Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

да препрочетем историята си - за национално самочувствие

Публикувано от argonavt 
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 12:17:27
Quote
фло
Някои от отговорите или защо е жертва днешното българско общество!

Как интелигентният българин да има каквото и да било национално самочувствие след такива събития? Хайде да кажем така се е извъртяла историята по онова време, ама това си е тотален обрат на елита - последните стават първи за една нощ (и то на каква ужасна цена) и до момента децата и внуците им са БГ "елит" президент - Гоце, главен прокурор Велчев, където и да боднете кръвните връзки водят до онези след 09.1944 г. (цената продължава да се плаща). Без катарзис няма промяна, а тъй като е прекалено късно да се случи, няма и да има.

Така, че имайте ИНДИВИДУАЛНО самочувствие като личности, които не приемат "булшита", а не "изстисквайте" героични моменти от историята в опит за създаване на национално такова, то се е сринало на 09.09.1944 г.

Това естественно е моето лично усещане само, всеки си е прав да се чувства както си иска. Националното самочувствие (не национализма) е прекрасно нещо, но самият факт, че е нужно да ровим в историята и да го търсим никак не говори добре. На мен не може да ми се отвори устата да говоря на децата си за национално самочувстие, възпитавам ги в индивидуално.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 13:57:34
Булкане,
Интересно ми е да чета постовете ти - от тях струят познания, искреност и загриженост. Разбирай го, както намериш за добре. Но не мога да се съглася, че трябва да забравим от къде идваме, през какво сме минавали и да потърсим посока за това накъде отиваме. Няма народ, който да строи бъдещето си, без да е стъпил върху историята си. Само мое мнение е, че искаме или не - генетично сме натоварени с преживяванията и трансформациите от тях в поведението и опита, предаван ни от нашите прадеди. Може би трябва да кажем и това, че повечето семейства не обръщат внимание и затова не знаят за произхода си за повече от две поколения назад. Това е много тъжно и за съжаление дава недобри последствия. Освен това, ако се обърнем отново към историята - елита в България е унищожаван неведнъж - само от времето на Борис І като започнем, с унищожаването на 52 болярски рода (родове, не 52 човека), минем през гоненията и убийствата по време на богомилството, потушаването на въстанията през турското робство, политическите убийства преди и след 9.9. - това е несвършващо утищожение на другомислещите и другодействащите - винаги в конфликт с официалната власт. Това не отминава без последствия.
Всеки възпитава децата си както намери за добре. Но помисли, дали превръщайки ги в космополити, не им отнемаш възможността да търсят хубавото, (извън собствената им индивидуалност и рационални интереси), с което биха искали да са свързани като дар от съдбата. В курс по народни танци, в който се бяха включили една полякиня (след 30 години живот в Бг) и един германец (също на средна към преклонна възраст) - казаха "Колкото и да се стараем, не можем да танцуваме това, а при вас сякаш идва от въздуха". Та за това нематериално усещане за общност става дума. Ако ме разбираш правилноsmiling smiley.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 14:08:47
Булкан,

Съгласна съм с теб!

Все пак, идеята на Арго е, да покаже, че има събития, от които няма за какво да се срамуваме, нито да ни е подтиснато самочувствието, заради други...

В тази връзка, погледнете резултатите от една анкета.

Може би, поглед в историята, много назад в миналото, би показал верният отговор!

[ownerbg.eu]
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 16:58:21
@ Nino
@Muza

Знаех си, че не трябва да пиша в тази тема smiling smiley И двете ви уважавам много като съфорумци, а и не мисля, че даже и спорим. Аз съм си особняк на тази тема още от ученик (в по-горните класове в гимназията се чудех защо изобщо изучаваме и сме изучвали определени произведения, които за мен направо си имаха съмнителна литературна стойност, вместо да се изучават шедьоври, каквито има в изобилие), така, че мнението ми изобщо не е представително. Изобщо не става дума за срам и подтиснато самочувствие заради определени исторически събития (то да не сме ги направили ние или рода ни). Генетично сме и натоварени и обогатени от опита на нашите прадеди, но нали ужким трябва да има някъква еволюция и развитие, а и ние също предаваме гени. За историята на произхода съм повече от съгласен и то предимно конкретно на родословното дърво - възможно най-назад във времето.

Просто забелязвам в темата (а и в живота, медиите, образованието) един стремеж да заместваме липса на самочувствие с факти от историческото минало. Не знам дали сте гледали филма "Моята голяма гръцка сватба", където сегашните гърци (в случая в САЩ) се сравяват с древните елини. Та малко натам ми бие работата. То не става дума кой е прав и кой не е, просто показах моето становище по въпроса.
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 17:08:10
avatar
Аз пък в училище предпочитах Български Език и Литература, География и Музика пред Историята и Математиката.
Ами явно съм по разказвателните предмети (без История) и по изкуствата.
Никога не съм харесвал предмета История, и въпреки това винаги съм имал добър успех по история - 5-ци и 6-ци.
Химия, Физика и Математика също никога не съм харесвал.

Хем студент, хем красив. Блогът на Студент-Красавеца
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 19:37:49
Quote
BulCan

Просто забелязвам в темата (а и в живота, медиите, образованието) един стремеж да заместваме липса на самочувствие с факти от историческото минало.
Понякога ,като прочетем факти от историята,те също също ни влияят зле на националното самочувствие в днешно време! Например аз въобще не съм горд с избора на Бокова за шеф на Юнеско!Дъщеря на масов убиец! Някой ще каже какво имат общо децата с родителите си! Ами общото е същото ,като яйцето на кукувицата ,наместено за сметка на някое от другите в чуждо гнездо .Кукувицата изхвърля едно от чуждите яйца и оставя своето!То пък ,като се излюпи убива или изхвърля от гнездото останалите.Затова кукувицата и нейният начин на приспособяване и оцеляване не ми е симпатичен. Кукувиците-изверги това са направили и с най-добрата част на обществото ни след 9-ти септември 1944г.-унищожили са кадърното,останалото са ограничили силно за да им растат кукувичетата вече 50 г. успешно! Затова виждам Бокова и авангарда на БСП като кукувици!
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 22:17:10
Булкане,
Напротив, радвам се,че писа. Мнението ти е важно и същността не е в спора , а във възможността да обсъдим важни за всички нас въпроси-освен това всеки има право на мнение и най-хубавото е, че не е единствено правият. В това се състои ценното- в болката и огорчението, в надеждата или безпочвения (понякога) оптимизъм. И в стремежа ни да е по-чисто небето и по-ярко слънцето над главите на нашите деца и по-ясен техния поглед.*bow*
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
01-03-2010 - 23:30:39
Quote
BulCan
@ Nino
@Muza

Знаех си, че не трябва да пиша в тази тема smiling smiley И двете ви уважавам много като съфорумци, а и не мисля, че даже и спорим. Аз съм си особняк на тази тема още от ученик (в по-горните класове в гимназията се чудех защо изобщо изучаваме и сме изучвали определени произведения, които за мен направо си имаха съмнителна литературна стойност, вместо да се изучават шедьоври, каквито има в изобилие), така, че мнението ми изобщо не е представително. Изобщо не става дума за срам и подтиснато самочувствие заради определени исторически събития (то да не сме ги направили ние или рода ни). Генетично сме и натоварени и обогатени от опита на нашите прадеди, но нали ужким трябва да има някъква еволюция и развитие, а и ние също предаваме гени. За историята на произхода съм повече от съгласен и то предимно конкретно на родословното дърво - възможно най-назад във времето.

Просто забелязвам в темата (а и в живота, медиите, образованието) един стремеж да заместваме липса на самочувствие с факти от историческото минало. Не знам дали сте гледали филма "Моята голяма гръцка сватба", където сегашните гърци (в случая в САЩ) се сравяват с древните елини. Та малко натам ми бие работата. То не става дума кой е прав и кой не е, просто показах моето становище по въпроса.

Булкан,
Ами, то и аз май, съм особнячка. Като се опитвах да изразя мое някакво си мнение в часовете по литература и ... стигаше се до спор - изкуството, затова е изкуство, за да въздейства. А, то въздейства по различен начин, защото хората са различни. Обаче... И, накрая за да ми е мирна главата, прочитах Милена Цанева, например, и си връзвах шестичката. smiling smiley

И аз не споря, защото трябва много да съм убедена и сигурна. А, май много малко неща попадат в тази категория. Поне при мен.

И по темата.
Идеята ми беше, че не би трябвало да ходим и гледаме света със смачкано самочувствие. То, ражда комплекси, които не винаги се осъзнават и преминават в избиване на комплекси. Резултат на това е демонстриране на самочувствието без покритие, поставяне на цели които не би трябвало даже да съществуват като такива. Не случайно се позовах на резултатите на анкетата. Мисля си, че точно това е следствие.

Разбира се, че не можем да градим самочувствие и гордост и каквото и да е, на база минали успехи. Това е все едно, аз, ти... да казваме аз съм син/дъщеря на еди кой си. А, не - аз съм... В този смисъл си прав. Но пък, няма и от какво толкова да се притесняваме, от произхода си, от миналото, от историята. Няма и причина, да сме смачкани. Всичко или в голяма степен, зависи от нас.
Това е и идеята на темата. Поне, аз така я разбрах.
Може би, казваме едно и също нещо... smiling smiley
*drink1*
BG
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
02-03-2010 - 00:13:25
Самочувствието на Българите може да се"повдигне" особенно много,след като се направи едно сравнение между Българи и Траки!Справка от римските писания за народа Траки населявал сегашните предели на България:Много агресивни,мързеливи и крадливи!По -голяма част от търговците които са минавали през пределите на Тракия са били тотално обрани.И сега е същото по магистралите!Откриите разликата между Траки и Българи!
Re: да препрочетем историята си - за национално самочувствие
02-03-2010 - 00:30:26
Quote
Muza

И по темата.
Идеята ми беше, че не би трябвало да ходим и гледаме света със смачкано самочувствие. То, ражда комплекси, които не винаги се осъзнават и преминават в избиване на комплекси. Резултат на това е демонстриране на самочувствието без покритие, поставяне на цели които не би трябвало даже да съществуват като такива. Не случайно се позовах на резултатите на анкетата. Мисля си, че точно това е следствие.

Разбира се, че не можем да градим самочувствие и гордост и каквото и да е, на база минали успехи. Това е все едно, аз, ти... да казваме аз съм син/дъщеря на еди кой си. А, не - аз съм... В този смисъл си прав. Но пък, няма и от какво толкова да се притесняваме, от произхода си, от миналото, от историята. Няма и причина, да сме смачкани. Всичко или в голяма степен, зависи от нас.
Това е и идеята на темата. Поне, аз така я разбрах.
Може би, казваме едно и също нещо... smiling smiley
*drink1*

И аз мисля, че казваме едно и също нещо smiling smiley - да, не трябва да ходим по света със смачкано самочувствие, това е и неприятно и абсолютно ненужно, поне не е грозно. Грозното е вече избиването на комплекса (пресен пример с Волен Сидеров в самолета на Луфтханза, да не говорим, че даже е политик, размхва дипломатически паспорти и пр.) Изобщо, ама изобщо не виждам причина да се притесняваме от произхода си, от миналото и историята си.

Аз допълвам само едно нещо - за да не се чувстваме като всичко горе-споменато, изобщо пък не е нужно да се ровим в историята си и да търсим нещо, за което да се "хванем" - ние сме си индивидуалности и нямаме нужда от историческо "подковаване". Представляваме себе си, виж ако бяхме политици или така наречените народни представители, вече представляваме и държавата, ама поне аз не съм. Стигам и до поста на Фло - Бокова, Желева, Гоце, кукувиците и техните кукувичета... Такива могат да ни "помагат" да не се идентифицираме или да не се усещаме особено съпричастни към държавата България от последните 65 години, затова и предпочитам индивидуалното, а не общо-национално самочувствие.

П.С. А, забравих да поднеса *drink1*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-02 00:31 от BulCan.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход