Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Смях

Публикувано от acolyte 
Re: Смях
26-04-2006 - 16:05:00
Stefan,

тя дискусията много пак се отплесна smiling smiley от това, което зачетох в сайта на UBC, и там приемът на "местни" не е на основа "гражданство" или там имигрантска виза, ами е на основа какво средно образование имаш - за местни се признават завършили в средните улилища само на канадските провинции + завършилите IB програмата на американските средни училища. Другите (доколкото може да се вярва на сайта), вкл. и имигранти от Младост 4 smiling smiley, ще бъдат третирани като "чужди". Но пак казвам, това е повърхностен прочит, който иска да ходи да учи там, да си проверява smiling smiley

Пък и ентусиастите от Младост са се насочили към Квебек - дано поне са учили френски в училище smiling smiley

Колкото до Германия - мисля, че не е точно така - в смисъл тези, дето учат тази паралелка в Немската (също и в 73, и 35 у-ща има такива), получават немска езикова диплома и тя им спестява изпит по език, ако решат да учат в немски университет. Иначе като задължително условие е да имат завършени 12 класа в страната си. И мисля, че таксите не са пряко свързани (където ги има smiling smiley с тази паралелка. Но пак не съм сигурна, де, само съм чувала. Възможно е различните университети в Германия да имат и различни изисквания, за таксите - със сигурност са различни smiling smiley
Re: Смях
26-04-2006 - 16:26:37
Fish, специално за строителни инженери и архитекти положението в Канада изобщо не е такова, каквото ти ми обясняваш. Не е такова и в Щатите. Поне за провинциите извън Квебек съм сигурна smiling smiley Може в Квебек да прилагат други закони smiling smiley - те нали са франкофони и все гледат да се разграничават от Нейно Величество smiling smiley

Изобщо за професиите, от които зависи здравето и живота на хората (лекари, зъболекари, строит. инженери, архитекти) зад окена българските дипломи не ги признават. Трябва да вземеш курсове там и то немалко - на практика да следваш там още веднъж, за да получиш право да практикуваш. Не знам твоя приятел какво е правил, но най-вероятно е учил наново поне 3 години (т.е. взел е там полагащия се брой курсове), за да вземе местна диплома и да смята сгради.
FISH
Re: Смях
26-04-2006 - 22:15:03
Джоан, най-обичам някой минал веднъж през Щатите на тъгъдък, да ми обяснява как стоят нещата там. За лекари и зъболекари е така, държат приравнителни, все едно следват наново, обаче на строителни, пътни, електро и компютърни инженери, както и на архитекти (имам приятели от всички тези професии) си им се признават българските дипломи. Ако искат обаче да се издигнат по-бързо в йерархията, трябва да си вземат съответния лайсънс, като полагат макар и не лек изпит, което обаче съвсем не е следване отначало. В САЩ можеш да работиш като инженер, дори и без жителство, а само с т.нар. H1-B (вид работна виза), само ако имаш съответната българска инженерна диплома, работодател, желаещ да те наеме и професия попадаща в списъка на търсените професии, за които има дефицит от американски специалисти.

Re: Смях
27-04-2006 - 09:06:43
Фиш много, ама много бъркаш. Българските архитекти и строителни инжененри могат да работят в САщ единствено като чертожници. То само мерните единици са достатъчни за да изпадне инженер в пълен шок, пък за другите стандарти да не говорим - просто са различни. По твоите думи излиза, че български проектанти могат да си проектират в БЪлгария проекти за САЩ. А това не е така.
Re: Смях
27-04-2006 - 10:08:50
Fish,

Аз може да съм минала на тагъдък, ама имам близък приятел архитект, живял дълги години в САЩ, който е работил почти през цялото време в бюро на архитект, но без да излиза от негово име каквото и да е. Собственикът е бил местен архитект, който е наемал българина за "жълти стотинки" (според това какво е получавал той за поръчките и какво му е плащал), като българинът е проектирал, а всички подписи и заверки са от името на американеца. На българина просто му е купуван евтино таланта на архитект и продуктът е излизал от името на друг. Не че американецът е бил убеден, че българинът не го бива или има нужда от доучване. Просто системата е такава, че стимулира "местния" за сметка на "чуждия". И понеже следването за архитект в САЩ струва много пари (и не само за архитект, де), явно това е начинът да накарат всички да си го платят smiling smiley Е, има го и различния стандарт, вероятно, и мерни единици и прочие. То това е нещо, което се учи и то бързо. Но не е толкова просто с лицеза. Имам и приятели архитекти в Канада, на които с български дипломи за архитекти им разрешават да проектират само "вътрешен дизайн" и мебели - НИЩО ДРУГО !

Специално за тези от УАСГ говоря. Иначе познавам жена, на която признаха диплома от техническия университет софия - телекомуникационна техника. За компютърджиите е лесно smiling smiley - май това е единстветната специалност от БГ, която няма пробеми с работа по специалността нито в САЩ, нито в Канада. Стига да има търсене на такива, де - няма проблем от гледна точка признаване на квлификация.
Re: Смях
27-04-2006 - 12:17:53
Българите наистина са глупави, да не кажа нещо по-силно. Веднага доказателство!!! Аз имам парцел в Пловдив. Има вариант, при който може да се построи сграда до 100, 150 евро за метър. Това е по стопански начин, събират се наколко човека, правят ЖСК, и със собствени сили се строи кооперацията. Така се избягват строителните фирми. С много хора съм говорил, като чуят ниската цена, почват да цъкат с език, и да ахват и охкат. обаче отиват при фирмата и купуват готов апартамент по 400, 500 евро на метър. Това е така, щото ги мързи да се занимават със строежи. Вярно, доста е сложно, проектанти, архитекти, маистори... наистина е сложно, обаче и цената е доста по-ниска. Все пак, впредвид цените в момента на недвижимите имоти, апартамент от 120 метра за 25 хил. евро, мисля, че е доста добра оферта
FISH
Re: Смях
27-04-2006 - 14:48:41
Абе хора, как не ви омръзна да спорите за неща, за които не сте наясно и сте чули от някой си, дето чул от не знам си кой?
Човек, ти лично кога за последно работи като инженер в САЩ та ми казваш, че "много ама много бъркам"?
Аз през последните 20 и кусур години, да не съм живял на върха на някоя секвоя в Секвоя нешънал парк, та не съм се срещал и сприятелявал ЛИЧНО с бг инженери и архитекти? Или сигурно не съм им ходил в офисите или с някои от тях не се виждам поне веднъж в седмицата? И те имат някаква сметка да ме лъжат, че нямат американска диплома, а работят с българска такава? Ами откъде знаете, дали аз самият не съм работил като инженер в Америка с бг инженерна диплома?
Много ми се иска, но не е коректно, да ви посоча линк на страницата на една от най-големите строителни фирми в Ел Ей, чиийто проджект мениджър от миналата година е българин, завършил ВИАС, който от 15 години работи в САЩ в различни строителни фирми, като лиценза си взе едва преди 10-тина години. В момента прави $120 000 годишно с БЪЛГАРСКА ИНЖЕНЕРНА диплома. Друг приятел работи 5 години като ел. инженер с диплома от бившото МЕИ. Вчера се чух с него, след 2 седмици се явява на втората част от изпита си за лиценз, който му е необходим не защото не може да практикува без него, ами защото иска да отваря собствена фирма.
Едно семейство архитекти от 10 години работят за голяма строителна фирма, построила десетки кинокомплекси в Калифорния от типа на Арена. И двамата (казват се Стоян и Дияна) са завършили ВИАС и работят като архитекти (никакви чертожници) с бг дипломи, даже живеят в "квартала на богатите"* Ориндж Каунти.
Човек-а извади страхотен довод - бг инженери не можели да смятат сгради, понеже много биха се затруднили да обърнат либрите в килограми, футовете в метри или инчовете в сантиметри (милиметрите и тоновете се използват официално и в двете системи).
То по тая логика, бг шофьорска книжка не би важала за 30 дена в САЩ, понеже там скоростта се измерва в мили, а не километри в час. Чудя си и един французин, като мине по тунела и влезе в Острова, дали не му се налага преди да го пуснат по-навътре, да кара курсовете за шофьор, понеже е запознат официално само с метричната система?

В Канада ако бг инженерна диплома е издадена от известно и акредитирано от
Канадската асоциация на инженерите (чиито член трябва да станеш!) бг висше у-ще, то тази диплома се признава. Даже дори и бг висше у-ще да не е признато от асоцияцията, пак може да ти бъде призната инженерната диплома, ако у-щето отговаря на, ако не се лъжа, 9 критерия, два от които си спомням бяха, съотношение преподаватели/студенти и брой на томовете в университетската библиотека.

Като стана въпрос за медицината по-горе, се сетих, че за разлика от лекарите и зъболекарите, бг дипломи за медицински сестри се признават в САЩ, само че те почти отговарят (държи се несложен изпит) на т.нар. LVN (Licensed Vocational Nurse), която е втората степен мед. сестри в САЩ. Първата е NS (Nursing Аssistant), а третата е RN (Registered Nurse). Като съотвeтно заплащането е доста различно за трите степени.
В момента в САЩ има недостиг на мед. сестри и много болници дават бонус - кеш $10 000, за да започнеш да работиш при тях.

---------------------------------------------------------------------------
* бг превод ОC, Квартала на богатите е много тъп и неправилен, защото Orange county не е никакав квартал, а цял окръг, намиращ се м/у Ел Ей окръг и Сан Диего окръг. И въпреки, че OC е богат окръг, е повече от тъпо да твърдиш, че там живеят само богати хора. Ама нали преводачите трябва да провокират българския зрител да се лепне за ти-ви-то.

Re: Смях
27-04-2006 - 15:13:26
Фиш говориш пълни глупости.Просто идея си нямаш за какво става въпрос при поректирането на сгради и съоръжения. Това не е като програмирането с общ стандарт в световен мащаб. Всяка страна си има собстевни изисквания и дори и а ко случайно да ти признаят дипломата ти трябват години за да научиш местния стандарт. Т.е трябва да си чертожник и ученик.
Re: Смях
27-04-2006 - 15:16:30
Фиш, а какво ще кажеш за адвокатите и те ли нямат проблем да практикуват в САЩsmiling smiley
Защо не си признаеш, че ако изключим компютърните специалисти всъщност далаверата е предимно за бачкаторите. Среднист със специализация. Бояджия , водопроводчик, ел. техник...
Re: Смях
27-04-2006 - 15:50:40
Fish,

Не смятам, че си живял "на върха на някоя секвоя в Секвоя нешънал парк", а смятам, и то все повече се убеждавам в това, че имаш някакъв много сериозен личен интерес да не даваш пълна информация за различните страни на емиграцията в САЩ.

Моя приятелка, завършила СУ, учителка по математика, вече години наред не може да получи сертификат/акредитация, за да работи в държавно училище в Канада. Работи в частно, където й плащат наполовина на държавното (да не говорим,ч е учителите в Канада, както и в БГ, са ниско платени за стандарта там), но не й искат този документ. Казаха й, че ако иска приравняване, трябеа да изкара еди си какви курсове еди си къде (съответно платени), и след това да кандидатства пак за сертификат - МОЖЕ и да й го дадат.

Приятелят ми архитект е работил като такъв, но казах вече при какви условия. Всъщност, предпочете да стане мениджър на комплекс за недвижими имоти, вместо да работи за този архитект-американец. В момента с това се занимава. Твоите приятели Стоян и Диана да не би и те така да работят за онази строителна фирма? Т.е., те проектират, а някой акредитиран американец се подписва отдолу? И получава 9/10 от хонорара, а те си делят 1/10 от него?

А твоят приятел от ВИАС, дето си е взел лиценза от преди 10 години, преди това не изкара ли курсове по различни дисциплини в американско учебно заведение, за да му дадат този лиценз? Съответно платени от него, през това време работил и учил и някак издържал се, примерно като разсновач на пици?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход