Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Смях

Публикувано от acolyte 
Nabliudatel ot America
Re: Смях
28-04-2006 - 06:09:17
Joan, аз отдавна имам усещането, че FISH е целенасочено неискрен. Половин истина е по-лошо от цяла лъжа. Може би има някаква користна цел, може би играе в някакъв канал за трафик на хора, нищо определено не мога да кажа, но усещам, че има нещо скрито покрито. При положение, че е в САЩ от 20+ години, не може да не е запознат с истинската ситуация на нещата. Нови хора, които идват тук, в началото приказват по-същия начин, както приказва и ФИШ. Полека лека, след първите няколко години разбират как стоят нещата, и се укротяват в приказките си. При ФИШ това не е така.

Аз самият работя в голяма компания, и съм имал и имам контакти с много хора. Без да повтарям, и без да влизам в подробности, нещата са така, както ги описвате с човек. Казано общо, при 2-ма кандидати, единия с БГ, другия с американска диплома, предимство винаги се дава на този с американската диплома. Ако все пак решат да наемат този с чуждата диплома, то разликата в заплащането ще е поне 2 пъти. И тъй като пазарът на труда е пренаситен с китайци, индийци и всякакви други(визирам позиции за които е необходимо образование), за добра позиция се явяват до 5000 кандидата. Аз самият успях да намеря добра работа, но това беше изключително въпрос на шанс, както и това, че вече бях вътрешен човек, и позицията дори не беше обявена за външни хора. Мнозина обаче си остават с "американската мечта" и тя си остава винаги мечта, т.е. нещо несбъднато

Валидно е следното правило: винаги работиш поне една степен надолу.Примерно ако си инженер, ще работиш като техник. Това разбира се е ако разчиташ само на българската диплома. Не, че няма да използват инженерните ти познания. В този случай можеш да се считаш за "успял"
Re: Смях
28-04-2006 - 09:35:55
Ама то е ясно, че Фиш работи за правителството.
Re: Смях
28-04-2006 - 10:14:25
Наблюдател, май 4ovek е прав smiling smiley

Много е сладко да примамваш с приказки образовани, кадърни и амбициозни хора от никаква държавица и да им изцоцваш енергията, познанията и интелекта, като при това ти излизат наполовина, че и още по-евтино от местни с подобни качества.

Много хора питат "ами ако това там не е мечтаната земя, защо стоят?". Някои се връщат в активна възраст (познавам такива и не искам да споря), но повечето наистина стоят. Всеки, които вземе такова решение, инвестира много в него, докато го осъществи - и време в БГ (по уреждане на документи и визи), и усилия, и пари също. Отивайки там, му трябват няколко години, докато се ориентира кое-как. И после още години, пробвайки това и онова. Е, ако човек инвестира 10 години от живота си в такова начинане (и то от най-хубавите си години), трудно ще се реши да се върне, преди наистина да опре ножът до кокала. Да не говорим, ако се е "вързал" с 20-25 годишна ипотека smiling smiley, при продажбата на която през първите 10-ина години ще е на загуба или най-много - на 0.

Ако е от "неуспелите", ще си влачи това съществуване с надеждата, че и неговият шанс ще дойде. Има го и момента, че е тръгнал (като тези хора от младост) с големи приказки, как ще каже на роднини и познати - не съм кадърен, не успях, провалих се. И разбира се, има го и момента, че докато той е бил там, в БГ също нещата са се развивали в някаква посока - и може да се окаже, че като се върне, е чужденец вече и в собствената си родина. Т.е., вече е чужденец навсякъде.

За децата - ако те са родени там и израстнали там, те в по-голяма степен са свикнали на онзи начин на живот и ценностна система. Но за да получат образование там, трябва или да са много умни и трудолюбиви и да вземат стипендия, или мама и тате да спестяват от раждането им таксата за университета, или да вземат заем, който да носи поредния (n-ти smiling smiley месечен statement в пощенската кутия. Българинът традиционно мисли за децата си повече, отколкото за себе си - и тези хора от Младост го потвърждават. Но само единият американски паспорт за детето дали е достатъчен актив, който да оправдае усилията на родителите?

Всичко това с въпроси, които, според мен, всеки обмислящ емиграция би трябвало да си зададе, за да вземе решение.

Но ми е чудна такава "масирана кампания" - да не би да е намалял потокът от образовани българи за "brain drain" в САЩ, та е необходима активна акция по въпроса?
Re: Смях
28-04-2006 - 10:21:45
Имайки предвид, че като цяло е намалял броя на образованите българи няма какво да се чудиш дали е намалял броя на образованите българи, които емигрират. Намалял е. Може и да има доста хора с висше образование, но тапия специалист не правиsmiling smiley
FISH
Re: Смях
28-04-2006 - 15:49:45

Other Government Sites

H-1B Frequently Asked Questions

What is an H-1B?
What is a specialty occupation?
Is there an annual limit on the number of H-1B aliens?
How does one apply?
How long can an alien be in H-1B status?
Who can an H-1B alien work for?
What if the alien’s circumstances change?
Must an H-1B alien be working at all times?
Can an H-1B alien travel outside the U.S.?
Can an H-1B alien intend to immigrate permanently to the U.S.?

Temporary Visitors

What is an H-1B?

The H-1B is a nonimmigrant classification used by an alien who will be employed temporarily in a specialty occupation or as a fashion model of distinguished merit and ability.

What is a specialty occupation?

A specialty occupation requires theoretical and practical application of a body of specialized knowledge along with at least a bachelor’s degree or its equivalent. For example, architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, business specialties, accounting, law, theology, and the arts are specialty occupations.

Is there an annual limit on the number of H-1B aliens?

Yes. The current law limits to 65,000 the number of aliens who may be issued a visa or otherwise provided H-1B status in FY2004. (The numerical limitation was temporarily raised to 195,000 in FY2001, FY2002 and FY2003.)

How does one apply?

H-1B status requires a sponsoring U.S. employer. The employer must file a labor condition application (LCA) with the De
partment of Labor attesting to several items, including payment of prevailing wages for the position, and the working conditions offered. The employer must then file the certified LCA with a Form I-129 petition plus accompanying fee of $130. (Prior to FY2004, employers were required to submit an additional $1,000 fee to sponsor the H-1B worker, unless specifically exempt.) Based on the USCIS petition approval, the alien may apply for the H-1B visa, admission, or a change of nonimmigrant status.

For additional information on employer’s filing needs, please visit the Department of Labor’s Foreign Labor Certification page.

Ето цялата страница
[www.uscis.gov]

Тома Неверни, обърни внимание на последните 2 думи от следната извадка!!!
"What is a specialty occupation?
А specialty occupation requires theoretical and practical application of a body of specialized knowledge along with at least a bachelor’s degree or its equivalent. For example, architecture, engineering..."

Моля "капацитетите" да обърнат внимание и на това:

The employer must file a labor condition application (LCA) with the Department of Labor attesting to several items, including payment of prevailing wages for the position...

Какво е "prevailing wage"

The prevailing wage rate is defined as the average wage paid to similarly employed workers in the requested occupation in the area of intended employment. This wage rate is usually obtained by contacting the State Workforce Agency (SWA) having jurisdiction over the geographic are of intended employment or from other legitimate sources of information, such as the Online Wage Library.
The requirement is: the employer must pay prevailing wages, as a minimum. In addition, the H-1B, H-1B1, and E-3 programs require the employer to pay the prevailing wage or the actual wage paid by the employer to workers with similar skills and qualifications, whichever is higher.

Знам, че сте ми умнички и владеете езици, ама аз за всеки случай да поясня:
Всеки (американски) работодател e задължен по закон да заплаща на ЧУЖДЕНЕЦА!!! минимум средната работна заплата, която получават други работници, притежаващи подобни умения и квалификации.
А ако не ви е известно, всяка легитимна американска фирма НАЕЛА ЗАКОННО работник, му плаща не кеш, а с чек, т.е., всякаква измама е невъзможна.
Зaщо цитирам какво е американска работна виза, в случая H1-B? Защото според вас, дървените философи в Бг, американците не позволяват чужди инженери и архитекти да практикуват на територията на САЩ с неамерикански дипломи. От цитираната правителствена страница ЯВНО се разбира, че това не е така. Значи, американците ще разрешават на чужденци да работят като архитекти и инженери с неамерикански дипломи, а няма да разрешават това на законно емигриралите в САЩ чужденци?!?! Hello!!!
Също така, американците ще плащат на чужденците в САЩ, пребиваващи временно с работни визи толкова, колкото биха заплащали на американски поданици, родени в Америка, но на натурализирани американци със зелени карти или сини паспорти, биха плащали по-малко от на родените в Америка!
Ако на някой в САЩ му се плаща по-малко от на американците, то това са нелегалните емигранти, работещи предимно нискоквалифицирани работи и на които им се плаща кеш. Защото ако ти си наистина добър специалист и си легално пребиваващ там, никога не би търпял повече от няколко месеца, да не кажа дни, да ти се заплаща по-малко от на местните, ако това изобщо се случи. Приказката която Джоан разказва за нейния познат архитект, дето му писнало да работи за жълти стотинки и се хванал да бъде апартмент мениджър, показва, че ако цялата история е истинска, то въпросният архитект е повече от гола вода, щом като не иска да прави като архитект поне 120 бона годишно, ами се задоволява да прави точно десет пъти по-малко. И то в най-добрия случай, защото един апартмент мениджър, според броя на юнитите в сградата, или живее на половин наем, или живее безплатно, но не получава заплата или живее безплатно и получава макс. около $1000 - 1200/месец.
И ако на никога не помирисвалият Америка Човек, или на никога не помирисвалата инженерна диплома, както и емиграция Джоан, е простено да дрънкат "КОМПЕТЕНТНО" тотални глупости, то на Слепият Наблюдател-Заблуждател от Америка, който няма как да не се е уверил, че американците, ЗА РАЗЛИКА ОТ ЗАПАДНО ЕВРОПЕЙЦИТЕ не са ксенофоби и никога не биха те унижили или дискриминирали, само защото имаш акцент и не си роден на тяхна земя, е повече от грехота да си криви душата, само защото е "totally obsessed with me" и взема (винаги грешната) думата тук, само когато аз кажа нещо.

Наистина ли Джоан е толкова глупава и не И звучат странно думите на Слепеца
" ...Аз самият работя в голяма компания, и съм имал и имам контакти с много хора. Без да повтарям, и без да влизам в подробности, нещата са така, както ги описвате с човек. Казано общо, при 2-ма кандидати, единия с БГ, другия с американска диплома, предимство винаги се дава на този с американската диплома. Ако все пак решат да наемат този с чуждата диплома, то разликата в заплащането ще е поне 2 пъти. Аз самият успях да намеря добра работа, но това беше изключително въпрос на шанс, както и това, че вече бях вътрешен човек, и позицията дори не беше обявена за външни хора. "
Брех, в какви ли "вътрешни" взаимоотношения със своя работодател (ами ако е мъж?) е Слепеца, та хищния капиталистически шеф е решил вместо да наеме натурализиран чужденец и да си спести поне 50% разходи за заплата, да плаща на нашето момче като на американец? Тъпо, тъпо та се вдлъбнало!

И накрая, преди да ме набедите, че цитираната от мен официална правителствена страница съм я собственоръчно фалшифицирал (това за мен не би трябвало да е проблем, зер нъл съм трафикант на специалисти), искам да кажа на Джоан, че моя приятел - инженера, никога не е работил като рaзносвач на пици, защото пристигна от Бг в САЩ с H1-B виза и веднага започна да работи като пътен инженер. 5 години по-къснo си взема лиценза, за да може да се издигне в професията и да започне да прави като проджект мениджър много повече пари.

В заключение, да ви напомня само, че главния спор беше, дали или не българин би могъл да работи като инженер или архитект в САЩ?
Аз казах, да, нещо което дори Слепеца не оспори, да не говорим за чичо Сам!

Също така, бих искал да се извиня на Тинки за офф-топика!

Re: Смях
28-04-2006 - 16:10:25
Фиш не го увъртай. Български архитект като стъпи на американска земя е кръгла нула. Случая, че е харесан от американска фирам и му е предложена работа е частен случай. Ако още не си разбрал не разглеждаме този случай, когато на някой му предложат работа в американска фирма и той реши да се премести в САЩ. Разглеждаме варианта да си вдигне чуковете и да почне да си търси работа там. За да не се излагаш ти предлагам да не убеждаваш никого, че само него го чакатsmiling smiley
Вече почвам да се дразня, че съвсем за канарчета взимаш хората. Без препоръки от предишен работодател в САЩ си никой, а американските фирми не приемат препоръки на управителя на ЕТ Иван Иванов от село Горно Нанадолнище, че си супер специалист.
Re: Смях
28-04-2006 - 16:36:37

Фиш - аз ще ти намеря архитект, който да върши работата за 60000 долара годишно от тук, пък ти ще се правиш на архитект в САЩ . Ще взимаш 60000 долара (половината от 120000) допълнително към приходите си с единственото задължение да носиш чертежи където трябваsmiling smiley
И престани да прекаляваш, че може и на някой музикатнт да му кажеш, че ще издаде албум като стъпи в америка, ли на артист, че ще го вземат в Холивуд за главна роляsmiling smiley
Re: Смях
28-04-2006 - 17:00:58
Fish,

"H-1B status requires a sponsoring U.S. employer. "

Освен това "H-1B is a nonimmigrant classification" - това не е случай на емигриране. Защо говориш за него тука?

Нали си говорм за български архитект със зелена карта, която не ти осигурява работа, са само право на такава? А не за български архитект, който си е намерил вече американски работодател и затова отива щатите.

Пределно ми е ясно, че ако имаш осигурен американски работодател още докато си в БГ (например ако си работил за американска компания тук и те искат да те вземат там), работодателят (или неговите адвокати) поемат уреждането на формалностите. Но то не е емиграция, а е договор за работа. Обикновено срочен, след чието завършване губиш всякакви права и си длъжен да напуснеш страната в някакъв срок (мисля беше едномесечен), ако не си намериш друг американски работодател. Това в случай, че не си пребивавал достатъчно, за да изпълниш критериите за кандидатстване за гражданство.

Така че какво общо има между "зелена карта" или "landed immigrant visa" и примерът, даден от теб с "H-1B" ?
Re: Смях
28-04-2006 - 17:05:40
Fish,

Освен всичко друго си и пише, че е случай на даване на ВРЕМЕННА работа на ЧУЖДЕНЕЦ, за когото някакъв американски работодател е преценил, че е много ценен.

"...used by an alien who will be employed temporarily in a specialty occupation or as a fashion model of distinguished merit and ability..."

Какво е общото на този случай на временен договор с американски работодател с емиграция със зелена карта?
FISH
Re: Смях
28-04-2006 - 17:19:00
Човек, вярно някой го увърта, ама тоя някоймай не съм аз:

Изпратено от: FISH (IP съхранено)
Дата: April 26, 2006 12:54PM

Разбира се, че семейството от Младост са наивни - само как звучи "Непременно ще се върнем след 10 години"
Истината е, че ако не се върнеш до 2-3 година и особено ако децата ти израстнат там, вероятността да се върнеш граничи с нула.
Рабира се, че особено в началото няма да им е лесно и че ще трябва бая приравнителни изпити да държат или направо да започнат следването наново, обаче важното е че са на верен път.

Изпратено от: Joan (IP съхранено)
Дата: April 26, 2006 04:26PM

Fish, специално за строителни инженери и архитекти положението в Канада изобщо не е такова, каквото ти ми обясняваш. Не е такова и в Щатите. Поне за провинциите извън Квебек съм сигурна Може в Квебек да прилагат други закони - те нали са франкофони и все гледат да се разграничават от Нейно Величество

Изобщо за професиите, от които зависи здравето и живота на хората (лекари, зъболекари, строит. инженери, архитекти) зад окена българските дипломи не ги признават.

Изпратено от: FISH (IP съхранено)
Дата: April 26, 2006 10:15PM

Джоан, най-обичам някой минал веднъж през Щатите на тъгъдък, да ми обяснява как стоят нещата там. За лекари и зъболекари е така, държат приравнителни, все едно следват наново, обаче на строителни, пътни, електро и компютърни инженери, както и на архитекти (имам приятели от всички тези професии) си им се признават българските дипломи. Ако искат обаче да се издигнат по-бързо в йерархията, трябва да си вземат съответния лайсънс, като полагат макар и не лек изпит, което обаче съвсем не е следване отначало. В САЩ можеш да работиш като инженер, дори и без жителство, а само с т.нар. H1-B (вид работна виза), само ако имаш съответната българска инженерна диплома, работодател, желаещ да те наеме и професия попадаща в списъка на търсените професии, за които има дефицит от американски специалисти.


Изпратено от: 4ovek (IP съхранено)
Дата: April 27, 2006 09:06AM

Фиш много, ама много бъркаш. Българските архитекти и строителни инжененри могат да работят в САщ единствено като чертожници. То само мерните единици са достатъчни за да изпадне инженер в пълен шок...

Изпратено от: 4ovek (IP съхранено)
Дата: April 27, 2006 03:16PM

Фиш, а какво ще кажеш за адвокатите и те ли нямат проблем да практикуват в САЩ
Защо не си признаеш, че ако изключим компютърните специалисти всъщност далаверата е предимно за бачкаторите.

Изпратено от: 4ovek (IP съхранено)
Дата: April 28, 2006 04:10PM

Фиш не го увъртай. Български архитект като стъпи на американска земя е кръгла нула. Случая, че е харесан от американска фирам и му е предложена работа е частен случай. Ако още не си разбрал не разглеждаме този случай, когато на някой му предложат работа в американска фирма и той реши да се премести в САЩ. Разглеждаме варианта да си вдигне чуковете и да почне да си търси работа там. За да не се излагаш ти предлагам да не убеждаваш никого, че само него го чакат
Вече почвам да се дразня, че съвсем за канарчета взимаш хората. Без препоръки от предишен работодател в САЩ си никой, а американските фирми не приемат препоръки на управителя на ЕТ Иван Иванов от село Горно Нанадолнище, че си супер специалист.
Как не ви омръзна да викате на бялото черно и как не ви омръзна да ми приписвате думи, които никога не съм изричал - никога не съм казвал, че на бг емигрант, предимно в началото ще му е лесно в Америка и никога не съм казвал, че един музикант или актьор ще пробиее в Холивуд!

Отново желязна Човешка логика - значи, един американски работодател ще чуе за обещаващ специалист работещ на оня край на света и ще го наема без никава препоръка, или такава написана от ЕТ Иван Иванов от Горно нанадолнище, след което ще мине през иглени уши, докато се пребори за квота и отговори на сума изискавния от страна на емигрантските власти и министерството по труда, а когато същия този специалист кaцне на готово в Америка със зелена карта, той няма да го наеме?!?!

За десети път казвам, че трудно не значи невъзможно и че бг инженерни и арх. дипломи се признават в Америка!!!
Признават се даже и икономическите дипломи, което означава, че дори нашата скъпа Джоан би могла да се реализира в Америка, ама по-си е друго да стоиш безработна в земния рай - Долни Лозенец и да си чешеш езика по цял дан по форумите. Така де, няма нашата патриотка да се даде на някакви необразовани янки да я експлоатират, плащайки И по $25-30/час.
Пуста хипопотамска гордост - затънала до гуша в кал, ама ееей такава уста отворила!

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход