Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

3D моделиране и потенциалните ползи от него

Публикувано от gandonov 
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
14-11-2007 - 17:09:55
avatar
Промяна на размерите на обектите се прави по следният начин:
[li]Маркираш обекта (натискаш "интервал"-а на клавиатурата и цъкаш вършу обекта)
[li]Избираш икона Scale (или S).
[li]Обектът се огражда в паралепипед с 24 управляващи точки. Промяната на всяка точка променя размерите и мащаба в съответната посока.

Описание на английски: [www.suwiki.org]
Виж видео-урок № 25 : [sketchup.google.com]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-11-14 17:16 от gandonov.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
15-11-2007 - 18:56:40
Благодаря gandonov получи се! Може би Слави Трифонов е прав като казаваше в едно предаване "ако не стане до 15 минути прочети упътването" smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
17-11-2007 - 18:45:47
Една молба към gandonov.Бихте ли ми казали,как да се оправя с мерките?И как да направя четри скатен покрив.
eye popping smiley confused smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
19-11-2007 - 10:29:46
avatar
Кратки напътствия относно мерките:
1. Добре е да настройте програмата да работи в метрична измерителна система. Това се прани по следният начин:
[li]От меню Window -> Model info -> Units
[li]Избирате: Decimal - Centimeters
[li]с точност до 1мм: Precision 0.0cm

2. Факт е, че с мишка трудно се чертае по точни размери!
Много е важно да се научите да чертаете с VCB (Value Control Box). Това е онази кутийка най-долу в дясно.
В нея освен, че виждате размерите но това което чертаете, можете и да пишете.
Четраене по точни размери с VCB се прави така:
[li]линия: избирате с мишката началната точка и чертаете в избраната посока. въвеждате точните размери (Например 125,6) и натискате Enter. Изчертава се линия в избраната посока с размери125,6см.
[li]правоъгълник: също като горното, но въвеждате 10;20 (дължина;широчина)
[li] окръжност, дъга, цилиндри, колони и т.н. се правят по аналогичен начин.

3. Ако ви интересува оразмеряване на чертежа, използвайте иконата Dimension

Относно скатния покрив: Ами няма универсално решение smiling smiley
Зависи какво искате да постигнете?

1-ви вариант. Искате просто скатен покрив, т.е. 4 ската за да видите как ще изглежда къщата ви:
[li] рисуваш покрива в една равнина. Например правоъгълник.
[li] рисуваш скатовете. Например два диагонала на правоъгълника.
[li] Избираш икона Push/Pull маркираш върха на покрива и го "издърпваш" нагоре на съответното разстояние.
Разбира се, разстоянието може да се зададе във VCB.
А може да го зададеш и като наклон на покрива.
Варианти много.
С две думи, прави се за 2-3 минути.

2-ри вариант. Искате да покажете носещата конструкция на покрива, топло и хидроизолацията, керемидите, гръмоотвод и т.н. ...
[li] Ами .... чертаете си всички неща едно по едно.

Успех
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
19-11-2007 - 14:02:53
Безкрайни благодарности за отделеното време.Всичко се получи перфектно с изключение на покрива.Преди да задам въпроса си също пробвох по-начина който казвате но се вдига целия квадрат.Изгледах видео уроците и там дават как се прави двускатен както вие го описвате, то и той не ми се получава.Сигурно бъркам някъде,но къде ли???
Още веднъж сърдечно благодаря.Програмата е супер и си заслужава човек да си поиграе с нея.
smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
19-11-2007 - 14:21:13
avatar
Най-вероятно целият покрив се вдига защото "диагоналите" не са направени правилно т.е. програмата ги разглежда като две непресичащи се линии.

Правилният начин за чертаене на 4-скатен покрив е следният:
[li] Рисуваш правоъгълник (контурите на покрива)
[li] Чертаеш единият диагонал
[li] Тук е ВАЖНОТО! Вторият диагонал се прави така: Избираш началната точка и чертаеш линия от нея до върха на покрива, а не до отсрещния ъгъл на покрива. След това чертаеш още една линия от върха на покрива до отсрещния ъгъл.
[li] и тогава вдигаш върха. Можеш да се "приближиш" (zoom) до него, така по-лесно ще го маркираш.

РЕДАКЦИЯ: ето как се прави - [forum.imoti.net]

Виж "най-често правените грешки" - урок № 5 Гледай внимателно (и слушай) от 3-та до 5-та минута.
Там примерът е за двускатен покрив, но принципът е подобен.

П.П. Ако ви тябва "по-своевременна" помощ за Google Sketchup, пратете ми мейл. Ще ви изпратя допълнителни координати, как може да ме намерите в ICQ или в Skype. Така ще мога да реагирам по-бързо.
Успех на всички.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2007-11-19 14:56 от gandonov.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
19-11-2007 - 21:09:10
Отново хиляди благодарности.Разбрах къде греша.Маркирам линиите с черната стрелка а не трябва,ето това ми е била грешката smiling smiley smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
20-11-2007 - 11:57:47
Здравейте отново г-н Андонов,оценявам предложението ви за по-своевременна помощ но, в такъв случай ще помогнете само на мен.А вие сте много полезен за всички съфорумци.Ето защо ще продължа тук да ви задавам въпросите си за да може всички които имат проблеми с програмата да се възползват от БЕЗЦЕННАТА ВИ ПОМОЩ.
smiling smiley smiling smiley smiling smiley
В процеса на работата ми с програмата изникнаха още няколко въпроса:
Дърпам си даден модел от готовите които ги има в нета но размерите им не отговарят на нуждите ми.Та въпросът ми е как мога да ги увелича или намаля в желаният от мен размер?И след това как става позиционирането им на желаното от мен място ,че сега съм забол на пряко в къщата една входна врата и не мога да я обърна.
:crazy: :crazy: :crazy: smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
20-11-2007 - 12:32:00
avatar
За промяна на размерите съм писал три съобщения по-горе (виж икона Scale).

Относно позиционирането на обектите:
То се прави с две движения: преместване и завъртане.

[li] преместване: - макираш обекта, избираш икона Move (или клавиш М), и го местиш до новото място.
[li] завъртане (можеш да въртиш обектите по 3-те оси): - макираш обекта, избираш икона Rotate. Появява се нещо като "транспортир".
"Транспортирът" е син, червен или зелен (в зависимост от това по коя ос ще въртиш). Избират 3 точки с мишката (1-ва - на въртене: 2-ра - начална точка от обекта: 3-та - крайно положение на завъртането).

Не е сложно, но изисква малко практика. Може да въртиш обектите около оста ми, около центъра на стаята (например) или ... както ти хрумне. smiling smiley

ПРИМЕР: Човек като се замисли, вита стълба се чертае доста трудно! Разни стъпала, разместени, завъртяни, .... абе ужас sad smiley
Виж как се прави


вита стълба с Google SketchUp. Много е маниашко.

ДОБАВЕНО: Още един


пример за променяне на размерите и правене на "огледален" образ на обекта.

Няколко общи напътствия:
[li] Обединявайте различните части в групи. Така по-лесно се оразмеряват, местят, завъртат, скриват, и т.н.
[li] Използвайте нива (layers). Незаменими са при по-сложни обекти.
[li] Чертайте в ниво layer0 и в последствие преместете детайла на съответното ниво, когато сте готови с него.

Това се сещам засега. Успех на всички. smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-20 14:24 от gandonov.
Re: 3D моделиране и потенциалните ползи от него
23-11-2007 - 17:45:41
Здравейте отново г-н gandonov.Имам проблем с разглеждането на къщата огвътре.Дали защото версията е безплатна и не ме пуска да влезна и да я разгледам отвътре разхождайки се покрай мебелите?Като се опитам да вляза и всеки път ме качва или отгоре или ме праща някъде си.Или аз не се справям? :g: confused smiley moody smiley:
Има ли начин да се оразмери нивото на погледа,и как?Примерно на височината на погледа на човек?
Поздрави.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-23 17:48 от djorch.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход