Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-04-2008 - 22:55:40
Харесаха ми разсъжденията ти Абу!
В никакъв случай не искам всички къщи в Бг да изглеждат 150 годишни.За мен интересното се крие в духа на живота тогава,в духа на самите къщи,начина на живот тогава,различното строителство,различните материали,техники и похвати.Разбира се,че всяка реставрация на такава къща или всяка новопостроена в този стил,трябва да има и лично творчество,съчетано със съвременния начин на живот и удобствата на нашето време.Но това всичко е толкова лично,колкото различни сме самите ние...като хора и вкусове!
Поздравиsmiling smiley
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-04-2008 - 23:23:07
avatar
Мисля си,че няма как да не добавим нещо от себе си,защото всяка къща освен духа на времето,носи и духа на майстора,че и на тези които са я обитавали. Затова,колкото и да са еднакви къщите в едно село,винаги има и някакъв детайл,уникален за всяка,за разлика от днешната "конфекция".
И аз си мислех,че трябва да ограничим нововъведенията и "гевезлъците" до минимум,но в Балкана,в "наше село",хората и през лятото палят готварските печки в летните кухни и на тях готвят. Палят бойлера на дърва,или включват на ток. През зимата е оправдано, според мен. Но през лятото една "соларка" би свършила чудесна работа........ smiling smiley
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 09:36:14
Здрасти Geto!
По принцип старите къщи (говоря за обикновените селски балкански бедни къщи, а не за Копривщенските например), не са били много светли и са имали много малко прозорци. Средния размер се движи някъде около 70-80/100-110. Няма двойни прозорци, а само единични. Както каза venciev обикновено са ги слагали един до друг - на една греда разстояние (20-30 см). Броя им си зависи изцяло от твоите предпочитания, както и от възможностите давани от стените (ако говорим за реставрация). Аз също съм привърженик на повече светлина и ти препоръчвам повече прозорци, но с подобен размер. По-големите биха стояли неестествено, особено отвън. Разстоянието от пода отново зависи от височината на стаите и от това дали под тях ще слагаш радиатори. Аз лично ги монтирам на около 70-80 см. от пода, при достатъчна височина на стаите. Не знам какъв тип прозорци ще слагаш, но най-добре естествено е да са дървени. Или с двойни крила или с единични, но със стъклопакет.
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 09:40:31
venciev тази цена сто лева му кажи да си я иска на баламурници-новобогаташчета!
Няма такава цена. :g: 60-70 лева за квадрат е напълно нормална.
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 09:43:37
камелия "Но през лятото една "соларка" би свършила чудесна работа........"
Предсавих си една "соларка" на покрив с тикли и каменен комин и ми се додрайфа!!! :g: :g:
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 10:05:23
S_opit,нагледал съм се и наслушал на "офертите" на майсторите по Балкана.Сега,понеже започва строителния сезон и имат много предложения за работа,търсят ГОЛЕМИ обекти за МНОГО пари и си качват цената!Зимата беше тежка за строителите в Балкана.Яд ме хвана,че миналата година 8 месеца работи при мен,а сега като го питам ще работим ли,той започна да ми мънка:амиии,то ше работим,ама да знаеш,цените малко се вдигнаха,ама то ти нямаш много работа,камъните са ти малко дребнички......та 100лв-кво били за моята фирма :g:
Снощи намерих друг майстор за 60 лв на квадрат.Утре отивам да му дам наставления-да не зазида входната врата.........
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 18:15:15
avatar
s_opit Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия "Но през лятото една "соларка" би свършила
> чудесна работа........"
> Предсавих си една "соларка" на покрив с тикли и
> каменен комин и ми се додрайфа!!!

Прав си! За мен е по-малко еретично решение,защото /за съжаление/ моята къща не е възрожденска. Ще я доближа максимално до тип "народен",но тъй като е от вида "пищов",соларката все някак ще й седи......
А възрожденската,как я виждаш през лятото? Само на ток ли? На село и тока спира често.....някаква алтернатива да ти е хрумнала?
Re: Построяване на Възрожденска къща
09-04-2008 - 23:08:57
Здрасти С-опит, мисля около Великден да започвам с дренажа и да те питам за тази кафявата хидро изолация , има ли си име и горе долу да знаеш какви пари е? И колко под вътрешното ниво да се копае според теб? С пожелания за спорна работа. :}
Re: Построяване на Възрожденска къща
10-04-2008 - 09:22:38
Камелия и да сложиш "соларка", като ти спре тока пак няма никаква полза, защото няма да ти работи помпата-нали се сещаш. Абсолютно не виждам смисъл от това, след като къщата ти не е за постоянно живеене. Един 150 литров бойлер, ако не се изключва изобщо харчи около 25-30 лв. ток на месец. В една вила сама си сметни колко би харчил и кога ще избиеш инвестицията? При мен също спира тока и съм си решил проблема с бензинов агрегат 4,2 kW, за който не е проблем да поддържа бойлер. През зимата е вързан към котела, а той е защитен с UPS и акумулатор който държи помпата 10-12 часа, така че и през ноща да отпадне напрежението няма опасност за котела.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-11 09:30 от s_opit.
Re: Построяване на Възрожденска къща
10-04-2008 - 09:29:33
Здрасти Духарски.
Това е най-обикновена хидроизолационна мембрана и я има не само в кафяво-виждал съм и черна. По някакви спомени мисля, че беше 4 лв/кв.м. Тази година не знам дали не е вдигната, както всичко останало, когато на власт са комунистите :g: При изкопа е достатъчно да слезеш на 10-15 см. под основите отвън, а не под вътрешното ниво т.к. то може да е доста по-високо от основните камъни. И да не слагаш никаква пръст - само най-отгоре 35-40 см. Айде успех и ако нещо има питай!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход