Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Без комисионна ли?!

Публикувано от snikolina 
Ами да взема да ти я обясня моята теорийка набързо.

Значи по мое виждане бъдещето на АНИ не е в предлагането на имоти или търсенето на такива, а в услуги свързани с процеса на покупко-продажба. За мен интернет и портали от сорта на този ще изземат основната дейност на АНИ извършвана към момента, а именно "продажба на информация". Да го кажем така - според мен в бъдеще продавач и купувач ще се намират един другиго в нета, обаче няма как да завършат сделката сами без консултанти. Е тук идват АНИ. Общо взето отива купувачът в АНИ и казва - намерих си апартамент, който искам да купя ама искам вие:
1) да проверите да няма някакви тежести
2) да направите предварителен договор и да уточните точките с продавача
3) трябва кредит да ми уредите
Друг купувач може друго нещо да иска - примерно на него не му трябва кредит, ама иска някой строителен инженер да хвърли едно око.
Продавачът пък съвсем други неща иска - на един му трябва скица, друг пък имал ипотека от пред 10-ти към ДСК и т.н.

Затова според мен АНИ трябва да си направят една номенклатурка:
1) проверка за тежести .......................... ХХХ лв
2) консултация с адвокат .........................ХХХ лв
и т.н.

Отива клиентът казва - искам това и това - плаща си и пито - платено.
Re: Без комисионна ли?!
18-04-2009 - 23:03:38
Теорийката ще си отиде към реалност и според мен.
Единствено мисля, че може да се добави АНИ да свърши и работата с предварителни огледи на одобрените имоти, да смели всичко и човека да решава, както и да води пазарлъците, не може да не се съгласиш, че това си е умение.
Анонимен потребител
Re: Без комисионна ли?!
18-04-2009 - 23:17:46
Това което е "жалка" разлика за брокера при 2.5% комисиона е 40 пъти повече разлика за "прецаканата" страна. Т.е. ако един брокер каже - айде за "жалките" 250 евро нагоре или надолу в комисионата няма да се намесвам то това са си 10 000 евро за една от страните.
А 10 000 от гледна точка на купувач или продавач не са "жалка" разлика.
Re: Без комисионна ли?!
19-04-2009 - 02:41:45
Абе няма такова нещо като защита на интереса и на двете страни в сделката. За това всеки брокер, на който аз съм се обадил по обява и ми иска комисионна, каже ми че тя е за да защитава моите интереси - аз го броя за измамник и ставам 3-пъти по-предпазлив с него. Отделно приемам всичко, което ми казва за имота без капка доверие.
Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 10:59:55
gogo84, ето на това аз му викам параноя. Извинявай, но във всяка сфера, в която се разменят парични знаци се набутват мушеници. Това не значи, че ще си месим сами хляба и ще си копаем картофите на село, че някой на пазара да не ни преметне. За толкова години всеки средно интелигентен човек трябва да е развил способността си за отсяване на шлаката. Този, който не е успял - развива параноя. Аз така мисля! А щом една професия се е появила и съществува толкова години - значи има кой да я ползва. Тук не може да се твърди, че АНИ се държат изкутвено на пазара и видиш ли са само некадърници и мушеници, които гледат да вземат парите на горките хорица. Нека бъдем поне малко обективни. На никого не му харесва, че всички явления, за които колегите /и не само те/ писаха съществуват. За мен е важно аз как разбирам работата си и клиентът, за когото съм работила дали ще се върне отново при мен, когато има нужда. Ако го направи, значи всичко е било ОК! Говоря и за клиенти, които са били участници, тогава, когато представлявам и двете страни. Връщат се. Значи не се чувстват прецакани. Значи можеш да защитаваш двата интереса в една сделка. Знаеш ли защо - защото са различни. Който е професионалист разбира, лаиците могат да си платят, ако искат обучение!!! Това се учи.
Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 12:35:27
snikolina Написал:
-------------------------------------------------------
> gogo84, ето на това аз му викам параноя.
> Извинявай, но във всяка сфера, в която се разменят
> парични знаци се набутват мушеници. Това не значи,
> че ще си месим сами хляба и ще си копаем картофите
> на село, че някой на пазара да не ни преметне. За
> толкова години всеки средно интелигентен човек
> трябва да е развил способността си за отсяване на
> шлаката. Този, който не е успял - развива параноя.
> Аз така мисля! А щом една професия се е появила и
> съществува толкова години - значи има кой да я
> ползва. Тук не може да се твърди, че АНИ се държат
> изкутвено на пазара и видиш ли са само некадърници
> и мушеници, които гледат да вземат парите на
> горките хорица. Нека бъдем поне малко обективни.
> На никого не му харесва, че всички явления, за
> които колегите /и не само те/ писаха съществуват.
> За мен е важно аз как разбирам работата си и
> клиентът, за когото съм работила дали ще се върне
> отново при мен, когато има нужда. Ако го направи,
> значи всичко е било ОК! Говоря и за клиенти, които
> са били участници, тогава, когато представлявам и
> двете страни. Връщат се. Значи не се чувстват
> прецакани. Значи можеш да защитаваш двата интереса
> в една сделка. Знаеш ли защо - защото са различни.
> Който е професионалист разбира, лаиците могат да
> си платят, ако искат обучение!!! Това се учи.

Пазара се променя, клиентите се променят, услугите се променят и всичко е за по - добро!

Какви са очакванията на купувача от посредника:
1. Да свърши, колкото се може повече работа за придобиването на желания имот.
2. Да избегне вероятни рискове при придобиването на имота.
3. Да закупи имота на възможно най - ниската цена.

и куп други .............

Какви са очакванията на продавача:
1. Имота да се продаде бързо.
2. Имота да се презентира само с плюсове но не и със съществуващите минуси.
3. Имота да се продаде на възможно най - високата цена.

и куп други ............

Какви са очакванията на посредника за да си свърши качествено работата:
1. Да е наясно за какво работи и то да е възможно най - добре подсигурено.
2. Да е максимално информиран за всичко свързано с имота и очакванията на клиента за да има възможност за оптимално приключване на заданието.
3. Да удовлетвори в максимална степен очакванията на клиента.
4. Да приключи работа качествено и в срокове покриващи вложения труд и средства по дадено задание.

и куп други ............

Ако приемем, че от посредника се очаква на база на доверената му информация от възложителите да свърши работа, за мен е невъзможно да се избегне конфликта между трите страни, всяка със своя интерес.

Ако приемем, че от посредника се очаква да спомага договарянето на условия по - сделката, конфликта по точки 3 е неизбежен.

Интерес на купувача - ниска цена; Интерс на продавача - висока цена; Интерс на посредника - приключване на заданието и реализиране на интереса по т. 1

Не случайно дадох този казус за разрешаване:
Купувача много харесва имот и го иска. Готов е да плати 72к продавача е оферирал имота на 85к, какво прави посредника? При положение, че знае колко е готов да плати единия, знае, че другия има предпоставки да слезне на 65к?

И не случайно никой до този момент не е постнал нещо смислено.

Единственият отговор, който може да излезне е да се договарят сами а посредника е буфер? Но какъв буфер може да е при положени, че разполага с информация и в същото време неговият интерес е сделката да приключи???

Да разбирам ли, че имате отговор на казуса и сте готова да проведете обучение за излизане от такава ситуация без да се компроментира посредника и интереса на клиентите да бъде защитен според договореното?
В случай, че отговора е: Посредника излиза в болнични ви поздравявам за правилният и морално обоснован избор за решаване на казуса.

Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 12:59:29
jores,

за втори път даваш много добър пример цитирам:

"Купувача много харесва имот и го иска. Готов е да плати 72к продавача е оферирал имота на 85к, какво прави посредника? При положение, че знае колко е готов да плати единия, знае, че другия има предпоставки да слезне на 65к?"

Досега никой брокер не ти е отговорил на този казус! И НЯМА ДА ТИ ОТГОВОРИ докато продължава да ЛЪЖЕ, че защитава интересите на двете страни.

Запомни едно нещо от батко ти:

Тези лицемери защитават САМО СОБСТВЕНИТЕ СИ ИНТЕРЕСИ! И е нормално!!!! Няма лошо!!!!

АМА ЗАЩО СЕ МЪЧАТ ДА НИ ПРАВЯТ НА БУДАЛИ - и теб, и мен, и всички в този форум (не само)
Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 13:25:04
3.14 Написал:
-------------------------------------------------------
> jores,
>
> за втори път даваш много добър пример цитирам:
>
> "Купувача много харесва имот и го иска. Готов е да
> плати 72к продавача е оферирал имота на 85к, какво
> прави посредника? При положение, че знае колко е
> готов да плати единия, знае, че другия има
> предпоставки да слезне на 65к?"
>
> Досега никой брокер не ти е отговорил на този
> казус! И НЯМА ДА ТИ ОТГОВОРИ докато продължава да
> ЛЪЖЕ, че защитава интересите на двете страни.
>
> Запомни едно нещо от батко ти:
>
> Тези лицемери защитават САМО СОБСТВЕНИТЕ СИ
> ИНТЕРЕСИ! И е нормално!!!! Няма лошо!!!!
>
> АМА ЗАЩО СЕ МЪЧАТ ДА НИ ПРАВЯТ НА БУДАЛИ - и теб,
> и мен, и всички в този форум (не само)
>

Батенце 6-та година се занимавам с имоти, да наричаш едно цяло съсловие лицемери е меко казано неприлично. Има много съвестни и качествени хора в този бизнес. Познавам работата в детайли, защото до септември 2008г. това беше основната ми дейност.
Има много посредници, които не работят "двойни" сделки не защото немогат а защото не приемат наложеното до ТОЗИ МОМЕНТ статукво на пазара. Лично аз съм имал двойни сделки и съм абсолютно наясно що за компромис е това. Винаги в такива ситуации съм играл ролята на умрялата мишка /гадна ситуация мани/ тези сделки никога не са били целени от мен а просто така се е случвало /то какво ли не се случваше/. До сега проблема не беше голям поради простата причина, че пазра на НИ беше супер динамичен, не се мислеше, кой знае колко защото нещата вървяха и всички бяха доволни.
НО! нещата се променят и ровенето от моя страна в тази насока е единствено с цел да провокирам бранша да осъзнае, че има нужда от промяна, без нея нещата няма да вървят.

Нуждата от обслужващ бизнес при сделките с НИ за мен е безспорен!
Положителната страна от кризата: Ще се получи качествена услуга от експерти, работещи професионално - това са лицата, които са приели тази професия не лаишки а отговорно и гледащи не утрешния ден а много по - напред.

Относно лицемерието: Лицемерни бяха и продавачите и купувачите! Що за човек трябва да си да ангажираш 10 посредника да се занимават с неизяснените разбирания, да не ходиш на огледи, да не плащаш договореното и т.н.

Грешките са много и от всички е сега ще има време /до края на 2010/ да се поизяснят нещата и да се търсим за да правим бизнес породен от взаимния ни интерс. Толкова е просто!
Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 13:32:56
ИГРАТА ЗАГРУБЯ!
:g:
лицемери, лъжци и т.н.

Не тъй с лошо!

Това, което за вас, лаиците е нещо толкова трудно за осмисляне, за добрият брокер
е рутинно и ежедневно, вероятно за това никой не си прави труда да ви отговаря!

Отговорът не е с една дума, а пък явно хора като теб не биха могли да асимилират по-обстойно обяснение!

Всяка ситуация е различна, всеки брокер реагира по различен начин и води преговори по-различен начин, за професията брокер няма университет или техникум!

Най-чистата сделка за добрия брокер е когато представлява купувач и продавач, не заради комисионната, БЕ ГАЛФОН, а защото си сигурен, че разговаряш с двете страни, а не получаваш препредадени разговори от от някой ЛАИК, решил, че докаго готви боб ще се прави на брокер.

Много е просто, брокерът казва на продавача, че купувачът ще купи имота за 75 к., продавачът размишлява известно време и или приема цената, или не я приема.
Ако приеме цената, значи го удовлетворява, и ще е доволен, защото си е продал имота, каквато е и целта му. Купувачът също ще е доволен, защото това иска.

Ако продавачът не се съгласи да свали цената - няма сделка. Той си търси нов купувач, купувачът си търси нов апартамент.


Работата на брокера е да свери часовниците на двамата, дали са близко до пазарните цени в момента, да помогне на клиентите си да вземат решение НА БАЗА познанията си, опита си, пазарните цени, да им помогне да преценят положителните и отрицателните страни на вариант 1 и вариант2 - купуваш или търсиш друг, и още много, много, много неща, ЗА КОИТО ТРЯБВА ДА СИ ПЛАТИШ, ЗА ДА ТЕ ОБУЧАТ!

БЕЗПЛАТНАТА МИ КОНСУЛТАЦИЯ СВЪРШИ!

И ако всички са лъжци и лицемери, както пишеш, клиентите няма да се връщат при агенцията за втора сделка, или да препоръчват на свои познати, приятели и т.н.

ПОЧВАМ ДА СЕ СЪМНЯВАМ, ЧЕ 3.14 Е ИМАЛ ГАДЖЕ БРОКЕРКА, КОЯТО ГО Е ЗАРЯЗАЛА И МНОГО, МНОГО ТЪЖЕН.......НО ПАК НЕ МУ Е ПРОСТЕНО ДА Е ТОЛКОВА ГРУБ......
Re: Без комисионна ли?!
21-04-2009 - 13:45:50
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> ИГРАТА ЗАГРУБЯ!
>
> лицемери, лъжци и т.н.
>
> Не тъй с лошо!
>
> Това, което за вас, лаиците е нещо толкова трудно
> за осмисляне, за добрият брокер
> е рутинно и ежедневно, вероятно за това никой не
> си прави труда да ви отговаря!
>
> Отговорът не е с една дума, а пък явно хора като
> теб не биха могли да асимилират по-обстойно
> обяснение!
>
> Всяка ситуация е различна, всеки брокер реагира по
> различен начин и води преговори по-различен начин,
> за професията брокер няма университет или
> техникум!
>
> Най-чистата сделка за добрия брокер е когато
> представлява купувач и продавач, не заради
> комисионната, БЕ ГАЛФОН, а защото си сигурен, че
> разговаряш с двете страни, а не получаваш
> препредадени разговори от от някой ЛАИК, решил, че
> докаго готви боб ще се прави на брокер.
>
> Много е просто, брокерът казва на продавача, че
> купувачът ще купи имота за 75 к., продавачът
> размишлява известно време и или приема цената, или
> не я приема.
> Ако приеме цената, значи го удовлетворява, и ще е
> доволен, защото си е продал имота, каквато е и
> целта му. Купувачът също ще е доволен, защото това
> иска.
>
> Ако продавачът не се съгласи да свали цената -
> няма сделка. Той си търси нов купувач, купувачът
> си търси нов апартамент.
>
>
> Работата на брокера е да свери часовниците на
> двамата, дали са близко до пазарните цени в
> момента, да помогне на клиентите си да вземат
> решение НА БАЗА познанията си, опита си, пазарните
> цени, да им помогне да преценят положителните и
> отрицателните страни на вариант 1 и вариант2 -
> купуваш или търсиш друг, и още много, много, много
> неща, ЗА КОИТО ТРЯБВА ДА СИ ПЛАТИШ, ЗА ДА ТЕ
> ОБУЧАТ!
>
> БЕЗПЛАТНАТА МИ КОНСУЛТАЦИЯ СВЪРШИ!
>
> И ако всички са лъжци и лицемери, както пишеш,
> клиентите няма да се връщат при агенцията за втора
> сделка, или да препоръчват на свои познати,
> приятели и т.н.
>
> ПОЧВАМ ДА СЕ СЪМНЯВАМ, ЧЕ 3.14 Е ИМАЛ ГАДЖЕ
> БРОКЕРКА, КОЯТО ГО Е ЗАРЯЗАЛА И МНОГО, МНОГО
> ТЪЖЕН.......НО ПАК НЕ МУ Е ПРОСТЕНО ДА Е ТОЛКОВА
> ГРУБ......

А ама ти си дремнал smiling smiley , че последния път като те разбухах си спомням, че полегна smiling smiley
възстанови ли да започваме да търсим истината winking smiley

Кажи сега доверчивия и приказлив продвач от казуса като ще пада на 65к, какво ще го правиш тоз изхвърлящ се купувач с 72к кеш
*angel*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход