Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

3D моделиране и потенциалните ползи от него

Публикувано от gandonov 
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
25-11-2007 - 16:11:56
С работата изникват доста въпроси confused smiley
Интересно е какви основни правила трябва да спазваме при работата ни с програмата?Примерно правя фасадата,направил съм прозорците и решавам,че по края на на фасадата хубаво ще стоят дъсчици,правя ги и програмата затваря плътно фасадата и скрива прозорците ми sad smiley решавам да правя дъсчиците като ги чертая поотделно но като реша да ги оцветя в отделен цвят програмата оцветява цялата фасада . eye popping smiley :crazy: Мисля,че нарушавам някои от правилата но,като не ги знам налучквам smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
25-11-2007 - 16:23:55
А някакви програми, с които да могат да проектира обзавеждане къде могат да се намерят?
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
26-11-2007 - 10:42:32
avatar
Здравей djorch,

Относно разхождането из къщата:
Няма значение, че имаш безплатната версия. (Единственото й ограничение е, че не може да прави експорт на модела в различни формати.)
[li] можеш да се разходиш из къщата с мишката. По същия начин, както въртиш и zoom-ваш къщата.
[li] ограничение - не можеш да минаваш през стените! Навярно ти си сложил готови врати и прозорци, но си забравил да направиш дупки в стените за тяк. Затова не можеш да минеш през тях.
Принципно, можеш да влежеш навсякъде. Например в камината и да излезеш през комина.

Относно "нивото на погледа":
[li] Използвай иконата Position Camera (прилича на стилизиран човек). Избираш къде да застане и посоката в която да гледа. По подразбиране нивото на очите е на 5`6" (165см) от повърхността върфу която си застанал.

Не съм сигурен дали разбрах правилно - може би искаш да "обковеш" с дъски само ръбовете на фасадата, като на стара българска къща? Ако това е целта, ето как се прави:
[li] избираш съответната стена (или всички стени) на фасадата.
[li] избираш икона Offset
[li] въвеждаш широчината на дъската (напримир 10). И получаваш къща, която е обкована с дъски по всички ръбове на избраните от теб стени.

Предполагам, грешката ти в този случай е, че ти рисуваш нова повърхност върху фасадата. Това е все едно да опънеш покривало върху стената. Затова се закриват вратите и прозорците.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
26-11-2007 - 10:57:45
avatar
Здравей кремена,

Не разбрах за какво точно ти трябва програма?

[li] Ако ти трябва за обзавеждане и дизайн на жилище:
За тази цел аз използвам Google Sketchup. Токущо инсталирана, програмата няма богата библиотека от готови мебели. Добре е да си свалиш съответният Bonus Pack с мебели и "материали" (това са текстури за "боядисване" на обектите).

Програмата, както и всички допълнителни библиотеки към нея - са безплатни.
Разбира се, има и доста други програми за тази цел, но аз нямам опит с тях.

[li] Ако търсиш програма за проектиране и изработка на мебели:
Не съм запознат с тази материя. По-добре потърси в интернет за специализиран софтуер за производство на мебели.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
26-11-2007 - 22:17:03
Хиляди благодарности г-н Андонов.
За разходката със зума става ,но с иконата обувки не става.Направил съм отвор на вратата но като се опитвам да вляза с обувките ме избутва на горе над вратата.
Иначе това с иконата Offset стана супер а аз толкова мъки и време отделих за пустите му дъсчета smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Сърдечни поздрави.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-27 00:19 от djorch.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
03-07-2008 - 22:52:27
На мен ми липсват някой от инструментите като UNDO и REDO освен това немога да открия VCB.
А има ли възможност ,като променя мерните единици от инчове в см. това да се запомни в програмата и при следващо пускане да се работи директно със см.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
03-07-2008 - 23:05:20
Ми аз докато работих с нея слагам си см.като си запазя "сейфна"работата при стартиране се стартираше със см. за другите въпроси немога да ти кажа.
За мен програмката си е супер и съм много доволен.Благодарение на подсказките по-горе от г-нАндонов си свърших работата.Пак да му искажа сърдечни благодарности за оказаната помощ и да му пожелая по-малко главоболия с начинанието smiling smiley пък ако реши може да отвори тема и да ни покаже как вървят работите.Тази година информацията в снимки със започнатите строежи си е направо нулева :ami:
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
04-07-2008 - 14:09:46
avatar
Здравейте,

Относно UNDO и REDO:
- Слагате отметка на меню View -> Toolbars -> Standard и въпросните икони се показват.
Между другото, може би ще ви е по-лесно ако използвате клавишните комбинации:
Undo Cntrl + Z
Redo Cnrtl + Y

Относно мерната система:
- Отиваш в меню Window -> Model info -> Units
- Decimal -> Centimeters Избираш точност - Precision
Това е.

Относно VCB:
- VCB е кутийка, разположена в долния десен ъгъл на екрана. В нея пишете размерите на обекта, който искате да изчертаете.
- Ако въпросната кутийка е сива (т.е. неактивна), значи все още не сте избрали какво ще чертаете.
- Ето един пример как се работи с точни размери (Изчертаване на правоъгълник с VCB):
[li] натискаш R (или Draw -> Rectangle). Курсора става на "молив с квадрат"
[li] избираш начална точка и "дърпаш" мишката към срещуположния ъгъл на правоъгълника.
[li] пускаш мишката и въвеждаш размерите. Например 20;30.5 и натискаш Enter
[li] и получаваш правоъгълник с размери 20 на 30,5 в мерната единица, която си избрал предварително.

Дано съм ви бил от помощ. smiling smiley Ако - не, то питайте отново.

@djorch: Надявам се ми остане малко време и скоро да ви покажа малко 3D чертежи и реални снимки от строежа. Всичко е документирано.
Между другото вече съм стигнал до зидарията на 2-ия етаж. Очаквам до десетина дни да е готов, както и да съм излял бетона на таванската плоча.
И да продължавам с покрива. winking smiley

Точно сега чертая детайли на дървена покривна конструкция. Честно казано, стават по-трудно от детайлите на самата къща.

Поздрави на всички колеги, събиращи тен на строежа, а не на плажа. spinning smiley sticking its tongue out
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
04-07-2008 - 22:29:59
Много благсдаря за изчерпателния отговор, всичко се получи.
Тъй като сега започвам да разучавам програмата предполагам че ще имам доста въпроси
Бих искала да направя визуализация на интериора и екстериора на една къща ,но се чудя от ,къде е правилно да започна и в каква последователност се изгражда къща? confused smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
07-07-2008 - 10:16:11
avatar
Здравей era111,

ами ... няма правило откъде да започнеш. Най-добре започни от началото. winking smiley

Ето някои идеи, които ще ти спестят доста главоболия в бъдеще:
[li]в началото е листа и молива. Първо си направи работна скица, изясни си какво искаш да постигнеш и чак тогава сядай пред компютъра.
[li]научи клавишните комбинации. При едновременна работа с клавиатура и мишка се чертае много бързо.
[li]научи се да чертаеш с точни размери. Това се прави с VCB.
[li]използвай нива - layers. Така лесно скриваш излишната в момента информация. Например: едно ниво - "основи", второ - "1-ви етаж", други - "прозорци 1ет.", "обзавеждане 1ет.", "оразмеряване 1ет.", "2-ри етаж" и т.н.
[li]използвай различите изгледи - перспектива/паралелна проекция и стилове - Styles. Например: комбинацията от "паралелна проекция" + стил "X-ray" е идеална при "напасване" на обектите.
[li]Разгледай 3D Warehouse. Можеш да ползваш всички тези обекти. Пък и биха ти хрумнали доста нови идеи.
[li]Изгледай видео-уроците. Това е най-бързият начин за разучаване на програмата и за научаване на дребни хитрини.

Толкова засега. Успех в начинанието. И пиши, ако имаш въпроси.

Приятен ден. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход