Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали наистина наемите започнаха да падат?

Публикувано от Geto 
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 16:37:38
втората точка е валидна но 1 това изисква време a и 2 в българия тези които са с непосилни ипотеки са незначително малцинство и в огромното си мнозинство са взели един апартамент така че те ще се озоват на пазара за наеми а техните апартаменти вероятно ще бъдат закупени от buy то let инвеститори които ще ги дават под наем на същите тези хора (това на теория , на практика дори и това незначително малцинство няма да си загуби имотите по скоро ще ограничат разходите максимално ....та масови repossessions не очаквам в БГ)
точка едно е много относителна дай да не говорим в абсолютни стойности аз просто казвам че 1 животът под наем ще стане ОТНОСИТЕЛНО по евтин от вноските по ипотеката (да не говорим пък ако се увеличат лихвите).... разбира се че в дългосрочен план сте се появят и фактори които ще дърпат наемите надолу но това е въпрос на мнооого време.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 16:48:43
да добавя и това че банките ще затегнат и без това строгите си критерии за отпускане на ипотека в следствие на което много хора нямат да имат друг избор освен да живеят под наем
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 17:45:30
observer Написал:
-------------------------------------------------------
> Не съм чел всичко така че може да повтарям
> някого...зависимоста между наеми и цени не е
> винаги право пропорционална , често се среща
> следният парадох:
> по малко хора могат да си позволят покупка
> следователно цените падат ,но от друга страна по
> малко хора могат да си позволят покупка -повече
> хора са принудени да живеят под наем,което
> повишава търсенето и съответно вместо надолу
> цените тръгват нагоре.
>


observer големия проблем е в главите на хората.
масово смятат, че апартамента е най-важното нещо в живота им, защото то им дава някаква сигурност. за това са сконни да се заробят и 30 години само и само да имат двустайката!
Но ако погеднеш нещата малко по-отдалеч, ще видиш колко много недостатъци има едно такова поведение.
1. ако ти се закопаеш с ипотека на жилище в хасково например какъв е твоя шанс да започнеш работа в пловдив, софия или пък чужбина?
2. ако ти се наложи да го продаваш дали ще бъде в удачния момент а не в долна мъртва точка на пазара на НИ и така 30 годишния ти труд да бъде продаден за 2-3 твои годишни заплати?
3. ако го даваш под наем знаеш ли каква ще е заетоста и качеството на наемателите?

наемите тръгнаха нагоре, защото продажните цени надскочиха всякакви разумни граници!
това са еластични процеси - сега продажните цени тръгват надолу и след 6-9 месеца наемите и те ще тръгнат надолу.
защо?
1. всички които не са продали ще осъзнаят, че не могат да продадат на очакваната от тях цена и съответно те ще трябва да решават - или наем или продажба на супер ниска цена. избора е ясен
2. голяма част от заетите в строителството ще се изнесат към други места, където има работа за тях. какво се случва с опразнените апартаменти?
3. ще има стагнация в заплатите и увеличаване на безработицата като цяло. това как се отразява на платежоспособното търсене?
и да заключим: цената на даден продукт се определя според търсенето и предлагането. към момента имаме завишено търсене поради прекалено високите продажни цени и на задържането на обема имоти под наем. при намаяване на търсенето догодина и излизането на пазара на задържаните имоти цените ще последват тези на продажбите - надолу!
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 18:59:19
:} :} :}

По т.1. По тази логика човек никога не трябва да купува жилище от тези традиционните за оседналите народи! Виж за българина, като чергарски народ по-практично би било вместо тухли и панел да купуват "преносими къщи" (тези са особено популярни в С. Америка) или още по-добре каравани. Виж ги циганите, волни и най-важното практични души: зимата се открива "работа" в София, лете морето или Италия, готово няма проблем! Мобилниоста в глобализиращият се свят е изключително предимство за мангалите, та ние да не сме по-загубени от тях winking smiley

Т. 2. На покупката на дом, създаването на семейство и деца гледай строго като инввеститор!

Т. 3. Ако имаш излишен апартамент защо да се главоболиш, заключи го и забрави!

Браво Бубе clap:
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 19:23:06
гето
1. четеш както си искаш и интерпретираш както ти е удобно
едно е да си купиш жилище с 5-10 годишна ипотека или със спестявания (както са правили хората някога) друго е да се закопаш с 30 годишна ипотека!
2. ходи във факултето да видиш как се правят семейства без планиране и без разум в действията! По-добре да вложа пари в образованиена децата отколкото в опикан панел!
3. имахме излишна къща в окръжен град - започнаха да се самонастаняват разни субекти. полицията нищо не можа да направи и бутнахме къщата.

браво гето - ти си светъл пример и идеолог на ипотечните роби. Може би имаш нужда от тях. Аз ще ти кажа, че с нещастни хора ефективен бизнес не се прави!
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 20:05:12

съгласен съм , обаче психологията (рационална или не) не е случайна а в резултат на натрупания опит -една е в US друга в UK трета в Германия и съвсем различна в България(неслучайно ги давам тези примери) .
В БГ досега имотите са единственната стока която си е съхранила стойноста(посочи ми нещо в което обикновен човек е инвестирал преди 10-15 години е дало по голяма възвръщаемост , като изклуйцхим самолетен билет) , но да някои хора може и да се опарят ако са се набутали с ипотеки макар че те са малко
1говоря предимно за София,за чужбина имам чувството че които искаше и можеше вече замина... а и кризата ще затрудни допълнително желаещите
2 удачния момент когато има криза е да изчакаш края и ; много малко хора са с ипотеки които не могат да плащат(90+% въобще нямат такива) а и тези които са затруднени ще направят всички възможни жертви най вече защото това не е само инвестиция но трябва и да живеят някъде ...също така психологията за която спомена -по мои наблюдения българинът ще продаде жилището си на загуба (според него) 5 минути след като е умрял от глад (купувах жилища непосредственно след кризата от 97 нито едно не съм купил на по ниска цена от тази за която се продаваше преди просто имаше застой няколко години но същественно връщане назад не + предлагането въобще беше много слабо а иконмическата ситуация между тогава и сега е много различна)
3наемателите навсякъде са еднакви просто в БГ липсват регулации и нормални агенции (поне навремето ,когато имах нужда от тях липсваха),но това може да се променя само в положителна посока;аз мисля че тези които са купили за да го отдават под наем не са много малко , а тези които са такива обикновенно не са чак толкова закусали
3 не знам ; прогнозите не са лесна работа осбенно когато се отнасят за бъдещето ...\\\' мисля че имаме завишено търсене поради прекалено високите пазарни цени\\\' ?? -не те разбирам едва ли си искал да кажеш това
Моята прогноза- ако цените стагнират (ръст с темпа на инфлация ) или паднат (не виждам как ще стане но хайде да предположим че се появят фактори които в момента не са на лице) ,наемите ще продължат да нарастват (с темп над инфлацията) още няколко години следтова в зависимост от ситуацията(мързи ме да пиша за причините ) и те могат да поемат надолу.


Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 20:28:59
observer не забравяй ,че 97-ма повечето жилища на пазара бяха изплатени отдавна.Къде с изтеглени пари от спестовната книжка на детето ,къде мама и татко помогнали ,къде с шмекерии на дребно абе знаеш как беше тогава.

Сега ситоацията е коренно различна.Тогова нямаше кой да те изхвърли от апартамента но сега ще те изритат като мръсно коте.
winking smiley

Според мен кризата ще много пагубна ,но и същевременно много полезна за имотния сектор защото ще върне цените на нива ,които ще бъдат достъпни за повечето хора от средната класа.Ще можеш да си купиш нормален дом с ипотека за не повече от 15 год.И така и трябва да е.Аман от спекуланти вече.Ама хак да им ,тоя път сами си го набиха.
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
22-10-2008 - 21:33:20
'Ще можеш да си купиш нормален дом с ипотека за не повече от 15 год''
и аз мисля че ще стане възможно ...след около 20 години ...не че съм против да стане утре де
Re: Дали наистина наемите започнаха да падат?
23-10-2008 - 01:26:45
palamud Написал:
-------------------------------------------------------
> Ми тогава не казвай че не си чувал да подаряват
> къщи на запад
> детройт е бил много атрактивен за живеене 60те
> години
>

айде бе? за съжаление не мога да пътувам назад във времетоsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход