Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
LKK
Re: Слънчеви колектори
24-10-2008 - 17:17:13
ivanbolgradov Написал:
-------------------------------------------------------
> LKK плоските колектори са само част от една
> система. Те са също ефективни но с времето
> уплътненията им се нацепват и започват да правят
> конденз изолацията им обикновенно вата се пропива
> с вода а и конденза спира и отразява сл. радиация.
> Не са и ветроупорни което също е проблем.
> Причината да няма масово сл. системи в България
> въпреки високия слънчев потенциал е точно заради
> лошите практики от плоските колектори. Цената им
> също е висока. Вакумните тръби до 3-5 години ще
> изместят плоските колектори от пазара в следствие
> на отношението цена/качество.

Да всичко това е истина, но когато става въпрос за интегрирана в покривната конструкция соларна система неизвестно защо все ми попадат схеми с плоски колектори? В тоя случай не говорим за ветроупорност, нали? Освен това съм виждал конструкции на плоски колектори при които в кутията се оставят вентилационни отвори, за минимизация на конденза. А и там соларната плащ се определя еднозначно.

Аз не бързам с избора си. Недай си боже, но 3-5 години не са особенно голям срок. Както казват руснаците: "Пожимвем, увидим!"


Re: Слънчеви колектори
24-10-2008 - 19:12:31
Някой знае ли има ли някакво решение ако покрива е частна собственост

на друг съсед
Re: Слънчеви колектори
24-10-2008 - 23:00:16
кузманиа, до колкото ми е известно трябва да искаш писмено разрешение от съседите (собственикът) и това май е достатъчно.

LKK не беше наше решението да се смени колектора. Просто клиента така искаше. За да не кажеш, че гледаме масово да подменяме с наши колектори ще ти кажа, че сме оправяли чужди системи и сме оставяли старите колектори (не че го предпочитам), но след намесата ни просто работеха чуствително по-добре.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 11:29:48
това за конденза при плоските май е вярно...
някой има ли идея как може да се премахне?
Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 12:55:14
ivanbolgradov, причината да няма масово слънчеви системи е само една и тя е необоснованата им и твърде висока цена за нашия пазар...
Ако изключим пазара за по големи системи (хотели по морето и спонсорирани обществени проекти, като детски градини, ясли и др.) става видно че такъв пазар просто няма (макар че сме в много благоприятно климатично положение) и системите от типа направи си сам май преобладават...!!! и защо ли...?

И какво Иване те кара да мислиш че вакумните (при запазване на сегашните цени) ще изместят плоските...?
ето ти и един прост пример:
Български селективен - 618 лв. (Aperture area 1,897 м2)
Сеидо (10-20) - 1990 лв. ако не греша (Aperture area 2,251 м2)
За територията на една по северна държава [www.solarenergy.ch]
имаме Domestic hot water съответно 481 срещу 625 kWh/m2,
което съвсем просто означава 2 пъти по малък срок на изплащане (и като цяло няколко години по малко при нашите географски ширини)... но не в полза на вакумния...!!!
При цена на една система за едно средно и над средно статистическо семейство с бойлер 150-200л от порядъка на 3000 лв. и нагоре и срок на изплащане 15-20 години а и повече, кажете ми кога слънчевата топла вода ще стане масова...

иначе и днеска е дъждовен...

P.S. производителноста може да се компенсира с площ, но цената не се компенсира с производителност .... все още... дай боже да се поработи върху цената...

Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 15:30:51
vladilen(И какво Иване те кара да мислиш че вакумните (при запазване на сегашните цени) ще изместят плоските...?

Като всяко високо технологично производство (вакуумни тръби) принадената стойност пада с увеличение на тиража. Един плосък колектор тежи средно 35 кг и цената им непрекъснато расте заради ръста на материалите. България е много малък пазар и никой не се съобразява с него. До колкото много добре сте визирали колектор Сеидо (10-20) -1990 лв. запознат ли сте до какви минусови температури издържа и за кой пазар е предназначен и как се супсидират там тези инициативи. При нас нещата ще дойдат от Гърция и Турция колектори произведени в Китай със съответна Търговска марка. Марки като stiebel eltron и vissman не са предназначени за нашия пазар говорим масов. Най евтините вакуумни тръби са ф47х1500mm около 1 евро са в Китай.Тук ги продават по 6 лв. без ДДС. Другия размер Ф58х1800mm e 10 лв. без ДДС тук. Тези тръби издържат до -35 С което клиентите ги удволетворява. Търговците предлагат клиента решава. Искам да подчертая че при нас масово ще се наложат термосифонните системи под напор с вакумни тръби ф58х1800mm и в момента една такава система е по евтина от аналогична с плоски колектори а е по ефективна. Съгласен съм че вакуумните колектори поради високата работна температура 190С изискват специална окомплектовка което много ги ускъпява. При тях и дума не може да става за раб флуид издържащ до -40С а за +240С това се отнася и за разширителя.обезвъздушителя,помпата и т.н. Така че и аз съм скептично настроен към вакуумните колектори за нашите ширини. Но за сравнение м/у Чехия и Гърция където съм обикалял лично термосифон не може да видиш никъде в Чехия за напротив в Гърция.
Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 18:28:25
Иване предпоследното изречение не го разбирам . Повреме на работа на една система къде сте засекли такива цифри в градуси 190 и 240 .Разликата в температурите между колектор и бойлер гони от 5 до 10 градуса зависи с колко делта те е нагласен контролера , според вас в 17 часа следобед панела ще бъде на 240 гр а бойлера на 230 градуса :} -поне има система онлайн .Защо си скептично настроен за вакумните .
Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 20:08:27
Ето сега: http://integral2005.com/products_st4_12.html

ориентировъчна представа за падащата слънчева енергия, графиката най-долу на страницата. Да приемем, че инсталираните фотоволтаици са с константно КПД 10%. А тези са такъв модел, който не намалева КПД-то при загряване. Графиката показва всяко спадане при преминаване на облак и сутрешната мъгла във Варна, задари блозостта на езерото. Панелите са на следяща стойка, така че 8 часа от деня можем да сметаме графиката за достоверна. Всеки сам може да си смята колко всъщност енергия пада от небето. Ако са верни данните за КПД на производителя на колектор за топла вода - ще може да си изчисли и общата енергия на година и срока на изплащане.

По въпроса с грандиозните температури - смятам обявявнето на подобни числа в каталозите за елементарен търговски трик, преследващ най-ниско интелигентната част от пазара - богати момчета, дето се хвалят един на друг колко повече имат и очите им се разширяват като чуят голямо число, без да го проумяват.

При температури над 120 градуса пропилен гликола деструктира! започват химически реакции, като едно от остатъчните съединения е киселина. Никой да не ме убеждава че на помпата, тръбите и всички останали компоненти ще им е комфортно да работят дълъг срок в подобни условия след първото прегряване. Да не говорим за повишеното налягане.

Колектор Фокус-42 се завърта при достигане на температура 90 градуса, така се охлажда, не превишава налягането и позволява изграждането на евтина тръбна система. След като се охлади, отново се насочва към слънцето.

Другите как го решават проблема - те да си кажат, но да не се хвалят че вдигат 180 градуса и нагоре, защото това не положително качество на системата.
Re: Слънчеви колектори
25-10-2008 - 22:25:49
Иване, за кой пазар е предназначен Сейдо?
и до какви минусови издържа има ли връзка с колектора...?
Относно субсидирането при нас съм запознат защото моя мина по програмата, но ще ми е интересно да разбера как е там...? макар че мога да предположа...
Re: Слънчеви колектори
26-10-2008 - 08:42:08
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
.
>
> При температури над 120 градуса пропилен гликола
> деструктира! започват химически реакции, като едно
> от остатъчните съединения е киселина.
Никой да не
> ме убеждава че на помпата, тръбите и всички
> останали компоненти ще им е комфортно да работят
> дълъг срок в подобни условия след първото
> прегряване. Да не говорим за повишеното налягане.
>
.Сигурно си прав в останалите неща,но в това твърдение грешиш!
Пропиленгликола е поливалентен алкохол

и не може да деструктира и да образува киселина.Бъркаш процеса с реестерификация на гликолови естери ,при което се възстановяват образуващите ги алкохол и киселина.
А във вашия бизнес се използва ,защото не е отровен ,като етиленгликола и ако има пробив в системата и попадне в питейната вода или при разлив да попадне на вкусовите ви рецептори да усетите само леко подслаждане ,без никакъв проблем за вашето здраве! Поздрави!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход