Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
08-10-2008 - 13:05:55
Довечера физиката под възглавницата и така цял месец ,ако това не помогне сваряваш я и пиеш по една лъжица сутрин на гладно. :} за кой се однася горното .......
Re: Слънчеви колектори
08-10-2008 - 22:42:29
много ми е интересно топло кога си монтира колекторите и водното подово ката
вечно си чати .
Аз живея в Пловдив и за да посетя панаира заплаших шефа че напускам а топло цял
ден си чати и монтира ли монтира кеф ти колектои кеф ти подово или термо помпи.
Това и сторькия шива го нимой.
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 02:36:16
2v6 Написал:

> За посочената конфигурация тръби се получава
> повече от 9 часа работа без загуби от насочването.
>




С червено е показан слънчев поток по обед, перпендикулярен на плоскостта, в която са разположени тръбите. Означена с черно ширината, грубо разбира се.

С виолетово - само част от потока (сутрин и вечер) действа ефективно върху плоскостта с тръбите, защото тя е под ъгъл и загубата е около 40% (тази част е със синьо и си личи, че е по-малка от черната ширина). Даже в този момент слънцето да грее със същата мощност - статичния вакуумно-тръбен колектор не може да е хване.

Да не зачеквам пък въпроса с посоченото от теб разстояние между тръбите. Да дойде някой да ме убеждава, че ще ми инсталира 2 квадратни метра тръбни колектори и ще имам 2 квадратни метра ефективна площ. Като гледам как ги монтират без отражатели, съгласно твоята схема излиза че още 60% от лъчите, носещи енергия просто минават между тръбите, отразяват се от покрива и си заминават, без капчица енергия да ми оставят.

Какво ме топли, че тръбата била еднакво огрята през целия ден?

Днес монтирахме втора система с "Фокус-42" свързана с парно отопление. Първата такава се представи много добре през изминалата седмица студени дни. И за разлика от някои колекги - имам записани данни. Само "Фокус-42" дава 5 часа линейна мощност, защото се движи!

Filmatoplo, хайде пак с учебника под възглавницата, не с бутилката.
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 09:00:35
Така като гледам още малко ще се хванете за гушите. Истината е, че и двамата сте прави.

Филматопло е прав по отношение на тръбите, а фокус е прав по отношение на отражателя.

Фактически има загуби при преместването на слънцето само от отражателя, понеже ще може да връща по-малко слънчеви лъчи, когато е сутрин и когато е вечер. Въпреки това главната ефективност на вакуумно тръбните колектори идва от абсорбционното покритие на стъклените тръби, така че на практика разликата м/у подвижен вакуумен и неподвижен такъв няма да е 40%, а ще е по-малка според мен около 15%.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 09:12:44
Виж горните филми ги остави -ясно е че слънцето огрява всяко тяло на земята и че вашия панел ще обере още 20% лъчи (не е сравнен с други панели),пусни някоя снимка на парното с панелите - това си е сериозно предизвикателство да видим да ли ще стопли човека .
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 09:18:27
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------

Освен по Гринуичкото време и географската дължина
> има и корекция поради различната скорост на
> въртене на земята през годината:


Да!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-10-10 22:26 от фло.
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 12:55:51
Точно на 30 градуса работят най добре плоските за лятото тук.
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 13:10:14
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Точно на 30 градуса работят най добре плоските за
> лятото тук.


Да!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-10 22:26 от фло.
LKK
Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 16:10:51
Гледам, че сте изпаднали в принципни споровое за това под какъв ъгъл трябва да се монтират сл. колектори, та да си кажа и аз мнението.
1. Географската ширина, на която се намира точката на монтажа определя ъгъла към слънцето при пролетното и лятното равноденствие, съответно през лятото този ъгъл намалява, а през зимата се увеличава.
2. Как ще монтираме колекторите зависи от това какво очакваме от тях:
- ако искаме да работят предимно лятото то ъгъла на монтажа е добре да бъде малко по- малък от географската ширина.
- ако търсим целогодишна работа, то ъгъла на монтажа трябва да бъде по-голям от геогр. ширина. За БГ около 65 градуса. Така през зимата, когато слънцето е слабо, колектора е почти перпендикулярен и се огрява максимално, а през лятото губим около 30% от падащият слънчев поток, което се компенсира от по-якото слънце. Разбира се трябва да се заложи 30% по-голяма площ на колекторите при инсталацията им.
Хайде, бъдете здрави!


Re: Слънчеви колектори
09-10-2008 - 17:27:37
Кольо върнах се от работа сега разрешаваш ли ми да пиша smiling smiley за разлика от теб аз съм шефа + работници .Обаче присъствам на обектите почти винаги да следя всичко- работа и при доставка на материали . Аз лично свързвам ел кипа и настройки на ,юпиеси ,контролери , помпи манометри . Примерно днес се разкроиха и завариха стойките на 3 полета по 5 панела и се качиха на покрива , заготвиха се планки с отвори за анкерите и утре ако не вали се монтират под наклон на крака на бетона (за 1 ден не може нямаме по 6 ръце).Полето го правя универсално ,като побира или 5 плоски панела селект или 2 вакумни панела от по 30 тръби .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход