Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали наистина наемите започнаха да падат?

Публикувано от Geto 
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:00:01
Ами тя цената на жилищата, ще падне защото няма ресурс (пари) в пазара, т.е. няма да има сделки, от тези 30 хил. все по-малко ще са гордите собственици и все повече негордите наематели... Това исках да кажа...
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:10:27
Интересна тема. Дъвчем само цените, а наемите сме ги оставили на произвола smiling smiley
Не може да говорим за наемите като цяло. Ще има и нагоре и надолу:
Например:

- Наемите на тристайните в "добрите" квартали ще паднат или поне няма да мръднат, въпреки, че се прави опит за пробив на нива към ?400. Апартаменти, обявени на цени над ?500 са обречени да стоят празни поне една година. :} Кратка справка показва, че съществува съществена разлика между нивата на които се предлагат тези жилища (?500+) и цените на които реално се наемат (?300+)

- Очаквам ръст на наемните цени на едностайни и маломерни двустайни в тези райони. Шоковото повишение на топлото, ще накара доста хора да преосмислят квадратурата, в която живеят и да насочат търсенето си към този сегмент.

- Двустайните апартаменти няма да променят нивата си или при тях ще има лек ръст от не повече от 5-10%. Все пак това е най-търсеният сегмент и в него търсене и предлагане са горе-долу балансирани.

- Ако кризата в строителството се задълбочи, както всички прогнозираме, това наистина ще отвори голяма дупка в търсенето на т.нар. "работнически" жилища - трима или четирима работници, които заедно наемат квартира, а това ще остави доста коптори (защото те са си баш такива) празни. В повечето случаи те са за тотален ремонт, който собствениците не могат да си позволят и крайният ефект ще бъде апартаменти на много ниски цени срещу дългосрочен наем и ремонт.

- Очаквам срив в наемните цени на офис площите, особено тези от категория А. Мисля, че в следващите 12-18 месеца цената ще се коригира от ?20 на ?15 или по-малко.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:11:35
bender Написал:
-------------------------------------------------------
> Понеже с Хуба ми се разминават цифрите за
> работниците в строителството уточнявам. За мен
> свързани с този бранш не са само строителите по
> строежите - а и бояджии, фаянсаджии, работещи в
> складове за материали, транспортни фирми
> изпълняващи превоза на материалите, работници по
> мебелни цехове, правещите дограми, брокери,
> счетоводители, административен персонал във
> фирмите, проектанти, архитекти и една не малка
> част банкови служители....
> Те всички зависят от това ДА СЕ СТРОИ...


Да, така е. Но част от тях може да се преквалифицират или да се пренасочат в други сфери. Все пак счетоводство има не само в строителството. Нямам точна статистика колко от хората са пруко и единствено свързани със строителството, но съм сигурен, че са поне 100 000.
Да не говорим за строителите, които имат кредити и празни апартаменти. Те ще са склонни да ги дават под наем за да покреват част от разходите си.
Последното ще удари наемите на панелките.

От икономика на дефицита в имотите се обръщаме в икономика на дефицит на клиенти за имоти.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:33:56
Чимиджимичамиджоми Написал:
-------------------------------------------------------
> > - Очаквам срив в наемните цени на офис площите,
> особено тези от категория А. Мисля, че в
> следващите 12-18 месеца цената ще се коригира от
> ?20 на ?15 или по-малко.


Това не го споделям-по простата причина, че поне 3/4 от проектите за офис сгради се строят с привлечени средства, което предопределя и обстоятелството, че поне 4-5 години според мен, ще останат недовършени. Ето защо не съм оптимист, че ще сбъднат очакванията тази и следваща година да се изсипят големи обеми офис площи на наемния пазар ...
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:51:34
Наистина добре я започнахме тази тема.....
Джулиус в Младост построиха доста бизнес-центрове и това привлече доста сравнително интелигентни провинциалисти. Но като гледам с какво бясно темпо се строи moody smiley Нали знаеш - то махалото не върви само в едната посока. Примерно едно метро Люлин-Младост ще ускори достъпа до квартала и съответно може да намали търсенето на квартири в района. Ако не 2009, то 2010 ще го построят, мама му и метро....
Като цяло е трудно да се правят прогнози за наемите в следващата 1 година. Аз лично не се наемам да дам категорично мнение. Зависи как, колко и кога ще ни удари кризата. Пак казвам паднал ли доходите на голяма част от провинциалистите, наемите няма как да скочат. Но не изключвам опит за повишаване.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:55:20
Още нещо. Голяма част от жилищата, закупени със спекулативна цел ще останат непродадени и ще се пренасочат към наемния пазар. Това доста ще повиши предлагането и не може да не се отрази върху наемите
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 12:59:23
avatar
И как точно ще се увеличат наемите, като намляват Студентите и учениците от 120 на 70 хил. в цяла Б-я, строителни работници (под наем) си заминават, съкращения в търговията и услугите, безработица... наема не е като ипотека да те дундурка банката 6 месеца, белким платиш една вноска smiling smiley
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 13:04:29
Huba-Buba, ти не се спираш да анализираш имотите, няма тема без теб и пак не си в час. Да запомниш от мен -

- строителството в София скоро няма да спре
- в момента търсенето на наеми е повече от предлагането и само който не се занимава с това като теб , твърди други неща
Това е положението днес, "специалиста" по имотите Huba-Buba, а как ще е утре ти явно се наемаш и това да кажеш. Аз - не. Макар да съм с толкова години опит в тази работа.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 13:21:59
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> Huba-Buba, ти не се спираш да анализираш имотите,
> няма тема без теб и пак не си в час.


Оставете я Дудето?Както всяко село си има своя селски идиот,така е и с този форум-имаме си своята Дуда.Това е "дама",с неясен произход,пол и занятие.Да манипулира хората е нейната прехрана.Досадно е,по цял ден да разхожда налъма,вързан за каишка.Нека сдипли и някой друг лозунг.Това е част от терапията.
:} :} :} :} :}

/Сега очаквам порой от люти клетви!/
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
03-10-2008 - 13:25:07
komin4e , извинявай, моят фаворит във форума си е николасчо, не си го давам ! Дъвката се опитва да го настигне, ама не би.....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход