фундаментализъм като основа за стуктурирането на обществото е като да заложиш на човешката алчност и единствено на нея... Неминуемо се стига до положението описано в онази българска народна песен де се е чуло и вядяло, син баща вързан да кара, да кара да го продава и нейния епилог...





интересни са коментарите под песента за оригинала и
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 16:12:49
avatar
Проблема на форумните неолиберали е неразбирането на държавата като такава и елементаризирането на сметките. Те казват - аз като платя 10% върху 1000000 съм си платил точно толкова задължението си към държавата, колкото и този който е платил 10% върху 1000. Даже смятат, че са дали многократно повече. Но забравят, че техния 1000000 не е 1000 не защото са изключително по-способни от средния индивид, а поради несъвършенствата на същата тази държава и възможностите които тя им дава, като най-обща институционална рамка на обществото. В дивата природа, техните резултати едва ли биха превишавали и 2 пъти резултатите на средния индивид и то само на най-способните от тях...

.......................................................................
Закачвам се за тези твои мисли добавяйки, че точно за този с 1000-та лева 10% са много повече от 10% за по -богатия защото първия гаси неотложни нужди обикновено, а втория се е лишил от още едно излишно разточителство и снобарско представяне.
Сетих се, че в държавите с най-висок пропоционален данък - скандинавските, както и Германия, средностатистическия жител се чувства най-щастлив!
Там едва ли и най-богатите се перчат с лимузини и силиконени блондинки, най-малкото защото данъчните ще ги одерат живи, а пък блондинките са впечатляващо мнозинство. Техните правителства също така не реват и за отлив на инвестиции заради високия данък.
Правят друга политика - борят се с офшорките и купуват данъчни тайни от Швейцария и Лихтенщайн.
-----------------------------------------------------------------------
П.П. Благодаря за хубавата народна песен. Доста е поучителна. За мен блудните синове са всички премиери на прехода.
Между другото този мост от клипа поразително прилича на Дяволския мост в Родопите. Много харесвам това място!
neo
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 16:33:53
Гърция прие условията на ЕС и МВФ, ще получи спасителните кредити [www.investor.bg]
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 17:10:31
Quote
gamper
Асен 1975
поради суверенитета на всяка държава,ДЦК(дълга й) е непокрит с активи-при фалит кредиторите нищо не мкогат да вземат в замяна........
и за разлика от бг,където гълга е предимно публичен и частен и бг ще бъде брутално разграбена,както и в продължения на десетилетия всяка стотинка която влезне в бг ще бъде изсмуквана обратно назапад за избиване на загуби на кредиторите,случая с гърция е предимно държавен дълг-дори и 1 камък няма да могат да изнесат от държавата за тия стотици милярди евро

в бг си има перфектната поговорка за гаменщината на трише-не е глупака този,който яде баницата,а този,който му я дава




Гемпъре,когато се крият някои неща,винаги може да познаеш кво става точко по изказванията на участниците........
забелязваш ли кой плюе по гърция,кой я защитава и кой си мълчи?
например трише се изказва най меко-гърция никога няма да фалира,няма да оставиме държава от ЕС да фалира,ние сме с гърция.......
ха запитай се защо?че дори в последните 4 месеца,откакто открито се говори за гръцкия проблем,гърция си шитка ДЦК за милярди през седмица и пак някой ги купува......сети се кой е той ......
после имаш държави акто франция и сие,които си мълчат-ами защото имат същия проблем като гърция......се едно да плюят по себе си,знаят,че и тяхното време ще дойде.......и за тва си траят или са с гърция-ще помагаме,но гърция да си затегне малко финансите.....
и накрая имаш германия,която е силно негативно настроена.....защо?ами защото германците няма дълговия проблем към ЕЦБ,както държави акто гърция и ги е яд,техни пари ще отиват зян.....и проблема не е само гърция-германците знаят,че спаси ли се гърция,идват още 4-5 държави със същия проблем и те ще трябва да бъдат спасяване,защото иначе ще кажат-спасихте гърция,защо и нас няма да спасите?????
достатъчно е да наблюдаваш политическите изказвания на различни "лидери" и веднага лъсват скритите магарийки и кой за кво се бори.......

ми нали ако гърция фалира,веднага ще лъснат стотиците милярди гръцки ДЦК при трише.....знаеш ли къв политически скандал ще стане .....ЕЦБ губи няколко стотин милярда долара от фалита на гърция......
после испания,австрия и т.н.-да си чул да плюват по гърция?ами не си,няма и да чуеш,защото и те са в същата ситуация,само че всичко се крие......така се крие,както и се криеше за гърция.......се едно някои не знаеха преди половин година?ами знаеха,само че до последно се криеше от пресата......
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 19:54:05
Асене,
я по добре пиши как го виждаш от тук насетне.
Щото, мерките дето прилага МВФ вече се чуха и са ясни... По-лесно и сигурно било увеличаване на данъците на тези които досега са ги плащали, отколкото затваряне на пробойните в данъчната система и въвеждане на ред.

Според мен падането на правителството е въпрос само на време, пък после хич не ми е ясно...
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 20:10:29
Quote
goro
Асене,
я по добре пиши как го виждаш от тук насетне.
Щото, мерките дето прилага МВФ вече се чуха и са ясни... По-лесно и сигурно било увеличаване на данъците на тези които досега са ги плащали, отколкото затваряне на пробойните в данъчната система и въвеждане на ред.

Според мен падането на правителството е въпрос само на време, пък после хич не ми е ясно...



ами не е само гърция Жоро.....изхода е един от ситуацията-рухване на еврото,само така ще може да се задържи евросъюза,без да се разпадне.
тепърва други държави от еврозоната ще си показват рогата....
и без това,фед за да пази долара ниско вече са наляли над трилион в ЕС,ако тръгнат да си ги вземат,еврото рухва.....ако не тръгнат,за да не рухне,пак ще трябва да наливат стотици милярди в ЕС постоянно,които ЕС в бъдеще няма да може да върне.....
та фед не ги знам ква друга магария може да измислят,че да продължат да държат долара нисък........не че ги подценявам и вярвам в креативността на бернанки,но просто не виждам начин.....
ако еврото рухне,европееца няма да може да пазарува нищо чуждо-ще обеднеят кат мокри кокошки.....от там производството в сащ ще се свие отново и ще дойде новата глобална рецесия.....
фед се опитват да предотвратят това,но май изглежда неминуемо.ако продължат да наливат долари в ЕС,те няма да са назаем,а ще са подарък.........

та в бъдеще май пак нищо добро не ни очаква.......виж,ако се намери начин да се задържи еврото ,без да рухне,тогава света го чака много силен прогрес в близката петилетка......

аз лично залагам на разпадане на ЕС-германците просто ще им писне и ще се махнат,от където кризата няма да е толкова голяма-само евродържавите,които останат с еврото ще се сгромулясат,но държави като германия няма да влезнат в криза и ще останат силни потребителки......

варянтите са 3:

1.оставане на съюза и намиране на начин да стабилизиране на еврото-следва мощен икономически глобален подем и всички ще са хепи

2.рухване на евросъюза-лека глобална криза породена от обедняването на част от държавите и намаляне на потреблението в тях

3.оставяне на евросъюза и рухване на еврото-отново мощна глобална рецесия.
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 21:29:59
avatar
Барба, ти си забравил, ама бг-еца генетично е обременен да играе почти винаги само в негативен сценарий. Затова сме били повече от половината от историята си под някакво робство, Затова и в нас е много силно изразено чуждопоклонничеството и вярата във всякакви чуждоземни спасители, включително и такива с бг-евски произход,

А като напусне бг-стан, бг-еца се стреми да се самоиздигне в очите си, да се самооправдае за решението си и затова винаги се възхищава на чуждото (естествено там където се е установил), а това което става в бившата му страна го възприема основно свръхкритично.

Бе приказката за ада и казана с бг-евците е напълно истинска!

Та затова, лично аз не съм оптимист за бъдещето на територията, наречена българия (с малка буква трябва да се пише).
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 22:02:48
Това е то да си магьосник като татко Барба. smiling smiley
Тъкмо се засилиш да му кажеш, "ами щом си на ти с тях, какво чакаш?" и той изпарил без следа мненитето си!
Сега си спомням, че татко Барба е подръжник на тезата, че един доктор е винаги и във всички случаи по-умен от един хамалин... smiling smiley , но най-важното е, че също като при мен вдъхновението му идва с леко закъснение...
Татко Барба, аз понеже познавам някои от тукашните от време на време ми се случва да им казвам че са селекция на пошлостта и даже някои си го признават насаме smiling smiley
По горното е само за татко Барба...

За Servel
Има обременени и необременени бг-ци... А така също и немци и френци и гръци и пр... То е повече до човека и по малко до расата или етноса...

Асене,
ако не се лъжа 2005 еврото струваше 1,15, а през 2000г беше паднало до 0,82+... Та не виждам нищо страшно в подобни нива. Знаеш, че за разлика от Начев съм "американофил", дори само защото американците имаха смелостта да фалират над 150 банки... В Европа, за да се спасят дебелите задници на банкери, политици и пр..., освен безбожно ДДС ще видим още магарии...

Опитвам се да се сетя за поне едно голямо и трайно политико-икономическо обединение без война в историята и не мога да се сетя...

Иначе от утре почвам да изпълнявам мерките на МВФ, ЕЦБ и еврогрупата. До скоро питах - искате ли фактура? - и в 90% от случаите отговора беше - ама разбира се, че не! независимо дали се казваха Ханс, Пиер, Костас или Иван... От утре спирам да питам - нали ще затягаме коланите - спирам разпиляването на енергия... smiling smiley
Обзалагам се, че няма да съм сам!
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
02-05-2010 - 22:37:00
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход