Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

3D моделиране и потенциалните ползи от него

Публикувано от gandonov 
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-07-2008 - 16:38:28

> научи клавишните комбинации. При едновременна
> работа с клавиатура и мишка се чертае много
> бързо.


> използвай нива - layers. Така лесно скриваш
> излишната в момента информация. Например: едно
> ниво - "основи", второ - "1-ви етаж", други -
> "прозорци 1ет.", "обзавеждане 1ет.", "оразмеряване
> 1ет.", "2-ри етаж" и т.н.


От къде мога да науча клавишните комбинации?
Как става обединяването на различните части в групи?
И накрая ако може малко повече информация за работата с layers (имам малка представа ,какво представляват леарите във фотошоп предполагам че и тук ще се работи на същия принцип но аз да попитам за по сигурно)

Ако всичко това е описано някъде или има видео уроци моля да ме насочите.
Предварително благодаря

Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-07-2008 - 17:21:16
avatar
За клавишните комбинации - Quick Reference Card

Обединяване на обекти в група:
- маркираш първия обект
- натискаш Shift (Ctrl също става, но има малко по-различно действие) и маркираш другите обекти.
- натискаш десен бутон върху някой от маркираните обекти и от менюто избираш Make Group

Layers имат същото приложение, както и в програмите за обработка на изображения. Логиката е абсолютно същата.
- слагаш отметка на Window - Layers
- Добавяш си необходимите ти нива

Присъединяване на обект към дадено ниво:
- слагаш отметка на Window - Entity Info
- маркираш обекта
- избираш новото ниво в прозореца Entity Info

Ръководства

Видео-уроци Започни с "Previous SketchUp 5 videos"

Успех в разучаването на програмата. smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
09-07-2008 - 17:40:21
avatar
Quote

era111:
-------------------------------------------------------
... Бих искала да направя визуализация на интериора и екстериора на една къща ,но се чудя от ,къде е правилно да започна и в каква последователност се изгражда къща?

Мога да ти нахвърлям набързо един 3D модел, ако имаш някаква ориентировъчна скица с размери.
Така ще ти спестя известно време, а ти само ще го разместиш и дооправиш.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
10-07-2008 - 21:06:51
един тъп въпрос - има ли подобна програма на български. или пък да се "българизира " гугълската с нещо?
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
11-07-2008 - 09:39:21
avatar
Тези програми са доста специализирани. Не съм срещал преведени на български, но пък и не съм търсил.

Мисля, че не ги превеждат защото половината думи са термини, които нямат добър и еднозначен превод на български.

Относно превода на Google Sketchup:
Пише, че има преводи на други езици. Инсталират се в \Program Files\Google\Google SketchUp 6\Resource\xx, но при мен е само en-US.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
11-07-2008 - 19:22:18
и моята има само en-US . а дали поне книги с инструкции за работа е срещел някой. разбирам английски, но горе долу и не ми е достатъчно за навлизане в непозната материя. за повечето софтуер не е проблем, но този явно е сложен като гледам какви възможности има. ако някой знае нещо за BG-то ще съм много благодарен!
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
12-07-2008 - 15:59:36
И на мен ми е трудно, защото не разбирам английскил
Нещо немога да схвана как се променят размерите на готовите модели. Да кажем взимам готова врата(от Window<Components <Architecture ) как да я направя с желаните от мен размери?
Как се ползват готовите модили от 3D warehouse confused smiley
Как се запаметяват в програмата?
Същото ли се отнася и за текстурите?
А как да търся точно определен модел да кажем масар, столр лампа???
Още много имам да питам :g:
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
14-07-2008 - 11:40:20
avatar
Лоша работа е положението с английския. winking smiley Аз използвам браузер Mozilla и съм си инсталирал Български речник (да ми оправя правописа) и още няколко plug-ins. Ако не ми е ясна някоя английска дума - цъкам с десен бутон върху нея и виждаш описанието й в тълковния речник. Но описанието също е на английски :]

Относно въпросите:
1. Промяната на размерите съм я обяснил в тази тема (на 3-та страница в първото съобщение).
Точни размери са задават с VCB или ако си сложиш отбелезало (guide point) с рулетката.

2. 3D warehouse:
- Сваляш модела.
- Отваряш го. Маркираш каквото си харесаш. И Copy/Paste в твоя модел.

3. Това не го разбрах.
Принципно се записва с File -> Save (Ctrl + S). За това ли питаш?

4. Можеш да ползваш стандартните (които вървят с програмата) текстури или
да използваш твои. Например - твоя снимка. Прави се така:
- маркираш повърхност.
- Tools -> Paint Bucket
- избираш някаква текстура.
- десен бутон върху повърхността -> Texture -> Position
- виж снимка от екрана. Така ще схванеш идеята.

5. Търсене.
Ами въвеждаш дума (на английски smiling smiley ) и търси. Пример - търсене за маса.

Дано съм бил ясен.

Питайте смело. Колкото по-конкретни въпроси имате - толкова по-конкретни отговори бих дал. smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
17-12-2009 - 12:40:10
Тази тема е много полезна,но е изпаднала много назад затова реших да я подигна за да е по-напред.Зимата ще си поиграя още с програмката за да си визуализирам нещата в които се съмнявам.На мен лично програмката ми е много полезна.Ако има и други които мислят като мен нека де присъединят и да помолим админа да я залепи.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
17-12-2009 - 12:53:50
Тази тема е идиотска!Коментирате "дали" и "как" да се прави нещо,което се прави от години из целия свят.Няма строител,който да няма тези данни и да не може да ви даде точен план на апартамента,който искате да купите.Просто архитектите и конструкторите работят със същия софтуер.Не е скеч-ъп,достатъчна е съвместимост с файловите формати,има си и отделни програми,които служат само за преглед на моделите-няма нужда да качвате целия CAD.Вид плеърче,с което може да разгледате произволен апартамент в сградата и да си смятате слънцестоенето.

Напоследък забелязвам една такава тенденция-някакви хора започват да се питат защо нещо си там не се предлагало в БГ.Ми не се предлага,защото 20 години търсенето му е НУЛА.Кой да го предложи?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход