Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали постъпих разумно???

Публикувано от Баш Брокеро 
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 18:49:00
Quote
Winnetou
...
Да посмятаме заедно:

От 2004 до септември 2009 (по публикации в Профит.бг и този сайт) има построени 88 383 НОВИ жилища. Според някои към момента за периода има околи 100 000 построени нови жилища, но да кажем, че са 90 000. През 2007-2008 годишно построените са над 20 000 "броя".
...

Да посмятаме заедно:
Да предположим, че в бг има 2 000 000 жилища (те са повече и повече са нужни)
Да предположим, че средния живот на едно жилище е 100г. (той определено е по малък)
= 20 000 нови жилища годишно само за да се поддържа съществуващия жилищен фонд
всъщност реалния брой за бг следва да е над 40 000, но това са подробности...

давам този пример само за да покажа, че предходния не може да се използва като база за прогноза.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 20:24:28
Никъде не е казано, че общия брой жилища трябва да се подържа константа (3 767 000 / 2009 /). По-важното е броя на жилища на 1000 души от населението.
Да не говорим, че гъстотата на населението е неравномерна (както и построените жилища не са равномерно разпределени из цялата страна). И изобщо - отношението към амортизацията и какво е общото ниво на жилищния фонд са му през .... на пазара на имоти. Това което го интересува е платежоспособно търсене спрямо предлагане. А дори и там нещата са трагични.

Не съм ровил в НСИ да засека данните, но това го гледах в Новинар преди време:

Quote

Най-много жилища на 1000 души от населението към края на миналата година са регистрирани в областите Перник - 718, София - 707, Видин, Ловеч и Габрово, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). През миналата година жилищата в страната са 3,767 млн., което е с 0,1 процент повече спрямо 2007 г.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 20:45:04
Quote
Winnetou
Никъде не е казано, че общия брой жилища трябва да се подържа константа (3 767 000 / 2009 /). По-важното е броя на жилища на 1000 души от населението...

Нито съм твърдял подобно нещо.
Даже съвсем умишлено взех една много занижена цифра - почти наполовина.
Единственото което исках да кажа е, че общия обем строителство не е толкова голям колкото изглежда - дори е малък, независимо от демографския спад.

Донякъде, предишния колапс на строителството (1996-2000) обуслови днешния балон.
Разбира се най-голям дял в балона има модела на ново-либералния капитализъм, регулационните норми, банките, данъчната система и разбира се отприщената човешка алчност...
Когато на върха на ценностната система се постави печалбата, в съчетание с либерализма, имаме това което имаме днес в света... Доста години ще сърбаме попарата на неолибералите (днешните десни, а преди 100тина години - леви партии - по същество - леви и днес).
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 20:58:46
Quote
goro
Quote
Winnetou
...
Да посмятаме заедно:

От 2004 до септември 2009 (по публикации в Профит.бг и този сайт) има построени 88 383 НОВИ жилища. Според някои към момента за периода има околи 100 000 построени нови жилища, но да кажем, че са 90 000. През 2007-2008 годишно построените са над 20 000 "броя".
...

Да посмятаме заедно:
Да предположим, че в бг има 2 000 000 жилища (те са повече и повече са нужни)
Да предположим, че средния живот на едно жилище е 100г. (той определено е по малък)
= 20 000 нови жилища годишно само за да се поддържа съществуващия жилищен фонд
всъщност реалния брой за бг следва да е над 40 000, но това са подробности...

давам този пример само за да покажа, че предходния не може да се използва като база за прогноза.

Горо, данните са ти грешни, следователно и изводите.
Първо, жилищата в Бг не са 2 000 000, а 3 767 081 по данни на НСИ и то за 2008г. !!! Пак по данни на НСИ, новопостроените жилища в Бг за 2009-та са 5 214. Или за брой жилища в края на 2009-та можем да пресметнем 3 767 081+5 214=3 772 295 от които съборени за 2009-та - около 454 (осреднено на базата на първите 3 тримесечия по данни на НСИ), и така получаваме 3 771 841 жилища за 2009-та. При население от 7 606 551, това прави, че всеки двама души в Бг, притежават 1 жилище.
Второ, нека погледнем прогнозите за населението на НСИ: [www.nsi.bg] , при това без да включваме масовото ликвидиране на болници, емиграцията и други финансово политически мерки, които ще ускорят тенденцията.

Хайде сега, когато имаш конкретни данни, прави прогнози и изводи.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-07 21:02 от Scyther.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 21:06:59
Quote
gogolcho
ок, иворад, разбирам позицията ти, въпреки че не ми се вижда реално нито всички да се втурнат вкупом да купуват в даден момент, нито пък да има скок от 30 процента за месец (такива бяха повишенията за цяла година през 07 и 08 г.)

пайо, разбирам, че в предварителния договор имаш клауза за изповядване на нотариалния акт с посочени ден, час и място (конкретен нотариус). Ти си се явил, а купувачът - не. В този момент си имал право да искаш от нотариуса да ти състави констативен протокол за неявяването на купувача (по ГПК). Купувачът е в неизпълнение, което лесно се доказва с ПД и констативния протокол. Поради неизпълнението имаш право да задържиш задатъка (вж чл. 93 от ЗЗД). От теб зависи дали ще упражниш това си право да го задържиш. Както вече те посъветваха (а и понеже не става въпрос за кой знае каква сума), можеш и да се спогодиш - в писмена форма може и с нотариална заверка. Аз лично бих ги наказал като им прибера задатъка, защото точно такъв тип хора винаги са ме дразнили - при подписан договор, ти разправят, че не им харесвал договора и се опитват да те изнудват.
Благодаря Гоголчо! Натискат ме защото вече не е тайна май за никого какъв е тренда.Утре сагата трябва да приключи - най-вероятно с новия купувач.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 21:10:22
Goro, преди време имаше един лаф: "Тя системата е хубава, само дето хората я изпортиха" - няма да уточнявам за коя система иде дума. Относно неолиберализма, да не мешаме прекалено икономически доктрини с политическа реализация. Мързи ме да го превеждам, обаче посочи ми коя от десетте точки на Уилсън се направи както трябва в България и стана причина за балона:

1. Fiscal policy discipline
2. Redirection of public spending from subsidies ("especially indiscriminate subsidies"winking smiley toward broad-based provision of key pro-growth, pro-poor services like primary education, primary health care and infrastructure investment;
3. Tax reform– broadening the tax base[clarification needed] and adopting moderate marginal tax rates;
4. Interest rates that are market determined and positive (but moderate) in real terms;
5. Competitive exchange rates;
6. Trade liberalization – liberalization of imports, with particular emphasis on elimination of quantitative restrictions (licensing, etc.); any trade protection to be provided by law and relatively uniform tariffs;
7. Liberalization of inward foreign direct investment
8. Privatization of state enterprises;This occurs not only in the sense of the transfer of companies from the public to the private sector, but also in the conversion of social rights into marketable objects. Health and education, traditionally considered to be citizens’ rights, become economic interests and, in many countries, are integrated into circuits of accumulation] In some cases, remaining public sector agencies and enterprises are encouraged to adopt commercial and corporate management and organizational structures (corporatization).
9. Deregulation – abolition of regulations that impede market entry or restrict competition, except for those justified on safety, environmental and consumer protection grounds, and prudent oversight of financial institutions;
10. Legal security for property rights and financialization of capital.

Пак казвам - говорим за България. Няма да задълбавам за световната криза, че ще отече работата smiling smiley
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 21:40:14
Scyther ,
нито данните ми, нито верните данни имат някакво значение в случая - дори съм го казал. Дадох примера единствено за да кажа на Winnetou, че базата от която тръгва - броя на построените жилища, не е задължително да доведе до верни резултати.
Що се касае до 40 000 нови жилища годишно, смятам че би било едно нормално число, ако се развиваха успоредно останалите отрасли и не беше позволен балона, или поне не в тези му размери.
И не виждам някъде да правя каквито и да е прогнози!


Winnetou,
политиката, когато не се разбира като политикантстване, а именно като политика (от политис - гражданин) не просто пряко влияе на икономиката. Тя е и нейна производна, и рамка.
Българската политическа "рамка" следва други външни "рамки", да не кажа, че в някои случаи е брутално налагана - приватизацията на естествените монополисти например ВИК и др...
Няма как в икономиката да минеш без политиката.
Ще дам два прости примера.
1. Фирма неплащаща данъци или осигуровки и несанкционирана от държавата за това автоматично се явява по конкурентна от тази която работи на светло и "убива" последната... Да се допусне това е въпрос на политика, а не на възможности на държавната машина да се справи с проблема...
2. "златен" парцел край града или край морето, който се води земеделска земя - следователно освободен от данъци. притежателят му е вложил имането си в него, плащайки минимална сума върху смешната данъчна оценка и също спира да плаща данъци докато си го държи като земеделска земя - и може да го държи така много години. Също е въпрос на политика и политически решения...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-07 21:42 от goro.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 21:58:37
Quote
goro
Scyther ,
нито данните ми, нито верните данни имат някакво значение в случая - дори съм го казал. Дадох примера единствено за да кажа на Winnetou, че базата от която тръгва - броя на построените жилища, не е задължително да доведе до верни резултати.
Що се касае до 40 000 нови жилища годишно, смятам че би било едно нормално число, ако се развиваха успоредно останалите отрасли и не беше позволен балона, или поне не в тези му размери.
И не виждам някъде да правя каквито и да е прогнози!
Съгласен. Но нито останалите отрасли са се развили, както спекулативното строителство, нито доходите са съизмерими с цените на НИ.
Може да не си направил прогноза, но дали не е време да изкажеш като професионалист своето становище относно цените и бъдещето на пазара на НИ в България?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-07 22:04 от Scyther.
Re: Дали постъпих разумно???
07-02-2010 - 22:27:21
Quote
Scyther
Съгласен. Но нито останалите отрасли са се развили, както спекулативното строителство, нито доходите са съизмерими с цените на НИ.
Може да не си направил прогноза, но дали не е време да изкажеш като професионалист своето становище относно цените и бъдещето на пазара на НИ в България?

Scyther,
за пазара в България, без да го познавам в детайли и към съответния момент, съм се изказал още преди 3 години. За съотношението доходи-цени мисля също. Но ако трябва ще го повторя и обобщя.
Средно жилище за средно семейство - 4, максимум 5 брутни годишни дохода (3 би било идеален вариант, но ние не сме с мисленето на американците). И другия класически вариант 100-120 наема. Разбира се едно конкретно жилище може да се отклонява доста от тези цифри, но средата е там. От тук насетне смятай ти...
Ако е за прогноза - много предпазливо и дебело подчертано - без лично аз да съм сигурен и убеден ще кажа, че не очаквам обръщане на настоящия тренд близките 1-2 години. Бих казал, че очакванията ми са за японски вариант - няколко години сравнително плавно надолу - плавно - това е в интерес на всички. Но...
Не съм сигурен и не съм убеден по много причини - най-вече с оглед на политиката.
Re: Дали постъпих разумно???
08-02-2010 - 00:12:29
Quote
goro
Quote
Scyther
Съгласен. Но нито останалите отрасли са се развили, както спекулативното строителство, нито доходите са съизмерими с цените на НИ.
Може да не си направил прогноза, но дали не е време да изкажеш като професионалист своето становище относно цените и бъдещето на пазара на НИ в България?

Scyther,
за пазара в България, без да го познавам в детайли и към съответния момент, съм се изказал още преди 3 години. За съотношението доходи-цени мисля също. Но ако трябва ще го повторя и обобщя.
Средно жилище за средно семейство - 4, максимум 5 брутни годишни дохода (3 би било идеален вариант, но ние не сме с мисленето на американците). И другия класически вариант 100-120 наема. Разбира се едно конкретно жилище може да се отклонява доста от тези цифри, но средата е там. От тук насетне смятай ти...
Ако е за прогноза - много предпазливо и дебело подчертано - без лично аз да съм сигурен и убеден ще кажа, че не очаквам обръщане на настоящия тренд близките 1-2 години. Бих казал, че очакванията ми са за японски вариант - няколко години сравнително плавно надолу - плавно - това е в интерес на всички. Но...
Не съм сигурен и не съм убеден по много причини - най-вече с оглед на политиката.
Не знаех, че тази ти позиция е изказана преди 3 години. L-криза, казваш. Може.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход