Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Мина ли върха на кризата в България?

Публикувано от др. Иванов 
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:14:32
avatar
Нищо ти няма, кафето е полезно- ако имаш ниско кръвно! smiling smiley
Спести ни най- интересното- стигна ли се до твърда цена? Щото, лятото, като правих ремонт, майсторът ми каза, че каквато и цена да ми предложат други за ел. кабела, щял да ми я свали поне с 10ст. на метър. А, като му казах за колко ще го купя, заяви, че не го устройва. Щял да бъде на загуба, въпреки че кабелчето го е "спестил" от предишния строеж...... :]
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:19:10
Защо банките дават 9% лихви по депозити , а не отпускат кредити?

Подобен въпрос имаше и през 96-а - защо банките дават 60% лихви, а не кредитират?


Кой ти каза, че и през 96 г. не са давани кредити?

През 1996 г. кризата не започна, а се реши. Кризата започна 3-4 г. по-рано, но някой не искат да си го спомнят, защото тогава едно наше момче бешш министър на финансите. Тогава се откриха повечето банки -2002-2003 г. в което лошо нямаше. Лошите неща бяха две:

1. Глобалното лошо, че всички правителства, без това на Луканов, водиха една грешна политика за силен лев. Катострофалните последици, т.е. натрупването на най-много проблеми /харчене на пари за поддържане на курса/ беше по времето на Беров, при мин. Александров, едно недаразумение, и друго недарозумение гуверньор - Вълчев. При средна гоишна инфлация от 80-100%, която с натрупване за 4 г. беше над 700-900% доларът поскъпна със 150%, но за сметка на това опоска всичко в хазната.

2. Частното лошо. Парите от банките се даваха:

- на фирми свързани с управата на банките, които не бяха в състояние или не искаха да ги връщат;

- на фирми срещу "личен разговор" - комисионна от 30% за валутен и 10% за левов заем.

Поради относително стабилният курс на долара беше практически невъзможно да се обслужват левовите заеми. Те бяха с годишна лихва 100-120%, за съответната година доларът скачаше с 20% или фирмите работиха все едно при 60-80% лихви в твърда валута. /сега се жалите за 10-15%/.

Така парите на дъравата отидоха по кредити, болшинството от които никой не мислише да обслужва.

Проблемите станаха неудържими през 1996 г. и Виденов вместо да продължи да крепи лева и да дава пари на банките им би шета и на лева и на банките. Без инфлацията тогава и фалирането на банките агонията щеше да продължи още 1-2 петилетки. Ситуацията сега няма нищо общо с тогава.
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:26:28
Ками , на едното място почти твърда цена (с малки счетоводни уговорки)
на второто място утре ще знам----мислят цената(не че не е измислена)
и на двете места обаче ясно дадох да се разбере че следя пазара(опитаха се да ме убеждават колко струвало да построят)
два от обектите(гледах три) са в строеж-нямат акт 16 -оставих си вратичка че ще направя цялото плащане на акт 16 winking smiley
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:34:26
Дивал , не е Варна......Шумен....
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:40:07
joro varna Написал:
-------------------------------------------------------
> Дивал , не е Варна......Шумен....


и за Шумен не е зле
Добрич е хит =цени около 600-650 евро
и дори строителите обясняват че нямало как да паднат като в София защото не били надути цените , а си били нормални ....
Ако знаеш какви изцепки чувам
Доколкото разбрах , на твоята сделка и се върза 450 евро ....и горе долу стават продажби там където леко се бутне цената .....които не иска да сваля цената ще си ги държи ....или както се казава
е..ал съм ви апатраментите - дръжте си ги- не ми пука имам 120 декара краставици :]
Re: Мина ли върха на кризата в България?
10-03-2009 - 23:58:44
Знаеш че сама цена по себе си не значи нишо.....
Като се поясни къде е (център или предградия) , тип строителство пък дори и тип съседи(които най-лесно се познават по състоянието на стълбището) , може 200е/м2 да са много или 800-900е/м2-малко........
За мен нивите са по-интересен пазар...Винаги има изненади и шанс за добра сделка мисля че скоро пак ще има....
Май ще свършат глупавите обяви от сорта на"Нива , 35 000 евро/Дка , на 3км от голфигрище".....пълни глупости........
Спомням си как ниви 1-ва и 2-ра категория се купуваха от агенциите....т.е. въобще не излизаха на пазара.......
Re: Мина ли върха на кризата в България?
11-03-2009 - 00:32:20
joro varna Написал:
-------------------------------------------------------
> Знаеш че сама цена по себе си не значи нишо.....
> Като се поясни къде е (център или предградия) ,
> тип строителство пък дори и тип съседи(които
> най-лесно се познават по състоянието на
> стълбището) , може 200е/м2 да са много или
> 800-900е/м2-малко........
> За мен нивите са по-интересен пазар...Винаги има
> изненади и шанс за добра сделка мисля че скоро пак
> ще има....
> Май ще свършат глупавите обяви от сорта на"Нива ,
> 35 000 евро/Дка , на 3км от голфигрище".....пълни
> глупости........
> Спомням си как ниви 1-ва и 2-ра категория се
> купуваха от агенциите....т.е. въобще не излизаха
> на пазара.......


Реално погледнато и сега не излизат . В момента купувам земеделска отговаряща на определен профил (ще си я преценя) дори мога да се прежаля на 5 -6 -7 ма категория -обаче само из Добруджа
Re: Мина ли върха на кризата в България?
11-03-2009 - 00:50:22
Реално погледнато и сега не излизат . В момента купувам земеделска отговаряща на определен профил (ще си я преценя) дори мога да се прежаля на 5 -6 -7 ма категория -обаче само из Добруджа


Мисля че е важно и земята да е в кооперация.Поне да има що годе някакъв доход от нея . Макар че размера на рентата не е от голямо значение.
Не е много доходоносен , но е лесен за подръжка имот... smiling smiley
Re: Мина ли върха на кризата в България?
11-03-2009 - 00:55:33
avatar
анита Написал:
-------------------------------------------------------
> кризата за мен не е имало аз винаги съм бил
> социално слаб а и скоро ще съм мъртав мисля да се
> самоубивам заради ани не мога без нея

Или се гърми, или идвай на себе си, щото отдавна не се траеш.
Ако пък накрая кажеш кой си, голям смях ще падне........... :]
Re: Мина ли върха на кризата в България?
11-03-2009 - 01:31:18
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз през етап секретарки минах ...сега направо
> дават телефона на ШЕФА, но в случая всичко беше
> чиста случаиност - и срещата с единия и с другия
> (маи си харесах нещо но да видим)


Дивал,загубил си форма нещо.Оунъра намекваше,че можело и секретарката да онодиш.Сипи си утре вечер червено винце с луканка,аз черпя! smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход