Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

да препрочетем историята си - за национално самочувствие

Публикувано от argonavt 
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
24-02-2010 - 23:34:38
Quote
kokoex
За 1:5000 - даваха 5 години а за 1:25000 - 25 години smiling smiley
)

1:5000 не е карта а се нарича план! Картите почват от 1:10000 и сега са си секретни!
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
24-02-2010 - 23:43:16
avatar
Quote
Dimitar.
Quote
OwnerBG
Да не говорим че и топографските карти бяха тайна с висока степен на защита.
Ама не си е здравословно да се говори много много.*huh*

Като стана дума за карти, спомняте си 1:50000 с какъв гриф бяха.

Някой свалял ли е целия пакет

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
25-02-2010 - 01:16:51
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-25 11:30 от vivic.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
25-02-2010 - 09:04:42
Quote
фло
Quote
kokoex
За 1:5000 - даваха 5 години а за 1:25000 - 25 години smiling smiley
)

1:5000 не е карта а се нарича план! Картите почват от 1:10000 и сега са си секретни!

Фло, план е едно - ТОПОГРАФСКА карта е съвсем друго. На плана няма ИСТИНСКИ географски координати, често няма и релеф. Плана е доста по опростен от КАРТА. Друг е въпроса че площа която покрива една 5000-на и една 25000-на са съвсем различни и затова в зависимост за какво ги ползваш си избираш и мащаба.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
25-02-2010 - 09:15:12
Quote
Dimitar.
Quote
OwnerBG
Да не говорим че и топографските карти бяха тайна с висока степен на защита.
Ама не си е здравословно да се говори много много.*huh*

Като стана дума за карти, спомняте си 1:50000 с какъв гриф бяха.

Да, някой помнят, нищо че не са военни.

До 1:200 000 - секретни, а строго секретни тогава бяха каталозите с координати, дето днес май ги продава Агенцията за кадастъра. Вече след като разсекретиха част, направиха стопанска карта 1:25 000.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
25-02-2010 - 09:34:30
avatar
признавам, провокиран съм от темата -действ. нямам намерение да пиша повече по имотни казуси , всичко вече е ясно !
Ногу СПЕЦНАЗ-овци има тук ,я направете отделен форум с раздели : 5210- I , II , 5211 - , I , II и пр, белким се попрегупирате по "интереси"
За мен кат най-проз - ключа на "чекмеджето".
АвторЪ на темата не е чел старите поговорки ,за това пуска подобни заглавия. Май не съм го "обгрижвал" достатъчно ,има нужда от преформулиране на ценностната си система !
Национално самочувствие имат Нациите , народите и населенията!
Има от писалите в темата Дедуктор-тъпанар - той да дефинира изходната база - на другото сички сме майстори!
И сички цитати на събития,факти и личности в една или друга светлина са очевидно грешни , защото са общоизвестни .........а уж сте "секретчици" ..."явочници" от най-висока проба*angel*...нали съм ви казвал кой говори Ногу : спекуланти и дураки (по броя на постовете ще ги познаете)!
аз , препрочитайки историята (явната) винаги стигам до един и същ извод: нищо добро не учим и нищо лошо не забравяме .......е , говоря за периода след 1393 год , щото преди това сме имали държава (изключвам естестено периода на III-бг царство)
ама аз според вас съм кофти , така че не ми вервайте - вервайте на крайното СССР , ЕВРО , НАТО класиране
майсторите,както и оФцете са винаги в партер - важна е позицията...........тук да си Първи е болезнено.......поне до шестият път , след това се свиквалоwinking smiley
наивниците някога пееха: 45 год стигат , времето е наше
Пундю смета да напише песен: 745 години не стигат - времето е ваше но парите са чужди

и пускайте по една грама , кат решитье да дебатирате тайните бг-йски да се дообогатя-свършиха ми криминалните книжки

.......................................
Подпис: когато някой умен е като вас ,
не му трябва враг - он сам че си е враг !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-26 11:10 от прУфесУр тъпарон.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
25-02-2010 - 10:00:15
Quote
slun4o
Quote
Dimitar.
Quote
OwnerBG
Да не говорим че и топографските карти бяха тайна с висока степен на защита.
Ама не си е здравословно да се говори много много.*huh*

Като стана дума за карти, спомняте си 1:50000 с какъв гриф бяха.

Да, някой помнят, нищо че не са военни.

До 1:200 000 - секретни, а строго секретни тогава бяха каталозите с координати, дето днес май ги продава Агенцията за кадастъра. Вече след като разсекретиха част, направиха стопанска карта 1:25 000.

Координатите дето ги дават кадастъра са в малко измислена координатна система. Има транслация и ротация. Но със съвременните технологии си има начин от тях да изведеш истинските де.
Относно Пунди - дървените философи от всичко разбират winking smiley
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
26-02-2010 - 23:22:44
Quote
kokoex
Фло, план е едно - ТОПОГРАФСКА карта е съвсем друго. На плана няма ИСТИНСКИ географски координати, често няма и релеф. Плана е доста по опростен от КАРТА. Друг е въпроса че площа която покрива една 5000-на и една 25000-на са съвсем различни и затова в зависимост за какво ги ползваш си избираш и мащаба.

Колега,за някой,дето е позабравил какво е мащаб ще припомня,че това е съотношение на начертаното към действителната площ на земната повърхност или в случая на 1 :5000 означава,че на 5000см от действителната площ отговаря 1 см от чертежа,който при този мащаб се нарича план! 5000см .са 50 метра и каква топография на 50 метра бе колега?!Част от земната повърхност изобразена в съотношение 1:5000 се нарича план ,а не географска или още повече топографска карта.Картите,както и да ги наричат -топографски и географски започват от 1:10000,или казано по друг начин -няма карти с мащаб 1:5000!

цитат:Плана е доста по опростен от КАРТА.-точно обратното,там точността е по-голяма и достоверността също!Картографирането на дадена местност ,всъщност е резултат от плановете на мястото!
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
27-02-2010 - 00:50:13
Русские называют дорогой то место, где собираются проехать.

Не так страшен русский танк, как его пьяный экипаж.

Американские университеты — это место, где российские евреи преподают математику китайцам.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
27-02-2010 - 10:38:23
Писмо от „България” 1
Плачете, историци
Димитри Иванов

Чуя ли за историк, представям си го с пръстен на ръката. Тази ми представа е от времето, когато прочетох "The History Man" на Малкълм Брадбъри. Същият, който изобрети курсовете по "Creative Writing".

На едно дворче под село Бояна историкът Николай Генчев беше наклал огън, вареше компоти. Той нямаше пръстен. Имаше чувство за хумор. Освен дебели книги, той написа едно книжле, което се казва "Краткосмешна история на България".

На Николай Хайтов не му беше до смях, че като разкопавали под олтара на черквицата "Света Петка Самаджийска" в подлеза между хотел "Балкан" и ЦУМ (сега хотелът е "Шератън", а ЦУМ не го знам какво е), изхвърлили кокалите на Васил Левски.

Седем години Хайтов събираше доказателства. Снимки от градежа - камък по камък и всеки камък номериран. И излезе - знаете ли какво? Че подколенните кости на Левски са още там. Но историците си мълчат.

Не зная важно ли е Левски да има гроб. Зная, че е важно да знаем, че незнайни българи правили-стрували и погребали Левски по християнски под олтара на черквичката. Преди да умрат, Николай Хайтов и Николай Генчев приключиха техния спор за гроба на Левски и си стиснаха ръцете.

БАНаджийските старци (синодални или "феодални" старци според финансиста Симеон Дянков), вместо да плачат за сторената беля с костите на Левски, се присмиваха на Николай Хайтов и казваха: Той не е историк и археолог, а лесовъд; той ли ще ни учи нас. Хайтов, вярно, бил лесничей. Нито археология, нито история учил. Нито "Creative Writing" беше учил, за да стане писател, и от сърце се смееше, когато му разказвах за курсовете по "творческо писане". Те му изглеждаха като англосаксонския аналог на института "Максим Горки" - съветския инкубатор за излюпване на писатели.

Ако в курника на историците влети нова птица, на историците и на историчките им настръхват перушините и те дружно се нахвърлят на пришелеца.

Николай Хайтов беше пришелец в стадото на историците. Но неговият сборник ("Исторически и археологически документи за гроба на Левски"winking smiley ще надживее старците от курника на историците.

Неотдавна имаше годишнина от обесването на Васил Левски. Няколко дни преди това историците от Софийския университет пак решиха да се смеят, вместо да плачат. Те пак събрали кандидатстудентски "бисери".

Историците не са единствените, нито главните виновници за упадъка на българското образование. Но и те имат вина. В учебниците по математика и геометрия, по физика и химия няма глупости. А в учебниците по история, както и в учебниците по български език и литература има глупости, написани на несмилаем, псевдонаучен език, за да покажат съставителите на учебниците колко са умни и важни и учени. На гърба на децата. И после се надсмиват над децата, издавайки антологии с "кандидатстудентски бисери". Що се смеят? Що не плачат над собствените си провинения към историята? След 1989 историци и политици нарекоха робството "османско "присъствие"; преди 1989 те пишеха ах! и ох! за братушките, за казаците!

Да, Иван Вазов написал през 1878 "Здравствуйте, братушки!". Но после той написал "Що дирите тук?", когато казаците и румъните нахлули в Добруджа. Българската конница сразила казашките ескадрони, за които онзи ден един историк написа (на страниците на този вестник) колко били казаците легендарно твърд и страшен народ. Вярвам. Но и на вуйчо си вярвам.

Направихме ги "даран-перан", хвалеше се вуйчо и сечеше въздуха пред лицето ми и аз се отдръпвах, понеже лявата му ръка с липсващи пръсти сечеше въздуха като сабя, макар че кавалерийската сабя той я въртял с дясната си ръка, и то неумело. През 1916, когато румъните и казаците нахлули в Добруджа, вуйчо учел в Брюксел, а сестричката му (моята майка) в католически пансион в Анверс (тя никога не казваше Антверпен). Двамата веднага тръгнали за България; той да се бие, тя да стане санитарка. Като я видели, че е дете, не я приели. Той излъгал наборната комисия, че е пълнолетен, и понеже бил невисок и пъргав - хайде в кавалерията. Вуйчо ми беше фанфарон. Заслугата му за разгрома на казаците в Добруджа е нулева. По-старите кавалеристи все гледали той да е между тях, че да го пазят. В суматохата той си загубил пръстенчето и слязъл от коня да го търси, а българските кавалеристи отминали напред, преследвайки казаците. Вуйчо си намерил лявото си кутре с пръстена, отрязаната половинка от безименния пръст не я търсил. В лазарета той развеселявал другите ранени, четейки им на глас писмата на майка ми, написани на български с особен словоред, малко като френския: Казаците, те бягат ли? Бягат румънците ли? Сред кандидатстудентските бисери едва ли има такъв словоред.

Послеслов:

Жанрът "кандидатстудентски бисери" го започна вестник "Стършел" през шейсетте, когато във Франция излезе "La Foire aux cancres", където обаче няма и капчица дебелашко надсмиване над лошите ученици. Жанрът "кандидатстудентски бисери" ми се струва български; не ми е известно той да има аналог в други страни. Сборникът "Историците се смеят", съставен от Искра Баева, е на равнището на хумора на мъжете с пръстени, гривни, ланци и обеци.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход