Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

3D моделиране и потенциалните ползи от него

Публикувано от gandonov 
3D моделиране и потенциалните ползи от него
07-11-2007 - 14:02:32
avatar
--- Не можах да реша къде й е мястото на тази тема и затова я пиша тук. Към модератора: Преместете я ако смятате, че има по-подходящо място. ---

Здравейте,

В този форум повечето от нас са ентусиасти, които се опитват със сравнително малко финансови средства и много мерак да постигнат прилични резултати. Затова смятам, че темата ще бъде от интерес за повечето от вас.

Ще опиша скромният си опит с програми за 3D моделиране и потенциалната полза от тях.

Малко теория: Има два вида чертежи:
1. Технически. Те се изискват от съответните технически служби или от строителите.
Пример за такива чертежи са: Архитектурни, конструктивни, за инсталациите, вертикална планировка, и т.н.
Обикновено такива чертежи се изработват от съотвитният специалист с помощта на специализирани програми. Те струват "едни пари" и обикновено от тях човек не добива представа как точно ще изглежда домът му.

2. Вторият вид са "принципни" схеми и чертежи. Те са от реална полза на Клиента.
С тяхна помощ клиетнът си отговаря на въпроси от рода на:
[li]Всъщност, гореописаните "технически" чертежи покриват ли представата ми за "уютно" жилище?
[li]На 20 юни в 6:30 сутринта ще ми свети ли слънцето в очите, ако не съм спуснал щорите в спалнята? А на 5 август в 14:00 ще има ли някаква сянка на двора ми? Зимата ще влиза ли поне малко слънчице при прозорци с такива размери?
[li]Как би изглеждала стаята, ако разместя малко мебелите? А, ако махна тази преградна стена? Ами ако парапетът е прозрачен? Или има шадраван в двора?
[li]и разни други въпроси, все в същия дух ...

На горните въпроси Клиентът не може да си отговори като гледа само техническите чертежи.
А не са много Проектантите, които биха предложили 3D модели на клиентите си. Или поне не на разумна цена.


Затова реших да ви покажа един начин, как можете да го направите сами, с малко време и усилия от ваша страна.

Аз опитах с различни програми за тази цел, включително и няколко специализирани CAD, и смятам, че е най-интуитивна и най-подходяща за неспециалисти е Google SketchUp - [sketchup.google.com] Програмата е безплатна и без никакви ограничения. Има и платена версия (495USD), която може да export-ва моделите към други CAD системи.

Работи се много лесно и интуитивно. За час-два сте готови с цяла къща.
Стига толкова принципни размисли, най-добре да ви дам конкретни примери:
[li]Къща - [picasaweb.google.com]
[li]Къща, но покривът е "скрит" - [picasaweb.google.com]
[li]Интериор - [picasaweb.google.com]
[li]Как се прави разрез - [picasaweb.google.com] (Всъщност, това е "техническият" ви чертеж.)
[li]Детайл на фундамент - [picasaweb.google.com]
[li]Детайл на фундамент с текстури - [picasaweb.google.com]
[li]Детайл на плоча, с еркер, между първи и втори етаж - [picasaweb.google.com]
Забележка: Това са ми първите опити, които не претендират за абсолютна "техническа" достоверност.

Следващите три примера не са мой, но ми допада детайлността на моделите. Това са детайли на покривна конструкция и на фундамент.
[li] [picasaweb.google.com]
[li] [picasaweb.google.com]
[li] [picasaweb.google.com]

Надявам се, че тази информация ще бъде от полза на някой в този форум. smiling smiley

Линкове и допълнителна информация по темата:
Основната страница на програмата - [sketchup.google.com]
Download - [sketchup.google.com]
Самоучител - [sketchup.google.com]
Видео-уроци - [sketchup.google.com]
Quick Card - [download.sketchup.com]
Хранилище за 3D модели - [sketchup.google.com]
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 07:43:41
Да "Скетч ъп" или "Скицирай" е готина програмка, особено полезна при правенето на прости слънчеви анализи, за съжаление в БГ на това много-много не се обръща внимание. Това е и причината да се строят апартаменти от 70-80м2 с 2 прозореца .
LKK
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 18:32:33
Отдавна си мисля, че трябва да хвърля едно око на подобни програмки. Като се поосвободя обезателно ще се запозная. Интересува ме точно въпроса със слънчевите анализи, а за такива неща съм се убедил че най-добре да си ги направиш сам. Както се казва "око да види, ръка да пипне"
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 19:35:49
Има програмки,които могат да изчислят азимута на слънцето във всяка минута спрямо координатите на точката. Това е необходимо при проектирането на нова къща, за да може слънчевата енергия да се използва най-рацинално. Т.е. каква да бъде стряхата, за да не пречи на слънчевите лъчи през зимата и обратното през лятото. Или как да се ориентират най-често посещаваните стаи към слънцето през зимата. Даже се препоръчва там където попадат слънчевите лъчи да се боядиса в черно, за да се получи по-голямо нагряване!
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 21:06:16
Програмата наистина е супер. Аз съм още начинаещ така да се каже, но постоянно ткривам все нови възможности и моделите се получават доста добре.
Имам един такъв въпрос. Освен за къщата е хубаво да се погрижим и за двора. Имам за целта една програмка 3D Landscape, но е доста стара версия, а от по новите кракната не можах да намеря та ако някой има информация за такава ще съм безкраино благодарен.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 22:40:32
Тия визуализации не са нищо повече от една играчка. Красиви картинки, които с нищо не помагат за справянето с грозната действителност. Според мен човек има нужда само от лист и молив и да отиде на място да види и да пипне.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
08-11-2007 - 23:28:09
pe6o е прав, без лист и молив нищо не става!
Аз използвам една програмка за да си играя, когато имам време. Харесвам и това, че стените могат да стават прозрачни и да се вижда през тях!
Ето едно примерче!
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-11-2007 - 00:32:06
Ясно е че не замества, но помага.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-11-2007 - 09:40:23
Такива тримерни схеми, като показаната от Парцалев може и да вършат работа за да може човек да си представи кое над кое идва и т.н. Това са неща, които и самите проектанти бъркат и затова е добре да се виждат.

Но шарените красиви картинки не помагат, а пречат! Пречат да се види действителността, а тя се вижда на място и със съобразителност. На такава хубава картинка обикновено ги няма огромните съседни засенчващи сгради, миризливите кочини на съседа и вечно лаещото и хвърлящо се на (недай Боже през) оградата куче на другия съсед. Няма ги подпочвените води, мишките и плъховете заселени в кухините, близкото незаконно сметище...
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-11-2007 - 09:41:41
avatar
Редът, разбира се, е: Първо си правиш скицата с молив и лист и чак тогава ползваш подобна програма.

Между другото питайте, ако имате конкретни въпроси относно Gооgle SketchUp.

Ето някои насокир за въпросите които бяха повдигнати по-горе:
[li] Относно "слънцето": Задавате местоположението и ориентацията на къщата. Може да го зададете ръчно или да го посочите в Google Earth.
И включвате "сенките". Може даже да си направите анимация - от изгрев до залез, или да проследите целогодишното движение на светлината.
[li] За планиране на двора: в Componetnts има готови модели на храсти, дървета, настилки, трева, басейнчета, осветителни тела и т.н.
[li] За "прозрачността" на стените: View -> Face -> X-Ray
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход