Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
13-10-2008 - 20:35:33
Кольо,ако масата на колектора е 15-20кг,колко му е обема,щом го пълниш с 1-3 литра течност на квадрат?
LKK
Re: Слънчеви колектори
13-10-2008 - 22:48:22
kolio Написал:
-------------------------------------------------------
> С Уважение кьм всички учасници Кольо
> -heliantu&#
> 115;@abv.bg В превод
> слънчоглед

Абе не станаха ли много слънчогледите в темата?!
clap: clap: clap:

За да се осъществи термо-сифонният принцип на работа трябва единствено бойлера с топлообменника да се намира по-високо от колектора и нищо повече.
По-големият диаметър на тръбите, липсата на остри чупки, топлоизолацията, спазването на наклони, минималният тръбен път, използването на бойлер с мантел вместо със серпентина са фактори за повишаване чувствителността на такава система. Всякакви обратни клапани в този случай са напълно излишни... Именно термо-сифонните системи /с плоски или вакуумни колектори/ с бойлера отгоре са едни от най-ефективните и безпроблемни при експлоатация.

Всичко гореказано си е мое лично мнение.

Който не вярва да си купува циркулационна помпа UPS, марков диференциален термостат, обратни клапани, записващи термометри и да става по няколко пъти нощем, за да се увери че не му бяга топлото обратно през колектора....





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-13 22:51 от LKK.
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 08:32:43
LKK определено термосифонките са доста по-елементарни за експлоатация, но това не означава, че са по-добри от тези с принудителната циркулация. Аз дори твърдя, че са си еднакво ефективни, а разликата идва от нуждата. На някои им трябва серпентина и си слагат бойлер с 2 такива, а на тези които не им трябва им препоръчвам термосифонка, защото и за мен е по-лесен монтажа и като цена ще му легне по-малко на клиента, а получава също толкова добра вакуумна система.

Кольо, добре че спомена накрая, че става въпрос за плоските колектори, защото почнах да се чудя какво става smiling smiley.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 08:56:25
Кольо ти какви ги дрънкаш . smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 09:26:27
Колеги някой монтирал ли е на хоризонтален бойлер с мантел вместо плоски панели - вакумен панел . Не от този модел където тръбите се забиват директно в бойлера а отделно , понеже при плоските се вързва горе и доло а вакумния има само горни изводи - не съм видял такова нещо .Един клиент иска да му подменя двата плоски за 250 литра с 1 вакумен 30 тръби .
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 12:27:29
Някой има ли идея дори теоритично .
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 12:37:52
Не сме правили такова нещо и не знам до колко ще сработи, ако се направи.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 13:48:41
kolio, виж моя пост от 22 Август
за съжаление не изпълнявам никое от твоите условия за термосифонна система
но уви тя си работи и то съвсем не зле за цената си ...!!!
вчера пак се радвах на 60 градуса от 25 начална... winking smiley
LKK
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 16:34:17
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Някой има ли идея дори теоритично .

Теоретично, би трябвало топлообменната тръба /джаджата отгоре, през която циркулира топлопреносният агент/ да се монтира с лек наклон, около 3-4 градуса и тогава пак си имаме долен и горен край за термосифонно свързване.

syncho, не че смятам термо-сифонните за по-добри. Просто смятам, че е тъпо да се набутваш за система с принудителна циркулация, ако имаш дори и най-малката възможност да си изградиш термосифонна. Но всеки решава сам за себе си.
2v6
Re: Слънчеви колектори
14-10-2008 - 21:10:33
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Колеги някой монтирал ли е на хоризонтален бойлер
> с мантел вместо плоски панели - вакумен панел . Не
> от този модел където тръбите се забиват директно в
> бойлера а отделно , понеже при плоските се вързва
> горе и доло а вакумния има само горни изводи - не
> съм видял такова нещо .Един клиент иска да му
> подменя двата плоски за 250 литра с 1 вакумен 30
> тръби .

Виждал съм такъв монтаж - бойлер с водна риза на 2 метра над вакуумните тръби. Работи безпроблемно.



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход