Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена на груб строеж

Публикувано от bnm 
Abu
Re: Цена на груб строеж
25-03-2007 - 08:25:19
А ти въобще замисли ли се какъв извод трябва да си направиш?
Като нямаш качества за работа с хора - ще си наемеш някой, който го може (то в такъв случай какъв ли ще наемеш?). Като не разбираш от материали и технологии - ще си наемеш и такъв. Като не знаеш точно какво искаш или не умееш да го обясниш - ще си плащаш на архитекти и проектанти за това, което те искат. Колкото повече умения и знания ти липсват, толкова по приличаш на овца за дране. Нали като нямаш пари те дерат с кредита? Ама и за да получиш сносни условия по кредита, пак се иска да се понапънеш.
Има все пак и доволни от строителите, но казват, че било късмет. Не е късмет, просто "късметлиите" не съзнават, че имат необходимите качества, въпреки, че нямат образование и опит.
Избягвам темата за некадърниците - при тях наистина нищо не може да помогне, това е очевидно и не се нуждае от коментар. Но пък си имат "реноме" и можеш да ги избегнеш.
bnm
Re: Цена на груб строеж
25-03-2007 - 10:20:31
Abu,ти на мене не ми обяснявай какви качества трябва да имам,аз в моята работа съм си ги доказала.Имам самочувствието на успял и оценен човек,работя с хора,мога да ги преценявам и човека,който ми ръководи бригадата съм си го избрала.Те затова се опитват да го привлекат и от други места.Колкото до строителството,откакто имам наблюдния в тази област,установих че за съжаление ако искам да получа качество,трябва да почна да разбирам,иначе не става,няма кой да се напъне да си свърши работата.За това и когато ми правиха проекта за къщата,просто си инсталирах необходимата програма и си начертах каквото искам.Архитектът много го хареса,даже ме похвали и въобще не се притесни,че му върша работата.И причината да го ноправя беше не че не мога да обясня или имам голямо желание да чертая,а защото видях,че той просто не влага сърце в работата си-например беше ми начертал килер от 1,2 квадрата,а повечето от стаите бяха с форма,невъзможна за обзавеждане.И това,защото му казах,че искам по-раздвижена къща! Няма братче,това е положението,при цена от 12 евро на квадрат сядаш и чертаеш,пък после може и овца да те нарекат,но както казаStefanB,вземе та стане така,че дойдете и на наша територия,тогава пък ние се смеем от сърце! :} :} :}
Abu
Re: Цена на груб строеж
25-03-2007 - 10:56:55
bnm,
Аз нали за това ти говоря - ти си направила идейния проект, продължаваш да се образоваш за материалите и отделяш внимание да видиш какви ги вършат майсторите. При теб явно всичко ще се получи. И да има спънки, ще видиш, че се преодоляват не толкова с още пари, колкото с мислене. А тези, които не могат да мислят, ще си плащат друг да го прави вместо тях, пък резултатът - както дойде.
ПП Коя е "твоята територия", дето се присмивате на клиентите си?
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 10:39:36
От моя скромен личен опит със строители мога да кажа, че тактитката с моркова не работи. Ние ги ухажвахме, с ядене, пиене, приказки... резултатът беше плачевен - лъжат те в очите и пак си правят както си знаят. Затова пък накрая когато вече ни преля и се запънахме, да не кажем че почти само им се карахме, задържахме им парите докато не си оправят всичко... и ела да видиш - големите дупки в стените бяха позамазани, една стена на покрива иззидана(щото реши че може и само една ламперия да мине), стълбата изкъртена и поправени стъпалата, също даже я разшириха на ширина с 10см, точно както си е по проект, с допълнителна арматура даже, капаците поне на равните била измазани наново и т.н. Та за мен за да станат нещата в общия случай трябва да се натиска здраво и никакви глезотии, защото веднага се пробват да ти се качат на главата...
Abu
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 15:26:22
rado,
Това, което твърдя е, че в отношенията между ХОРА, на действията има реакция. Ако искаш положителна реакция, трябва да предвидиш подходящи действия. За тях рецепта няма, но има и средства, различни от парите. Върху това исках да помислите.
Иначе каквото и да направиш, все е правилно, защото ти си в правото си да постъпваш както решиш.

ПП Има един въпрос, който е смятан за труден от много хора : "колко бакшиш да оставя в ресторанта - да не е прекомерен, за да не ме вземат за глупак и да не е малко, за да не изляза скръндза?" Тук всеки отговор е верен, но резултатите от него са различни.
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 15:27:32
Много хора се притесняват да правят забележки на строителите и "майсторите", робувайки на схващането, че ще им сложат шапка ако не си мил с тях, не ги коткаш, глезиш и т.н. И затова накрая псуват и плюват дни наред.
А за съотношението цена-качество, мога да кажа, че няма никаква зависимост в тоя бранш. Това, че ще платиш 200 евро за груб строеж, вместо 150, според мен в никакъв случай не значи че ще получиш по-добро качество! Нека си говорят "големите специалисти"smiling smiley тук във форума, дето бутат стени, ама за чия сметка.. да не би за сметка на печалбата на шефа-строител?smiling smiley И ако не е важно толкова да са ти прави стените, таваните, да ти е качествен бетона, арматурата да е сложена както трябва, да са спазени отстоянията на стени, отвори, коти, какво друго е толкова важно, за да платя още минимум 60-100 евро на м2 отгоре? Това че ще ми правят плочите с телескопични подпори въобще не ме грее, и резултатът може да е плачевен. Това, че ще ме натоварят стабилно, заради фирмен кофраж, който ще ми калкулрат като за нов, и после ще си го вземат и извъртят още на 5-6 обекта минимум, а аз "за нищо няма да се тревожа" си е бонус за фирмата строител, за който инвеститорът плаща скъпо и прескъпо.
Каквато и цена да спазариш, ще получиш толкова колкото изискваш.
Защото никой не очаква и въобще не се и мисли, че например стените трябва да са криви, бетонът с по-ниска марка от преписаната в конструкцията, колоните по-малко, таванът да виси в едната част на стаята 10 см по-ниско и т.н.
Това не е китайски ролекс, който можеш да вземеш за 5 лв. Има проект, който трябва да се спази, и ако изпълнението се разминава в граници, по-големи от нормативните, значи става въпрос за некадърност и ниско качество и строителят трябва да си плати неустойки за това или да направи корекциите за негова сметка.
Та за какво "високо" качесто да говорим тогава? Излиза, че очаквайки да получа нужното качество, трябва просто печалбата на строителя да е достатъчно висока. Нищо че самите работници работят или се правят че работят за смешна надница и се сменят като носни кърпички. Защото не е тайна от какво е предизвикано това голямо текучество в бранша - некадърност и ниско заплащане. Строителният предприемач иска кадърност за ниски надници, за да реализира по-висок марж на печалба, което е в прочем и широко застъпено в милата ни действителност. Да се пести от разходите за труд.
Съгласна съм напълно с Abu, ако не положиш усилия да мислиш, не очаквай някой да го прави заради теб. Особено сега, при толкова много технологии, материали... А ако не искаш да мислиш, ще си плащаш и то доста, а крайният резултат е неясен.
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 15:40:41
Едиствено АБУ ме разбира правилно за какво говоря.
Ама естестевоно, че не работи тактиката с моркова, но и с тоягате не работи, ама поне се успокоявате, че сте наказали някого. За пореден път ще се опитам да ви обясня с пример - представете си, че шефът на някаква фирма не може да оцени кой от служителите е сбъркал, защото е недостатъчно образован, кой защото е немърлив, кой защото е хванал да върши работата на другите и не му е останало време за своята, кой защото кръшка, кой нарочно, защото го мрази, кой защото е поставена неизпълнима задача. Какв оправи този шеф - едниствено крещи на персонала и се оплаква, че няма качествен аработна ръка, че всички служители са мързеливи и крадат, като същевременно фаворизира някой мазник, който вместо да работи основно гледа да се издокара пред шефа и да прекара другите.
А сега си представете, че като строите къща вие сте този шеф-паршутист, който не може да разпредели правилно задачите, не може да обясни какво иска, не може да оцени правилно изпълнителите.
Когато отборът не играе добре най-виновен е треньорът.
Ако пак не разбирате ще ви дам и други примери.
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 16:00:24
За съжаление качеството на строителния продукт в БЪлгария е ниско. Разликата ни с теб е само в това, че ти смяташ, че това се дължи на мошеничество, а аз смятам, че това се дължи на дългогодишно инвестиране от страна на профани, които си нямат идея за коя работа колко се плаща.
По целия свят работниците , които правят конструкция взимат повече от тези, които правят шпакловки, боя и плочки. В България е обратно. Направи си ти изводите защо е така.
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 16:49:48
Профани или не, пазарът или монополът определят цената. Средно положение няма. Слава богу, че в тоя бранш все още няма монопол. А и мен не ме интересува коя работа колко струва. Това е все едно да питам производителя каква е себестойността на "Ариел",от какво се е сформирала и защо ми го продават на 15, вместо за 5 лв. Е, досещам се, висок рекламен бюджет....Ако ми допада цената и прахта пере добре, ще си го купувам, ако обаче едното или двете условия не ме задоволяват - няма. Ще си купя бонукс за 6 лв, ако ми върши същата работа и съм доволна. Ако ти ми оферираш 200 евро, а аз обаче мисля че за 150 ще постигна същото, защо да избера теб? Трябва ли да знам кое колко на теб ти струва? Та ти ако си лош мениджър, нямаш контактите за ползване на отстъпки за материали, не си правиш сметката добре и т.н, това трябва ли аз да го плащам, за да успееш все пак ти да реализираш и добрата според теб печалба?
И мошеничеството е едната страна на медала. И ако досега си реализирал 100% печалба, трудно ще се навиеш на 80% дори. И много ще боли, ще решиш че тоя бизнес не върви, и ще се ориентираш в друг. Обаче бързо ще установиш, че дори и 30% печалба е върха на сладоледа, защото в нормалния бизнес 10% норма на печалба ще нищо за теб.
Не е номормално когато ти предлагат оферти за груб строеж например 100-110 евро (направо смешно) както и такива от 200-220 евро по абсолютно една и съща спесификация и проект. Истината ще е посредата..smiling smiley
ej
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 17:37:03
Ето затова иде реч, ама явно със строителите от форума говориме на различни езици. То е и нормално, седим от различни страни на барикадата. Има и още нещо, аз поне се опитвам да говоря за ОБЩИЯ случай, а 4ovek и Abu приемат ЛИЧНО коментарите към строителите. За мен целия сегмент свързан с недвижимо имущество е ИЗВРАТЕН вече, строителството също влиза в тази схема.
Имам следния въпрос към 4ovek и Abu, ако строителството на една къща излиза около 200 евро на квадрат по себестойност, каква е тази НАДЦЕНКА/ПЕЧАЛБА та цените за крайния клиент стигат над 1000 евро?! Всъщност точно това е и причината хората които могат да строят блокове, да НЕ се занимават с къщи. Няма сравнение в печалбата...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход